В последните години в София се завършват проекти, застоявали години наред - разширението на метрото, заводът за боклук, големи ремонти на основни улици и булеварди, изграждане на детски градини, изграждане на кръстовищата на две нива и др. Без съмнение догодина по това време кметът на София Йорданка Фандъкова ще влезе с двата крака в предизборната кампания с всички тези козове пред софиянци, които ще трябва да идат до секциите и да гласуват за нов управник. И е много вероятно хората наистина да повярват в голямата картина, ако не се вглеждат в детайлите. А точно в тях се крие дяволът, който може да провали и най-добрият проект.
Последният голям завършен обект в София е
естакадата на Семинарията
Той е част от друг голям проект за няколко такива кръстовища, започнат още по времето, когато Бойко Борисов беше кмет. Проектът за естакадите се реализира със заем от Европейската инвестиционна банка в размер на 36 млн. евро, за който преговорите започнаха още през 2008 г., когато Борисов с апломб обяви как ще се отпуши трафикът в София. Това обаче не се случи нито тогава, нито сега. Точно обратното - общината успява да убие ефекта с дребни недоизпипани неща, като маркировка, липса на тротоари и други. А какво по-важно от това всеки да усети, че е помислено за него - пешеходци, велосипедисти, майки с колички, възрастни хора. Традиционно първо стартът на проекта за кръстовища на две нива се забави заради искане от ЕИБ общината да даде по-добра мотивация за избора на местата на кръстовищата и ефекта от тях през 2010 г. Както обикновено, общината трудно взима решения - къде да се построят естакадите, как да се докаже ефектът от тях и много други. Второ, още по-традиционно за Столичната община е след като приключи процедурата за избор на изпълнител, тя да отиде в съда. Равносметката към днешна дата - три завършени кръстовища. Първото кръстовище на две нива беше открито през юли 2012 г. - в "Младост" 2 на бул. "Сахаров" и "Андрей Ляпчев". Няколко месеца след това беше осветено и това на Телевизионната кула (на бул. "Драган Цанков" и "Яворов"), а през юли т.г. и това на Семинарията, което се явява втори етап на естакадата на Телевизионната кула. Разбира се, тапата се измести на бул. "Черни връх", но все някога ще бъде завършен и третият етап от този проект - до "Хладилника". Сега се изгражда естакадата на Лъвов мост. Преди да се стигне дотам обаче, столичани си задават няколко въпроса:
как при проект за толкова милиони, не е помислено за дреболиите,
като синхронизиране на маркировката и светофарите, тротоарите и други дребни неща. За да видим за какво става въпрос, да се върнем на Семинарията, тръгвайки от бул. "Симеоновско шосе" в посока центъра. На светофара на долното ниво на естакадата, ако шофьорът иска да продължи направо към Семинарията, както маркировката и указателните табели показват, няма проблем да застане в най-дясната лента и да изчака светофарът да светне зелено. В същата тази лента маркировката позволява и да се завие надясно. Когато всички светофари светят червено, проблем с това няма. Когато обаче секцията за надясно светне зелено, за направо остава червено. Човекът, който е пръв в колоната и иска да продължи направо в най-дясна лента, много вероятно ще бъде освиркан от колите зад него, защото шофьорите отзад искат да завият и според светофара имат право да го направят. Минават секунди под звуците на клаксоните и гневните подвиквания на другите шофьори. Така се образува колона от автомобили и въпреки идеята на кръстовището да отпуши трафика, това остава добро намерение. Бонусът от няколко секунди повече за завиващите, каквато е идеята на организацията на кръстовището, уви, не се получава, а има точно обратния ефект - изнервя шофьорите и не пропуска повече автомобили. Практиката показва, че в столицата има кръстовища, на които тази организация работи, но не по този начин.
За други проблеми около новото кръстовище сигнализираха от гражданската инициатива Софийски обществен съвет, която публикува снимки на лоши заварки и прекъснати мантинели, за които екип на "Сега" се увери на място. Но да предположим, че тези "козметични" дефекти не дават пряко отражение на трафика. Не така стои въпросът с друг недостатък - липсата на тротоар на места, която принуждава пешеходците
да слизат на самия булевард
Само за 20 минути на кръстовището няколко души пресякоха по този начин, а за майки с колички и възрастни хора няма никакъв шанс. Иначе похвално за умните светофари, но как да стигнем до тях? Този проблем си има дълга история. Проектът за кръстовището беше променян няколко пъти заради протести на еколози. В крайна сметка на места тротоарът остана почти липсващ елемент, за да се запазят дърветата.
"Очевидно никой гражданин или велосипедист все още не е подал сигнал до Столичната община, че тротоарът по протежението на бул. "Стоян Михайловски" в посока към зоопарка и непосредствено след преустроеното кръстовище е крайно необходимо да бъде разширен, за да стане възможно ползването му без инциденти. Истината е, че не сме го направили и ние... поне засега. Непонятно е обаче как е допуснато при инфраструктурен проект от такъв мащаб да не бъдат осигурени всички условия за комфорт на придвижването на пешеходците, особено при наличието в участъка на спирка на градския транспорт и подстъп към гората на Борисовата градина, ползвана за спорт, отдих и разходка от много столичани", написаха и граждани от инициативата Софийски обществен съвет. Подобен проблем има и по бул. "Никола Вапцаров" в посока бул. "Черни връх".
Много дни след първите сигнали Столичната община с нищо не показва да ги е забелязала. Макар че иначе на думи много държи на мнението на столичани.