:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,646,216
Активни 176
Страници 16,626
За един ден 1,302,066
РЕПОРТАЖ

Недоизпипани детайли провалят хубавите проекти на София

Кметството не трябва само да говори, а наистина да работи с мисъл за хората
СНИМКИ: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Това е обичайна гледка - шофьорът със сивата кола се опитва да се измести в средната лента, след като светофарът за надясно светва зелено, а той иска да продължи направо. Според маркировката не би трябвало да има проблем и в най-дясната, но не и според светофара.
В последните години в София се завършват проекти, застоявали години наред - разширението на метрото, заводът за боклук, големи ремонти на основни улици и булеварди, изграждане на детски градини, изграждане на кръстовищата на две нива и др. Без съмнение догодина по това време кметът на София Йорданка Фандъкова ще влезе с двата крака в предизборната кампания с всички тези козове пред софиянци, които ще трябва да идат до секциите и да гласуват за нов управник. И е много вероятно хората наистина да повярват в голямата картина, ако не се вглеждат в детайлите. А точно в тях се крие дяволът, който може да провали и най-добрият проект.

Последният голям завършен обект в София е



естакадата на Семинарията



Той е част от друг голям проект за няколко такива кръстовища, започнат още по времето, когато Бойко Борисов беше кмет. Проектът за естакадите се реализира със заем от Европейската инвестиционна банка в размер на 36 млн. евро, за който преговорите започнаха още през 2008 г., когато Борисов с апломб обяви как ще се отпуши трафикът в София. Това обаче не се случи нито тогава, нито сега. Точно обратното - общината успява да убие ефекта с дребни недоизпипани неща, като маркировка, липса на тротоари и други. А какво по-важно от това всеки да усети, че е помислено за него - пешеходци, велосипедисти, майки с колички, възрастни хора. Традиционно първо стартът на проекта за кръстовища на две нива се забави заради искане от ЕИБ общината да даде по-добра мотивация за избора на местата на кръстовищата и ефекта от тях през 2010 г. Както обикновено, общината трудно взима решения - къде да се построят естакадите, как да се докаже ефектът от тях и много други. Второ, още по-традиционно за Столичната община е след като приключи процедурата за избор на изпълнител, тя да отиде в съда. Равносметката към днешна дата - три завършени кръстовища. Първото кръстовище на две нива беше открито през юли 2012 г. - в "Младост" 2 на бул. "Сахаров" и "Андрей Ляпчев". Няколко месеца след това беше осветено и това на Телевизионната кула (на бул. "Драган Цанков" и "Яворов"), а през юли т.г. и това на Семинарията, което се явява втори етап на естакадата на Телевизионната кула. Разбира се, тапата се измести на бул. "Черни връх", но все някога ще бъде завършен и третият етап от този проект - до "Хладилника". Сега се изгражда естакадата на Лъвов мост. Преди да се стигне дотам обаче, столичани си задават няколко въпроса:



как при проект за толкова милиони, не е помислено за дреболиите,



като синхронизиране на маркировката и светофарите, тротоарите и други дребни неща. За да видим за какво става въпрос, да се върнем на Семинарията, тръгвайки от бул. "Симеоновско шосе" в посока центъра. На светофара на долното ниво на естакадата, ако шофьорът иска да продължи направо към Семинарията, както маркировката и указателните табели показват, няма проблем да застане в най-дясната лента и да изчака светофарът да светне зелено. В същата тази лента маркировката позволява и да се завие надясно. Когато всички светофари светят червено, проблем с това няма. Когато обаче секцията за надясно светне зелено, за направо остава червено. Човекът, който е пръв в колоната и иска да продължи направо в най-дясна лента, много вероятно ще бъде освиркан от колите зад него, защото шофьорите отзад искат да завият и според светофара имат право да го направят. Минават секунди под звуците на клаксоните и гневните подвиквания на другите шофьори. Така се образува колона от автомобили и въпреки идеята на кръстовището да отпуши трафика, това остава добро намерение. Бонусът от няколко секунди повече за завиващите, каквато е идеята на организацията на кръстовището, уви, не се получава, а има точно обратния ефект - изнервя шофьорите и не пропуска повече автомобили. Практиката показва, че в столицата има кръстовища, на които тази организация работи, но не по този начин.

За други проблеми около новото кръстовище сигнализираха от гражданската инициатива Софийски обществен съвет, която публикува снимки на лоши заварки и прекъснати мантинели, за които екип на "Сега" се увери на място. Но да предположим, че тези "козметични" дефекти не дават пряко отражение на трафика. Не така стои въпросът с друг недостатък - липсата на тротоар на места, която принуждава пешеходците



да слизат на самия булевард



Само за 20 минути на кръстовището няколко души пресякоха по този начин, а за майки с колички и възрастни хора няма никакъв шанс. Иначе похвално за умните светофари, но как да стигнем до тях? Този проблем си има дълга история. Проектът за кръстовището беше променян няколко пъти заради протести на еколози. В крайна сметка на места тротоарът остана почти липсващ елемент, за да се запазят дърветата.

"Очевидно никой гражданин или велосипедист все още не е подал сигнал до Столичната община, че тротоарът по протежението на бул. "Стоян Михайловски" в посока към зоопарка и непосредствено след преустроеното кръстовище е крайно необходимо да бъде разширен, за да стане възможно ползването му без инциденти. Истината е, че не сме го направили и ние... поне засега. Непонятно е обаче как е допуснато при инфраструктурен проект от такъв мащаб да не бъдат осигурени всички условия за комфорт на придвижването на пешеходците, особено при наличието в участъка на спирка на градския транспорт и подстъп към гората на Борисовата градина, ползвана за спорт, отдих и разходка от много столичани", написаха и граждани от инициативата Софийски обществен съвет. Подобен проблем има и по бул. "Никола Вапцаров" в посока бул. "Черни връх".

Много дни след първите сигнали Столичната община с нищо не показва да ги е забелязала. Макар че иначе на думи много държи на мнението на столичани.



СНИМКИ: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Ето така се налага на пешеходците да минават, след като пресекат през умните светофари на кръстовището.
СНИМКИ: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Някои връзки липсват.
15
4419
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
03 Октомври 2014 08:30
Разбира се, тапата се измести на бул. "Черни връх", но все някога ще бъде завършен и третият етап от този проект - до "Хладилника". Сега се изгражда естакадата на Лъвов мост.
При Лъвов мост не е естакада, а тунел. Нужно е такива тунели да се направят и на кръстовището "Христо Ботев" и "Сливница", на "Опълченска и Сливница" на "Константи Величков" и "Сливница" и на Сточна гара. Сливница да стане основна ос за трафика. Не ми е ясно след като се слее бул. "Вапцаров" с "Черни връх" на къде ще се отиде, тук се споменава Хладилника, но той е по-горе.
03 Октомври 2014 09:20
Друго си е да напишеш нещо в стила: Good news is no news или No news in good news. Защо все нещо не ни стига да видим хубавото, доброто, а все се вглеждаме мнооого внимателно, та белким намерим кусурите...
03 Октомври 2014 10:02
хубава работа,ама българска
03 Октомври 2014 11:35
Защо все нещо не ни стига да видим хубавото, доброто, а все се вглеждаме мнооого внимателно, та белким намерим кусурите...

Герберино, иди и пресечи като пешеходец тези съоръжения. Ако оцелееш, ела и пиши отново!
03 Октомври 2014 12:11
Всъщност с тези пари можеше още много кръстовища да се направят, но пустата лакомия в общината е огромна.
03 Октомври 2014 13:40
Крайно неприятното е, че матриала продължава да верва , че управляващите правят нещо за него.
София е един жив ужас с този трафик, при много добър потенциал този проблем да бъде решен в кратко време и с минимални суми.
03 Октомври 2014 14:33
Крайно неприятното е, че матриала продължава да верва , че управляващите правят нещо за него.
София е един жив ужас с този трафик, при много добър потенциал този проблем да бъде решен в кратко време и с минимални суми.



Ъ-ъ-ъ, и какво предлагаш конкретно?
03 Октомври 2014 14:52
Абе българска работа, демек мърлява, недоизпипана и езпълнена пет за четири, като че лие направена даром...също като асансьорите по спирките на метрото, също като огромните " дупки" между платформата на спрял влак на метрото и площадкта на спирката- някои направо минават 15 сантиметра на широчина и височина-тия строители не са виждали метро по света как спира на един сантиметър от платформата на спирака и ена абсолютно еднаква равнина с нея... същото и гениалното решение билетния чекиращ механизъм дае от лявата страна на влизащите в метрото... така че вместо да държиш билета или картата с дясната ръка, трябва да се сетиш че трябва да е с лявата... и като нестава да се чудиш защо несе отвяря преградата пред теб, а билета се чекира... в лондон дето движените е от лявата страна всички чекиращи автомати са от дясно да не говоирм по другите столици... нооо бантустанеца тия работи не им правят впечатление, ръгат напред, и даже са благодарни че всеедно нее направено с техните пари, а за чеп за зеле не става... какъвто манатлитета, такова и качеството на средата на живот- скапан, скапан, мърляв и опасен. какво ще стане ако някой си заклещи крака в пролуката между влака и платформата н спираката, а въпрос на време да се случи.
03 Октомври 2014 15:38
Сгугню
Решението е само едно, и то се налага от самосебе си.
Нашите управляващи са залетели да строят и то глупаво.Големи инфраструктурни постройки, които задъхват трафика докато се строят.Преди да построят тая глупост до Семинарията, задръстването започваше от върха на баира, сега започва от хотел Хемус.
Единственото свястно организирано кръгово в София е това на Черни връх-Околовръстен път.То практически се саморегулира.Няма светофари, има скоростна лента и свободна отбивка за главната посока (околовръстен път в посока Перник).То е единственото от този тип.Всички други са като това на Стоян Михайловски/Яворов и Симеоновско шосе/Околовръстен път.И все такива ще се градят.
Тъпата истина е, че като построиш главен път, дърпаш трафик, който ако има светофари прави тапи.Извод - добре организирани кръгови без светофари.
Трафика на София трябва да заобикаля центъра, което може да стане само по посоката бул.България-Канала-Сливница.Там трябва да се обособи скоростен и непрекъсваем път.Специално бул.България е готов - има си огромни подлези, през които може да се пусне one way посоката, на всяко голямо кръстовище има пространство за кръгови (без да се налага отчуждаване и процедури).За пешеходците може да се направят мостове като Моста на влюбените на НДК над кръстовищата и да се реши проблема и с пешеходното движение и с велоалеите.Подобна организация може да се направи и по Опълченска или Константин Величков и имаш вътрешно-градска относително бърза и без тапи околовръстна тангента.Отделно че има много пространство за лавиране, грозния Женски пазар е крайно време да се премести над канала на Опълченска където има място което така и така не се ползва, и за паркиране и за сергиите и да се освободи Стефан Стамболов от тая цигания.
Канала има място за още 2 платна във всяка посока в района от Орлов мост до бул.България, подлезите се ползват само за магазини "Всичко за 1 лев" и прочие, спокойно и без тях можем да минем.
Да не говорим за реките.От Овча купел до след Малашевци София се пресича от Владайската река, широка, и абсолютно неизползвама като площ.Дали ще се пусне скоростен У-Бан или нещо подобно, или просто ще се направи на път е въпрос само на решение, което ще бъде със сигурност подкрепено от Евро фондове.Само че няма кой да го реализира.Само се осмърдяват околните сгради и се въдят комари.
Да не говорим че между Запад и Юг квартали няма елементарни пробиви.Цял булевар като Борис 3ти стои на павета с 2 пробива и е тъпкан със светофари навсякъде.

Ама за да ги осмислиш тия неща, трябва да изкараш 3-4 години в софийския трафик с по 120-150 км на ден.
Голям смях, Владо Каролев при все лудостта му звънна от трафика при Семинарията на някакво радио да се оплаче от трафика и постройката, и след него звънна и Фъндъчката, да обясни , че ако трябвало да се направи кръстовище като на Драгалевци, много дървета щели да се отсекът.Какъв ужас екологически.За това всички сме обречени да киснем в трафика и да дишаме газовете, заради 20 дървета.И матриала екологично я подкрепи
03 Октомври 2014 16:08
Виждащ
Мерси!
03 Октомври 2014 18:03
Преди да построят тая глупост до Семинарията, задръстването започваше от върха на баира, сега започва от хотел Хемус.


За останалото си прав, но за това, което пишеш има обективна причина, и тя не е естакадата, а фактът, че "Хладилника" е затапен. Безспорно е, че кръговото движение е много по-елегантно и по-добре работещо решение от светофарите. И наистина е твърде жалко, че на "Симеоновско"/СОП и на "Семинарията" няма кръгови.

Друг голям проблем е синхронизацията на светофарите, като особено драстично се забелязва това на Румънското посолство и "Ситняково"/"Гео Милев". Все дребни неща, от които пропускателната способност пада или се качва с пъти.
03 Октомври 2014 18:10
Виждащ,
Прав си, че най-безконфликтния начин за пресичане на два потока автомобили е кръговото движение. Но най-доброто решение за пресичане на два големи потока автомобили с кръгово движение е пресичането на три нива. Така и за двата основни потока няма да има "тапа". Изпълнението на две нива предполага един от потоците да е ограничен по презумция (отиди около 17.00 часа на кръговото при телевизионната кула, че дори и на 4-ти километър).
А някой мислил ли е за пресичане на две нива на поток автомобили и поток пешеходци? Това е най-безопасния метод, но ще караш пешеходците да влизат в подлез (на столичанин като му кажеш "подлез" и му замирисва на тоалетна). А тези "спящи полицаи" по всички улици? (Очаквам и на околовръстното да направят!) Има ли изискване при каква големина на потока пешеходци да бъде изградена пешеходна пътека или пешеходен светофар? А за подлез?
Въобще въпроси, над които трябва някой да се замисли!
03 Октомври 2014 18:14
Лично познавам хора, участвали в следния проект:
През 1990 г. или там си някъде, когато отмениха гражданството и народа се юрна към София , бяха наети математици и статистици, които в продължение на една година седяха по спирките, броиха хора, смятаха варианти и даваха решения.На тяхните сметки доколкото знам бе базирано натоварването на транспорта (градски и автомобилен) в продължение на години.Това се случи, защото тогавашните кадри бидейки мръсни комунисти, ченгета , еврейско-марсиански и комунистически негри, но предимно - мислещи и отговорни, разбраха че като се увеличи със 100% населението на столицата, мазалото ще стане страшно.И си взеха мерките.
Причините за имането на светофари са няколко - апетитните договори за поддръжка за наши хора, невъзможността да няма светофари от съкратените обеми на пътно-пропусквателния трафик (или правиш голямо кръгово или слагаш светофари, няма друг избор), и не на последно място - желанието на държавата опърпани и нашишкавели милиционери да контролират трафика с ръчка, което е почти невъзможно на голямо кръгово.Когато власт имащите решат да отидат от Дондуков до ДАНС, те не могат да губят време в задръствания, застава фуражката и започва да дърпа ръчките.Добре че сме в Европата, инак щяхме да имаме и спец ленти на които простосмъртните нямаше да смеят да припарят, защото гаишниките бият и не питат.НЗ колко километра е пробката.
03 Октомври 2014 18:24
Изобщо не е проблема в управляващите, ние сме виновни.
Българина не е дорасъл да мисли.Най-жестокия уличен бой който съм виждал, беше между холандски граждани и холандски полицаи.
Причина - щели да строят метро, което имало опастност да събори старите сгради в центъра.
И това холандско кметство се подписало, че е сметнато всичко и нямало риск , и въпреки това гражданите изпопребиха полицаите.Те си искат историческото и културно наследство, и не са съгласни кметството да строи метро.Въпреки че това е кметството на държавата която всяка година измъква по 100 кв/км земя от морето.Не е ГБС, не е Фънди.
Накрая кметството кистиса и строи трамваи, скоростни.С такива граждани-такава държава.С нашите - те такава каквато си я знаем + "ма тя поне направи нещо".
Когато си доволен на малко, плащаш всичко+билетите на бистришките тигри
03 Октомври 2014 18:54
carp01
3 нива вече е мега проект.Едно, че не е приложимо (трябва да сметнеш целия трафик и да осигуриш не само един пробив а много) второ че е много скъпо.
трафика е основен , добавъчен и разпределителен , според интензитета на първия виси и втория (тия дето се включват към основния).
От къде и накъде е трафика - от работните места към големите спални.
В случая - трафика се натрупва едно защото няма от къде накъде да се отлее основния, и вторичния генерира тапи.
Първия се решава с големи инфраструктурни проекти - магистрали от градски тип, проходимост и синхронизация, втория - с регулирана пропускливост.Третия си иска паркоместа.Първия е ОК - има Цариградско, Тодор Александров, Драган Цанков, Борис Трети, България.Все булеварди големи, за щастие- строени не от демократи (аре Тодор Александров ще го изпуснем, че там още мазнее от стефко), има инфраструктура на която да се стъпи.Тапи правят светофарите.Ходете в Букурещ да видите какво е да ги няма.
Да речем, че третия тип трафик за момента е трудно оправяем, първите два са лесно решими.Но няма да бъдат решени, именно защото НЕ Е НУЖНО.Матриала не иска да му е добре, той иска да бие кумунизите.Докато матриала не започне да вижда как да си реши проблема и да го иска това конкретното нещо, ще се строи КАКТО ТРЯБВА а именно - имаме зала, която струва 120 млн.Влиза Боко при Монката Пашов-залата почва да струва 100 млн (след половин час пазарлък).Залата обаче реагира обидено, и от 66 000 кв.м се смалява на 46 хил.кв м.Е баси залата разбираш ли, комунистическа.Но той поне направи нещо.Зала.
Да вземем един, само един пример - ъгъла на Александър Малинов и Климент Охридски - едно от най-кошмарните места в София.Какво струва да се направи там едно кръгово- почти нищо.Един мерцедес на някой боклукчия.Мястото е голямо, празно, държавно, така и така застлано с асфалт.Ама никой не го прави.Щото на никой не му е хрумнало, че може така да е добре.Абе искате и да гласувам.Е не.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД