:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,668,862
Активни 692
Страници 11,427
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

Преходът на кестерме

Бойко Ламбовски
Така се случи, че четох много книжки последните дни; къде за удоволствие, къде по работа. И ме прониза усещането, че когато не става, е така. Едни писатели казват много добре, но е някак безинтересно онова, което съобщават. Поне за мен де, но допускам и за читателя, ако съдим по пресъхващите тиражи. Други са такива, че имат в изобилие какво да разкажат - ама наистина в изобилие. Обаче не ги бива в занаята, в струговането и шлифоването, ако позволите такъв цехов сленг.

Подобно усещане имам и за интерпретаторските усилия на народа ми покрай отбелязвания тези дни четвъртвековен вече преход към демокрация. Вчерашната дата, 10 ноември, хеле с 25-годишния си тегел назад, накара медии, филмаджии, проектописци и социолози да се активизират с нови обобщения на станалото. Тези обаче, които според мене могат да кажат важно нещо, защото са по презумпция безпристрастни - младите, изненадаха с невежество. Какво паднало на 10 ноември 1989-а - Тато или Китайската стена, някак си им е все тая. И им е еднакво отегчително. Онези пък, които знаят и помнят, са все така близо



до политическата обвързаност, носталгията и обидата



И гледат настоящето през тези неща. Може би е нормално, но не е интересно.

Това ме обърна към единственото, с което разполагам безусловно - собствения спомен. Спомен не толкова за събитията, колкото за моята тогавашна и сегашна реакция. Ще направя две изненадващи признания, читателю, които - като ги успоредих едно до друго - изненадаха и мен.

Само първо да кажа за 10 ноември. Ние любим символиката на датите, но от тази дата не става символ, ще прощавате. Тя е размазана и неясна като целия преход. Голяма събитийна Дата е подписването на Сан-Стефанския договор, който ни носи свободата. Дата е Съединението между двете Българии. И Пражката пролет е Дата, и рухването на Берлинската стена е Дата. А 10 ноември 1989-а е двусмислен индекс, глух ек от тътен, избумтял другаде. 10 ноември е пленум на ЦК на БКП, при който един генсек, вече на повече от преклонни лета, е заменен. Заменен не от масово надигане на недоволния от управлението му народ, а от външнополитически главно пресинг. За да се вдигне същият народ, ама чак впоследствие, срещу него и да го тури дори в ареста за кратко. Пък 25 години по-късно да вика "Че Тато си беше добър" (виж резултатите на социолозите).

Тоест нямаме повод да честваме 10-и. Най-малкото "сваления диктатор" го свали не народният гняв, а го свалиха Москва, Вашингтон, Берлин и собствената му твърде напреднала възраст.

Това някак ни обърква - оттогава, та до днес.

Бях объркан и аз - не на 10-и 89-а, а малко по-късно, по време на първия голям и спонтанен митинг - мисля, че беше някъде седмица по-късно. Това ми е и първото признание. Та на този голям митинг радостни хора от всички краища на София се бяха устремили към храма "Ал. Невски", оратори говореха от трибуната, народът викаше "ууу" и "долу", изобщо както му е ред. Дали следствие на зачатъчната си агорафобия, дали от индивидуализъм, граничещ с патология, както щете го схващайте, но се сепнах - не ми е тук мястото. Досадно ми стана. И си тръгнах пет-десет минути след началото на митинга. Беше странна гледка. Нямаше нито един, който да върви обратно на стичащите се към храма тълпи, уважаеми читателю, нито един освен моя инатлийска милост. Джитках наобратно, 28-годишен, и ми беше някак тревожно, но и леко - чувствах се на правия път. Питал съм се и тогава, и сега се питам - що поех на това категорично кестерме? Дали не съм го сторил от предчувствана мъка, че с новото време ще изгубя "писателски привилегии"? Дали не от завист, че не аз съм се качил на трибуната да предвождам народа към демокрация? Дали не от гнила интелигентска екстравагантост?

О, не съм светец, нито образец за подражание, но тц - не ми бяха така егоцентрични мотивчетата. Друго беше. Днес си давам сметка, че причината е внезапният взрив на тревожната ми интуиция. Толкоз еднотипен възторг усетих някак у тези хора, които доста добре познавах - добри и лоши, стиснати и щедри, работливи и мързеливи, умни и прости - е, толкоз масов възторг е висок лукс, ще се плаща впоследствие. Някаква тънка жалост изпитах към устремените срещу ми люде - жалост към тях и възторга им.

Чел съм, че е имало много възторг и на 9 септември. Така де. Масовият политически възторг е стока с висока котировка,



съдбата винаги му начислява висок лихвен процент



А ето и втората изненада. Ценя демокрацията, дори в сиромашия. Не обичам еднопартиен строй и несменяеми лидери. Втората изненада ми е, че нито веднъж, ама нито веднъж през тези 25 години, макар че имах и трудни периоди, не съжалих, че връткаме идиотски политически конфигурации, вместо да пуснем хитър идиот на върха задълго. Много ценя свободата да казваш какво мислиш, това е.

Разбира се, погледнато от висотата на разума, преходът можеше да не боли толкова. Ако на външните и вътрешните фактори на промяната им пукаше за съдбите на онези хиляди, стичащи се към площада, щяха да се обединят около Преход с Разум. При който не разсипваш това, което имаш, за да издъхнеш по пътя към това, което нямаш.

Но и на вътрешните, и на външните фактори не им пукаше. Избраха да взривят стената на политическия язовир, за да няма връщане. Не бяха инженери, а обикновени пиротехници, най-често на поръчка отвън.

После в мътната вода едни гълтаха кал и се учеха да плуват, други успяха и риба да наловят, а трети се удавиха. Бог да ги прости.





43
6578
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
43
 Видими 
10 Ноември 2014 20:16
Най-малкото "сваления диктатор" го свали не народният гняв, а го свалиха Москва, Вашингтон, Берлин и собствената му твърде напреднала възраст.

Нямаше народен гняв срещу правешкио каскет, а безброй вицове и осмиване от народа, та некои ора загазваха за нищо. Лютите чушлета са класика в жанра. Диктатор е силна дума. По-скоро е верен москалски васал и селски хитрец, докопал се до властта след като забива нож в гърба на др.Червенков, който си позволява лукса да го подцени. Твърдението, че Вашингтон и Берлин са имали някаква роля в свалянето му много трудно може да се докаже.Беше капичнат по същио начин, по който беше чучнат като губернатор на Задунайската губерния, с активното участие на неговите другаре. И освен, че беше в напреднала възраст беше и много прост, та немаше как да се ориентира в икономиката и финансите, а глутницата от озверели кучета си избра нов водач, дето да ги води из капиталистическите дебри...
10 Ноември 2014 20:38
Най- много съм се чудил на затриването на АПК и умишленото съсипване на заводи. Благодарение на "пиротехниците" се превърнахме гето.
Назначените "демократи" изпълниха поръчката.
10 Ноември 2014 20:44
Митовете за убавите апеката и текезета са развенчани от др.Петър Младенов:
"Не може да оценим иначе освен като израз на най-грубо недомислие и безотговор­ност одържавяването на кооперативния сектор и унищожаването на трудово-кооперативните земеделски стопанства – акт, който в много отношения има необратими последици. Създаването на аграрно-промишлените комплекси в началото на 70-те години фактически доведе по административен път до ликвидиране на кооперативния строй на се­ло. Това в голяма степен отслаби връзките на селяните със земята. Ликвидирани бяха много села, обявени за безперспективни и със „затихващи функции“.
Главният показател за оценка на работа­та беше т. нар. „среден добив от единица обработваема площ“. Цената на постигнатите успехи нямаше никакво значение. Замразиха се и се унищожиха милиони декари земя. Обезлюдяването на цели райони на страната и административното закрепостяване на аг­рарно-промишлените и промишлено-аграрните комплекси към съответен вид продукция стесни номенклатурата на селскостопанското производство. От традиционен износител България стана ежегоден вносител на карто­фи, фасул, зеле, лук, фураж и други сел­скостопански стоки за стотици милиони долари. Интензивната миграция от селото към града създаде големи социални проблеми и най-важното — откъсна структурата на бъл­гарската икономика от естествените й при­родно-климатични условия, унищожи тради­ции и култура, създавани с векове. Гигантоманията и премахването на малки и средни производствени звена засегна най-чувствител­но производството на хранителни стоки, тър­говията и общественото хранене, създаде се­риозни проблеми в бита и начина на живот на хората"...
Те тва е положението...
10 Ноември 2014 20:47
освен, че беше в напреднала възраст беше и много прост, та немаше как да се ориентира в икономиката и финансите, а глутницата от озверели кучета си избра нов водач, дето да ги води из капиталистическите дебри...

Не зная дали е бил много прост сам по себе си. Но е умеел да си подбира умни наоколо. Едно сравнение: Иван Башев - Кристиян Вигенин - Даниел Митов.
Дали е възможно да ни се падне на късмет някой толкова прост, колкото Живков, АМА НЕ ПО-ПРОСТ!!!!Там някакви връзки имахме с Господ, може да вземе да се смили над държавата!
10 Ноември 2014 20:50
...не разсипваш това, което имаш, за да издъхнеш по пътя към това, което нямаш.

Ето това само да беше написано, щеше да е достатъчно да опише "прехода".
10 Ноември 2014 20:54
За това, какви и колко са били умницити-другаре покрай бай Тодор, говори пак Петър Младенов:
"За дълъг период от време и особено през последните години решенията по всички ос­новни въпроси в икономиката се вземаха от Тодор Живков, често по силата на случайни подбуди и на базата на импровизирани съж­дения. Суперцентрализацията на икономи­ческата власт доведе до необосновани инвес­тиционни решения, до произволно определяне на плановите темпове на растеж, до неп­рекъснат административен натиск върху всички елементи на икономическата система и създаването на послушен апарат от ръковод­ни стопански кадри. Без да омаловажаваме отговорността на други лица и органи, особено искаме да посочим голямата лична отго­ворност на другарите Гриша Филипов, Огнян Дойнов, Стоян Овчаров и Петко Данчев. Тези деформации се задълбочиха през последните няколко години, когато преднамерено се провеждаше линия на замазване на съществуващото положение и отсрочване на решаването на наболелите проблеми по пъ­тя на увеличаването на външните и вътреш­ните задължения на страната. Тази полити­ка с основание може да бъде наречена „след мен – потоп“. По такъв начин българският народ получава в наследство от досегашния режим една тежка ипотека"...
Такива ми ти работи...
10 Ноември 2014 20:55
щурчо 10 Ноември 2014 20:44


Щурчо, може ли някакви статистики да дадеш по години в подкрепа на твърдението на другаря ти Младенов?
Например за 1970, 1980, 1989, и накрая да речем 5 години след "промените...
Да видим к'ъв е бил тренда.
А!?
10 Ноември 2014 21:05
Язе имам много другаре, ма този Младенов не го познавам. Сал чета кво е писал:
"Преди всичко трябва да напомним, че на­чалото на сегашните трудности на страната датира още отпреди 15–20 години, но те особено се изостриха през последните две пе­тилетки. През целия този период независи­мо от решенията на партийните конгреси и конференции страната продължи да се раз­вива на екстензивна основа при непрекъс­нато увеличаващ се недостиг на трудови и суровинни ресурси. Икономиката започна все по-често да боледува, което намираше израз в моралното и физическо изхабяване на ос­новните фондове, в увеличаването на разме­ра на незавършеното строителство, в нама­ляването на общата ефективност на произ­водството.
Благодарение на специфичната икономиче­ска ситуация, създала се след суровинно-енергийната криза през 1973—1975 г., страната успя да привлече допълнителни външни източници на растеж, което тогава позволи временно да се даде нов тласък в развити­ето на икономиката. Ние не използвахме оба­че пълноценно тези възможности.
Направените през същия период погрешни инвестиции не доведоха и не можеха да до­ведат до позитивно развитие на икономиката. Именно през тези години бяха изградени мощности, които днес не дават нито печалба, нито валута, до затова пък тежат като во­деничен камък на шията на националната икономика. Става дума за обекти, които из­държа цялото общество. Само Заводът за тежко машиностроене в Радомир, който е силно нерентабилен, струва на бюджета над 1,2 млрд. лева. Сериозни са последиците от строителството на някои мощности в Русе, на леярните заводи в град Раковски и дори от толкова рекламиралото обновление на хими­ческите заводи в Девня. Допуснатата диспропорция между развитието на финалните производства и производството на материали и комплектацията за тях доведе до прекомер­на зависимост на изградените през 70-те и 80-те години мощности на електрониката, химикофармацевтичната промишленост, леката индустрия, машиностроенето и други, а от­тук и на народното стопанство като цяло, от вноса срещу конвертируема валута"...
На кой му требват разни трендове по години, да си ги намери щом сака...
10 Ноември 2014 21:10
Щурчо, тея големи чаршафи няма кой да ти ги чете.
Като цитираш нещо, дай официална статистика в потвърждение.
Иначе всеки може да изтропа тука какво е казал този или онзи.
И какво като го е казал?
Верно ли е, какви са ФАКТИТЕ?
10 Ноември 2014 21:17
Язе имам много другаре, ма този Младенов не го познавам. Сал чета кво е писал:

Ми той май си пада заинтересовано лице в дадения случай, та не зная в каква степен му вярваш.
10 Ноември 2014 21:24
Верно ли е, какви са ФАКТИТЕ?

Щом не е верно, кажи ти какви са фактите.
Ясно е, че не искаш да четеш, щото не ти отърва...
10 Ноември 2014 21:24
От 1991 съм в Америка.
За първи път посетих България 2 месеца след изборите за СДС и Костов през 1997.
След това ходя до България средно на 5 години веднъж.
Това, което виждам в България не ми вдъхва оптимизъм.

Всичко е замряло, няма развитие.

Помислете си само:
През 1945 година Германия е била една победена страна, с разбита инфраструктура, ликвидирано работоспособно население, окупирана територия.
25 години след това, да речем 1970 - Германия е една просперираща страна. Всичко което може да се мечтае - и пътищата, и градовете, и икономиката, и стабилната валута.

Къде е България след 25 години?
При това България през 1989 не беше разсипана. Напротив, много хора все още изпитват носталгия по онова време.

Къде сбъркахме?
Ето на това трябва да се търси отговор.
10 Ноември 2014 21:32
щурчо 10 Ноември 2014 21:24

Не, щурчо.
Ти цитираш Младенов, и трябва да подкрепиш цитатите с факти.

10 Ноември 2014 21:39
"Ако на външните и вътрешните фактори на промяната им пукаше за съдбите на онези хиляди, стичащи се към площада, щяха да се обединят около Преход с Разум. При който не разсипваш това, което имаш, за да издъхнеш по пътя към това, което нямаш."

Поне да бяха казали,че ни предстои Преход към доблестен Капитализъм, Авторе, а не към Капитулация ...
Майната им - сега знаем под какви постали кърлежи са ни пуснали, ама ква файда...
10 Ноември 2014 21:53
Ето ти факти, Боев:
"Изключително сериозни проблеми се натрупаха във финансовата сфера. Дър­жавният бюджет е поел непоносими за нашите мащаби разходи. Много от тях прикри­ват некадърност в управлението, неефектив­ни инвестиции, нискокачествен и лошо орга­низиран труд. Прекомерните разходи на дър­жавата и създадената сложна система от дър­жавни гаранции направиха годишния размер на субсидиите, надбавките и премиите около 7 млрд. лева, което представлява над 1/4 от общия размер на бюджетните разходи. Ка­то резултат от това много години наред бю­джетът приключва с голям дефицит. Дългът на държавата към банките надхвърли 10 млрд. лева при годишен размер на бюджет­ни приходи за 1988 г. 26 милиарда.
Всички тези проблеми намират краен из­раз в задълбочаването на инфлационните тенденции. Непризнаването на инфлацията досега, а оттук и отсъствието на надеждни лостове за нейното управление ускоряват обезценяването на българския лев, намаляват неговата вътрешна и външна покупателна способност.
Изключителна тревога буди стремителното нарастване на задълженията ни в свободно конвертируема валута. Брутният дълг на държавата в конвертируема валута надхвър­ли 10 млрд. долара. Притежаваме златни валутни резерви в размер около 1,3 млрд. долара. От предоставени кредити на други страни ще получим в близките години око­ло 1,5 млрд. долара. При това положение чистият дълг на страната в конвертируема валута наближава 8 млрд. долара, което трябва да оценяваме като критична граница."
Верно, че нема да ти харесат, ма тва е положението...
10 Ноември 2014 22:27
Най-малкото "сваления диктатор" го свали не народният гняв, а го свалиха Москва, Вашингтон, Берлин и собствената му твърде напреднала възраст.

Глупости. Диктаторът беше обикновен губернатор на губернията. Неговите непосредствени подчинени го свалиха, с благоволението на върховния управник в Москва по същия начин, по който беше свалил своя предшественик.
10 Ноември 2014 23:45
Стига с тоя преход от пусто в празно. Няма такъв. Свидетели сме на продължение на комунизма с други средства - процес на грабеж в условията на псевдо демокрация и квази пазарна икономика. Или ако трябва да съм наистина прецизен - това дори не е фасадна демокрация и пунтаж на пазарна икономика, а гавра с тях каквато само комунисти могат да си направят. Та те дори не се прикриват. Резултатът е ясен - собтвеността е директно концентрирана в ръцете на върхушката на същата комунистическа мафия (която преди просто висеше на вимето на държавната собственост), пазарът е тотално монополизиран, а политическата система е под пълен контрол без да го има вече Член 1. Та къде е разликата? И защо се чудите, че хората предпочитат Татово време? Ами тогава комунистите не ги изнасилваха толкова зверски като сега. И за да се убедите, че няма разлика, просто си помислете с каква лекота главатарите на мафията могат да върнат старото положение. Вижте как чекистите в Русия наложиха авторитарен режим за нула време. И никой не смее да гъкне, а и не иска. Ако решат ще национализират всичко за 24 часа. Тяхното не се губи. Могат да си преливат от комунизъм в капитализъм както си искат. В крайна сметка у тях е и ножа и маслото и хляба, а срещу себе си имат овце, които не са в състояние да разберат дали идват или си отиват. Но все пак могат да преценят кога манипулациите са особено жестоки. Но за едно не са прави - че ако се върне старото ще им стане по-леко.
11 Ноември 2014 00:00
горния няма комунисти и други..
има ,алчни , продажни и много много лоши ...не са и хора даже...
комунистите ги избиха преди и след 9 .09 1944
останалото са драпане за кокала.
11 Ноември 2014 06:30
Питал съм се и тогава, и сега се питам - що поех на това категорично кестерме?


Щото ти е умрела циганката, струва ми се.
11 Ноември 2014 08:09
За да се вдигне същият народ, ама чак впоследствие, срещу него и да го тури дори в ареста за кратко. Пък 25 години по-късно да вика "Че Тато си беше добър" (виж резултатите на социолозите).
Народът не е слагал Тато у затвора,а Луканов.
Бях объркан и аз - не на 10-и 89-а, а малко по-късно, по време на първия голям и спонтанен митинг - мисля, че беше някъде седмица по-късно. Това ми е и първото признание. Та на този голям митинг радостни хора от всички краища на София се бяха устремили към храма "Ал. Невски", оратори говореха от трибуната, народът викаше "ууу" и "долу", изобщо както му е ред.
Не народът, ами наивната част от него. По-разумните още тогава виждаха това, което се случи по-сетне. Една колежка тогава каз"Ей сега като дойде СДС-то и ще стане от хубаво по-хубаво".И ние се измяхме на наивността и.
Друго беше. Днес си давам сметка, че причината е внезапният взрив на тревожната ми интуиция. Толкоз еднотипен възторг усетих някак у тези хора, които доста добре познавах - добри и лоши, стиснати и щедри, работливи и мързеливи, умни и прости - е, толкоз масов възторг е висок лукс, ще се плаща впоследствие.
Така, няма такова нещо НАРОД, което да бъде еднакво мислещо, еднакво можещо и т.н.
А ето и втората изненада. Ценя демокрацията, дори в сиромашия.
Аз съм писал и друг път, че липсата на демокрация, беше следствие на Студенатта война.
11 Ноември 2014 08:16
Най- много съм се чудил на затриването на АПК и умишленото съсипване на заводи. Благодарение на "пиротехниците" се превърнахме гето.
Назначените "демократи" изпълниха поръчката.
АПК беше чудесна форма на организация на българското село. В него селяните намираха една общност. Трябваше само да се премине към по-демократичен избор на ръководството, а не както по-рано спуснати отгоре началници. Самите селяни да си избират началниците, както избират кметове. Сликвидирането се ликвидира българското селско стопанство и то стана феодално.
11 Ноември 2014 08:32
Щурак, че страната беше изпаднала в криза в края на 80-те няма две мнениея. Но сегашната криза не е по-малка от тогавашната, а може би и по-голяма. Но как същата тази страна беше много добре през 1982г.,аз вчера цитирах данни на Швейцарска банка, а след идването на Горбачов изведнъж изпада в криза. Ясно беше, че бяха нужни промени в икономическата политика на СИВ. Но точно Горбачов не успя да ги направи, за разлика от Дън Сяо Пинг в Китай. От там дойде и рухването на системата. Той се повлече по про-либералните теории на някои съветски икономисти, като Гайдар, Немцов и др., на политици, като Яковлев, Шевернадзе и на натиска на Рейгън със заплахите за звездни войни, инсталирането на ракетите Круз и Томохав, което означаваше нова витка във въоръжаването с непредсказуеми последици. Наместа на САЩ във Афганистан на страната на муджхадините. Още по времето на Брежнев беше изготвен планът Косигин за нова икономическа политика, обаче американците провалиха Хелзинските договорености и с това планът остана неприложим, по същия начин, както планът на Сталин и Димитров за демократизиране на комунизма беше провален с обявяването на Студената война след 2-рата световна война.
11 Ноември 2014 08:44
Стига с тоя преход от пусто в празно. Няма такъв. Свидетели сме на продължение на комунизма с други средства - процес на грабеж в условията на псевдо демокрация и квази пазарна икономика.
Е за какво продължение на комунизма говориш, като имаш пълна частна собственост (разбира се на разсипани предприятия) и нео-либерална икономика. Оправи си понятията. А що се отнася до пазара, това е тя пазарната икономика. Не виждам нищо по-различно от САЩ, Франция, Германия и Унгария (говоря за страни, в които съм работил). Когато, обаче правиш капитализъм от социализъм, той може да стане само с грабеж. Как така ще станат някои капиталисти, като всички сме били почти равни. А това, което му викаш псевдо-демокрация е западната демокрация. Само, че за българина тя не е подходяща и затова тя има такъв уродлив вид. Българинът е закърмен с народовластието. Да ти обязнявам ли каква е разликата: когато бащите на западната демокрация я създават, основната им грижа е как да запазят богатството на богатите от народната любов. Според западната демокрация трябва да се създадат условия индивидите да забогатеят, Тъй като, обаче парите са ограничени това забогатяване е само за някои. Не случайно в САЩ се говори, че 90% от богатствата са в 1% от населението. Тъй като парите дават възможности, тогава хората не са равни. У нас става същото. Българинът не разбира така демокрацията. Той иска равни възможности, т.е. не такова огромно разслоение.
У нас се получи нещо още по-уродливо, мутрите в лицето на Бойко Методиев Борисов завзеха и властта.
11 Ноември 2014 08:58
Митовете за убавите апеката и текезета са развенчани от др.Петър Младенов:
Абе Чурак, айде сопри се какво са казали Тато и Петър Младенов, пък особено последния преди 25 години. Няма абсолютни истини. Всяко твърдение е в сравнение на нещо си с друго. Тогава тези не са знаели какво щяе ни споходи. Аз сравнявам това, което е било преди 1989г. с това, което е сега. Ни Тодор Живков ни Петър Младенов са можели да предрекат какво ще стане. Искали са да е идеално, а не са знаели каква разруха и феодализъмще настъпят след 25 години. Като не можеш да мислиш със собствената си глава не ни пробудвай мухлясали цитати.
11 Ноември 2014 10:14
Дедо Марксе, важни са документите които остават за историята.
Твоите лаишки илюзии и представи, от които никой не се интересува немат значение...
11 Ноември 2014 11:27
шефовете на АПК-тата да се избирали като кметовете, а да не се назначавали.
Къде виждаш разликата дето Марксе, като знаем как всичко живо в изборите едно време се избираше с 99% "за" и беше кандидатура на ония отгоре. Твойта констатация истински ме разсмя
11 Ноември 2014 11:38
Къде виждаш разликата дето Марксе, като знаем как всичко живо в изборите едно време се избираше с 99% "за" и беше кандидатура на ония отгоре. Твойта констатация истински ме разсмя
Виж какво момше, ти може и на един показан пръст да се разсмиваш. Обаче някъде към 1988г. беше започнало да се удобряват директорите на общи събрания, например в нашите институти на БАН. Аз говоря за след 1990г., а не за преди това. АПК-тата бяха ликвидирани по-късно.при педерунгела Филю. Тогава някои и от СДС, Берон например предлагаше АПК-тата да се трансформират в търговски дружества. И селскиот философ Желю му видя сметката.
11 Ноември 2014 11:39
Дедо Марксе, важни са документите които остават за историята.
Твоите лаишки илюзии и представи, от които никой не се интересува немат значение...
Абе и ти си един документ, тип жълта книжка.
11 Ноември 2014 11:53
Обаче някъде към 1988г. беше започнало да се удобряват директорите на общи събрания, например в нашите институти на БАН.

И вие Удобрявате, та пушек се дига.
Дека ке одите, с тия партийни и жълти книжки...
11 Ноември 2014 11:57
Щурчо, престани да пробутваш брътвежите на пияндурника П.Младенов под всички статии, като библия на прехода.Твоето мнение ми е ясно, но не го споделям.
Не си и не искаш да бъдеш обективен!
11 Ноември 2014 12:03
Пияндурник значи.
Ми учил се е от светлия пример на Георги Димитров и разни други саветски другаре. Нема лошо...


11 Ноември 2014 12:18
Не, не. Този път няма да дам мнение. Ще го запазя за себе си и ще споделя само наблюдения. Авторът намира за нормално, но безинтересно [да си носталгично настроен и да се чувстваш обиден]. И честно полага усилия да направи всичко ненормално, но за сметка на това - интересно. Със същите агитационно-пропагандни похвати, с които боравеха властниците от епохата на тошевизма. Ако не разсипеш това, което имаш, няма как да осъществиш преразпределението на собствеността върху него. И по този начин - да подсигуриш себе си и свойте близки по пътя. За сметка на тези на тези, които нямат... В резултат на което полемиката се обостря до френетични нива. Оставайки все така безполезна, колкото и преди 25 години.
11 Ноември 2014 13:42
Абе къде е Желю?
11 Ноември 2014 14:05
Джитках наобратно, 28-годишен, и ми беше някак тревожно, но и леко - чувствах се на правия път.


Бойко Ламбовски е роден през март 1960 г., така че през ноември 1989 г. е бил навършил 29 години и дори наближава 30-годишна възраст. Няма как да е бил толкова млад и зелен.
Тази математика има отношение към някои от (суетните) внушения(та) на автора.
11 Ноември 2014 14:31
Много лошо! Много лошо! 1.Младите незнаят и нехаят.2 Старите ги омайват с приказки за миналото, татовщината и той като нейн основен носител.3.Насптъва носталгия. по миналото.4.Бледнея светлите капиталистически перспективи.
11 Ноември 2014 16:09
И моето мнение на 37 годишен, роден в миналия век. Еб..хте. мамата на уредената държава!!!, за да спечелите правото да минете границата без да стрелят по вас. Това право който иска осребри тук остана територия на самоуправление и на хора като мене които работят за да има някакви пенсии и здравеопазване за вашите родители които оставихте тук. С ясното съзнание че няма да получат и 1/20 от това което даваме сега. Нямам един ден стаж на държавна ясла (от 16 години трудов стаж) а вече 12 години съм на и над максималния осигурителен праг.

Това което се чудя е дали ще се пенсионирам след 28, 32 или 40 години и аз сега в началото ли съм на трудовия си път или в средата! Ех да бях полицай щях вече да мисля за пенсия.
11 Ноември 2014 17:18
Марксе, по някакво стечение на обстоятелстварта съм доктор по икономика и международен консултант като работя и живея от 20 години в Западна Европа и САЩ. Ще ти обясня просто и ясно каква е разликата между мафиотско комунистическа България и реалните демокрации и пазарни икономики:
1. Когато отидеш на избори реално имаш избор, а не гласуваш за метастази на комунистически тумор.
2. В пазарните икономики има реална конкуренция и институции, които гарантират нейното функциониране.
3. Меритокрация - там може да си отникъде, но ако имаш качествата никий няма да те спре, дори ще ти помагат да напреднеш.

Нито един от тези принципи не съществува в България и няма как това да стане. Довчерашни комунисти няма как да изграждат демократична система и свободен пазар, защото априори искат да имат пълен контрол над тях и го постигнаха. То е все едно канибали да правят вегетариански ресторант - в един момент и клиентите започват да изчезват и осъмват в казана.
******
И престани с аргумента "А в Щатите що бият негрите и що там има много богати". И там нещате не са перфектни, но поне не са фундаментално сбъркани като в България. По резултатите ще ги познаете, както се казва.
11 Ноември 2014 17:19
Ето вижте - Бойко казва, че е бил на митинга около седмица след 10 ноември, но президента ни го опровергава: ""Питате къде бях на 10 ноември? Да ви кажа една тайна - бях на площада и бях на митинга". Това заяви държавният глава Росен Плевнелиев в отговор на въпрос на БГНЕС къде и как го е заварил 10 ноември 1989 година.". Сега повече вярвам на Бойко Ламбовски...
11 Ноември 2014 17:49
Ето вижте - Бойко казва, че е бил на митинга около седмица след 10 ноември, но президента ни го опровергава
То на 10-ти нямаше митинг, ама наш Чехлю е бил заедно с приятелчето са си правели митинг. Аз бях в Япония за сведеие. А Чехлю сигурнио е бил в тоалетната.
11 Ноември 2014 18:02
howstopper
11 Ноември 2014 17:18
От писанията ти дето ги пишеш малко си личи, че повтаряш нео-либералните мантри, дека си ги научил от вестниците.
1. Когато отидеш на избори реално имаш избор, а не гласуваш за метастази на комунистически тумор.
Да бе ц САЩ избираш между два буклука - Буш и Обама. Това ти е реалния избор. И ако твоя човек победи, може и да не стане перзидент, както през 60-те сенаторът МкГавърн, а и в началото на този век Ал Гор. Колкото имаш избор в българия толкова и на Запад.
В пазарните икономики има реална конкуренция и институции, които гарантират нейното функциониране.
И това съвсем не е вярно. И на Запад няма истински пазар. Силният винаги побеждава. По-горе има статия за конкуренцията между фармацевтичните предприятия. Типичен пример е най-калпавата операционна система Windows, която побеждава много по-добрите Linux, BSD Unix и тази на Apple и Android.
Меритокрация - там може да си отникъде, но ако имаш качествата никий няма да те спре, дори ще ти помагат да напреднеш.
И това са розови сънища. Във фирмата, в която работих първо изгониха най-добрия и най-работлив сътрудник. И там има яко ритане по кокалчетат.
Наистена се съмнявам в това, което твърдиш, че си на Запад.
11 Ноември 2014 18:17
Марксе, продължаваш да спориш с евтини номера от типа "А вие защо биете негрите" и вадене на частни случаи от типа "уволниха много кадърен служител". Уви, така не се спори, нищо не постигаш и само ставаш смешен. В момента съм в САЩ, старши директор по икономически анализи в една от най - големите МНК. Ако не вярваш - напиши си е-мейла, ще ти пратя копие от визитката си и може да ми се обадиш на работата за потвърждение или на шефа ми, много ще ти се зарадва като разбере, че се наричаш Маркс. Като му разказвам какво става в България той си мисли, че не може да има такава държава и че аз го будалкам. Пет минути разговор с теб ще го убедят, че наистина има такава страна и такива хора.
11 Ноември 2014 18:47
До там я докарахме, че даже и умните хора да не могат да напишат два реда, както трябва, за това какво се е случило, как и защо!
Тъжна работа.
12 Ноември 2014 21:03
Щурчо,аферим!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД