:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,677,078
Активни 712
Страници 19,643
За един ден 1,302,066
Отстрани

Как олигарсите превзеха Източна Европа

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Милиардерът Андрей Бабиш основа партия преди година и влезе в коалиционното правителство на социалдемократи и християндемократи. Бабиш е вицепремиер и министър на финансите. На снимката - със съпругата си Моника.
Има три изречения, които може би изразяват най-добре надеждите, страховете и разочарованията по пътя, по който страните от бившия Източен блок тръгнаха преди 25 години: първото изречение е цитат от първия президент на Чехословакия Томаш Масарик: "О, народе, твоето правителство се върна отново при теб". Второто изречение е казано от полския дисидент и публицист Адам Михник и гласи: "Най-лошото на комунизма е онова, което идва след него", а третото може да се прочете в наскоро отпечатаната книга на бившия чешки президент Вацлав Клаус: "Искахме нещо повече от пълни супермаркети".

Две години след началото на прехода едно старо и очукано БМВ все още будеше истинско възхищение и прикрита завист в морето от шкоди, лади и трабанти. Днес в същата тази част на Европа блестящите нови лимузини са обичайна гледка, а все повече семейства от новата средна класа си позволяват втора, дори трета семейна кола. Очевидно Михник се е лъгал: преходът от планова към пазарна икономика може и да е бил болезнен, но той донесе успех по-бързо от очакваното.

Днес почти никой не си спомня вече за това колко негативни емоции предизвикваше дори



самото споменаване на формулата "шокова терапия",



въведена от Лешек Балцерович. Носителят на Нобелова награда Джоузеф Стиглиц твърдеше през 2002 година, че плавният преход е по-малко болезнен, а в дългосрочен план той създава повече стабилност и по-висок растеж. В публикуваното в списание Foreign Affairs проучване на харвардския икономист Андрей Шлайфер и политолога Даниел Трейзман обаче се казва, че "бързите и дълбоки реформи не са по-болезнени". Учените отбелязват също, че животът в страните от бившия Източен блок се е подобрил "драматично", а гражданите там водят "по-богат, по-дълъг и по-щастлив живот".

Понятието "реформи" обаче е подвеждащо, поне по отношение на най-успешните посткомунистически държави в Европа - Чешката република, Словакия, Полша, Унгария и трите прибалтийски държави. Това, което се случи в тях през 90-те години на миналия век, на практика сложи край на колебливите реформи с пазарни елементи, с които комунистическите държави се опитваха още от края на 60-те години да спрат упадъка на социализма. Вацлав Клаус, Лешек Балцерович и бившият естонски премиер Март Лаар предприеха нещо много по-смело - те имаха куража да скочат в "ледено студените води на егоистичния интерес", както го беше формулирал Карл Маркс в своя "Комунистически манифест". Освобождаването от държавните окови даде тласък за бързото наваксване на изоставането спрямо Запада, което изненада дори най-големите оптимисти. Далеч по-лоши бяха резултатите в страните, решили да извършват постепенен преход като Румъния, България и бившите югославски републики. Свръхрегулираните и уж социално защитени реформи в Словения и Хърватия например ги доведоха до ръба на неплатежоспособността.



Ерозия на политическата среда



Но взирането в процентите на икономическия прираст и в търговските баланси накара някои да пропуснат негативните тенденции, които ясно се очертават в Източна Европа от 2008/2009 насам. В Унгария може и да изглежда, че премиерът Виктор Орбан води страната си по пътя на либералната демокрация. В действителност неговият режим носи политическите белези на една плебисцитна диктатура, а икономическият му модел представлява вид държавен капитализъм, ориентиран по примера на Китай, Русия и Турция.

Преди година новооснованата Партия на "недоволните граждани" (АНО) на словашкия милиардер Андрей Бабиш успя да стане втора политическа сила на парламентарните избори в Чехия. През май тя спечели и европейските избори, а след успеха си на местните избори през октомври тази година успя да превземе и кметствата на големите градове на страната. Така в Чехия се разпадна традиционният политически спектър, а консервативните партии днес изглеждат напълно маргинализирани. В Словакия пък групировката "Пента" на милиардера Ярослав Хашак дори не излиза на открита политическа борба, а предпочита да дърпа конците на правителството задкулисно.

От дълго време насам в Централна и Източна Европа тече пълзяща олигархизация. Тя е резултат от прекалено тесните връзки между правителства, партии и ограничен кръг бизнесмени, които успяха да натрупат гигантски състояния в хода на партийно направляваната приватизация. Многобройните корупционни скандали от последните десетина години показаха бързата идеологическа и програмна ерозия на партиите, както и постепенното им подчиняване на мощни бизнес интереси.

За разлика от Русия, където олигарсите щат-не щат са длъжни да се подчиняват на Путиновия режим на тайните служби, в страните от Централна и Източна Европа олигарсите са тези, които са подчинили държавата и партиите. В техен интерес е свеждането на външната политика до външноикономическа политика. Отминаха времената, в които чешките политически лидери открито критикуваха нарушаването на човешките права в Куба, Беларус, Тибет или Чечения. Анексирането на Крим и руската инвазия в Източна Украйна бяха заклеймени от сегашните правителства в Прага и Братислава само с половин уста. Основната им грижа се оказа друга: как да саботират и осуетяват икономическите санкции на Запада срещу Русия.
32
4111
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
32
 Видими 
10 Ноември 2014 19:56
Учените отбелязват също, че животът в страните от бившия Източен блок се е подобрил "драматично", а гражданите там водят "по-богат, по-дълъг и по-щастлив живот".

Що се отнася до България, известни са и имената на тези граждани...
10 Ноември 2014 20:11
Отврат, като статия в Работническо дело в която се громят ревизионистите и се подчертава "правилната" линия на партията.
10 Ноември 2014 20:37
За разлика от Русия, където олигарсите щат-не щат са длъжни да се подчиняват на Путиновия режим на тайните служби, в страните от Централна и Източна Европа олигарсите са тези, които са подчинили държавата и партиите.

Перфектно казано! Е те затова Путин има 80% одобрение от руснаците и има разпад на политическата система в много страни в Средна Европа.. и не само средна.. Автора пропуска многогодишното управление на Берлускони..
Проблема е че Евробюрокрацията поставя личните си политическите интереси над икномическите интереси на страните членки на ЕС от Югоизточна и Средна Европа. Но ако в България политическата класа е напълно корумпирана и продажна и може да бъде лесно манипулирана от Еврочиновниците.. то милиардерите в Чехия и Словакия и Орбан в Унгария имат много по - национално отговорна позиция с което си печелят подкепата на избирателите си и се опълчват на от никого неизбраните Еврочиновници!
10 Ноември 2014 20:38
"шоковата терапия" беше абсолютно безчовечна история в типично дикенсов капитализъм!
Съкращават те от работа и спасявай се!-какво ще ядеш, с какво ше си плащаш тока -никой не го Е*Е!
А тогава нямаше един частен реп даже! Къде ще идеш??
10 Ноември 2014 20:49
Вацлав Клаус: "Искахме нещо повече от пълни супермаркети".

Това е най-малкото, което е казвал. Ще е приятно газетата да намери и публикува запис на всичко, което днес е казал Вацлав Клаус в Палатата на лордовете.
10 Ноември 2014 21:12
Статията е тъпичка, но да видим фактите.
Вчера мимоходем споменах динамичния ред на българския БВП per capita от 1870 г. до 2001 г. Искам да се спра отново на този показател* и пояснявам, понеже имаше въпроси: БВП на човек от населението се измерва в т. нар. международни долари на Гири-Хамиш, изчислени през паритета на покупвателната способност и приравнени към стойността на парите през 1990 година /Per Capita GDP1990 International Geary-Khamis dollars/. Тук
http://knoema.com/HSWE/historical-statistics-of-the-world-economy-1-2008-ad?tsId=1000800

може да се види как се е изменял нашият БВП per capita до 2008 г. включително. Има и по-нови данни, но са на платени сайтове - пресмятанията чрез доларите на Гири-Хамиш са много трудоемки и скъпи, - а в нашия случай не са и необходими. БВП спада с около 5% през 2009 г., а после расте с по 1% и нещо, тъй че без риск от грешка можем да приемем, че нашият БВП per capita през 2013 г. е същият както през 2008 г.
Какво виждаме? Номиналният ни БВП per capita е нарастнал от 6 216 долара на Гири-Хамиш през 1989 г. на 8 886 днес. Повтарям, че доларите на Гири-Хамиш не следва да се преизчисляват допълнително и показват директно съпоставими равнища на БВП, тоест за 25 години българският БВП номинално е нарастнал с 43%. Реалното му нарастване се определя чрез БНП, брутния национален продукт и е по-малко, защото днес, за разлика от 1989 г., ежегодно плащаме между 7% и 10% от БВП на чужденци. С други думи, за последните 25 години реалният продукт на българина се е увеличил с 29% при значително нарастване на неравенството /коефициентът ни на Джини за същия период е нарастнал от около 2,0 на 3,5/. За 25-те години между 1964 г. и 1989 г. се е увеличил от 3 567 на посочените 6 216 долара на Гири-Хамиш или 1,74 пъти.
Както се казва, направете си изводите сами.
----------------------------------------------------------
* Предизвика ме едно изказване на г-н Красен Станчев от днес, че българският БВП per capita е нарастнал три пъти за последните 25 години от 1 200 евро през 1989 г. на 3 600 евро днес. И двете числа са невъобразимо далеч от истината
10 Ноември 2014 21:41
Предизвика ме едно изказване на г-н Красен Станчев от днес, че българският БВП per capita е нарастнал три пъти за последните 25 години от 1 200 евро през 1989 г. на 3 600 евро днес. И двете числа са невъобразимо далеч от истината


Поздравления за труда и анализа Влади
Красенчо е едно добре платено мекере.
10 Ноември 2014 21:46
Правило: В американските "външни проекти", винаги друг вади кестените...
10 Ноември 2014 22:04
С активната помощ на финансовите клептократи в САЩ и Британия!
10 Ноември 2014 22:22
Любимата на всички ни газета FAZ започва отдалеко, за да стигне с помощта на множество стилистични меандри, дизелови двигатели и цитати от тогова и оногова до фалцетния завършек на текста - Путин е злодей, а сред нас има колаборационисти.
Другото, което прави впечатление, е плюването по чешкия, словашкия и унгарския Боко/(зад)Боко, но не и по първообраза.
Те т'ва си е - Боко си е на бел кон и целият в бяло.
10 Ноември 2014 22:34
От дълго време насам в Централна и Източна Европа тече пълзяща олигархизация. Тя е резултат от прекалено тесните връзки между правителства, партии и ограничен кръг бизнесмени, които успяха да натрупат гигантски състояния в хода на партийно направляваната приватизация. Многобройните корупционни скандали от последните десетина години показаха бързата идеологическа и програмна ерозия на партиите, както и постепенното им подчиняване на мощни бизнес интереси.

За разлика от Русия, където олигарсите щат-не щат са длъжни да се подчиняват на Путиновия режим на тайните служби, в страните от Централна и Източна Европа олигарсите са тези, които са подчинили държавата и партиите.


И СЕГА какво ... Борисов с мисия да установи тук режим от путинов тип, но във формат на ... американски протекторат? Като противовес на свързаната с руски пари и интереси олигархи(заци)я?
10 Ноември 2014 22:44
Наивни простотии и детински лъжи. Не си струва губенето на времето.
Интересно ми е препечатсите от чужбински вестници безплатна ли е или си има цена, зависеща от качеството? Ако е второто, разбирам защо избират най-тъпите статии - сигурно е заради цената. Ако е първото, картинката е много нерадостна - или няма по-свестни статии, или няма кой да ги избере.
10 Ноември 2014 22:45
BoBo
10 Ноември 2014 22:47
Другото, което прави впечатление, е плюването по чешкия, словашкия и унгарския Боко/(зад)Боко, но не и по първообраза.
Те т'ва си е - Боко си е на бел кон и целият в бяло.

Ами Боко не иска да пуска Южен Поток на пук на ЕС - то, като Орбан и Боко не осъжда публично санкциите срещу Русия като чеха и словака.. Бойко слушка.. редовно ходи до САЩ за инструкции и послушно прави каквото му казват.. спри Белене.. спира Белене.. за Южния поток "заслугата" си е изцяло на Орешарски. Но сега има гаранции че "Южен поток може да бъде резстартиран само след като напълно отговаря на ЕС нормите." Т.е. четем.. ако ми кажете тогава ще го пусна и няма да има никаква вредна самоинициатива! Е те на това му се казва Евроатлантическа интеграция! Ама бил замесен в над 30 неразкрити убийства.. хайде сега подробности разни!
10 Ноември 2014 22:54
А тогава нямаше един частен реп даже! Къде ще идеш??

Отвори си частен реп.
Опасна мисла се прокрадва тука. Мрънкянето срещу санкциите за Русия не ми било израз на емнаципация от ФАЩ, а най ми било израз на олигархични интерси. И наскачаха като ужилени некои другари.
10 Ноември 2014 22:56
... само дето тази теза седи връз текста и логиката му като политкоректна кръпка. Яма, по нашему.
10 Ноември 2014 23:03
E, аре сега, "Как олигарсите взеха Източна Европа " ?.....
Първо бяха ликвидирани и демонизирани специалните служби, започвайки от елита им - научно-техническото разузнаване , а по-късно и КРО и Разузнаването.
За да не им дишат във врата при започналия процес на преразпределяне на активите на държавата и изхвърляне на мръсните кинти зад граница при западните ментори на новите демосрати , които им осигуряват политически чадър срещу предоставяне за стотинки на концесии на най-хубавото , сътворено за 20-30 години в Източна Европа .
Набутват в ъгъла интелигенцията , а непокорните настройват едни срещу други.
Паралелно финансират и вкарват в процеса на демонизиране на най-организираната и аналитична част от обществото, която може да противостои на грабежа - бившите специални служби , допълнително сили- плазмодии и продажници , наречени НПО.Това са обикновено МГИМО ,АОНСУ и неуспели ОФ/БКП активисти, синчета и зетьовци на бившата партийна номенклатура.
Чрез "специализации'' зад граница или по линия на фондации , вербоват и извеждат по върховете на политиката агенти за влияние с правилно CV.
Мутри и разгром на образователната система довършват останалото - превръщат народонаселението в матриал.
10 Ноември 2014 23:38
как се е изменял нашият БВП per capita до 2008 г. включително.


Също така е Важна структурата на БВП, давам един малко екстремен пример, от 01.10.2014г. в БВП се включват потреблението на наркотици, проституция и контрабанда. За 25г това може да се каже че е стремително развил се бизнес, станал забележим от статистиците. Този нововключен продукт на мръсен бизнес е заместил например високотехнологично производство, затворените блокове 1-4 на АЕЦ Козлодуй...

Освен това има значение и не само структурата на произведения продукт и да кажем структурата на потреблението, да кажем високото ниво на средното образование е заменено с чалга консумация. Ние можем да използваме една и съща кошница, за да измерим и сравним бвп-тата, но народа ни консумира различни неща, различни храни, различен обем разходи за здраве, образование, почивка и туризъм

Както за едно предприятие не може само да разглеждаш ОПР, а трябва да добавиш в анализа си Баланс и ОПП... Така не може само да разглеждаш текущия доход на държавата, без да отчиташ активите на публичния и частния сектор, недвижимост, средства за производства преди 25г и сега. За 25г държавата задлъжня практически от 0% от бвп до към 20%
10 Ноември 2014 23:45
Кои и къде са създадени "олигарсите". За едни олигарси първородници: Натисни тук
11 Ноември 2014 02:29

Ukraine collapse could start a bloody border shifting


There is a deep and justified fear in Europe that national boundaries might shift once again, writes Gideon Rachman


SOMEONE born in Lviv in 1914, who died in 1992 and never moved out of the city, would have lived in five different countries during the course of a lifetime. In 1914, Lviv, then called Lemberg, was part of the Austro-Hungarian empire; by 1919, it was part of Poland and became Lwow; in 1941, it was occupied by the Germans; after 1945, the city was incorporated into the Soviet Union; and then in 1991 it became part of newly independent Ukraine.

Most of these changes were accompanied by warfare and bloodshed. So when it was suggested last week that, a few years ago, Russian President Vladimir Putin had proposed to then Polish prime minister Donald Tusk that Ukraine should be partitioned once again — with Russia claiming the eastern territories, and Poland Lviv and other parts of western Ukraine — there was an uproar.

The details of the Putin-Tusk conversation were swiftly made murky by denials and clarifications on all sides. But the furore over the idea of a partition of Ukraine was still telling. For it revealed the deep and justified fear in Europe that national boundaries might shift once again, across the continent, with all the dangers that implies.

The dismemberment of Ukraine has, in a sense, already begun — with Russia’s annexation of Crimea this year. Since then thousands have died in fighting in eastern Ukraine, parts of which are now controlled by Russian-backed separatists. Even though Ukraine held elections at the weekend, occupied areas were unable to vote.

There are influential voices in the European Union urging the Ukrainians to "accept reality". Rather than waging a draining and losing war to win back the east, they are advised to concentrate on making a success of the large majority of the country they still control. They can deny the legality of Russian control. But they should accept its reality.

But there are other influential voices who think that even tacitly accepting that Europe’s borders can once again be redrawn by military force would be a disastrous mistake.

Carl Bildt, who has just stepped down as Sweden’s foreign minister, puts it bluntly: "The borders of Europe are more or less all drawn in blood through centuries of brutal conflict." Allowing these borders to be redrawn, he thinks, would be an invitation "for the blood to start flowing again".

The most obvious risk is that the Russian government would redeploy the argument that it used to justify the annexation of Crimea — that these are lands that are historically and culturally Russian — and use it to justify seizing the roughly 25% of Ukraine that the Kremlin now habitually calls "Novorossiya".

If the dismemberment of Ukraine began in earnest, others might be tempted to join in. Hungarian Prime Minister Viktor Orban has made it clear he regards the loss of two-thirds of Hungarian land after the First World War as a tragedy. Parts of historic Hungary now lie across the border in Ukraine. If Ukraine really begins to fall apart, even some Poles might be tempted by the idea of the return of Lviv.

The German government is adamant in arguing that all talk of redrawing borders within Europe must be banished. It was only in 1970 that Germany dropped all claims to the lands it had lost to Poland and Russia after the Second World War. Some of these regions were at least as central to German culture as Crimea is to Russia. The area that is now the Russian enclave of Kaliningrad, for example, was once Königsberg — capital of Prussia, and home of the great German philosopher Immanuel Kant.

It was Kant who argued that the morality of an action can be judged by what would happen if it became "a universal law". That rule explains why an apparently pragmatic acceptance of Russia’s annexation of parts of Ukraine contains so many dangers. If Europe once again allowed countries to start claiming bits of their neighbours’ territory, the process could convulse the continent.

The Russians argue that it is actually the West that started this dangerous process with the North Atlantic Treaty Organisation’s intervention in Kosovo in 1999, and its recognition in 2008 as an independent state. That process remains controversial, even within the EU. But Kosovo, unlike Crimea, was not incorporated into a neighbouring country. It was a former Yugoslavian province that sought independence. Within that process, the border between Serbia and Kosovo remained unaltered. The Kosovo war also took place in the context of the many years of fighting that followed the break-up of Yugoslavia.

However, the Balkan wars of the 1990s are relevant to Ukraine in one sense. They revealed how much blood can flow once Europe’s borders begin to crumble.

© 2014 The Financial Times Limited.


http://www.bdlive.co.za/opinion/columnists/2014/10/29/ukraine-collapse-could-start-a-bloody-border-shifting
11 Ноември 2014 05:58
Олигархията в България в момента е доста разнолика и нестройна маса и отделните групировки се борят за надмощие в икономиката и държ. управление. Тази битка ще се ожесточи след разбиването на групировката на Цв. Василев, в чийто кабинет, твърди се, било съставено предишното правителство. Това обаче ще продължи кратко, поради системните особености на българския олигархичен модел, характеризиращ се с хронично недофинансиране и разграбване на икономиката. С други думи, тези, които ще придобият наследството на ЦВ няма да има какво да правят с него и други ще посегнат за него. В икономиката ни липсва достатъчно оборотен капитал и чувство за устойчивост, наред с технологичната и професионална изостаналост, вкл. и на едрия бизнес. Това предполага честа смяна на фигурите от задкулисието, направляващи процесите в държавата. Докато на-накрая паразитите не убият населявания от тях организъм.
11 Ноември 2014 08:08
Първо бяха ликвидирани и демонизирани специалните служби, започвайки от елита им - научно-техническото разузнаване , а по-късно и КРО и Разузнаването.
За да не им дишат във врата при започналия процес на преразпределяне на активите на държавата и изхвърляне на мръсните кинти зад граница при западните ментори на новите демосрати , които им осигуряват политически чадър срещу предоставяне за стотинки на концесии на най-хубавото , сътворено за 20-30 години в Източна Европа .


Прилича ми на коментар от неуспяло да се вреди в бизнеса "ченге".
Ми нали са пред очите ни мастити "бизнесмени", на които старта им е точно от позициите и връзките им в специалните служби.

"- А вярно ли е, че над 80 на сто от днешните бизнесмени са свързани със специалните служби от миналото ни, както твърди Димитър Луджев?"
11 Ноември 2014 08:49
Манипулативна статия, заръчана от посолството на сащ в германия. Антиславянска, антиправославна, прогейска, проянки. Жалка за германия, че продължава да е окупирана държава с подмантатна територия и контролирана отвън преса.
11 Ноември 2014 08:53
По-интересен е въпросът как олигарсите превзеха света.

67 души имат богатство, колкото половината население на света
67-те най-богати в света притежават толкова, колкото половината от населението на Земята, алармира неправителствената организация "Оксфам", припомняйки, че в януарския й доклад те бяха 85. "Оксфам" призова Световната банка и Международния валутен фонд да променят финансовите съвети, които дават на различните страни и да се борят с опасностите от рязкото социално неравенство. Според Рей Офънхайзер, изпълнителен директор на "Оксфам Америка", МВФ трябва да признае, че избягването на данъци от големите корпорации е основна причина за неравенството. Развиващите се страни губят между 100 и 160 млрд. долара годишно заради избягването на данъци. "Бюджетните ограничения влошават ситуацията, както МВФ и Световната банка добре знаят. Те съветваха да се правят агресивни икономии в здравната и образователната система през осемдесетте и деветдесетте години и на някои от тези страни им трябваха две десетилетия да се възстановят", заяви Офънхайзер.

http://www.segabg.com/article.php?id=694393
11 Ноември 2014 08:58
"- А вярно ли е, че над 80 на сто от днешните бизнесмени са свързани със специалните служби от миналото ни, както твърди Димитър Луджев?"


А вярно ли е, че Стенли Милграм доказа, че всеки един е свързан с другия с "шест стъпки на свързаност"? Дай ми едно ЕГН и ще видиш за два часа каква мрежа ще ти нарисувам - с възел у адовите порти.
11 Ноември 2014 09:41
Базата данни е предоставена с любезното съдействие на видните български интелектуалци и бизнесмени Васил Божков - Черепа; Братя Диневи, Георги Гергов, Коко Банев, Манджуков, Суджуков и придружаващите ги лица.
Алооо, макроикономистите, спрете с манипулациите. Не се ръгайте в статистиката, който не разбирате. Да стеа наясно с методологията на събиране на данните у нас? Кой да ви каже, че Евростат поне 5 пътиэ променя методиката за изчисление на БВП. Някой да споменава за годишвата обезценка на долара и еврото. Бегайте да драснете клечката на Красенчо на площада в 1990 - та. Статистиката щеше да е друга
11 Ноември 2014 13:44
На въпроса за БВП на калпак - той със сигурност се е вдигнал откакто падна социалистическия режим. Но първия въпрос е с колко? Ами взимаме данните на професор Мадисън от тук: Натисни тук и изчисляваме т.нар, CAGR като осреднено ниво на растеж. За годините на социализма, за които има данни: 1950-1989 се вижда 3.4% осреднен годишен растеж. За годините на т.нар. Преход 1990-2008 (без да включваме понижаването след 2009та) същия показател е 2.6%. Ако някой си мисли, че това не е голяма разлика, то е защото не си дава сметка за експоненционалния растеж на сложна лихва в продължителен период от време. Значи излиза, че НРБ е била бая по-динамична от РБ. (Ако някой се интересува, този показател за Царство България през 1925-1944та е... 2%). До тук добре. Ама става по-лошо - защото това са само числата. Но числата не обхващат неизчислими неща. Работата е в това, че БВПто на НРБ е изкуствено занижено заради вътрешни непарични трансфери. Примерно, билета за трамвай е 10 ст. Но приходите от билети не покриват дори разходите от поддръжка на трамваи. Така че излиза, че С-то (потребление) във формулата на БВПто е силно занижено. Защото става въпрос за всичко, което в НРБ беше на непарични начала (включае здравеопазване, образование, армия и т.н.). Така че числата на БВП показват най-оптимистичния сценарий за днешната ни държава и най-песимистичния за НРБ.
*
Нататък в света на числата - ако някой си въобразява, че олигарсите са му проблема - то нека да си представи, че ги арестуваме всичките и им изземаме всичкото имущество и го преразпределим. Да кажем, че притежават 10 млрд. лв. (а реално имат много по-малко). И какво излиза? 10 млрд. разделено на 7 млн. е по-малко от 1500 лв. на човек. Това ще оправи ли живота на някого? Ами няма. Проблемът на България е бедността на болшинството, а не богатството на едно миниатюрно малцинство Проблемът не е в "олигарсите" а в системата.
11 Ноември 2014 13:49
Само да отбележа, че ВладиГео е прав за мерните единици - проф. Мадисън също ползва Int. GK$ - и това рефлектира в процентите, които съм дал по-горе.
11 Ноември 2014 14:26
Явно се появява нова международна мерна единица за "добри" и "лоши". Разделителният критерии е дали си за или против Русия и икономическиите санкции спрямо нея.
11 Ноември 2014 14:35
Абе не случайно се "празнува" 25 г. свободна България...и не са посмяли да добавят просперираща или нещо от сорта...
11 Ноември 2014 14:47
За България - нищо. Може да има олигарси, но са наши "sonofabitches". Имаше и един руски, но той сега се крие в Белград.
11 Ноември 2014 14:52
Как олигарсите превзеха Източна Европа
Как, с помощта на мутрите и ченгетата. Първите впоследствие бяха наритани, сега е ред на вторите
Първо бяха ликвидирани и демонизирани специалните служби, започвайки от елита им - научно-техническото разузнаване , а по-късно и КРО и Разузнаването.
За да не им дишат във врата при започналия процес на преразпределяне на активите на държавата и изхвърляне на мръсните кинти зад граница
Не разбирам, каква е била ролята на НТР и ПГУ в страната преди премените или пък каква би могла да бъде след това, та се е наложило да бъдат ликвидирани? Барем един за цвят да беше излязъл да протестира срещу ликвидирането на службите, пък то - нъцки! Или мрънкяме, че едните ченгета са изместили другите ченгета от копанята, ама в крайна сметка гарван гарвану, нали... Ето защо, всички без изключение сте за лустрация.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД