:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,742,294
Активни 689
Страници 27,197
За един ден 1,302,066
анализ

Как станахме Индия на Балканите

България си изгради образа на евтино място за правене на бизнес
снимка: Юлиян Савчев
Преобладаващо изнесените услуги у нас са т.нар. колцентрове, в които служителите обслужват клиенти от цял свят по телефон, мейл или чат. Профилът на работещите в тези компании най-често е следният - висшисти на възраст между 20 и 30 г., говорещи два чужди езика, компютърно грамотни. Смята се, че в бранша са заети над 20 хиляди души, като очакванията са до 3 години броят им да се увеличи двойно, а секторът да е сред най-бързо развиващите се в страната.
Наскоро водеща консултантска компания публикува проучване, според което България попада в Топ 10 на световната класация за най-атрактивни аутсорсинг дестинации. Така наречените изнесени услуги представляват отдаване на част от функциите на един бизнес към друг, като най-често целта на тези операции е съкращаване на разходите. В това подреждане компания на България правят предимно развиващи се икономики като Индия, Китай, Тайланд и Египет, които въпреки бурния си растеж далеч не могат да се похвалят с висок стандарт на живот. Сред основните предимства на страната ни са добрата подготовка на кадрите, евтината работна ръка, ниските данъци и добрата телекомуникационна инфраструктура. В публичното пространство новината за челното класиране предизвика положителен отзвук, а коментарите се обединиха около мнението, че България рядко заема призови места в позитивна класация. Никой обаче не зададе въпроса



защо в Топ 10 не намираме друга европейска държава?



Истината е, че няма друга страна в ЕС, която да е готова да продаде най-талантливите си млади хора за 500 евро на месец. Преобладаващо изнесените услуги у нас са т.нар. колцентрове, в които служителите обслужват клиенти от цял свят по телефон, мейл или чат. Профилът на работещите в тези компании най-често е следният - висшисти на възраст между 20 и 30 г., говорещи два чужди езика, компютърно грамотни. Смята се, че в бранша са заети над 20 хиляди души, като очакванията са до 3 години броят им да се увеличи двойно, а секторът да е сред най-бързо развиващите се в страната.

Това вероятно ще е и една от малкото индустрии в България, която все пак ще привлича по-сериозни чужди инвестиции в близко бъдеще. Преди началото на кризата страната ни приемаше огромни капиталови вложения от чужбина. През пиковата 2007 г. преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) достигнаха близо 30% от родната икономика (около 18 милиарда лева), докато в момента този процент е около 3 на сто.



Само през декември 2007 г. притокът на капитали към България се е равнявал на инвестициите за цялата 2013 г.



След това чуждият бизнес се отдръпна от страната и в последните години удобно сме се настанили на дъното, привличайки около 2 милиарда лева годишно под формата на ПЧИ. Към момента изглежда, че и през настоящата година положението няма да се промени особено. Към септември сме привлекли инвестиции за около 2.2 милиарда лева, като най-вероятно те ще останат на това ниво до декември. Традиционно през последните години наблюдаваме изтичане на капитали през зимните месеци, индикации за което има още в данните за септември.

Най-отчетливата тенденция в статистиката по индустрии е големият отлив на инвестиции в производството. Докато за първите 9 месеца на 2012 г. чужди инвеститори са вложили 640 милиона лева в родната промишленост, през следващата 2013 г. сумата пада на 480 милиона, а през тази година притокът на капитали се е свил с още 60% до 190 милиона лева. Огромен спад има и в инвестициите в търговията, където вместо традиционните около 700 милиона лева - влезли в страната през предходните две години, отчитаме отлив в размер на 70 милиона. Сериозно понижение има и в минната индустрия, където губим над 200 милиона лева спрямо миналата година.



За сметка на това силно се представят именно сектори, свързани с аутсорсинга



След като през последните години наблюдавахме отлив, през тази инвестициите в недвижими имоти, отдаване под наем и други бизнес дейности надхвърлят 500 милиона лева и водят класацията по привлечени средства. Освен към имотните операции и бизнес дейностите чуждите капитали се насочват и към сектор "Транспорт и комуникации", като съвкупно в двата сектора са влезли повече от половината от ПЧИ в страната.

Макар и не силно негативни спрямо предходните години, данните за потока на капитали към България очертават няколко ясни тенденции. Инвестициите в производството заплашително намаляват, а тези в сектора на услугите се фокусират предимно върху бизнеси, които не изискват висока квалификация. Но това не би трябвало да изненадва никого. За четвърт век пазарна икономика България не излъчи приоритетни области, към които да насочи чуждите капитали и по този начин да тръгне по пътя на устойчивото развитие. По отношение на чуждестранните инвестиции, а и в много други отношения България няма нито ясни цели, нито ясни амбиции. България е двойкаджия. А в класа на двойкаджиите дори отличниците имат малък шанс за успех. Така докато съседите ни в Румъния продават над 400 000 автомобила годишно в Западна Европа, а Истанбул е на път да се нареди сред глобалните финансови центрове, ние продължаваме да се бием в гърдите, че в село Мусачево шием кожени седалки за скъпи немски возила, а най-образованите ни младежи са професионални телефонисти.
16
4590
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
09 Декември 2014 19:58
Станахме Индия на Балканите преди всичко с бурното разрастване на циганията...

09 Декември 2014 21:21
никоя сериозна компания не прави бизнес в булгаристан..
в смисъл че нито плаща подобаващо нито спазва закони а най вече изнася печалби.
като се чуе за територията се пита на кой колко трябва да се плаща за да не ти пречат..
09 Декември 2014 21:28
Хм, не знам дали не обиждаме Индия ...
09 Декември 2014 21:45
Индия? Тази дето наскоро изпрати първа в света спътник да обикаля около Марс?

или Индия на Рамаяна, Индия на хилядолетна култура, традиции и Индия-звезда на източния дух?

...Нещо много сме се надценили
09 Декември 2014 22:12
Да не сме се сдобили с ядрено оръжие?
10 Декември 2014 08:31
Едностаранчива статия. 500 евро заплати в този сектор почти няма или ако има, са на новоназачени кадри без опит. Дори на 1000 лева заплата, заедно данъците и осигуровките дял-работодател и дял-осигурен в страната остават минимум 1500 лева на човек. Без замърсяване на приордата, без пушеци и стружки. Данните за брутната работна заплата от НСИ също показват, че работещите в сектор ИКТ вземат около 2 пъти повече от един индустриален работник или служител. Също така, не бива да се слагат всички фирми от сектора под общ знаменател. Изнесеният център на Кока-Кола допреди 3 години беше в Белгия - можем ли да кажем, че се намираме само на 3 години след Белгия? Изнесеният център на ай би ем дойде от Ирландия - значи ли това, че ирландците са еднакво изостанали като нас, за да работят години наред същото? За Хюлет-Пакард не говоря, защото нещата, които правят по дистанционна поддръжка никога никой български системен администратор няма да научи, докато инсталира принтери и пуска антивирусни програми. В самите мултинационални компании също има изнесени услуги, въпреки че не са го нарекли така. Искаш да си купиш нещо от английска фирма, след 1 час с теб се свързват хората от австрийския им офис. Примерът с 400 000 дачии е споменат, защо не е споменат сръбският пример с ФИАТ, където държавата съфинансира 1 милиард евро, но в момента Фиат седичи не постига планираните продажби, а заводът спира за по 3 дена на всеки 4 дни работа.
10 Декември 2014 08:44
ПС. Бих посъветвал автора на статията да си оттегли набързо квалификацията за "професионалните телефонисти", защото по-младата аудитория не знае какво има предвид, но ние старите добре го разбрахме. За другите ще поясня - по време на социалистическата мизерия, когато я карахме на телефонни централи АТЦ-та по лиценз на С29 (Сименс модел 1929 г.), по ведомствата вдигаха телефонисти, на които казвахме - може ли да ме свържете с вътрешен 125? Може ли да ме свържете с вътрешен 37, и т.н. С цифровизацията на далекосъобщенията, която се почна от Софиянски със заем от ЕБВР, длъжността "телефонист" отиде в историята.
10 Декември 2014 08:52
От кога журналистите започнаха да разбират от тези теми, че да пишат ? В статията има доста глупости и неразбиране, но от журналист какво да очакваш.
Не сме станали Индия, а сме една от малкото страни, която може да прави нещата в компютърната индустрия истински. В Европа се пробваха преди нас с други държви (в периода 2005-2009 се премина през Австрия, Унгария, Украйна и Румъния), но сгрешените стратегии за обучение на студентите в тези държави (заложиха основно на информатика и Jаva) ги направи неконкурентноспособни на Индия и Китай (средна заплата на Java-програмист в Индия е 100-130 USD, а в Румъния - 1000 Евро). Затова и всички се преместиха към Индия и Китай (индия прави по 222-24 млрд. долара годишно от Java, PHP и по-малко C++).
Още през 2002-2003 стана ясно, че някой и някъде трябва да си остане с фундаменталното обраование на инженер по компютри, защото съвременни системи искат много инженеринг за поддръжка, но и инженеринг за интердисциплинарната част на разработките. Инженерството се учи трудно и 'богатите' западняци все по-малко искат да се мъчат (да кажеш, че си дизайнер или куафьор е по 'светски', отколкото инженер, а и всяка долнопробна поп-звезда се вижда по-често по кориците, отколкото Стив Джобс приживе). За наша радост инертността на нашите вузове (особено Техническия универиситет) ни доведе до положението, че само тук продулжава да се произвеждат специалисти, които могат да попълнят тези позиции. Добавете и данъците, стандарта на живот - еми ето как по-малките заплати тук и образвателното ниво привличат фирмите, на които им трябва инженерингова поддръжка при продажба или при разработка. Да, не ставаме за иновации, но за разработчици и за специалисти по съпровождане на софтуера сме всепризнати. Затова SAP се премести от Австрия в България, затова IBM и HP имат тук такива огромни кол-центрове за инженеринг, затова Джонсънс контрол са толкова много тук. И това е за още много-много други фирми в тази област.

P.S. Само за заплатите - в Австрия един софтуерист на Java с 8-9000 евро месечна заплата живее по-лошо от български програмист с 1500 евро. И то не като отношение в неговата страна, а като възможности какво може да си позволи изобщо (екскурзии, почивка, апартаменти, ремонти и т.н.) С колеги австрийци сме правили доста такива сметки, те наживо тук проверявха нещата и сега препочитат да са тук, отколкото в основния офис на фирмата.
10 Декември 2014 09:49
Само за заплатите - в Австрия един софтуерист на Java с 8-9000 евро месечна заплата живее по-лошо от български програмист с 1500 евро.

четях, четях градацията и като стигнах до горното разбрах, че си се унесъл съвсем. Няма такъв филм. 8 000 евро е една много сладка заплата в която и да е страна от ЕС. Ако не знаеш, в Австрия цените са муцка в сравнение с други, градирам Германия, Франция Англия. Австрия е така уредена, че с тези 8-9 хилки ще си щастлив. Няма да си милионер, но можеш да си построиш солидна къща край Виена и караш нови лимузини цял живот.
10 Декември 2014 09:50
Камен Парушев да си преведе хонорара на Bonjorno, 10 Декември 2014 08:52. Личи си компетентността на професионалиста пред журналист, както обикновено - специалист по всичко.
10 Декември 2014 09:58
Другарите би трябвало да са доволни от новината - все пак Индия е член на любимата им БРИКС.
10 Декември 2014 12:04
Проблемите с кол-центровете са два.
Откъм работника - това е тъпа, стресираща и изтощителна работа. Заплащането е добро за млад човек, но фактите показват, че никой не се задържа там повече от няколко години, включително и защото на практика няма перспектива за издигане.
Откъм цялостната картинка - това е бранш, който не произвежда висока добавена стойност. Единственият начин, по който спомага за развитието на икономиката, е е плаща прилични заплати на голям брой хора и с това стимулира потреблението. Нищо повече не може да се очаква от него.
10 Декември 2014 12:09
в Австрия един софтуерист на Java с 8-9000 евро месечна заплата живее по-лошо от български програмист с 1500 евро. И то не като отношение в неговата страна, а като възможности какво може да си позволи изобщо (екскурзии, почивка, апартаменти, ремонти и т.н.)


Ти да видиш. Че защо тогава българските програмисти ходят на ски в Австрия и им излиза по-евтино от Банско? В Германия пък храната е по-евтина, отколкото в България. Единственото евтино нещо у нас са наемите на жилища (и човешкият труд).
Останалите неща в мненията ти са интересни и смислени.
10 Декември 2014 12:40
От статията разбирам, че млади българи вместо да сглобяват Дачии, въртят шайби и чукат по клавиатурата. От коментарите пък разбирам, че същите ходели и на ски в Австрия вместо на Банско, докато австрийските такива идвали да правят сървайвал в Родината. Абе поробена и разглезена младеж.
Я да фащат по един чук и в Утилизация!
10 Декември 2014 16:14
Не ставаме за едикакво си, добри сме само за едикакво си. За хубавите неща трябва време. Хубавото е че много млади хора учат и си изкарват хляба с интелигентен труд, постепенно пробиват в нови и нови сектори. Не може да се стигне до най-високото ниво изведнъж. Трябват натрупвания и на опит и на средства. Само тези учени млади хора могат да променят България.
12 Декември 2014 00:14
Само ядрена бомба може да промени Българията.
Кол центъра е елементарна , безперспективна и затъпяваща работа за идиоти.Не говоря за инженеринг услугите, говоря за съпорт кол центровете.Наличието на останало от комунизма качествено образование, и инерцията от няколко университета дадоха кадри.Тези кадри вече ги няма, една част от тях са развити добре и взимат прилични пари на обособени позиции, другите са тотално посивели типове, които цял ден придвижват менюта на един екран опитвайки се да обяснят на клиентите как да си оправят сами сървър който никога не са виждали и не знаят основните принципи по които работи, както и елементарни неща за конфигурацията му.Трагедия.
Но са с пъти по добри от основния кол център на Майкрософт, който е в Индия.Това е някакъв тих ужас
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД