Джеймс Латроп, собственик на магазин за медицинска марихуана, в Сиатъл, САЩ, говори пред медиите на откриването на магазина си преди седмица. |
Жалко, че участниците в организираното от неправителствени организации и партия "Зелените" обсъждане не спазиха докрай този принцип, когато дискутираха кой има интерес от забраната на канабиса и изтъкваха колко положителни ще са ефектите от легализацията му. Вместо това от целия дебат излезе, че с узаконяването му държавата с един замах ще ликвидира един от най-тежките и сложни проблеми на обществото. Като че ли някога това въобще се е случвало в историята.
Въпросът с легализацията никога
реално не е бил поставян на дневен ред у нас досега
Темата все стои в сянката на вечния спор за еднократната доза, който напоследък пак се разгоря заради изработения от правителството проект за нов НК, предвиждащ връщане на затвора за цигара марихуана. Добре че разпадащият се парламент няма да го гледа - винаги е по-добре един дилър да остане на свобода, отколкото на някой младеж да му се разсипе животът. Легализацията обаче е въпрос от друг порядък. По света процесът е започнал и напредва - в ЕС вече 10 страни (отскоро и съседна Румъния) разрешиха употребата на марихуана срещу различни заболявания. А в САЩ два щата (Вашингтон и Колорадо) дори я узакониха за немедицински цели. При това положение липсата на сериозна и системна публична дискусия у нас е най-малкото сигнал, че за пореден път сме се вторачили единствено в собствения си пъп.
Най-общо казано, мотивите за легализацията се свеждат до следното - забраната не работи, а в същото време ангажира сериозен държавен ресурс за налагането й. Освен това създава мощен черен пазар, контролиран от криминални групи, поражда корупция и увеличава затворническото население. От тази гледна точка премахването й изглежда съвсем логично. Ще се създаде легален пазар, регулиран от държавата, на който ще се продават само проверени продукти с високо качество, а цялата тази търговска дейност ще се облага с данъци, от които фискът ще печели. Полицията ще пренасочи силите си към борба с други криминални дейности, а наркогрупировките ще се прекършат. Въобще всичко изглежда много хубаво - правила, легалност, качество, приходи. Въпросът е дали действително нещата биха се развили по този начин.
В български условия отговорът е категорично "не"
На първо място, пазарът на наркотици никога няма да бъде свободен. Да си го кажем честно - повечето хора имат силни предразсъдъци спрямо дрогата и дори да позволят легализацията й, ще искат много сериозни и подробни правила за всички, свързани с нея дейности. Правилата означават бумаги. Бумагите означават бюрокрация. А бюрокрацията ще произвежда още повече правила и бумаги. Резултатът от тази нездравословна комбинация ще е най-тежко администрираният пазар, който тази страна е виждала. А всички знаем какво означава това - скъпа продукция, която само ще насърчи контрабандата. Та дори в момента това се наблюдава ясно при всички легални акцизни стоки. Да вземем най-близкия до марихуаната пример - тютюневите цигари. Според проучване от юни на консултантската компания KPMG една на всеки десет цигари в ЕС е внесена нелегално, а потреблението на контрабандни папироси се е увеличило с 15 на сто през миналата година в сравнение с 2012 г. За България, разбира се, статистиката е още по-лоша - всяка пета цигара е незаконна. Някой да вижда причина положението с тревата да бъде по-различно? Това, естествено, означава, че ролята на наркогрупировките няма да се промени - те просто ще поемат всичките разнообразни незаконни дейности, които ще се развият покрай легалния пазар. След това ще дойде и корупцията, когато политиците със закони и наредби ще почнат да пренареждат пазара. И можем да се обзаложим, че играчите на него ще са все от типа на омотаната от политико-криминални схеми групировка "Булгартабак". И по-добре да забравим за акцизните приходи - в страни като нашата данъчната система съществува, за да се източва, а не, за да финансира държавата.
Всичко това се потвърждава дори от едно от малкото НПО-та, системно пропагандиращи в полза на марихуаната - "Движение Промена". "Българското общество и държава не са готови за легализация, която би изисквала ефективно регулиране от некорумпирана държавна администрация. Узаконяването на продажбите при сегашното положение би създало условия за създаване на монополи, доминирани от мафиотски групировки, което би било по-зле и от сегашното положение", констатират от движението. И предлагат декриминализация - един по-сполучлив вариант, върху който би могло да се помисли.