:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,677,139
Активни 735
Страници 19,704
За един ден 1,302,066

Държавната енергетика продължава да спори с калкулатора

Новите финансови отчети на БЕХ и НЕК показват "ползите" от регулациите
Калоян Стайков
За близо две години се смениха две служебни и едно редовно правителство, като всяко претендираше, че е поставило електроенергетиката в коловозите на възстановяването. Последните финансови отчети на държавните дружества обаче рисуват друга картина - кризата продължава и се задълбочава.

Показателни са финансовите отчети на Българския енергиен холдинг (БЕХ), който обединява държавните компании в сектора. За деветте месеца на т.г. приходите на БЕХ са с близо 2/3 по-ниски в сравнение със същия период на 2013 г., или минус 162 млн. лв. И основната причина за това са влошените финансови резултати на дъщерните компании на холдинга - със 136 млн. лева.

За да помогне на дъщерите си, БЕХ намалява цената на услугите, които им предоставя управление, координация, контрол и др. с около 85% от август 2013 г. И така приходите на самия БЕХ от тези обслужващи дейности спадат с цели 14.5 млн. лв. за деветте месеца на 2013 г. до скромните 913 хил. лв. за същия период на 2014 г. Този драстичен спад поражда интересен въпрос - дали енергийният холдинг е начислявал твърде високи такси за тези услуги преди, или в момента ги изпълнява на загуба. Каквото и да е обяснението, то със сигурност



опровергава тезата за добро управление на публичните компании



Интересни са данните за търговските вземания и предоставените заеми на свързани лица. Общата им стойност към края на септември 2014 г. възлиза на 1.47 млрд. лв. Впечатляващото е, че от тях 1.2 млрд. лева, т.е. "лъвският пай", са вземания на БЕХ от НЕК. А както знаем и от предишни отчети, има решение за консолидиране на задълженията на дъщерята НЕК към холдинга майка, според което на практика краткосрочните заеми се превръщат в дългосрочни, със срок на изплащане 10 години.

Огромната зависимост на НЕК от финансиране от БЕХ е опасна. Тя е показателна за измеренията на финансовата дупка, в която се намира електрокомпанията, и за това, че единствената функция на БЕХ е да прикрива лошото управление на НЕК и да й осигурява така необходимата непозволена държавна помощ. За първите девет месеца на 2014 г. НЕК регистрира загуба от 425 млн. лв. в сравнение със загубата от 113 млн. лв. за същия период на предходната година. Това се дължи на сравнително малък спад на приходите от оперативна дейност - 75.6 млн. лв., и голям скок в разходите за покупка на електроенергия - близо 390 млн. лв.

От отчета на НЕК разбираме, че виновен за лошите й резултати е "новият пазарен модел", според който фирмата вече заплаща на крайните снабдители за цялото количество закупена електроенергия от ВЕИ и високоефективното комбинирано производство на топло- и електроенергия, което не се случваше в периода юли 2012 - юни 2013 г. Друга причина е значителното намаляване на изкупуваната електроенергия от производителите с най-ниски цени - АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица-изток 2". Обяснението е, че по-голяма част от произведената от тях електроенергия се насочва към свободния пазар, а регулираният пазар "се задоволява предимно с електроенергия от централите със задължително изкупуване".

В отчета се премълчава, че се свива и собственото производство от ВЕЦ на НЕК с 21.6%, което



може да се използва за намаляване на средната цена



на електроенергията на регулирания пазар. Няма обяснение за намаленото производство на водноелектрическите централи. В същото време покупките на електроенергия на свободния пазар се увеличават над 3 пъти, като надхвърлят 2 хил. гигаватчаса и това се оправдава с "по-малкото количество произведена електроенергия от ВЕЦ на НЕК и необходимостта от обезпечаване на количествата, с които компанията участва на свободния пазар". С други думи, НЕК произвежда недостатъчно и за да продава ток на свободния пазар, трябва първо да купи ток от същия този пазар. Така компанията се явява прекупвач, а това единствено оскъпява електроенергията за крайните потребители. За съжаление липсва оценка на приходите и разходите за продажба и закупуване на електроенергия от свободния пазар.

Както вече стана дума по-горе, част от по-високите разходи на НЕК се дължат на това, че най-накрая е започнала да изкупува цялата произведена електроенергия от "зелени" централи, както изисква Законът за енергетиката. Остава неясно защо в периода 2012 - 2013 г. държавната компания не изпълняваше закона и защо Държавната комисия за енергийно и водно регулиране го допускаше.

Друг пример за сбърканата регулаторна политика откриваме в приходите на НЕК от



таксата, наречена "задължения към обществото"



Тази такса замени от август 2013 г. добавките, които виждахме във фактурите си за тока - за "зелена енергия", "комбинирано производство" и "невъзстановяеми разходи". От отчета на НЕК обаче излиза, че новата добавка всъщност не успява да докара приходите, които идваха от предишните три добавки. А знаем, че дори отменените добавки бяха недостатъчни и че се трупаха непризнати разходи и дефицит. Приходите от тях за деветмесечието на 2013 г. възлизат на 371.9 млн. лв., а приходите от добавката "задължения към обществото" за деветте месеца на 2014 г. са три пъти по-малко - 114.8 млн. лв. Дори към тях да добавим и постъпленията от продажба на емисии на парникови газове, които от август 2013 г. трябва да покриват част от разходите за преференциално изкупуване на електроенергия (207.6 млн. лв.), сметката пак не излиза.

С други думи, държавните регулации в енергетиката продължават да спорят с калкулатора и да пренебрегват икономическата логика.
Снимка: Борислав Николов
Скромните приходи на държавните компании карат дружествата да настояват за по-високи цени на тока, с които да компенсират изоставането.
 И тази година зелените централи са нарочени за основните "виновници" за катастрофалното представяне на НЕК.
19
2932
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
17 Ноември 2014 20:09
Колкото е модно да се плюе по "държавния монополист", толкова са известни два термина - "нагъл соросоид" и "поръчкова писаница". Аз лично не мога да избера между двете. Защото май имаме работа с "две в едно". Но не е продукт на Нестле...
17 Ноември 2014 21:02
Четох донякъде, но кандисах. Момъкът очевадно е непеошник, от по-симпатичните. Но в статуята няма никаква експертиза, има само внушения.
17 Ноември 2014 21:18
25 годишни младоци се упражняват в словоблудстване, какво да му четеш, като видя сликата и се отказвам
17 Ноември 2014 21:43
топлофикация софия пуска парно в сгради с енергиина неефективност поради отказали се повече от 50% от абонатите
топлофикациите са в далавера със синоптиците които занижават температурите на времето в страната
17 Ноември 2014 23:11
Калоян Стайков, Институт за пазарна икономика

Финансира ли се от чужди правителства вашата НЕправителствена организация?
17 Ноември 2014 23:14
опровергава тезата за добро управление на публичните компании
Каква е логиката даденото частно твърдение да се разпростира върху публичните компании въобще? Според автора Мобилтел (държавна австрийска компания) и Глобул/Теленор (държавна гръцка, сега норвежка компания), ЧЕЗ (държавна чешка компания), са лошо управлявани?

Лошото управление е следствие на публичността, а частните компании са образец за добро управление? Много, много далеч от истината.

Управлението бива само два вида - качествено и некачествено, и не зависи от това дали управителите са частни, общински, държавни или семейни.
Управлението е изкуство, и има примери както за отлично държавно управление и лошо частно, така и за обратното.

17 Ноември 2014 23:20
Финансира ли се от чужди правителства вашата НЕправителствена организация?
По-добре го питай дали ако техния "Институт" беше в любимата САЩ, щеше да подлежи на задължителна регистрация по този закон:

Foreign Agents Registration Act

Може също да му зададеш въпроса защо не се бори за това в изостана България също да имаме такъв закон по отношение на агентите за чуждестранно влияние, какъвто имат в напредналата демокрация САЩ.

После можеш да се посмееш на внезапно глътнал езика си непеошник...
17 Ноември 2014 23:45
По принцип, Държавата може да печели луди пари от два сектора: енергийния и банковия.
Вместо това, нашта "държава" избълбука точно в тях.
Няколко пъти...
18 Ноември 2014 08:21
Толкова им разбира главата на соросоидчетата от икономиката....
Производството и снабдяването на населението с електроенергия не е като да продаваш кебабчета на панаира в Узунджова....
Има други принципи и цели освен "правенето" на печалба.....
18 Ноември 2014 09:29
Момчето има сериозни пропуски в образованието и то даже не висшето, а средното. Държавните регулации за енергетиката, по обсъжданата тема в общи линии казват, че цената трябва да покрива разходите за производството, разпределението и прочие. Цената очевидно не покрива разходите. Най-елементарната логика подсказва, че именно нарушаването на съществуващите регулации е причината за тежкото положение а не самите регулации.
От друга страна, ако имаше някакви реални познания и умения нямаше да се занимава с непеошнически журнализъм.
18 Ноември 2014 09:54
kaily17 Ноември 2014 21:18

25 годишни младоци се упражняват в словоблудстване, какво да му четеш, като видя сликата и се отказвам

Нали? -
Друго си е по въпроса да говори некой мастит чичко с три гуши, дето е със старо антифашистко родословно дърво, кълне се в Маркс и Ленин всяка сутрин и вечер и така се е оял от крадене на държавната софра, че сигурно може да си купи всяко произволно взето имение на Ривиерата.
18 Ноември 2014 10:08
И тук неолибераст ! Цяла статия, но какво казва всъщност ? Че държавната БЕХ и ДЕКЕВР са недоразумения ? Верно, аз съм съгласен. Какво предлага неолиберастчето от ФОНДАЦИЯТА ИПИ ? Нищо !
А аз предлагам прилагането на следното:
1. Закриване на БЕХ и ДЕКЕВР;
2. Изкупуването на ел.енергия от производителите от страна на НЕК да става на принципа на обществените поръчки (конуренция) при прилаган критерий "най-ниска цена" с приоритетно задоволяване на вътрешното търсене. Ценовият микс да се формира от производителите с цени и обеми в нарастващ ред АЕЦ, ТЕЦ МИ 2, и т.н.;
3. Изкупуване на зелени, червени, сини, черни и т.н. енергии, ако има търсене на вътрешния пазар, или до свеждане разходите за производството и до поносимите за обществото.
18 Ноември 2014 10:33
Ей, Дежурен! Ако цената задължтелно трябва да покрива разходите, а те са толкова, колкото да бъдат задоволени нуждите от електроенергия на цял Китай, тя пак ли трябва да бъде съответна на тях? Самият договор между държавата и собствениците на т. нар. "фотоволтаици" за задължително изкупуване на произвежданата електроенергия е една отвратителна свинщина, защото няма нищо общо с пазарния принцип на свободното търсене и предлагане. Държавата, от името на целокупното население по цялата нейна територия, обещава на енергопроизводителите, че тяхната стока ще бъде купувана, потребявана и заплащана по цена, включваща разходи + печалба, от крайните потребители, независимо, че сама по себе си е очевиден, съвсем непотребен излишък, защото е продукт на свръхроизводство. Последните никой не ги пита дали искат или не; дали могат или не. Те са трета, неучаствуваща в договора страна, която не е упълномощавала никого от самите договарящи се да поема от нейно име задължения, но въпреки това обира всички негативи от сделката. Младото икономическо дарование просто иска честно да си заработи лобистката сухоежбинка, като сугестира туземците с любимата на всички анализатори теза, че друго решение, освен поскъпване и приватизация, няма. Неговото калкулаторче и неговата икономическа логика са си съвсем редовни/нормални от гледна точка на съвременния пазарен фундаментализъм, защото в тях факторът "печалба" не съществува.
18 Ноември 2014 10:45
Какво да кажем за недобросъвестните съседи, които си "откачат" тръбите формално, а всъщност цицат от останалите потребители?
18 Ноември 2014 11:09
Ако цената задължтелно трябва да покрива разходите, а те са толкова, колкото да бъдат задоволени нуждите от електроенергия на цял Китай, тя пак ли трябва да бъде съответна на тях?

Не може да се цитира цялото законодателство. Естествено става въпрос за присъщите разходи, не за златни тоалетни и луксозни лимузини. За НЕК разходите по купуването на ток са присъщи, не са лукс и излишество. След като определените цени за продаване са по-ниски от разходите следва трупане на дългове, но това става не защото има регулации а защото тези регулации са нарушени. Може пък младежът да не се опитва да лъже на дребно, от НПО фондациите не правят такива работи . Възможно е просто да няма необходимите елементарни знания и минимална обща култура.
За фотоволтаиците сигурно младежът ще обясни по-добре, но щом са частни начинания, няма начин да не са по-ефективни и да не продават на по-ниски цени от държавния АЕЦ например.
18 Ноември 2014 11:42
добро управление на публичните компании


Публични компании не означава държавни компании. Публични са компаниите, чиито акции се търгуват на фондовата борса. Наричат се публични, защото са задължени редовно да предоставят информация за дейността си, например като публикуват отчетите си в интернет. КТБ беше публична компания. НЕК не е такава.
18 Ноември 2014 15:34
1. Закриване на БЕХ и ДЕКЕВР;
Закриване на ДКЕВР е най-голямата мечта на всички производители на ток. То сега не могат да ги озаптят, а без ДКЕВР ще си правят каквото си искат.
2. Изкупуването на ел.енергия от производителите от страна на НЕК да става на принципа на обществените поръчки (конуренция) при прилаган критерий "най-ниска цена"
"Най-ниската цена" ще бъде картелната. Постепенно ще започне уедряване на производителите и създаване на монополи. За пример може да служат големите търговски вериги. Дойдоха, убиха малките магазинчета и сега си правят каквото си искат. Или ако си спомняш какво стана когато дойдоха ВАЦ. След тях останаха няколко вестника.
---
Основният проблем у нас са монополите. Почти няма сфера в икономиката, където те не диктуват цени и условия. Не се ли разбият, ще продължаваме с неблагополучията в икономиката ни.
18 Ноември 2014 16:20
Eх, бе Дежурен! Аз ли криво ти се моля, ти ли криво ме разбираш! Думата ми е за това, че Чичо и Стрина трябва да плащат винаги, при всякакви условия. Включая и за тия ветро-генератори. Които са нещо като вятърни мелници, в които никой не мели брашно, но техните собственици въпреки всичко получават приходи от тях Защото така са се разбрали с държавниците. По-ниската цена, за която ти споменаваш, подсказва, че има скрита държавна дотация. Тоест пак Чичо и Стрина са платците, само че през бюджета.
18 Ноември 2014 21:39
Не чета статията.Излишно време за глупости нямам.
Коментирам снимката - тоя, Маутин Иванов, Георги къв беше там и още няколко таквизи - като от калъп.Зализани, с очилца, млади и ентеугеинтни,с празно загрижен за българската икономика поглед.Зелените еуглени на неолиберазлизма.Има една хубава фраза като от един какъв правени, ама пак ме фризират заради нея
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД