- Г-н премиер, как приемате коментарите, че правителството още не може да се ориентира в управлението и че мандатът му ще свърши, докато го стори?
- Никак. А и едва ли има смисъл да опровергавам подобни тези. Още с встъпването в длъжност трябваше да започнем незабавно да работим, нямахме време за свикване и напасване. Трябваше да се предприемат спешни мерки, защото ситуацията в страната вследствие на наводненията е тежка и продължава да вали. Буквално преди дни поройна вълна заля Шабла, тежко е в Пловдивско, Старозагорско, Търновско. Хората не се интересуват на колко дни е правителството, на тях им е нужна реална помощ от държавата. Преди два дни видях как реагират хората в село Русаля, те казват просто: "Не издържаме вече." Затова най-важното е да постигнем максимална координация на всички институции, отговорни да помагат на гражданите в подобна ситуация. А не да си прехвърлят отговорности или да плашат с ултиматуми. Гражданска защита, социалните служби, армията, местната власт - всички трябва да имаме усещането за дълг и съпричастност.
Втората непосредствена задача е изпълнението на ангажиментите към ЕС. Работи се активно по приемане и на необходимите закони, и на поднормативните актове. Изпълняват се наред с това още няколко важни задачи. Едната е подготовката на законодателната и управленската програма. До 29 септември всички министерства трябва да представят вижданията си, които ще бъдат обобщени от работна група на управляващата коалиция, за да се подготви 4-годишната програма на кабинета. И четвъртата непосредствена задача е задвижването на административната машина.
- Не е ли раздут прекалено щатът на администрацията след коалиционното споразумение за управление? Министърът на държавната администрация Николай Василев ви призова да спрете назначенията.
- В едно правителство не се общува чрез призиви. Министър Василев е председател на Съвета по административна реформа. Очаквам по-цялостен анализ на състоянието на администрацията и аргументирани предложения за нейната по-ефективна работа.
А иначе, ако става дума за броя на зам.-министрите, ще кажа, че това е коалиционно управление и философия му е да има взаимен контрол и отчетност. Това е голям плюс и за коалицията, и за обществото. Никое министерство не може да бъде феодална собственост на една от партиите. Именно затова във всяко ведомство има представители на различните политически сили.
- Наблюдават ли се някакви наченки на екипност в правителството, или вие се чувствате само премиер на министрите от Коалиция за България?
- О, не. Определено се чувствам премиер на цялото правителство. Правя всичко, което зависи от мен, за да работим с усещане за екипност, за да има атмосфера на доверие. Това е ключово за успеха на коалицията. Всеки трябва да се чувства съпричастен във взимането на решенията. Но екипността се изгражда постепенно. Освен това в началото на октомври, след завръщането на лидера на НДСВ, ще се проведе и първото заседание на Съвета на коалицията.
- Колко според вас ще издържи този кабинет?
- България се нуждае от стабилно правителство, което не само да доведе страната до членство в ЕС, но и да я направи европейска държава в пълния смисъл на думата, да я модернизира. Не гледам на кабинета и не смятам, че ръководя временно правителство, което да "добута" до януари 2007 г. По-трудното и интересно предстои след тази дата.
- Като споменахте отговорност, каква част от вината ще падне върху правителството и лично върху вас, ако ЕС отложи членството ни?
- Въпросът засяга няколко теми. Първата е свързана с резултатите от преговорите с ЕС. Ясно е, че акцентът на предишното правителство беше върху скоростта им, за да бъде подписан договорът. Това има своята политическа логика, но нямаше как да не се отрази на качеството на преговорите.
- Като опозиционен лидер по-критично се изказвахте за водените от предишния кабинет преговори.
- Няма промяна в позицията ми. Предишните правителства трябваше по-активно да включат в преговорния процес представители на неправителствения сектор, бизнеса, синдикатите, които в по-голяма степен да отстояват българските позиции. Сега имаме подписан договор, ратифициран от парламента, той трябва да се изпълнява. Ще бъде направено всичко необходимо, за да докажем пред европейските ни партньори, че сме си свършили работата. Ще искаме от ЕС да се отнася към България равноправно. Това е втората страна на въпроса ви. Третата е свързана с реалностите в ЕС. Конюнктурата днес е значително по-лоша за нас, отколкото беше за първите 10 страни от петото разширяване. Настояваме на базата на напредъка ни за равно третиране. България е не по-малко подготвена, отколкото 10-те страни-членки от Централна и Източна Европа 15 месеца преди членството. Ще настояваме напредъкът ни да бъде преценяван не до октомври, а през целия период до 1 януари 2007 г.
- Прави впечатление по-твърдият ви тон по отношение на Брюксел. Според някои това е така, защото знаете, че България може да бъде отложена, и си създавате алиби?
- Не е така. Моето разбиране винаги е било, че България трябва да се научи да формулира и отстоява своя интерес. Не сме се примирили с това, че страната може да бъде отложена. Отлагането ще е не само разочарование за обществото. То ще доведе до разочарование и в страните от Западните Балкани.
- Не отговорихте на въпроса за това каква част от вината ще падне върху вас и правителството ви, ако ЕС ни отложи?
- Никога не съм бягал от отговорност. Казах ви различните фактори, които ще повлияят върху окончателното решение. А правителството и парламентът ще направят всичко необходимо да убедят ЕС, че България трябва да стане член на ЕС от 1 януари 2007 г.
- Заради ЕС се приемат набързо доста закони. Подобно на тезата ви за преговорните глави няма ли и в този случай количеството да се отрази на качеството?
- Тази скорост не може да няма дефекти, но като цяло процесът върви с необходимия положителен ефект. Обективна реалност е, че България няма лукса да се бави и затова парламентът действа спешно по ангажиментите.
- Тази спешност не поставя ли партията ви в неловкото положение да изпълнява програмата на НДСВ? Приемат се закони, изготвени предимно от предишния кабинет.
- Съвсем естествено е да се приемат спешно закони, които са свързани с европейската интеграция. Това не е приоритет само на НДСВ или на БСП. Това е национален приоритет. Много от законите имат подкрепата не само на управляващата коалиция.
- Все пак до каква степен левоцентристкото правителство ще изпълнява програмата на десноцентристкото НДСВ и ще ревизира предизборните обещания на левицата?
- Правителството ще изпълнява програмата на новото управляващо мнозинство. В програмите на всяка една от трите партии има близки приоритети. И по отношение на икономическата политика, и по отношение на социалните ангажименти.
- Предизборните ви програми в данъчната политика се разминават?
- Да, но имаме нова коалиция и програмата, която тя ще изпълнява, не може да възприеме изцяло програмата на която и да е от трите партии. Това е волята на българските избиратели. Ще направим всичко възможно да изпълним максимална част от обещанията си. Те обаче трябва да са съобразени и с виждането на партиите в коалицията, и с реалните възможности на правителството. Някои от тях станаха известни след изборите. Както например споразумението с МВФ, което е сериозен ограничител за действията на кабинета.
- Ще използвате МВФ като извинение за неизпълнени обещания?
- Не става въпрос за извинения, а за обективни реалности. Защото не знам кой здравомислещ човек би препоръчал на правителството да прекъсне споразумението с МВФ и кой би поел отговорността за политическите и икономическите последици от това.
- Кои приоритети ще следвате през първата година от мандата си? И какви конкретни мерки ще предприемете за изпълнението им?
- Трябва да бъдат гарантирани макроикономическата и финансовата стабилност, да се създадат условия за по-добър климат за правене на бизнес у нас. Нужни са и конкретни социални резултати, които да имат ефект върху значителна част от населението, за да се види и социалната ангажираност на кабинета. Конкретните мерки са въпрос на сметки. При съставянето на разходната част на бюджета правителството най-вероятно ще се ориентира към подхода да се набележат два-три приоритета, по които да има видим ефект, а не средствата да се разпръскват равномерно върху всички. А кои ще са приоритетите ще стане ясно след трудна дискусия в правителството.
- А ще се преборите ли с фонда за прословутото увеличение на заплатите в бюджетната сфера? Има ли нещо, което ще настоявате да се промени в споразумението с МВФ?
- Ще направим всичко възможно да спазим обещанието си. Отношенията с МВФ са важни за България. В момента министър Орешарски е в САЩ и ще води разговори с МВФ и по сегашния, и по бъдещия бюджет.
- Готово ли е правителството да приеме някои от предложенията на работодателите? Едно от тях е намаляване на осигурителната тежест.
- Обсъждането на бюджета вече започна. Направихме редица мозъчни атаки, чиято цел бе търсенето на баланс между създаването на условия за ускорен икономически растеж и реализация на социалните ангажименти. Разсъждаваме сериозно върху облекчаване на осигурителната тежест, което ще има мултиплициращ икономически и социален ефект. И може да позволи на значителна част от бизнеса да излезе на светло и да плаща по-реални заплати на хората. Знаете, че много от фирмите плащат една заплата, а останалото дават на ръка. Имаме намерение и да променим данък общ доход.
- Как?
- Това е въпрос на сметки и дебати в правителството. Трябва да се намери разумният баланс, за да не се оголи бюджетът. Целта е необлагаемият минимум да се повиши и да надхвърля минималната работна заплата с около двайсетина лева. По този начин ще бъде почувстван конкретен ефект при около 400 000 души, най-вече от нискодоходните категории. Има и други идеи за промени в данъчната политика, които да имат конкретен социален ефект върху големи групи от населението.
- Как гледате на идеята 13-ата заплата да бъде премахната? Не смятате ли, че парите, които държавата дава на около 200 000 души в бюджетната сфера, може да се използват по-ефективно, особено на фона на щетите от наводненията?
- Този въпрос ще бъде обсъден скоро. Има голяма ножица между ангажиментите, които са поети пред МВФ като необходим размер от излишъка, и утвърдения от парламента бюджет. Изплащането на 13-а заплата е традиция от 1998 г. Чисто политически неизплащането й ще бъде сериозен негатив за правителството. Но това ще бъде преценявано именно в контекста на последиците от наводненията и на нужните стъпки от страна на правителството за преодоляването им. Всеки един ход ще бъде преценяван внимателно. С решение на правителството се ограничават сериозно допълнителните разходи на администрацията, за да намалим тази ножица между поетите ангажименти към МВФ и реалното състояние. Всяко министерство прави преглед какво може да се спести до края на годината.
- Добре, а борбата с престъпността приоритет ли е за вас?
- Естествено.
- Как ще се отрази върху този приоритет негативната реакция около създаването на Обществения съвет към МВР? Не дискредитира ли той кабинета и ще препоръчате ли на вътрешния министър да отмени заповедта си?
- Има голяма доза конюнктурност и политизиране около идеята на министъра на вътрешните работи. Убеден съм, че той го е направил с най-добри намерения - да покаже, че ръководството на МВР ще търси професионалното мнение на хора, които са били министри, главни секретари в различни по цвят правителства. По същество това е експертен съвет, който ще може да бъде полезен например при обсъждане на новия закон за МВР. Подчертавам, че той не може да има ръководни, още по-малко оперативни функции в дейността на МВР. Наред с това смятам, че МВР се нуждае от истински обществен съвет. В него трябва да влязат видни обществени фигури, неправителствени организации, които се занимават с наркоманията, детската престъпност, корупцията. МВР трябва да излезе от образа на репресивно ведомство и да разчита на реално взаимодействие с гражданското общество за защита на сигурността и собствеността на хората. И това ще бъде тема на моя среща с ръководството на МВР в близко време. Доколкото знам, това е и виждането на министър Петков.
- Участието на НДСВ във властта гаранция ли е, че няма да има ревизия на сделки на предишното правителство?
- Не. И по тази тема сме имали разговор с лидера на НДСВ. Например спрямо магистрала "Тракия" правителството обективно ще прецени дали договореното е законосъобразно и целесъобразно. Наредил съм на министър Гагаузов да направи анализ на действията на предишното министерство. Подобен анализ за финансовата страна на сделката ще има от финансовото ведомство. Препоръчах, ако е необходимо, да бъде поискан международен независим одит, за да имаме пълна картина на нещата. По всеки въпрос, който засяга обществения интерес, ще се водя от интересите на държавата и обществото. И съм готов да си плащам политическата цена за това.
- Ще спазите ли обещанието си за изтеглянето на контингента от Ирак? Според началника на Генералния щаб ген. Никола Колев изтеглянето ще е рисковано за сигурността на самата коалиция и затова има предложение престоят да бъде удължен до март.
- В правителството не е постъпило искане от САЩ за удължаване престоя на контингента ни извън срока, определен от 39-ото народно събрание. Работата на Генералния щаб е да гарантира във военно отношение политическото решение на парламента и правителството, а то е за изтегляне до края на годината. Започнали са консултации със САЩ под каква форма и в каква степен България би могла да бъде ангажирана със стабилността на Ирак след изтеглянето ни. И разговорите трябва да се водят съвместно от представители на външното министерство, на Министерството на отбраната и Генщаба. А не поотделно.
Трябва да бъде оценено от САЩ, че това не се прави като политическа демонстрация. Нашето изтегляне ще бъде обсъждано предварително с тях от политическа и военна гледна точка, за да се гарантира максималната сигурност и на военнослужещите ни. Това не означава, че България няма да има ангажимент към стабилността в Ирак. Това е въпрос, който засяга всички демократични страни. Никой не е заинтересован в Ирак да цари нестабилност, да се стига до гражданска война и страната да се превърне в неконтролируема територия, която не само ще дестабилизира региона, но може да стане източник на международен тероризъм.
- Как гледате на тезата, че участието на БСП в изпълнителната власт ще окаже негативно влияние върху президентските избори?
- Няма предварително спечелени избори. Президентът е спечелил мажоритарен вот. Силната страна на Георги Първанов е в това, че той се държи не като президент на БСП, а на всички българи. Това е добра основа за победа на следващите президентски избори. Представянето на БСП на следващи избори ще зависи преди всичко от ефективността ни като управляващи. Категоричен привърженик съм освен това на тезата, че модернизирането на социалистическата партия трябва да продължи с още по-бързи темпове. Именно защото сме в управлението.
- Коя от двете тези ви харесва повече: а) БСП не трябва да има кмет на София, защото така всички най-важни постове ще са заети от нея и съответно ще носи отговорност едва ли не за всичко в държавата; и б) вотът в София е жизненоважен за БСП, защото е първият избор след неубедителната й победа на изборите?
- Не гледам на кметските избори в София от гледна точка на тези политически баланси, а на разбирането, че гражданите на София се нуждаят от силен, успешен кмет, който ще решава техните проблеми.
- Управляващата коалиция ще играе разделена на кметските избори. Това ще окаже ли негативно влияние върху самата коалиция и върху стабилността на правителството?
- Не мисля, че това ще е важният и решаващ фактор за бъдещето на коалицията. Спомнете си местните избори през 2003 г., когато в повечето случаи НДСВ и ДПС имаха различни кандидати, но това не се отрази на стабилността на управляващата коалиция. Факт е, че подходихме с желание да издигнем общ кандидат в София. И по тази тема имах разговор с лидера на НДСВ. Смятам, че общата кандидатура ще е добър знак за коалиционността, но тя трябва да е силна в очите на софиянци. Като че ли в НДСВ надделява друго виждане. И тогава ние ще се явим със собствена кандидатура.
- През декември БСП ще има изборен конгрес. Някъде тогава се падат и 100 дни на кабинета. Кое е по-важно за вас - един победен конгрес или стартът на управлението?
- И едното, и другото. Първото - защото всяка политическа сила съществува, за да участва в управлението. Второто - заради ефективността на правителството, което трябва да отговори на очакванията на хората. БСП трябва да продължи да е жив самостоятелен организъм. Вярвам, че е така. Винаги съм смятал, че не бива да допускаме партията да бъде просто придатък на властта. Тя трябва да "пази" гърба на правителството, но и да е коректив на представителите на БСП в управлението. За мен този конгрес ще е важен не толкова заради избора на ръководство. Той трябва да продължи модернизацията на БСП.
Сергей Станишев: Не ръководя временен кабинет, който да "добута" до януари 2007 г.
Прав си, пич, не го ръководиш ти...