:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,677,932
Активни 805
Страници 20,497
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Нужен ни е нов изтребител, защото МиГ-29 ще се оскъпи много

Вълната от напускащи заради пенсионната възраст придобива тревожни мащаби, казва ген.-майор Румен Радев, командващ ВВС
Снимка: Личен архив
Ген. Румен Радев
Ген. Румен Радев командва Военновъздушните сили (ВВС) и e ръководител на интегрирания проектен екип за придобиване на нов модел изтребител. Завършил е Висшето военновъздушно училище в Долна Митрополия, Военната академия "Г. С. Раковски" и военновъздушния колеж "Максуел", САЩ. Доктор е на военните науки. Има над 1400 часа нальот. Владее английски, немски и руски.



- Ген. Радев, може ли да се каже, че авиошоуто на ВВС беше последната демонстрация на българските МиГ-29, или смятате да продължите да ги използвате и след покупката на нови западни изтребители?

- В никакъв случай не е последната. Вече е пределно ясно, че МиГ-29 ще се използва минимум до 2018-2020 г. Това зависи от доставката на нови изтребители. Но дори тази година да имаме решение, а догодина договор, новите изтребители не могат да застъпят в бойно дежурство по-рано от 2018 г. Така че МиГ-29 имат още живот в нашите ВВС.

- В едно интервю казвате: "Времето за чакане свърши".

- Времето за чакане отдавна изтече, и то по няколко причини. Те трябва да са ясни на всички, които взимат решения в тази област. Първата е, че геополитическата обстановка се усложни значително. Това налага да имаме съвременни способности, носител на които е един нов многоцелеви изтребител със съответното оборудване и въоръжение. Втората е чисто финансова. Навлизаме в периода, в който поддръжката на МиГ-29 ще се оскъпи неимоверно много. Ако досега успяваме да летим с ремонт на двигателите и на други важни системи, то до 2-3 години ще сме принудени да купим нови двигатели и други скъпи системи по самолета. Това е сериозна инвестиция.

- При тази ситуация, която има между НАТО и Русия, смятате ли, че ще се стигне въобще до евентуална доставка на двигатели?

- Работим с руската страна без някакви ограничения. Имали сме проблем единствено със забавяне на някои доставки, но те винаги са пристигали. Но какъв друг изход имаме? Може ли България още догодина да има нови изтребители? Няма такъв прецедент. Това са сложни преговори и договори, време за производство и доставки, за оборудване, за обучение, за подготовка на инфраструктурата. Доставката на една нова ескадрила самолети отнема най-малко 3 години. Затова казвам, че времето изтече. Ако сега не се вземе решението, ние навлизаме във времето на големи разходи за МиГ-29. Това се опитваме да избегнем. Защото, ако се забавим още малко, неизбежно ще трябва да купуваме нови агрегати за МиГ-29 поради изтичане на ресурса на сегашните, за да имаме въздушен суверенитет.

- Това ли е основният аргумент в дебата "Няма пари за здравеопазване и образование, а вие искате ново въоръжение"?

- Мисля, че това е доста повърхностен поглед върху развитието на една държава. Тя е сложна система и в нея всички сектори са важни. И здравеопазването, и образованието, и инфраструктурата са важни, но сигурността също е важна. Когато пренебрегнеш един от тези сектори за сметка на другите, то ти внасяш дисбаланс в цялата система. Защото, за да имаш здравеопазване, образование и култура, трябва да има минимално ниво на сигурност. В съвременния свят това се постига по най-ефикасен начин със съвременни ВВС. Да, проектът е скъп, но той създава по-добра сигурност, а оттам по-голямо доверие в България и по-големи инвестиции.

- Втора употреба, трета употреба или изцяло нов изтребител?

- Естественото, че новопроизведен изтребител.

- Това ли препоръчахте като ръководител на експертната група за избор на нов изтребител?

- Да. Въпросът обаче е какви са възможностите на страната. Ние също така казваме: "Не изтребител на всяка цена". Той трябва да отговоря на определени минимални военни изисквания, да има достатъчно продължителен жизнен цикъл и възможна поддръжка в нашите условия. Ние можем да вземем най-прекрасния самолет, но ако неговата поддръжка е скъпа и непосилна за нас, значи сме допуснали непоправима грешка. Така че дебатът "Нов или стар" явно тепърва пак ще се изостря. Нашето виждане е за нов. Има още нещо, което, за съжаление, не се отчита. На този проект все още се гледа единствено като на консуматорски, който ще изяде парите на държавата. Напротив, това ще бъде една инвестиция, която ще даде сигурност и стабилност в региона. При определени условия този изтребител може да даде и съществен принос за икономическото развитие на страната.

- Говорите за индустриално сътрудничество.

- Да, индустриално сътрудничество в областта на високите технологии. Нещо, което ни липсва в момента. Този проект може да открие нови работни места с гарантирани международни пазари на продукцията. Да вземем за пример Унгария и офсетната програма, която реализираха "Грипен". Те преместиха цял един сектор от своята икономика - заводите "Електролукс", в Унгария. В момента те дават 5% от БВП на Унгария и страната е един мощен и добре познат износител на бяла техника.

- Наскоро НАТО излезе с тревожно съобщение за активността на руските самолети по границите на алианса. Продължават ли вдиганията на български изтребители заради полети на руски самолети?

- Продължават вдиганията на наши самолети по линията на Air Policing. Руската стратегическа авиация си провежда своите рутинни полети и учения и ние сме длъжни, като участници в интегрираната система за ПВО на НАТО, да осъществяваме контрол и охрана на това въздушно пространство, което е делегирано на България. То се простира далеч навътре в Черно море, извън нашите териториални води. Изтребителите ни действат по сигнал и указания от обединения център за въздушни операции на НАТО в Торехон, Испания. Така че за нас това вече е рутинна дейност.

- Наскоро се чу, че се е провалил ремонтът на хеликоптерите Ми-17, на авиошоуто не видяхме Ми-24?

- В момента се удължава летателният ресурс на Ми-17 в Терем, тези доказали се хеликоптери ще продължат да летят. Ремонтът на Ми-24 обаче е проблемен. Има дейности, за които заводът трябва да използва подизпълнители от Русия или Украйна. Там вече нещата стават по-сложни.

- Има ли вълна от напускания на офицери от ВВС заради предложението за промяна на пенсионната възраст?

- Има вълна. Тя вече придобива тревожни мащаби, застрашаващи нашата дейност и способности. Този проблем повече не може да бъде пренебрегван. Нужна е спешна намеса на държавното ръководство, внасяне на яснота и отчитате на спецификата на военната професия. Надявам се в най-скоро време да се вземе разумно решение, да се внесе спокойствие в личния състав и да се прекратят упражненията в пенсионната област, които могат да имат изключително негативен ефект върху системата за национална сигурност.

- Можете ли да кажете броя на подалите рапорт?

- Мога да кажа, че за последните 3 месеца има рязък скок на напусналите, който се увеличава прогресивно. Това са хората с опит. Особено тревожно е положението в изтребителната авиация, където само трима летци нямат право на пенсия. Можем да си представим какво става, ако летците с право на пенсия си тръгнат. България ще загуби не само въздушен суверенитет, но и национално достойнство. Нека, преди да се напъваме да вдигаме възрастта за пенсиониране, първо да помислим дали сме създали на хората необходимите минимални условия за работа и бит, гарантиращи работоспособност до преклонна възраст. Да помислим дали на посочената преклонна възраст хората ще са в необходимата физическа и умствена кондиция да изпълняват натоварена и рискована дейност, каквито са летателната и обслужването на сложна авиационна техника във всякакви неблагоприятни условия. И как ще се отрази това на безопасността на полетите и ефективността на задачите.

- Какво става с младите летци? Споменахте, че има затруднения и там?

- Налице е тревожно застаряване на летателния състав, особено в изтребителната авиация, където средната възраст на носещите дежурство летци е 41г. Поради липса на ресурси през последните години не сме подготвяли млади летци. Още по-голям е проблемът, че курсантите, които завършват Националния военен университет, излизат с крайно недостатъчно количество летателни часове и способности за приучване на изтребител. Практиката е да ги връщаме обратно в Учебната авиационна група, където да натрупат необходимите 200 часа на учебен самолет преди да се качат на изтребител. Това обаче отнема години и „младите” придобиват право да се приучат на изтребител чак на 33-34 г. – крайно неефективно и опасно. Още повече, в тези 200 часа те трупат нальот, но не и достатъчно способности.
За съжаление, в близко бъдеще не очакваме съществено подобряване на ресурсното осигуряване. В така очерталата се тежка ситуация предприемаме тотална трансформация на летателната подготовка. На 11 ноември в Долна Митрополия стартираме нова програма за летателна подготовка с 10 избрани млади летци – лейтенанти и старши-лейтенанти. Амбициозното обучение има за цел да развие у пилотите широк спектър от способности за кратко време и с минимален ресурс. По време на интензивната летателна подготовка те ще придобият квалификация „летец-пилот първи клас” и ще усвоят най-сложните видове подготовки по профила на изтребителната авиация като удари по земни цели, свободен маневрен въздушен бой поединично и в група, тактически прехват, прехвати по Air Policing и то по съвременни тактики, техники и процедури. Цялото обучение ще се извършва на по-евтините учебни самолети Л-39 и PC-9M и впоследствие младите летци бързо и ефективно да продължат полетите на изтребител с високо ниво на подготовка.
Длъжни сме да успеем. В настоящите тежки условия това е единствения начин да развиваме съвременни способности, да осигурим приемственост и бъдеще за ВВС – поне докато получим ресурси, адекватни на сериозните задачи, които изпълняваме.

Ген. Радев направи истинско шоу, пилотирайки МиГ-29 на 11 октомври.

 Ген. Радев направи истинско шоу, пилотирайки МиГ-29 на 11 октомври.


43
6035
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
43
 Видими 
10 Ноември 2014 20:48
Има над 1400 часа нальот.
На какъв самальот бе, юнак?
10 Ноември 2014 20:50
Какво търси генерал от ВВС в треторазреден колеж? Просто случай да му набият евроатлантизъм в канчето.
МиГ-29 ще се оскъпи много
Ха-ха-ха. Не бе, ще остане безплатен. Ако искаха да направят от нашите МиГ-29 съвременни самолети, досега да го бяха направили с не чак толкова много пари. В момента миговете ни с авионика от преди 30-40 години не стават за нищо. Португалските таралясници могат да са подходяща алтернатива единствено на цената на евентуалната модернизация на миговете. Всеки цент отгоре ще е грабеж. Едва ли са ни притрябвали самолети. С няколко таралясника авиация не се прави. А за истински самолети пари нямаме. Принуждават ни да купим таралясниците от Портокалия, но да ги платим като нови, по две причини:
1) Португалия ще получи милиарди от нищото, понеже еф шестнайските ѝ са за брак. Барозу ще получи своеобразна награда за кучешката си вярност към САЩ (не към Европа).
2) Чудесен повод да обявят миговете ни за излишни и да ни накарат да ги подарим на киевските фашисти, понеже в последно време не им останаха много средства да унищожават собствения си народ.
10 Ноември 2014 20:58
Има още нещо, което, за съжаление, не се отчита. На този проект все още се гледа единствено като на консуматорски, който ще изяде парите на държавата. Напротив, това ще бъде една инвестиция, която ще даде сигурност и стабилност в региона. При определени условия този изтребител може да даде и съществен принос за икономическото развитие на страната.
Това е лъжа. Подобно нещо може да се каже за проекта Белене. Именно той не просто консуматорски, а щеше да носи огромни приходи. Това със самолетите... да прощава генералът, но да приказва, че някой ще дойде у нас с инвестиции само заради другите ни изтребители, много моля, не сме му внучетата.
10 Ноември 2014 21:10
Момчето не е виновно, така е инструктиран, да лопка и да тропка.
Иначе нанайки служба нагорце.
Накъде ли се запътил?
10 Ноември 2014 21:11
Какво е това "нальот"? На български се казва "летателни часове".
10 Ноември 2014 21:57
Според както се очертава, по-трудно ще им бъде, да подготвят поне две дузини топ-летци ...
10 Ноември 2014 22:14
Един изстребител, десет летеца...
Майната му, на път сме да стигнем България през 1912. Само че тогава имало дванадесет летеца, с двама повече от подготвяните асове. Не са виновни момчетата, а тези, небитите, евроатлантическите, като се мине през оня с трабантчето...
10 Ноември 2014 22:21
Ген. Радев
10 Ноември 2014 22:34
В авиацията съм служил /срочнослужещ/ като техник на самолет и от тава което другаря генерал повтори 16 пъти разбрах че купуването на двигател и агрегати за МиГ 29 е по- скъпо от това да купиш западен самолет без да имаш обучен 1 пилот, един техник и една единица каквото и да е наземно оборудване.
10 Ноември 2014 22:35
Немското БНД дава обяснение за неотдавнашното си твърдение, че били установили, че Боингът е свален от опълченците със ЗРК Бук. Те не били твърдяли такова нещо, а вестикът недобросъвестно ги цитирал извън контекста. Това била само една от осем възможни версии.
Помним каква масирана пропаганда предизвика това немско "разкритие". Ще има ли също толкова масирано извинение и опровержение?
Имам предвид медиите, светкавично разпространили "новината". За форумните социопати въобще не отварям дума.
10 Ноември 2014 22:52
Striky
10 Ноември 2014 22:54
Бедни, бедни генерале, що хвърчиш из небесата ... Не рече ли ти се, мило оловно войниче, че решението за файтърите ще е ... политическо. Политическо.
10 Ноември 2014 23:01
На какъв самальот бе, юнак?
Олди, доискажи се де... на какво се е возил генерала?
10 Ноември 2014 23:04
И още нещо - за парите, които ще дадем за 12 нови самолети и всичко покрай тях колко добро ПВО със зенитни комплекси може да се сглоби?
10 Ноември 2014 23:15
Дадена е задокеанска интифа на политическия ни слугинаж да снабдява с авионика Укропия.
Бързат да обработват общественото мнение за покупка на таралясници на тяхно място.
Резултатът ще е : МИГ-овете ще дадат на укропите , а авиацията ни ще марширува долу и прелита горе на 6-май с кукурузници .
А едни чичковци във ВПК -то на НАТО ще са налоли.
11 Ноември 2014 00:03
Гернералчето да каже колко ще струва смяната на двигателите и да сравни този разход с разходите за няколкото летящи сандъци 3 ръка които, които натовските "партньори" на родната продажна политическа сган, искат да ни напробутат.
11 Ноември 2014 07:39
В съвременния свят това се постига по най-ефикасен начин със съвременни ВВС
Това е поантата от цялата говорилня.
Каква беше файдата на Саддам, че имаше толкова много бронетанкова и ракетна техника, като не успя с 300 самолета /МиГ-29 и Мираж-1/ да проведе барем един равностоен въздушен бой ?
После НАТО помляха наземните му опорни пунктове и приключването на войната стана само въпрос на протокол.
Другият вариант е да се раздаде стрелково оръжие на мъжете от 20 до 50 г. и да се обучаваме за партизанска война по примера на ИДИЛ.
Което , впрочем, също е нелош вариант...
11 Ноември 2014 07:58
Леко да не е имал Садам 300 Миг-29. Поне четете википедиата а не гледайте Рамбо. След 10 годишно ембарго резултата от вьздушните боеве е
Most airfields were heavily struck, and in air combat Iraq was only able to obtain four confirmed kills (and 4 damaged and one probable kill), while sustaining 23 losses.[12]

Естествно че Ирак не може да победи УСА но като свьршиха с авиацията му после беше гаме овер.
11 Ноември 2014 10:01
Мхм.
Поредната статия, започваща с 'Нужен ни е нов изтребител, защото'...
Много неща са нужни, за да имаме боеспособна армия, но за тях не се повдига въпрос.

Рано или късно нови самолети ще има, трябва да изберем най-добрия за нас вариант.
И да се гледа за многоцелеви самолет, не конкретно за изтребители.
Който не храни собствена армия, храни чужда!
11 Ноември 2014 10:51
O
LDMAD
10 Ноември 2014 20:48
Има над 1400 часа нальот.
На какъв самальот бе, юнак?

Ами на различни, представи си. Като почнеш от учебни и свършиш на МИГ 29.
11 Ноември 2014 11:05
Ген. Радев
11 Ноември 2014 11:13
И кво сега - дайее да излезем от НАТО и да възродим Варшавския Договор! Гиди майкопродавци и рубладжии ниедни, нема един Стамболов за вас.....
11 Ноември 2014 11:30
Генералът да си гледа самолетите. Офсетовите сделки са забранени в ЕС (непозволена държавна помощ). Само бантустански държави държави в преход заменят танто за кукуриго
11 Ноември 2014 12:10
Това налага да имаме съвременни способности, носител на които е един нов многоцелеви изтребител със съответното оборудване и въоръжение.

Без съмнение вярно твърдение, но от това, какво ни е нужно, през това, какво можем да си позволим и до това, какво в крайна сметка ще доставим, има балкан разлика.

Най-важното, което бих желал да чуя е срещу кого стягаме армия и за какви военни действия се подготвяме. Някоя от съседните страни, Русия, Китай, а защо не и САЩ? Видяхме как за САЩ не е проблем да атакува цели на другия край на земното кълбо. Нищо чудно след 20-30 години и Китай да е в състояние да го прави. Политическата обстановка се мени много бързо. Днес сме съюзници с един, утре може и да не е така. Вечни врагове и приятели няма. Значи трябва да сме подготвени за всякакви изненади и да имаме идея какво да противопоставим във всяка ситуация.

В момента сме в НАТО и Русия се разглежда като основен източник на заплаха. Как би изглеждала една атака от Русия и какво можем да й противопоставим? Едва ли няколко еФ-а трета ръка биха направили нещо сериозно. Всъщност каква е ролята на България при един евентуален конфликт между НАТО и Русия? Да поеме първата вълна ракети?
11 Ноември 2014 14:03
Завършил е Висшето военновъздушно училище в Долна Митрополия, Военната академия "Г. С. Раковски" и военновъздушния колеж "Максуел", САЩ.

Повече от достатъчно, за да знае и може да прави разлика, между възможностите и невъзможностите на ретроградния скрап от съветски летящи железа и модерни бойни самолети западно производство.

1. Явно като курсант, генералът е бутал доста агрегати и подвключвал кабелажа, за да "запалят" двигателите на съветските "хай-тек", а за катапулта им по-добре да не говорим, защото пилоти катапултирали от руски самолет, отиват в болницата и повече от тях хора не става.

2. Що се отнася до "модерната" електроника и "модерното" оборудване - хич дума да не отваряме.

3. Русия е обявена за враг на нашата демокрация и трябва всички руски технологии да бъдат извадени от Военното Министерство, за да избегнем каквато и да е зависимост, а този факт хармонира с ембаргото наложено на "процъфтяващите" и "изпреварващите".

4. България е в НАТО, а не във Варшавския дагаворь.

5. Good Morning Bulgaria and wake up. It's 21 century.

11 Ноември 2014 14:58
Русия е обявена за враг на нашата демокрация и трябва всички руски технологии да бъдат извадени от Военното Министерство, за да избегнем каквато и да е зависимост, а този факт хармонира с ембаргото наложено на "процъфтяващите" и "изпреварващите".


Ако прекалиш с това да сочиш Русия с пръст като враг, има опасност тя, въпреки нищожеството ти, да обърне поглед към теб и да реши, че и ти си и враг. А хич няма да ти хареса да си враг на Русия. И се съмнявам дали можеш да си го позволиш. Както и ... България.
11 Ноември 2014 15:00
Дърто_Мекере,

да, България е в НАТО, но се надявам ние като държава да надживеем този съюз, а не обратното. Нашите политици и военни трябва да имат едно на ум, че всичко е до време. Не непременно да търсят начини за излизане от НАТО, а да не се надяват, че големият задокенаски брат ще ни пази вечно (ако приемем, че сега ни пази).

Така и не разбрах каква е ролята на България при един конфликт с Русия. Или се смята, че стане ли патакламата, ще изгорим тотално и няма нужда от планиране за след това.
11 Ноември 2014 16:23
Ако прекалиш с това да сочиш Русия с пръст като враг, има опасност тя, въпреки нищожеството ти, да обърне поглед към теб и да реши, че и ти си и враг. А хич няма да ти хареса да си враг на Русия. И се съмнявам дали можеш да си го позволиш. Както и ... България

Грешка! Руснаците са ме харесали - за това разбраха по-късно - както и Българската ДС от 1978, но са пропуснали, че други са ме харесали с по-стара дата.

Виждаш ли колко са елементарни нещата!

Струва ми се, че вие и СЕГА живеете в някакъв кошмарен страх, да не ви се случи нещо; някой да не ви отрепе, нападне, отреже носа, окраде къщата или парите в банките,...

Пътувам по целия свят, където си искам, посещавал съм дори и Матушката три (3) пъти под друго име и с не/щатски и не/български паспорт. Е, и?!

11 Ноември 2014 16:41
Не непременно да търсят начини за излизане от НАТО, а да не се надяват, че големият задокенаски брат ще ни пази вечно (ако приемем, че сега ни пази).

Така и не разбрах каква е ролята на България при един конфликт с Русия. Или се смята, че стане ли патакламата, ще изгорим тотално и няма нужда от планиране за след това.

Що се отнася до "задокеанския брат", той отдавна не е задокеанси, даже си е спретнал Щабквартирка в Брюксел, а и защо и откого тярбва да ни пазят?!
Фактът е очеваден - щом си в НАТО, си НЕдосегаем. Нали си спомняш с умиление за "Варшавския договор"? И там беше така, но с обратен поляритет и с други цветове на картината.

По второто ви изречение, имам някои сериозни аспирации. Защо трябва да има конфликт и то въоръжен?!
Трябва ли да ви напомням как систематически изтощавахме и разбихме, без проблеми, без войни, без атомни бомби и балистични ракети цялото ви СССР, Варшавския дагавор, Соц.-сателитите и всичко "прогресивно".

Вашият свят е анахронизъм, но вие живеете с детските си мечти и те ще ви изиграят много коварен номер. Този път не с ПРЕвъоръжаване и ДОгонване, а с лишаване от хляб, изтощаване икономически, унищоване на валутата и банките и логичен неизбежен срив.
Филмът вече се снима, но вие не виждате нито снимачните площадки, нито режисьорите и главните актьори, защото за вас те са в друго измерение.

Когато филмът се появи на екрана, ще бъде много късно - Руската Федерация ще е напуснала този свят.
11 Ноември 2014 16:49
Дърто_Мекере
11 Ное 2014 16:41
Посвещава се на Дърто_Мекере:
"Союзник - это тот, кто пока не нашел удобного момента для того, чтобы нанести удар вам в спину"
(от фолклора)
11 Ноември 2014 17:23
Дърто_Мекере.

А на бас че нито след една нито след 10 години руската федерация ще се разпадне. Ревизия на резултатите от първата световна война няма да има. Единствената възможна ревизия е на резултатите от студената война. САЩ и НАТО като военна сила за чеп за зеле не стават. За научен и икономически потенциал ОК там са много напред но война се печели от кашик свигнал на глад и лишения. Ако кашикът не стъпи значи нищо не си постигнал всичките ви войни последните 25 години само разсипаха съответните държави но реално нямате контрол над тях.
11 Ноември 2014 17:24
Струва ми се, че някой пак е пропуснал да си пие хапчетата от сушени жаби, ама нейсе!
11 Ноември 2014 17:35
Дърто_Мекере
По второто ви изречение, имам някои сериозни аспирации. Защо трябва да има конфликт и то въоръжен?!
Трябва ли да ви напомням как систематически изтощавахме и разбихме, без проблеми, без войни, без атомни бомби и балистични ракети цялото ви СССР, Варшавския дагавор, Соц.-сателитите и всичко "прогресивно".


Нали говорим за изтребители, въоръжение и военна доктрина, или съм сбъркал темата?

Много добре помня как се разкапаха СССР, СИВ и Варшавския договор. Виждам и как се действа в момента срещу противници, които те е страх да бомбиш. А конфликт има.


Защо бедна България да де харчи за тенекии, които според теб на са й нужни?
11 Ноември 2014 18:59
Генерал Радев е дал едно пространно и точно интервю в pan.bg:
Натисни тук
Това е горчивата истина -
за НОВ изтребител нямаме пари, а със стар ще се прецакаме.
Следователно - ПРОГРАМА ЗА ВОЕННА ПОМОЩ.
Обонго е абдикирал напълно и требва да чакаме следващия президент.
11 Ноември 2014 19:21
Не може ли да се купи един по-така, голям военен самолет и всички да си направят нальотите там наведнаж. Ще излезе много по-малко пари, а ако вземат за по път и туристи с билет за военен самолет, може и на печалба да са. Гледам, туристи и за космоса се блъскат, а за военен самолет ще е тарапана. Значи, 20-30 офицера се сменяват на пилотските и щурмански места, туристите гледат, парите текат и просперитет отсекъде.
11 Ноември 2014 19:37
Каква беше файдата на Саддам, че имаше толкова много бронетанкова и ракетна техника, като не успя с 300 самолета /МиГ-29 и Мираж-1/ да проведе барем един равностоен въздушен бой ?

Във втората война в залива ВВС на Ирак не летяха, т.е. не бяха използвани по предназначение. Оттам и коментарът ви е не по предназначение.
Бройката не е важна в примера ви, тъй като тези 300 самолета (по вашите думи) трябва да се управляват. Иначе са си 300 броя тенекии.
11 Ноември 2014 19:41
И кво сега - дайее да излезем от НАТО и да възродим Варшавския Договор!

И това ще стане, всяко нещо с времто си.
11 Ноември 2014 20:03
А на бас че нито след една нито след 10 години руската федерация ще се разпадне.

Да бях тийнейджър, да се басирам, а то очевидец на милиони подобни басове отпреди 10 ноември, преди ерата на Горбачов и преди идването на Тодор Живков - по данни на моите родители, дядовци и баби и накрая ... каква стана тя...

Че и близкото бъдеще на Рус.Фед е на линия, движи се по разписание и в правилната посока. Рублата вече става с красиво оформление към петдесеттака и май ще хвърчи нагоре, мандажата намалява, а няма откъде да дойде - нито Китай, които имат въпиющи проблеми с изхранването на полудяващите от глад милиардна губерния може да се притече на помощ, нито Бразилия - десет пъти по-гладна от Китай.
Тогава?!
Бъдещето?!
Шах и... МАТ?! И... рязане на глави, разхвъляне на путиноиди и путиноидки и... опять '17-та година.

Вперёд.
11 Ноември 2014 20:07
Във втората война в залива ВВС на Ирак не летяха, т.е. не бяха използвани по предназначение. Оттам и коментарът ви е не по предназначение.
Бройката не е важна в примера ви, тъй като тези 300 самолета (по вашите думи) трябва да се управляват. Иначе са си 300 броя тенекии.

Я, а в първата война в залива не се ли управляваха, но май нещо им се случи, нали?!
Следователно, това че руснаците и СССР се изхвърляха, а някои се страхуваха се оказа проста червена митология - самолети скрап и скръб.
11 Ноември 2014 20:32
Я, а в първата война в залива не се ли управляваха, но май нещо им се случи, нали?!
Следователно, това че руснаците и СССР се изхвърляха, а някои се страхуваха се оказа проста червена митология - самолети скрап и скръб.


Имаш ли представа колко и какво е летяло? Дали се е управлявало и как? Винаги при демонстрациите на въздушно превъзходство САЩ са много добри. Не така стояха нещата им във Виетнам, нали. Пак самолети скрап и скръб доста наскърбиха майките в САЩ.
11 Ноември 2014 21:35
Преди много години,бяхме изпратени група лекари от няколко специалности,в единствената болница,която/тогава/разполагаше с флуидни легла,да помогнем на двама пилоти,свалени докато са указвали "братска помощ" на Н-ска държава.Катапултите на съветските машини бяха схрускали прешлените и на двамата,като пуканки.Ако бяха останали живи,единият щеше да е с параплегия,а другият щеше да бъде жив труп-квадриплегия.Отидоха си от обгарянията си.
Мисля си,че шведските машини са добро решение,ако можем да си ги позволим.Другото го е казал дядо Вазов-ръка ,която не държи меч,плаче за вериги/по памет написано/

11 Ноември 2014 21:57
Катапултите на съветските машини бяха схрускали прешлените и на двамата,като пуканки.
Докторе проблемът може и да не е бил в катапултните седалки.Не пригласяй на Мекерето.Почти всеки хирург като чуе че си бил парашутист би ти казал че имаш "Шойерман-Мау" даже без да гледа снимките.А ти си бил, нали?И знаеш какво може да се случи на прешлените при "твърдо" приземяване.Не че катапултирането е безобидно разбира се.
12 Ноември 2014 03:56
“Доц. Иво Христов: За 25 г. от Втория паднахме в Третия свят“ Натисни тук
Рекапитулацията от тези 25 г. е повече от ужасяваща за България. Без преувеличение може да се каже, че това действително е четвърта и, може би, последна национална катастрофа. И това не са силни думи.
Една средно развита европейска страна като нашата, с относително развити икономика, индустрия, сложни системи за управление, добре развито селско стопанство, прилично ниво на здравеопазване, добра социална и осигурително-пенсионна система, въобще страна, която за предходните 45 г. от периферно селско общество беше стигнала до равнището на страна, създаваща електроника и роботехника… Та, тази наша държава за последните 25 г. беше вкарана обратно в Третия свят. Българското население от 9 млн. души през т.нар. преход се стопи до около 5.5 млн. души днес. Имаме повече от 2.5 млн. души, които са емигрирали - това е, всъщност, българският кръвен данък, който платихме за глобализацията. Най-лошото е, че качеството на останалия човешки капитал в страната е доста ниско.

Най-голямата заблуда на българското настояще е неосъзнаването на драматизма и качеството на ситуацията, в която сме попаднали. Ако някой има илюзията, че ние избираме нашето настояще и бъдеще, той е или наивник или демагог.

Това е ДИАГНОЗАТА, машите на задокеанските ни господаи обаче знаят много добре какво липсва на нашата трапеза, на пенсионерите с по 120 лева, на озверелите роми, на безработните- липсват им американски изтребители. За тези, кито се интересуват от качество и цени, веднага ще разберат, че руските са по-добри и много по- евтини, но щом сме се цанили ратаи в НАТО трябва да им, бъдем и клиенти.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД