:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,677,565
Активни 800
Страници 20,130
За един ден 1,302,066
Интервю

Новият управител на БНБ трябва да бъде избран с международен конкурс

Не разбирам защо са нужни министерства на туризма или на културата. В икономиката най-силно дърпат напред онези сектори, в които държавата изобщо не се бърка, твърди икономистът Георги Ганев
Георги Ганев е програмен директор по икономически въпроси в Центъра за либерални стратегии. От 2003 г. преподава в Стопанския факултет на Софийския университет. Член е на УС на Българската макроикономическа асоциация, като в периода 2005 - 2009 г. е и неин председател. Участва в икономическата група на Гражданския съвет към Реформаторския блок.
- Д-р Ганев, имате ли забележки към проекта на новото правителство за актуализация на бюджета за 2014 г.?

- Ревизията е неизбежна. И се прави на принципа "като ще е гарга, да е рошава", т.е. като ще го прекрояваме бюджета, да е така, че да не останат никакви скелети за догодина. Има резон в това. Със сигурност срещу България ще бъде отворена процедура за свръхдефицит, а управленската надежда е тя да бъде затворена толкова бързо, колкото и предния път от 2010 г. Но това ще зависи от числата в бюджет 2015, там трябва да бъде показан прогрес.

- Какви биха били вредите от такава процедура - освен че ще пострада имиджът на България и ще се срине митът, че сме отличник по финансова дисциплина, заплашват ли ни финансови санкции от страна на Брюксел - например рязане на еврофондове?

- Това са прибързани страхове. Процедура може да бъде открита, след като приключи 2014 г., и само ако не покажем никакво старание да си стегнем бюджета за 2015 г. Самото установяване на свръхдефицит не е причина за предприемане на санкции - ако става дума за временни затруднения. Аз като "пазарен фундаменталист" винаги се изнервям, когато видя увеличаване на разходи. Но министрите - Порожанов преди и Горанов сега, явно имат основателни причини.

- Най-сериозно се актуализират разходите за МВР - със 150 милиона? И то основно, защото предишното управление прие нов закон и по-високи заплати, но остави старата бюджетна рамка?

- Ето ви класически скелет в гардероба, оставен от кабинета "Орешарски". Друг въпрос е, че всякакво увеличение за МВР е заобиколимо. Въпреки емоционалното изказване на новия министър, че бил потресен от това, което е заварил. Сигурно е основателен този потрес. Но аз и мои колеги ог години повтаряме, че не изглежда бюджетът на МВР да се използва ефективно. Огромна част от парите отиват за заплати, за личен състав. Не се правят необходимите инвестиции, а това обрича битката с престъпността, която се развива технологично. Никой няма да е против увеличение на заплатите, ако има обществен резултат. Но ако заплатите си растат, а престъпността крепне - аз съм против да правиш такива харчове. И това важи за абсолютно всяка сфера - отбрана, здравеопазване и т.н.

Все по-очевидно става, че някъде в държавата ни трябва да работи звено за оценка на въздействието, нещо като Better regulation unit във Великобритания, което е към министър-председателя. Добър пример е бюджетната служба на Конгреса в САЩ.

- Швеция и Холандия се справят с по-малко от 10 министерства, а ние вече си имаме 18 - не е ли прекалено разточително за управление, което се нарича реформаторско?

- Наистина 4-ма вицепремиери и 18 министри са много. Предполагам, че това е резултат от напасването на многото различни партийни интереси. По принцип не разбирам защо трябва да има министерство на културата, при положение че един фонд може осъществява цялата финансова и цялата аналитична работа, която се изисква за някаква държавна подкрепа на културата. Не знам и защо е толкова важно туризмът да има министерство. Обикновено едно министерство или затруднява тези, които са му подопечни, или обслужва едни интереси за сметка на други - става оръдие на преразпределяне на ресурси вътре в обществото. В българската икономика най-силно дърпат напред онези сектори, в които държавата изобщо не се бърка - например софтуерната индустрия, или доставките на интернет, където сме едни от най-добрите в света, макар че мнозина не го знаят. Министерството на икономиката - не е съвсем ясно какво ще прави. Дано Лукарски да се посвети на подобряване на законодателството, засягащо бизнес средата - преминаване към мълчаливо съгласие на чиновника и други полезни за фирмите неща. Да кажем, че Министерството на енергетиката е обяснимо, доколкото енергетиката е доминирана от държавата - като се тръгне от държавно регулираните цени и се стигне до държавните предприятия.

- Цените на тока наред с пенсионната реформа изглежда са най-големите препъникамъни пред управляващата коалиция?

- Държавата се вкара в капан с протакане и неразумни ходове. А умното поведение е винаги да се избира този вариант, който в дългосрочен план е по-устойчив. В енергетиката това е да разширяваш достъпа на всички участници до пазара - от производителя до потребителя, така че конкуренцията да регулира цените. Тогава нещата стават устойчиви. Не казвам, че цените на тока ще спаднат - при положение че са сред най-ниските в Европа. Те ще растат и, да, за най-бедните трябва да има социална защита. Но сега нашата ДКЕВР ценообразува с явната убеденост, че всички българи са бедни. Това не е вярно, но се получава така, че вие и аз, които спокойно можем да понесем и по-скъп ток, плащаме за киловатчас колкото и бедните.

- Ще видим ли сериозна пенсионна реформа при този управленски формат?

- Пенсионната система вече е толкова голям проблем, че сама ще се погрижи за себе си - ако перифразирам думи на Роналд Рейгън за дефицита. Задачата може да бъде решена с качване на осигурителните вноски, с намаляване на пенсиите или с вдигане на пенсионната възраст. В първия случай ще последва огромно посивяване, т.е. вдигането на вноската може изобщо да не увеличи постъпленията. Да се намалят пенсиите - очевидно не е опция за България. Остава да расте възрастта за пенсиониране, както е планирано още 2000 г. впрочем.

- Но АБВ има възражения?

- На техния вицепремиер Калфин се пада да реши какво да направи, за да не фалира пенсионната система. Реформата може да стане по много различни начини. Един от вариантите е всеки българин сам да решава кога да се пенсионира.

- Доброволно отлагане на пенсионирането - който работи по-дълго, пенсията му ще е по-висока?

- Точно така. Някой може да реши да се пенсионира на 65 години, друг - на 75. Питаш НОИ каква ще ти е пенсията сега и колко ще взимаш, ако се пенсионираш догодина, и сам решаваш спираш или продължаваш да работиш.

- Кои са най-опасните рифове пред това управление?

- В него са много партии и координацията - вижда се, ще е много трудна. Голяма опасност е да не потръгне работата и всеки да изкарва другите виновни. Или политиките, по които ще постигнат съгласие, да са твърде беззъби. Всяка от партиите вътре трябва да си прави сметката как се представя, защото българският избирател показа, че може здраво да шамаросва всеки, който го разочарова. Да питат Михаил Миков по въпроса - БСП е най-пресният случай на шамаросване.

- Иван Костов смята, че ДПС е най-голямата опасност?

- Ако ДПС реши, че това управление е опасно за тях, има много сериозни лостове да го подрива, факт е. С влиянието си в различни обществени сфери.

- Как ви звучи законодателната активност на ДПС и особено на депутатите Йордан Цонев и Делян Пеевски, които в миналия парламентарен сезон "блеснаха" със закон за ограничаване на офшорките в българската икономика, а сега внесоха закон за отваряне на банковата тайна и публикуване на списъци с кредитополучателите и спестителите в КТБ, които заемат или са заемали важни постове в държавата?

- Ако имаше нормално независимо звено, което да оценява законопроектите, както вече стана дума, то щеше да види колко несъстоятелни са текстовете. Още когато проектът се появи, много икономисти, юристи, финансисти, политици предупреждаваха, че този закон няма да спре офшорките при вземане-даване с държавата, но може да направи така, че едни офшорки да могат, а други не. Както и стана. Помните онзи проект на арх. Георгий Станишев, брата на бившия премиер, за застрояване на Карадере. Показа се някаква офшорка, а зад нея някакъв бизнесмен в Уелс, но всички са наясно, че крайният собственик е друг. "Булгартабак" е най-фрапиращият казус - той се оказа през офшорки собственост на физическо лице в Лихтенщайн. Очевидно законът е създаден не да реши проблема с неизвестни и нелегитимни собственици на капитала на една или друга фирма, а за маскиране, прикриване. С КТБ и банковата тайна е същото. Няма нужда от списъци. Ако искаме да разберем къде са парите, нека наистина Фондът за гарантиране на влоговете и синдиците да наемат специализира фирма. Тези "търсачи" на пари свършиха много добра работа в други държави напоследък - в Кипър например разнищиха страшни връзки и влязоха по дирите на огромни суми. Нещо подобно се прави и за португалската банка "Ешпириту Санту", която фалира. Надзорници, квестори, одитори не могат да бъдат шерлокхолмсовци, а тук работата е точно такава. 1 милиард от липсващите четири в КТБ да намерят, пак ще е добре.

- Иван Искров все още не е подал оставка, но според вас кой може да върне авторитета на БНБ като неин управител?

- Някой като Светослав Гаврийски и Румен Аврамов. Но по тази тема Реформаторският блок има съвсем конкретно и работещо предложение - и не само за БНБ, а навсякъде - да се застъпи конкурентното начало. Българската държава обявява международен конкурс - търсим шеф на БНБ. Създава се обществена комисия, изслушват кандидатите, техните платформи, прави се шорт лист и парламентът избира. Няма пречка да е чужденец - навремето в Израел как си взеха Стенли Фишър за шеф на централната банка? Примери колкото щете. В момента начело на Банк ъв Ингланд е канадец.

28
3574
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
28
 Видими 
17 Ноември 2014 19:54
Ами защо тогава омразната ти държава бе Ганев да се бърка в джоба си (ни) за да плаща простотиите на банковия сектор - нима Левон и другите банкSTери бяха на луната докато Мустака лъготеше всички ? Да се оправят сами - да си пълнят Фонда САМИ, никаква ДЪРЖАВА!
17 Ноември 2014 20:41
Културата не е икономика и е нормално икономистът да не е наясно защо е необходимо министерство на културата. Няма музеи на икономиката, няма и галерии на икономиката... нито театри, нито оркестри!

И е много положително, абсолютно логично, дори задължително, интервюираният и интервюиращата да дават за пример едно друго от регулациите и управлението в Швеция, Холандия, Великобритания и САЩ...
17 Ноември 2014 21:33
Не е проблема в личността.
А в куците задачи, които са й поставени в качеството на управител на БНБ.
Кои са стратегичесите цели на БНБ ??
НЯМА такива. (ако е фин. стабилност, то - каква, в каква връзка...)
И няма как да има, защото държавата първо няма такива.
Тогава - как оценяваме един управител на БНБ?
Как оценяваме ефективността на един финансов мОнистър?
А на премиера?
Как му оценяваш работата, след като държавата няма генерална Цел, че ние да го следим, той - дали я постига, или не?....
17 Ноември 2014 21:43
Каква е генералната задача на министъра на културата?
НЯМА такава.
Защото нямаме национална стратегия за развитие, Национална доктрина. Така, че той няма за задача да съхранява националната идентичност, примерно, ако укрепването на националното самосъзнание е приоритет... Или... ако главна задача в доктрината е икономически просперитет на държавата - културата да носи приходи, да речем от културен туризъм, археология... Смята се, че по наличие на значима и атрактивна археология Гърция е далеч зад нас... това е една златна мина, която ние не разработваме. ... Изглежда нямаме нужда...
Та..., той няма поставена цел за постигане, т.е. ние не можем да оценяваме неговата ефективност, спрямо напредъка му към нея....
Той може да прави каквото си иска.
И така е с ЦЯЛОТО НИ УПРАВЛЕНИЕ...
...
17 Ноември 2014 22:40
Ами, добре. Закриваме първо 1 - 2 министерства, после 3 - 4 други. Защото държавата няма приоритети и средства също няма... и после и нас ни няма. Готово.
17 Ноември 2014 23:18
Защото нямаме национална стратегия за развитие, Национална доктрина.

Гепи, Дъртио
17 Ноември 2014 23:23
По принцип не разбирам защо трябва да има министерство на културата, при положение че един фонд може осъществява цялата финансова и цялата аналитична работа, която се изисква за някаква държавна подкрепа на културата. Не знам и защо е толкова важно туризмът да има министерство. Обикновено едно министерство или затруднява тези, които са му подопечни, или обслужва едни интереси за сметка на други - става оръдие на преразпределяне на ресурси вътре в обществото. В българската икономика най-силно дърпат напред онези сектори, в които държавата изобщо не се бърка - например софтуерната индустрия, или доставките на интернет, където сме едни от най-добрите в света, макар че мнозина не го знаят. Министерството на икономиката - не е съвсем ясно какво ще прави. Дано Лукарски да се посвети на подобряване на законодателството, засягащо бизнес средата - преминаване към мълчаливо съгласие на чиновника и други полезни за фирмите неща. Да кажем, че Министерството на енергетиката е обяснимо, доколкото енергетиката е доминирана от държавата - като се тръгне от държавно регулираните цени и се стигне до държавните предприятия.


17 Ноември 2014 23:26
Забелязал съм, че държавата е любимият клиент на всички радетели за пазарна икономика...
18 Ноември 2014 00:40
Gogata
u
18 Ноември 2014 09:16
Д-р Ганев в кой частен университет работи?
18 Ноември 2014 09:21
Специално за министерството на културата.
Както са го извели в заглавието, не е съвсем коректно. Ганев казва, че функциите на министерството спокойно могат да бъдат поети от фонд. Това принципно е така и наистина в други страни се прави по този начин. Спестените разходи за администрация могат да влязат именно в бюджета на този фонд, за да оказва по-сериозна финансова подкрепа на културата. По-трудно ще е да се реши въпросът с всичко, което стопанисва това министерство и което не може просто да бъде раздадено на общините, защото ще му се случи случка.
18 Ноември 2014 09:42
Поредният неолибераст за днес. Поредните тъпи едни и същи мантри. Например:
Пенсионната система вече е толкова голям проблем, че сама ще се погрижи за себе си - ако перифразирам думи на Роналд Рейгън за дефицита. Задачата може да бъде решена с качване на осигурителните вноски, с намаляване на пенсиите или с вдигане на пенсионната възраст.

Айде да пробваме друго, ама спешно:
1. Замяна на ДЗПО с доброволно такова при съществено данъчно облекчение. Мярката ще доведе до приход от над 1 млрд. лв. в бюджета на НОИ;
2. Премахване картела между държава и бизнес на пазара на труда, прикриван от синдикатите, подтискаш ръста на работнана заплата, в т.ч. осигурителния доход в името на имагинерна конкуретноспособност и привличане на чужди инвеститори;
3. Работещи пенсионери - само в частния сектор;
4. Инвалидна пенсия - само при действителна невъзможност за работа.
5. Ранното пенсионеране - по европейски стандарти за полиция, военни и т.н.
6. Изключване влиянието на разните ФОНДАЦИИ като ИПИ, ОО, ЦЛС и т.н. от държавното управление.

Гогота и втория гълъб,



18 Ноември 2014 09:54
По-трудно ще е да се реши въпросът с всичко, което стопанисва това министерство и което не може просто да бъде раздадено на общините, защото ще му се случи случка.

Къде пък става въпрос, че ще се раздава на общините? Ще се приватизира. И без това са губещи тези неща дето ги стопанисва - НДК, Фестивалния център във Варна, имотите на Алианса, Филмовите и Аудио правата за последните 50 години а и някои имотец, излишни имоти в чужбина, излишни театрални сгради... излишни паметници на културата....за които дано някой се смили да даде поне лев-два, защото са губещи и трябва непременно да се отървем от тях.
18 Ноември 2014 10:19
Този наивник си мисли, че чужденците не крадат. А те крадат повече и от българите, но по-рафинирано.
18 Ноември 2014 11:00
"Д-р Ганев,..."

Яяя, този кога е защитил докторска степен?
18 Ноември 2014 11:02
Eх, Ганев! Ех, стратего либерален! Ми ти така като напираш да внасяш корифеи от съзвездието Кентавър, не се ли усещаш, че обиждаш местните величия? Ми тя съпругата на бай Цветан акъл в главите на младите налива как да работят с чужди пари, в качеството си на експерт незаменим. К'во пречи буля Цветановица да стане гувернантка на БНБ-то, след като тя познава в най-интимни, така да се каже, подробности естеството на взаимоотношенията между двете банки, откъм теория и практика? Мигар тя, пък и който и да било друг на този пост, няма да направи същото, което направи бай Искров - да удари с юмрук по масата пред върховния орган на държавната власт и смело да заяви на всеослушание: "Законът ми пречи, защото ми вързва ръцете! Ако искате резултати, напишете друг! Под моя диктовка!"
18 Ноември 2014 11:28
Бирник, добра програмка си спретнал, само дето си я направил без кръчмаря (държавния служител). Той, според нея, трябва да излезе от комунизма и да влезе в реалния живот, тоест - да започне да се самоосигурява сам, както всички останали. И при пенсионаране - да си тръгне с празни ръце, без една баля пари, само с огорчение в душата. Че на всичкото отгоре - и да седи отлъчен от пазара на труда. Където успешно се конкурира с безвластните, независимо от компетентност, пол и възраст, за всички синекурни длъжности. Кротко бозайки от две цицки едновременно - пенсионна и работодателска. Трябва да проявяваш повече гражданско съзнание и към привилегиите на големците да подхождаш по-отговорно.
18 Ноември 2014 11:29
Новият управител на БНБ трябва да бъде избран с международен конкурс
Ми то явно натам отива. След като президент и премиер дефакто се "избират" от амбасадата...
18 Ноември 2014 11:39
Той, според нея, трябва да излезе от комунизма и да влезе в реалния живот, тоест - да започне да се самоосигурява сам, както всички останали.


Извинете, колега, но може би имате предвид тези разпоредби от Кодекса за социално осигуряване (КСО):

Осигурители
чл. 5, ал.1. Осигурител е всяко физическо лице, юридическо лице или неперсонифицирано дружество, както и други организации, които имат задължение по закон да внасят осигурителни вноски за други физически лица. Държавата участва в осигуряването чрез трансфер във фонд "Пенсии" в размерите и по реда, определени в чл. 21, т. 5.

и това:
чл. 5, ал. 2. Самоосигуряващ се е физическо лице, което е длъжно да внася осигурителни вноски за своя сметка. Държавата участва в осигуряването на самоосигуряващите се лица чрез трансфер във фонд "Пенсии" в размерите и по реда, определени в чл. 21, т. 5.
18 Ноември 2014 12:22
Българската държава обявява международен конкурс - търсим шеф на БНБ. Създава се обществена комисия, изслушват кандидатите, техните платформи, прави се шорт лист и парламентът избира.


Сигурно ще има изискване да владее отлично българския и да си представи платформата на български.
Иначе, как ще ръководи като спечели конкурса?
18 Ноември 2014 12:42
Сигурно ще има изискване да владее отлично българския и да си представи платформата на български

И задължително да е служител на СБ или МВФ със стаж в някой туземно анти-българско НПО. Трябва да е доказан враг на местните унтерменши и професионална прислуга...
18 Ноември 2014 12:48
Добър пример е бюджетната служба на Конгреса в САЩ.


Някой би ли опреснил паметта ми колко е дългът на САЩ!?

Защото,
(1) след като САЩ нямат никакъв дълг - то следователно бюджетната служба на Конгреса на САЩ е добър пример,
(2) след като бюджетната служба на Конгреса на САЩ е добър пример, то следователно САЩ нямат никакъв дълг...
18 Ноември 2014 13:00
Няма пречка да е чужденец - навремето в Израел как си взеха Стенли Фишър за шеф на централната банка? Примери колкото щете. В момента начело на Банк ъв Ингланд е канадец.


Някъде било еди-как-си...

Ганев, значи, настоява да правим като Израел - т.е. Ганев настоява да въведем кибуците в България, защото в Израел има кибуци...

Ганев, значи, настоява да правим като Великобритания - т.е. Ганев настоява да въведем лявото движение по пътищата, защото във Великобритания движението е вляво...
18 Ноември 2014 17:36
Д-р Ганев е на щат в държавния университет Софийски,
но громи всичко държавно.
Праволинеен.
Но не по Евклид

18 Ноември 2014 19:27
Не, бе Илия! Не, бе Николов ! Нито сме колеги, нито имам предвид цитираните от Вас т. нар. правни норми. Има други такива, според които на едно огромно чиновническо войнство - съдии, прокурори, полицаи, шапкари, митничари и бюджетари - държавата, чрез бюджета, е поела бремето на тяхното пълно здравно и пенсионно осигуряване. Наред с паричната премия за вярна служба под знамената след приключване на кариерата, това си е чисто средновековна привилегия, която никакви брътвежи и никакви дискусии няма да премахнат. Колкото и да се плодят яловите концепции за рИформа в пенсионното осигуряване. Повишаването на възрастта автоматично води до редуциране на пенсионерите, които имат да взимат. А паразитите в черни и червени тоги могат да гонят Михаля и до сто годишна възраст. Недоосигурените нямат право на непълна (частична) пенсия. Губят всичко, дори ако не им достига само месец или година за натрупването на стаж или възраст. За тая нормативна диващина ми е думата...
19 Ноември 2014 10:35
Не, бе Илия! Не, бе Николов ! Нито сме колеги, нито имам предвид цитираните от Вас т. нар. правни норми.


Имах предвид "колега по форум".

Грешката е моя, че не обясних какво имам предвид: терминът "самоосигуряващи се" не е на място по отношение на държавните чиновници. Те не се осигуряват самостоятелно, не упражняват свободна професия, те са назначени със заповед на държавен орган по назначението (държавната администрация) и органът по назначението ги осигурява, т. е. държавата се явява осигурител.
19 Ноември 2014 11:05
Повишаването на възрастта автоматично води до редуциране на пенсионерите, които имат да взимат. А паразитите в черни и червени тоги могат да гонят Михаля и до сто годишна възраст. Недоосигурените нямат право на непълна (частична) пенсия. Губят всичко, дори ако не им достига само месец или година за натрупването на стаж или възраст. За тая нормативна диващина ми е думата...


ОК, за това не споря.
19 Ноември 2014 11:08
Не разбрах само опитът в Световната банка задължително условие ли ще е при конкурса или само ... подкрепящо.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД