Чрез адвоката си Жоау Араужу Сократеш разпрати писмо до португалските медии, в което определи обвиненията като "абсурдни, несправедливи и неоснователни". |
Португалските медии твърдят, че 57-годишният Сократеш е заподозрян, че е взел подкупи на стойност 23 млн. евро от собственици на компании, които по време на управлението му печелят изгодни обществени поръчки. Според местната телевизия RTР в ежегодните си данъчни декралации, подавани, докато е бил в политиката, личното състояние на бившия премиер възлиза на около 2.5 млн. евро. Жозе Сократеш демонстрира изключително висок стандарт на живот, а преди време се сдобил и с жилище в центъра на Париж, като не е ясно откъде е финансирал покупката.
Сред останалите заподозрени в закононарушения е и бизнесменът Карлуш Сантуш Силва, който е дългогодишен приятел на Сократеш. В периода между 2008 г. и 2009 г. той е шеф на борда на директорите на строителната фирма "Лена", която се развива много добре по време на премиерския мандат на Сократеш. Разследващите корупционната афера смятат, че незаконните си финансови постъпления Жозе Сократеш крие в швейцарска банкова сметка, която е на името на Сантуш Силва. Португалските власти започват разследване, след като държавната банка "Кайша Жерал ду Депозитус" съобщава за съмнителни трансфери на пари. Разследващите отказват официална информация, тъй като проверките все още са в ход. Другите двама арестувани на лисабонското летище със Сократеш са шофьорът му Жоау Перно и адвокатът Гонсало Триндади Ферейра, който единствен бе пуснат под гаранция.
Жозе Сократеш е първият толкова високопоставен политик в Португалия, макар и бивш, изпратен зад решетките. Той се намира в строго охранявания затвора в Евора, в централната част на Поргугалия, който има капацитет от 45 задържани, а Сократеш е вписан под номер 44, съобщиха португалските медии. Адвокатът му Жоау Араужу обжалва това решение пред Върховния съд, който обаче не намери основателна причина да нареди освобождаването на Сократеш. Висшите магистрати прецениха, че жалбата на Сократеш не може да бъде удовлетворена, особено след като стана ясно, че той е трябвало да пътува за Бразилия, като вече е имал самолетен билет. Според съдиите има опасност бившият премиер да се укрие и затова е по-добре той да остане зад решетките до приключване на разследването и оповестяване на заключението дали да започне дело срещу задържаните. Този процес може да продължи около 6 месеца, през които Сократеш ще трябва да стои зад решетките. Ако бъде осъден, бившият премиер може да лежи в затвора до 21 години. По ирония на съдбата пред входа на съда в Лисабон, където се провеждат разпитите на екс министър-председателя, има табела, на която с големи букви е изписано: "Открит от премиера Жозе Сократеш, юли 2009 г.", разкри в. "Файненшъл таймс".
Това не е първият сблъсък на Жозе Сократеш с правосъдието. По времето, докато бе премиер, той бе разследван няколко пъти по различни обвинения, като едно от тях бе за злоупотреба с власт - в качеството си на министър на околната среда през 2002 г. той е разрешил изграждането на търговски център в защитена зона. Тогава той категорично отрече да е извършвал закононарушения и не му бяха отправени обвинения.
И сега Жозе Сократеш твърди, че е невинен. Чрез адвоката си Жоау Араужу той разпрати писмо до португалските медии, в което определи обвиненията като "абсурдни, несправедливи и неоснователни". Показното задържане на летището според Сократеш е "ненужно унижение". Местните анализатори веднага свързаха казуса "Сократеш" с водещата позиция, която социологическите проучвания дават на намиращата се в опозиция в момента Социалистическа партия, чийто лидер Антонио Коща е приближен на Сократеш. Коща бе министър в правителството на Сократеш. Според допитвания до общественото мнение на предстоящите през есента на следващата година избори социалистите ще вземат властта. Настоящият премиер на Португалия Педро Пасуш Коелю, който сформира дясно правителството през 2011 г. , е категоричен, че разследването срещу Сократеш не е политически мотивирано.
Жозе Сократеш пое управлението на Португалия през 2005 г. и се оттегли по време на втория си премиерски мандат през 2011 г., когато реши да излезе от голямата политика, в която бе четвърт век. Точно тогава икономическата криза връхлетя страната и правителството бе принудено да поиска финансова помощ от ЕС и МВФ, която обаче бе обвързана със сериозно орязване на бюджетите и разходите в почти всички сектори. Социалистът Сократеш не успя да събере достатъчно подкрепа, за да предприеме непопулярните мерки, което го принуди да се оттегли от премиерския пост. След като напусна властта, той замина за Франция, където дълго време четеше лекции. През 2013 г. Сократеш се върна в родината си и започна работа като коментатор в местния телевизионен канал RTP.
В последния месец Португалия сериозно се активизира да се бори с корупцията във властта. Малко преди задържането на Сократеш в ареста попадна и шефът на имиграционната служба Мануел Палуш. Той е обвинен в корупция при издаването на т.нар. "златни визи" на богати жители на държави извън ЕС, които могат да получат разрешително за престой в страната, след като инвестират до 500 000 евро в недвижими имоти в Португалия. Преди това пък на 10 г. затвор бе осъден бивш високопоставен кадър от управляващата партия на премиера Педро Пасуш Коелю. Домингос Даурте Лира влезе в затвора, след като бе признат за виновен по обвиненията в измами.