:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,677,743
Активни 808
Страници 20,308
За един ден 1,302,066

Санирането да започне от затворите

Съдебна реформа и възмездие за разбойниците няма да има, щом елитът нехае за условията зад решетките
Карикатура: Христо Комарницки
-----
Речено-сторено: Борисов обеща предизборно, че санирането ще е приоритет на второто му правителство, и ето ни гаранция, че няма да се отметне. Само че ще започне не от панелките, а от затворите. Такова указание ни спусна Европейският съд за правата на човека, с който Борисов си има вземане-даване от години. България два пъти е осъждана заради него в ролята му на полицейски шеф и софийски кмет и той едва ли ще покаже безразличие, за да потрети - вече като премиер.

На съда в Страсбург му дотегна от еднообразни жалби на затворници, че българските "места за лишаване от свобода" са претъпкани, студени, мръсни, опаразитени, болестотворни, безчовечни и неподатливи на цивилизованост. Търпението му се изчерпа с делото "Нешков и други срещу България", за което обяви, че ще го превърне в пилотно. Досега срещу нашата страна са издавани само



две пилотни решения заради общ проблем - бавно правосъдие



Едното е за съдийска мудност в наказателните дела ("Димитров и Хамънов"), а другото - в гражданските дела ("Фингер"). Двете излязоха едновременно през 2011 г. Пилотните решения означават, че съдиите са установили системен проблем в държавата, защото жалбите не се ограничават до отделни казуси, а сочат хронични нарушения на Европейската конвенция за правата на човека. Те задължават държавите да променят правосъдната си практика под заплаха, че ако еднообразните казуси продължат да заливат Страсбург, ще им навлекат засилени санкции.

В момента пред евросъда висят 20 дела на затворници срещу България. 43-годишният Светломир Нешков, който от 2002 г. излежава 30-годишна присъда, е във врачанския затвор, но е опознал също варненския, ловешкия и старозагорския затвор. Неговото дело е съчетано с жалбите на още четирима затворници, оплакващи се поотделно от условията в бургарския, софийския и плевенския затвор, както и от филиала в Троян на ловешкия затвор. Всички са дали основание на съда да направи преглед на многобройни проверки и констатации за условията във всички български затвори и да ги прати обобщени за размисъл на българските власти, които от 20 март умуват как да отговорят на въпроса



все така ли ще я карат



Ако обещаят сериозни поправителни мерки или започнат да се самонаказват за нехуманните и деградиращи условия в затворите, Страсбург ще им върне за национално разглеждане всички висящи дела на затворници, които в момента са замразени, и няма да пристъпи към каскада от осъдителни решения.

Така че да не се помайваме, а да започваме ударно да санираме затворите. Достатъчна е фина настройка на предизборното обещание на Бойко Борисов и ще се справим. Панелките ще почакат, защото никоя европейска институция не ни извива ръцете заради тях. А и целта на управниците изглежда не е да подобрят живота на обитателите им, а да насочат европейски пари за усвояване от правилни фирми. Затова Борисов е готов да санира и "безплатно". Същите пари обаче могат да зарадват подходящите фирми, ако държавата им възложи работата по други проекти. Нима затворите, в които вее през счупените стъкла и температурата не надвишава 14 градуса през зимата, нямат нужда от енергийна ефективност? Може дори да си изберем европейски модел за по-голяма убедителност при внасяне на проекти в Брюксел.



Като "Белгия на Балканите",



както се самоопределя България след Освобождението, логично е да използваме белгийския опит. Не друг, а държавната агенция БТА забеляза положителния пример и съобщи тези дни, позовавайки се на местни медии, че "килиите във всички затвори в Белгия ще бъдат оборудвани с душ, телефон и интернет". Най-новият затвор в страната вече предлагал тези удобства, но промяната щяла да обхване и останалите. Смисълът бил не само да се покаже хуманно отношение към затворниците, но и да се облекчи работата на надзирателите, за да не се налага често да извеждат от килиите обитателите им по неотложни нужди.

Оправянето на затворите не означава, че ни е домъчняло за разбойниците вътре. Да си седят зад решетките, щом са заслужили. Но оттам би дошъл важен сигнал дали най-сетне би тръгнала съдебната реформа, за която толкова ни натиска Еврокомисията чрез своя Механизъм за сътрудничество и проверка. На разбираем език реформата се състои в следното: законите да започнат да се прилагат и по отношение на управляващата клептокрация, което означава в затворите да влязат не само кокошкари, но и крадливи банкери, министри, корумпирани прокурори и съдии, факири с митнически измами и източвачи на ДДС, главатари на престъпни групировки и всякакви герои на прехода, които и без това живеят зад високи зидове и под засилена охрана. Голяма част от онова, което определяме като национален елит,



е втасало за затвора,



защото не е способно да обясни смислено откъде са му парите. Но безгрижието му за условията в затворите е показател за неговата безнаказаност. Мнозина от тази категория са наследници на хора, които в други времена са лежали в затворите заради своите идеи. Днес синковците дори не допускат, че могат да ги заключат заради кражби. И си вземат каквото и колкото си поискат според потребностите, сякаш са влезли в комунизма, мечтан от предците им. Те нямат усещането, че вършат нещо нередно, защото няма съд, който да им го каже.

Санирането на затворите би било първият белег за промяна в мисленето на крадливия ни елит. Ако знаеш, че има риск - колкото и да е малък, - някой ден да се озовеш там, би се погрижил, докато си на власт да направиш нещо за подобряване на условията им. И в по-цивилизованите държави се краде, но с едно на ум - че не всички внезапно забогатели ще прекарат старините си под палма на екзотичен остров. Въпросът е дали ще те хванат, защото не е изключено по принцип да те потърсят. Дори най-големите италиански мафиоти знаят, че някой ден може да им се наложи среща с правосъдието в компания с авери от високите етажи на властта, които няма как да извадят всички зъби на закона. Напоследък се наложи да дава показания като свидетел срещу мафията президентът на Италия Джорджо Наполитано. Можете ли да си представите такова нещо в България, която реагира учудено, когато Брюксел я пита как смята да се справи със своята мафия? Допускате ли, че Борисов като премиер или като обикновен гражданин би свидетелствал един ден в съда срещу някоя от прочутите трибуквени групировки, за които е получавал информация от първа ръка? В държава, която не може да обясни загадъчното поглъщане на милиарди в някакви банкови черни дупки, няма как да функционира и здравомислещо правосъдие.

Като крачка към здравия разум санирането на затворите би показало, че те са направени не само за малцинства с ниски хигиенни навици, но и за по-взискателни хора. В Румъния отвориха врати, за да приютят един премиер, неколцина министри, десетки депутати, прокурори, съдии, кметове, бизнесмени и пр. Не бива да изоставаме. Все пак сме в тандем с нея. За да свърши преходът, както настояват някои социолози, трябва в един момент да се сложи черта между крадци и окрадени. По принцип тя е начертана на входа на всеки затвор, но нашата криминална революция я заличи. Санирането може да я опресни.
7
4712
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
10 Ноември 2014 23:10
Много ми харесва статията
11 Ноември 2014 00:05
Авторът поставя коня пред... магарето, образно казано, или каруцата, фигуративно. Първо затворите трябва да се изпълнят с политици, чиновници, магистрати, лекари, кметове, депутати и вся остальная, за да мръдне в положителна посока кондиката. Което не е съвсем сигурно, ако човек прочете как са поминували в затворите Ал. Стамболийски, Райко Даскалов и другите политически пандизчии. Купонът е започвал рано сутрин и е завършвал в малките часове, като единствено шантонерките са доставяни нередовно. Пандиз - кво да го праиш?
11 Ноември 2014 00:33
тука афтора явно като цивилен щот по- надоло като д-р по журналистика- или с а 2 броя различни афтори?
иначе затворите са скачени съдове с магистратите
и при едните няма помещения и при другите няма та се налагат амнистии , отпуски и прочее хуманности. а и колко захлеби гоце и оня отвратителен негов вице от амнистиите - убийци, крупни дилъри на дрога, изнасилвачи си платиха и даже не са съдени по документи..
трябва да се въведе КАТОРГА
11 Ноември 2014 02:04
Боко, Бокоо, естествествено, че от затворите, вие с Цецо в панелки вече няма да живеете.
11 Ноември 2014 09:47
Цялата статия, ако и да изкарва актуални въпроси, може да се сведе до стария, брадат виц за Станко Тодоров, Тодор Живков, затворите и студентските общежития:
- Абе Станко, ти студент ще ставаш ли оттук нататък?
11 Ноември 2014 12:48
Ми ето! Белгийците вече си били оправили затворите. Курдисали там душ,телефон и интернет (за ротативки не се споменава).К'во им пречи и нащте да дайдат да оправят? Предполагам - печалната истина, че тези неща и сега ги има, но само за някои. На съответната цена. Която, по силата на обективните икономически закони, е право пропорционална на лишенията и дефицита- рефлексия (отражение) на царящата извън стените на затвора социална поляризация. При добро желание в медиите могат да се намерят безкрайно много примери за хора, които, без да изтърпяват наказание "лишаване от свобода", живеят в скотски условия. И стават извършители на чудовищно насилие. Спомням си доводите на американски съд, по повод на колективно оплакване от лоши затворнически условия. От гледна точка на Страстбургските мъдреци, в обетованата земя на най-съвършената демокрация правораздават коравосърдечни изверги... И само, моля, не ме юркайте (като щурчо) да посочвам точен източник на информация. Цитирам по памет статия от в. "Сега", предишен брой.
11 Ноември 2014 18:21
трябва да се въведе КАТОРГА

Пропуснахме случая да си купим от Кадафито малко пустиня. В България където и да ги пратиш - все е курорт.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД