:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,539
Активни 697
Страници 21,104
За един ден 1,302,066
Анализ

Токът: трите най-често задавани въпроса

Политиците трябва да кажат истината за цената на тока, а избирателите им трябва да я приемат. Иначе катастрофата е неизбежна
Ясен Бояджиев


"И пак го питат и го разпитват"... Ще има ли шоково поскъпване на тока? Кой ще плаща натрупаните дългове в енергетиката? И щом ще вдигат цената на тока, защо не ни вдигнат и заплатите?

Напоследък не можеш да си пуснеш телевизора, без да чуеш как загрижени водещи задават тези три въпроса. А политиците насреща им (все едно дали от управляващите, или от опозицията) се чудят как да излъжат, за да се харесат на хората.

Крайно време е едните да кажат, а другите да приемат истината. А тя е, че години наред, възползвайки се от ширещата се заблуда, че цените (както на стоките и услугите, така и на труда) зависят от тяхната добра воля, българските политици се опитват да си купуват "харесване", а оттам и власт, чрез т.нар. "социално поносима" цена на тока. Така те постепенно докараха енергетиката до днешното непоносимо положение - победа на политиката над здравия разум. Или според определенията на специалистите: "катастрофа", "тиктакаща енергийна бомба", "избутване на енергийния сектор от ръба на скала, на която той се крепи с последни сили".



Ямата



За да потиска крайната цена на електроенергията, в продължение на години държавата съвсем съзнателно изключваше от нея реални икономически обосновани и неизбежни разходи. Така тя не само нарушаваше собствените си наредби и закони, но и "изкопа" огромна финансова дупка - задължения за енергия, произведена и доставена от енергийните предприятия, но неплатена от потребителите.

За да поуспокои политическите турбуленции, само през миналата година държавата на три пъти понижи цената на тока, вследствие на което до края на юни тази година "дупката" стана около 1.5 милиарда лева. Въпреки съвсем минималната промяна в обратната посока с приетия от 1 юли ценови модел за следващата година се залага горе-долу още толкова нов дефицит - тоест удвояване на "дупката". За да си представите мащабите на бедствието, трябва да знаете, че годишните разходи за закупуване на цялата електроенергия, потребявана в бита, възлизат на около 1.8 милиарда лева.

Електроенергетиката, разбира се, е технологически сложна система, а електрическият ток е специфична стока - най-малкото защото няма как да се складира - за разлика от други стоки. Но понеже и за него са в сила основните пазарни закони, за още по-голяма яснота можете да си онагледите ситуацията с всяка друга производствена верига, която познавате. Представете си, например, че за да се покрият горе-долу всички разходи за производство и доставка на един хляб, цената му трябва да е 1 лев. Но какво ще стане, ако някой "отгоре" реши да нареди хлябът да не се продава по-скъпо от 90 стотинки, а после това му се стори недостатъчно и спусна цена, която е с още 20-30 стотинки по-ниска.



Последиците



Ако това се случи, по цялата верига на производството и търговията с хляб ще започнат да се трупат задължения, които ще нарастват дотогава, докато заетите в тази верига не се откажат от бизнеса си. През това време зърнопроизводителите, мелничарите, хлебарите и търговците ще остават с все по-малко пари за семена, горива, техника, заплати и връщане на кредитите си. Ще последват фалити, уволнения и все по-голям недостиг на зърно, брашно и хляб.

Но да се върнем към тока. Политическите игри с цената му вече са докарали или изправили пред фалит голяма част от енергийните предприятия - от най-затънтената въглищна мина до Националната електрическа компания. Заради спестените разходи за поддържане и развитие на мрежата авариите стават все по-чести. Няма да е чудно, ако скоро се наложи да си спомним какво означава режим на тока.

Понеже енергетиката е особено ключов отрасъл, сривът в нея ще има мултиплициращ ефект върху цялата икономика, върху инвестиционния климат и финансовата система (зад инвестициите в отрасъла стоят многомилиардни кредити). И накрая - "социалната" цена на тока ще има и съответните катастрофални социални последици.



Отговорите



Така стигаме до отговорите на трите най-често задавани въпроса. Да, ако не искаме всичко това да се случи, цената на тока трябва да се повиши. "Шоково" или не, зависи от гледната точка. Но е факт, че колкото по-бързо цената достигне ниво, което покрива себестойността и дава възможност за развитие на отрасъла, толкова по-добре. За размера на това повишение има различни оценки. Най-песимистичната гласи, че за да се покрие текущият недостиг на годишна база (тоест за да не се удвои "дупката"), цената трябва да е с 35-40% по-висока от действащата в момента. Ако обаче трябва да се покриват и вече натрупаните задължения, повишението трябва да е с общо 80 до 100%.

Кой ще плаща? Естествено, всички ние. При това не само през цената на тока, а и през данъците. Понеже има и още една "дупка", за която дотук не беше ставало дума - милиард и половина дългове за построения хидровъзел "Цанков камък" и непостроената АЕЦ "Белене".

Колкото до въпроса - след като ще вдигат цената на тока (най-ниската в ЕС), не ни вдигат и заплатите (още по-ниски) - трябва ясно да се каже, че той е напълно безсмислен. Може и да изглежда дълбоко несправедливо, но от гледна точка на безмилостната икономическа логика между цената и заплатите няма никаква връзка. Не политиците вдигат заплатите, а работещата икономика. А и хората са най-различни, с различно потребление и различни финансови възможности - за немалко от тях цената на тока не е никакъв проблем.

Крайно време е държавата да спре да субсидира всички поравно чрез "социално поносимата" цена (което също е дълбоко несправедливо). Тя трябва да насочи социалната си политика само към онези, които наистина имат нужда. И трябва да освободи пазара и конкуренцията. Само така може да се гарантира ефективна, печелеща и развиваща се енергетика при възможно най-ниски и справедливи цени.



снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Миналогодишните протести заради цената на тока доведоха до оставката на кабинета "Борисов"
Снимка: БГНЕС
Крайно време е държавата да спре да субсидира всички поравно чрез "социално поносимата" цена (което също е дълбоко несправедливо). Тя трябва да насочи социалната си политика само към онези, които наистина имат нужда. И трябва да освободи пазара и конкуренцията.
28
2557
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
28
 Видими 
14 Юли 2014 20:42
Политиците трябва да кажат истината за цената на тока, а избирателите им трябва да я приемат. Иначе катастрофата е неизбежна


Дааа, да, да, да ... Че как! А мутро-милиционерските пачаври с ВЕИ-тата ще ходят на шопинг терапи в Париж, нали?

Не знам коя катастрофа е неизбежна, ама ми се види взривяването на ВЕИ-та по неизбежно от нея. Неизбежно като шрапнел от фотоволтаик в задника.
14 Юли 2014 20:46
ДА МИ ЗАПЛАЩАТ ТРУДА АДЕКВАТНО. Какво ми обяснава тоя , че трабва да се върна в пещерата. Ай сиктир.
14 Юли 2014 20:56
Авторе, какви ги приказваш? И в кой вестник? След малко ще те сложат на място, а ако си забравил, ще ти припомнят, че си соросоид и либертариаст.
Както и че няма нищо по-справедливо от това като вдигат цените, да вдигат и заплатите. Всички заплати, но най-вече на чиновниците.
14 Юли 2014 21:06
"И пак го питат и го разпитват"... Ще има ли шоково поскъпване на тока? Кой ще плаща натрупаните дългове в енергетиката? И щом ще вдигат цената на тока, защо не ни вдигнат и заплатите?


А, не. Ще яде дървото, когато го пипна, със само един въпрос - "Защо бе, мамицата ти негодна, най-бедната страна в ЕС е с най-скъпия микс на тока, достигнала плановото ниво на най-скъпата енергия - "зелената" за 2020 още през ... 2012?"
14 Юли 2014 21:45
Чак в "Дойче веле" ни клепят!
14 Юли 2014 22:04
Неясният г-н от Дойче микровеле да каже в Дойчланд ако 15 години наред посред годината повишават цената на електричеството с по десетина процента, какво ще се случи на крадливите енергитици? А за другите му елементи на разсъждение не искам да се произнасям, все едно енергетик да пише статии за сложните взаимоотношения в чуждестранни агенции и и да дава препоръки. Например за заплатата на туземния персонал.
14 Юли 2014 22:12
Ръцете на ЕРП-тата са дълги и ни налагат възгледи от "Дойче веле"...
14 Юли 2014 23:02
Ясен Бояджиев, "Дойче веле"

14 Юли 2014 23:33
цената му трябва да е 1 лев

Трябва? Ами ако хлебарят си основе дъщерна фирма, на която да аутсорсне месенето на хляба. Ами ако после реши да аутсорсне и поддръжката на фурната на друга дъщерба фирма. Ами ако след това сключи договор с друга фирма да му товари хляба в камиона, а с още по-друга сключи договор да го откара до магазина. А пък с една друга фирма сключи договор да приема заявките за хляб на клиентите, а пък с друга да приема оплакванията на клиентите, ако намерят косъм в хляба? И ако изведнъж се окаже, че хлабът ТРЯБВА да струва 10 лева? Естествено, ТРЯБВА да платим, нъл тъй? Щото иначе дупка, нали?
14 Юли 2014 23:56
държавата съвсем съзнателно изключваше от нея реални икономически обосновани и неизбежни разходи
Изобщо никакви разходи на краен потребител не е признавала, нито съзнателно, нито безсъзнателно. И без да е ползвана "зелена" енергия, и с изключени радиатори, всичко се плаща като поп в едно, и с увеличението, и с ДДС-то.
победа на политиката над здравия разум
Сега ще се махат ли "въглародните квоти", щото политическото "глобално затопляне" не се състоя!?
електрическият ток е специфична стока - най-малкото защото няма как да се складира - за разлика от други стоки. Но понеже и за него са в сила основните пазарни закони
Като е намаляло потреблението, а предлагането е увеличено, цената пада. Понеже пазарът (от де да знае, че има вселенски закони за спазване) не се подчини на пазарните закони, та правителството ги приложи, пазарните закони де, щото другите само ги изменя според "реалностите и нуждите" на конкретни хора.
Представете си, например, че за да се покрият горе-долу всички разходи за производство и доставка на един хляб, цената му трябва да е 1 лев.
Когато се търси решение на сложна зависимост, се дават гранични стойности за пример. Нека в този случай един хляб струва в началото 1 лв (5 стинки неденоминирани за киловатчас). При такава цена потребителите зазидват фурни, развалят хамбари, сеят друга култура (при ел. ток - закупават печки, климатици и др. електроуреди). Поради политическо внушение за екологичен "пълнозърнест" хляб (аз му викам "чупи зъб" - за тая екомания на жена ми загубих два зъба и платих на зъболекар толкова пари, за колкото хляб няма да изям през живота си. Пуста политика - гладен и безъб ще си умра ) цената става 1000 лв. (5 деноминирани стинки) и ... потребителите са хванати в капан - нито могат да се върнат към предишния начин, нито им трябва екологичния хляб/"зелената енергия" (като останеш без зъби/работа, никакъв хляб/енергия не ти требе). И остава единственият начин - намаление на потреблението, ама такова намаление, че и потребителите намаляват физически (40 хил. души и хиляда фирми годишно). Обаче "инвеститорите" в "чупи зъб" са все на загуба, потреблението все по-малко и цената се увеличава с още 300%, 3000 лв. (15 стинки за квтч), а доходите замръзнали, почти цели четири години. И като не се проявават пазарните закони, некой трябва да ги прояви преди населението да е изчезнало.
Последиците
Следват фалити на "зелени енергии", затвор за "зелени" политици, а проповедитите на "зелените" икономисти кат автора влизат в учебниците по икономика като нагледен пример за човешката заблуда по подобие на "геоцентричната система" на Птоломей.

Кой ще плаща? Естествено, всички ние. При това не само през цената на тока, а и през данъците.
Тц, който си е поел риска да "зеленясва", да си плаща от джоба. За какво са инвеститори, ако не поемат рискове. Обществото може да ги обезщети до 10% - все пак негативния опит си е пак опит. Дори бих им приостъпил всички приходи от авторски права от новите учебници по икономика.
Крайно време е държавата да спре да субсидира всички поравно чрез "социално поносимата" цена
Че държавата не субсидира поравно - въвела е "инвестиционно-приемлива цена" и на един дава 600 лв./мвтч, на друг му взема 10 лв./мвтч от пазарната цена. И всички май сме против тази антипазарна практика.
15 Юли 2014 01:00
Понеже има и още една "дупка", за която дотук не беше ставало дума - милиард и половина дългове за построения хидровъзел "Цанков камък" и непостроената АЕЦ "Белене".
А защо трябва да плащаме за нещо, което го няма? Да плаща този, който не го направи! И защо тряба да плащаме за нещо което не сме искали - "зелена" енергия? И защо трябва да плащаме инвестициите на някого, с цел да му осигурим заложената печалба - Мариците?
Нали, уж, има пазар?
15 Юли 2014 01:27
Гнусна статия с абсолютно нескопосан опит за елементарни внушения. :-) Прекалено ниско ниво, за да си струва да се коментира нещо повече.
15 Юли 2014 02:05
DaRtS, коментирай! Защото авторът ще отчете само 12 негативни коментара при 482 прочитания ... и ще вземе двоен хонорар.
15 Юли 2014 07:52
Не политиците, а производителите трябва да кажат колко струва, след това и мрежите да кажат за колко ще го пренасят. След това не пазар, а един нормален избор да дадат на хората от къде да купуват - кой от нон-стопа, кой от Лидл, кой от Метро, кой чете Сега, кой чете Дума, просто няма никакъв избор при електропотреблението.
Именно политиците /звяра ДКЕВР/ в момента казват колко струва тока и на кой колко процента печалба му гарантират . И вместо производителите и другите по клона да си търсят клиенти и да ме заливат с брошурки, да ми предлагат промоции и планове за ползване, заливат с кюпюри политиците. Първо бяха тарикатите от ТЕЦовете, после ВЕИта, сега са НЕК и някои мини. А топлофикациите винаги са метър. Аз нямам нищо против ако произвеждаш евтино като АЕЦ или нова соларка да имаш и гигантска печалба, с която да построиш нови мощности.
А че токът бил по -специална стока - да така е, като фризьорската услуга и днешния вестник, никаква стойност нямат утре.
15 Юли 2014 08:29




Не е соросоид нито либертарианец . Мошеник е! Къде му беше благото перо когато не по технологични а по ПОЛИТИЧЕСКИ причини ни извиха ръцете да си затворим 4-те блока на АЕЦ ? Срещу кого скочи , нека му видим тогавашната икономическа обосновка за това рязане на живо месо от родината му. Сега се замислил за печалбите на създадените от политика(не от икономика) милионери. Никога не съм вярвал нито на" Св. Европа" ,нито на "Гл. на Америка" , ББС или Дойче веле и сега с удоволствие констатирам колко съм бил прав.Продажници и българомразци !
15 Юли 2014 09:53
Тока можел да убива не само със силата си, но и с цената си, и още чрез заклинания във вестник!
15 Юли 2014 10:00
Вече съм го писала, анализ на производствените цени на ел. енергия, анализ на действителните разходи по поддържане на съоръженията за пренос и разпределение ще установи доколко и дали цената на ел. енергията е причина за кризата в енергетиката. Мисля, че непрекъснато и почти всички "анализатори" ни внушават, че дупката в НЕК е само от крайната цена на ел.енергия, нека се видят заемите на НЕК и БЕХ къде са отишли, разходите по замразения обект Белене и т.н. Неизгодните договори за закупуване на ел.енергия от Мариците, когенерация и възобновяеми източници могат да се анулират без последици за българската страна, но ми се струва, че няма желание за това, най-лесно е да се коригират крайните цени.
15 Юли 2014 10:27
Не е соросоид нито либертарианец....
Да Авакме......не е!
Ченге от ДС е!
15 Юли 2014 10:43
Поредният нефел се изказва на темата енергетика!!!
Учудващо самочуствие, учудващо.......
15 Юли 2014 10:43
Поредният нефел се изказва на темата енергетика!!!
Учудващо самочуствие, учудващо.......
15 Юли 2014 10:43
Firmin
14 Юли 2014 20:42
.......
Дааа, да, да, да ... Че как! А мутро-милиционерските пачаври с ВЕИ-тата ще ходят на шопинг терапи в Париж, нали?

Е, не само на мунро-милиционерите, не само. Доста "другари" намазаха филиите също.

Не знам коя катастрофа е неизбежна, ама ми се види взривяването на ВЕИ-та по неизбежно от нея

Браво! Те така започна и индустриалната революция - с движението на "машиноразрушителите".
Ми рушете бе. другари! Това го можете най- добре.
15 Юли 2014 10:56
Колкото до въпроса - след като ще вдигат цената на тока (най-ниската в ЕС), не ни вдигат и заплатите (още по-ниски) - трябва ясно да се каже, че той е напълно безсмислен. Може и да изглежда дълбоко несправедливо, но от гледна точка на безмилостната икономическа логика между цената и заплатите няма никаква връзка.

Тук авторът греши. Цените на тока, и несамо на тока, имат пряка връзка с доходите. В България наблюдаваме показен лукс. Дори да минете през някое малко градче, неминуеми ще забележите показното богатство на фона на общия недоимък. Това показно богатство е произведено от точно тези навъсени, зле облечени и притеснени за бъдещето си хора. И точно тук е ролята на държавата в т.н. пазарна икономика. Държавата наистина не може да "дава" заплати, но държавата може и трябва да играе решаваща роля в преразпределението на произведеното "богатство".
Направете сметка по БВП на глава от населението по паритет с други държави. Ще установите, че минималната РЗ в Българи трябва да бъде някъде между 500 и 600лв. А тя е в момента 340.
Това означава, че в България цената на труда е силно подценена.
Държавата нетрябва да допуска да има "социално слаби работещи". Призивът на мастити (псевдо)бизнесмени като Васил Велев, Божидар Данов и др. за подпомагане от страна на Държавата на хората, осигуряващи им личния разкош е циншзъм. За синдикатите да не говорим.
15 Юли 2014 11:38
Абсолютно нескопосен опит да се внушават неистини за действителната трагедия ! Докога "бързописци" ще запълват пространството на територията! Нещата са ясни и от десетилетия се "начуква дограмата", че токът ще е скъп и енергетиката слабовата и разпокъсана. Кой не слуша - червен креп, гарниран с бел роял .
15 Юли 2014 13:12
Все се заричам да не си губя времето с писане в тоя форум и все не издържам. Не знам докога ще ни тикат в носа такива писачи, че и Дойче Веле, такива “специалисти“ по енергетиката, които не са нищо друго освен платени ПЛЯМПАЛА, на които нашите медии дават широко думата. Един друг такъв “ специалист“ по енергетиката Васил Филипов, който е канен редовно в СКАТ има също задачата да осветлява “ неукия, простия“ народ и да му пълни ушите с дивата си русофобия.
Абе ПИСАЧО неграмотен, след като токът е особен вид стока, защо се допусна миксирането му да замазва жестоката истина за преференциалното заплащане, така старателно укривана до като дойде Бойковото просветление. Защо ще насилвате бедния народ да плаща тока от американските тецове, от фотоволтаиците, от ВЕЦ-овете, станали частна собственост. Какво спечели държавата и народът от чуждите фирми “ инвестирали“ у нас за да ни доят и стрижат като овце. Какви цени да очакваме след като погребахме БЕЛЕНЕ във финален етап на конструкция и си отворихме широко “ бърните“ за светкавичен договор с Уестинхауз, за КОЙТО Е ПОВЕЧЕ ОТ ЯСНО, че ще е експериментален у нас, ще е много по- скъп, страшен ковчег за нас, ама амерички.
За тока у нас ЯСЕНЕ въобще не важат пазарните закони, напротив, те са най-скандалното противоречие, което ние търпим като говеда, търпим и такива фарисей като теб, закачени на съответните мръснишки фондове.
“Обществото, казва Анатол Франс, се крепи на търпението на бедните. Нашето е непоклатимо“. Натисни тук Аз бих го перефразирал тази мисъл, властта на богатите се крепи на наивността и неосведомеността на масите.
15 Юли 2014 14:16
Що като видя "ДВ", изпитвам и погнуса, и съжаление - като че минавам покрай магистралки... При това магистралки с претенции за морални арбитри...
-----------------------------------
Сайтът на Генек

15 Юли 2014 15:19
Който иска да види профила на нашата журналистика, нека разгледа статиите на Васил Филипов, който няма нищо общо с енергетиката, както и горния автор, защото образованието му е “ вътрешна търговия“ “ Спирането на „Южен поток“ е окончателно“ Натисни тук
- Как си обяснявате факта, че решението за спиране на „Южен поток“ бе взето след срещата на Орешарски с американски сенатори?
- Контактувал съм с американски политици. Американците не са гешефтари. Не се занимават с подкупи и уговорки под масите. Това са политици, които са свикнали да работят с материали, поставени на плота на масата. Няма скрито-покрито, няма уговорки.
А това, което се извърши с Русия досега, е за сметка на българската държава. Това с Щатите не може да стане.

Това е сега КОЛОНИАЛНА БЪЛГАРИЯ с много продажни и сервилни шутове, политически и всякакви човешки изроди, пред които Кириак Стефчов е бледо копие.
15 Юли 2014 17:23
Голяма статия-хубаво написана а нито дума за зелената енергия! Там е заровено кучето! И автора съзнателно си затваря очите за нея! Нямало било връзка междо цената на стоката и заплатите! Ако това е така защо всички световно известни производители си изнесоха производствата в джингитайските държави-заради ефтината работна ръка! Направо да си го кажеме че основното перо което формира цената е надницата на работника! Такива мърши като автора които съзнателно си затварят очите за това са глашатаи на робовладелците! Само че българинът вече не е такъв наивник и не вярва на такива глупости и колкото и да бълвате такива промивки-криво сте си направили сметката! Ако бутнат драстично цената на тока януари или февруари народът пак ще излезе на улицата!
15 Юли 2014 19:17
Много е дълга веригата и проблемите са комплексни.Най-просто (и вярно) е да се каже ,че политиците са виновни.Има истина в статията но :
1.Където държавата има намеса се краде защото така е направена системата във всички държавни сектори БЕХ,НЕК и др.
2.Краде се чрез изкупуване на завишени цени на зелена енергия където пак няма случайни хора и случайно завишаване до такива цени.
3.Енерго дружествата източват пари чрез фалшиви инвестиции защото тъпите политици така са структурирали системата , че ги принуждават да лъжат а не да инвестират.
4.Населението и най-вече фирмите крадат много заради високата цена на тока и ниските заплати,която пък е висока заради кражбите , а заплатите заради некадърни управленци.
Като следствие е нормално не да се вдига цената ,а да се спрат кражбите защото в противен случай ще се краде просто повече.Решението е система при която политиците зависят от хората и създават сносна система в стопанския сектор за да останат на власт,но понеже крадящите са самите те то нямат интерес от това.Единствен логичен и възможен изход е революция и понасяне на наказания.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД