От Столичната община обещаха да сложат допълнителни табели за по-добра ориентация при преминаването през затвореното кръстовище на Лъвов мост. |
"Към Централна гара" и "Към Женски пазар"
Объркването е напълно нормално в първите дни на новата организация, а някои хора дори се чудеха дали ще се налага да си купуват билетче за метрото, само за да пресекат отсреща. Не се налага, но това е трудно да се отгатне от пръв поглед. Пред "Сега" зам.-кметът по транспорта Любомир Христов обеща да се направи нещо по въпроса. "Може да се сложи табела на входа на подлеза, за да не се объркват хората и да се подобри организацията", обясни той.
Движението по Лъвов мост и по бул. "Мария Луиза" в посока Централна гара беше спряно изцяло вчера за 45 дни. Причината е строежът на тунел под бул. "Сливница". Ще се работи и по мостовете за бъдещото кръгово движение. Част от трамваите, които се движат по "Мария Луиза" ще минават по бул. "Христо Ботев" и от там по "Мария Луиза", съответно към "Надежда" и към "Илиянци". Другата част от транспорта е отклонен през ул. "Козлодуй" по "Каменоделска" до колелото на трамваите в "Орландовци".
Заявка за денонощна работа
даде кметът на София Йорданка Фандъкова, която призна, че затварянето е голямо неудобство, но няма как да се избегне и дори ще се наложи и второ затваряне на кръстовището. "Тук е изпълнена много сложна инженерна инфраструктура до този момент и е направена подготовката за преминаването, така че трябва да предупредим гражданите, като се извинявам предварително, че ще се наложи два пъти да се затваря движението. Ще поискам да се направи всичко възможно да приключи по-рано, без обаче това да се отразява на качеството. Но при всички случаи най-късно на 46-ия ден ще отворим движението, каквото и да им струва това. Ако трябва, ще работят денонощно", заяви в началото на седмицата Фандъкова. Цялото кръстовище трябва да готово през октомври.
Още два обекта тормозят софиянци
от няколко месеца. От 1 юни до края на месеца има нова организация и на движението на бул. "Цариградско шосе". За целия месец движението от надлеза при бул. "Александър Малинов" ще се извършва двупосочно в южното платно, защото северното е затворено. Всички автобуси по бул. "Цариградско шосе" се движат по линиите си без промяна, но пътниците се оплакват, че временните спирки са поставени на неудобни места. Създадената реорганизация на движението по бул. "Цариградско шосе" при надлеза над бул. "Ал. Малинов" изнерви гражданите в първия работен ден от седмицата. Христов обясни, че избраното място за временната спирка там е било единственото възможно и наистина маршрутът за пешеходците се удължава. Преди това се извършваха строителни дейности около 4-ти км, където също движението беше спряно в едното платно. Целият ремонт на участъка на "Цариградско шосе" от надлеза на бул. "Г.М. Димитров" до надлеза над бул. "Ал. Малинов" се предвижда да приключи до 15 септември.
Другият важен обект, по който кипи работа от октомври м.г. е кръстовището на две нива при Семинарията. Проблемът на обекта се оказаха изградените тротоари, които на места
толкова се стесняват,
че преминаването е невъзможно. Из форумите вече се разпространиха снимки на тротоара, който малко след болница "Токуда" става толкова тесен, че както гражданите се шегуват, по-добре би било да се опъне едно въже. При кръстовището със "Симеоновско шосе" пък тротоарът изчезва в скосен участък с неясна функция. От Столичната община разсеяха мистериите с обяснението, че скосените участъци са направени, за да се укрепи скатът и против свлачища. "Има пешеходен подлез, който служи за връзка на жилищните сгради и парка и тесният участък не е предвиден да се ползва за тротоар", обясни Христов. Проектът за естакадата беше променян няколко пъти заради протести на граждани, че ще навлезе в Борисовата градина. Така вместо първоначално предвидените за изсичане 180 дървета ще бъдат премахнати не повече от десетина. Очаква се обектът да е готов в началото на юли.