Искам да се пробвам за държавен служител. Какви са задължителните неща, на които трябва да отговаря човек и без които изобщо няма смисъл да се кандидатства?
Я.Х., София
Държавен служител е лице, което по силата на административен акт за назначаване заема платена щатна длъжност в държавната администрация и подпомага орган на държавната власт при осъществяване на неговите правомощия. Това гласи норма от закона за държавния служител. За разлика от останалите работници и служители, които работят по трудово правоотношение, с трудов договор, държавните служители полагат труд по силата на т.нар. служебно правоотношение.
Законът изрично определя, че длъжностите, които се заемат от държавни служители, се определят в класификатора на длъжностите в администрацията, който се приема от Министерския съвет и се обнародва в "Държавен вестник". Иначе длъжностното разписание се утвърждава от органа по назначаването на съответната администрация.
Необходимо е да се знае, че например министър-председателят, заместник министър-председателите, министрите, заместник-министрите, областните управители и техните заместници, кметовете на общини, на райони и на кметства, кметските наместници, заместник-кметовете на общини и на райони на практика не са държавни служители и имат всички права по трудово правоотношение. Не са държавни служители и членовете на политически кабинети или съветници и експерти към тях, както и тези, които изпълняват технически функции в администрацията.
За държавните служители има специални и задължителни условия, и то дори, за да бъдат съответните кандидати изобщо допуснати до конкурсите. Така чл.7, ал.1 определя, че държавен служител може да е само български гражданин, гражданин на друга държава - членка на Европейския съюз, на друга държава - страна по Споразумението за европейското икономическо пространство, или на Конфедерация Швейцария. Изрично е посочено обаче, че за висши държавни служители, както и на длъжности, свързани с изпълнението на функции в областта на отбраната, обществения ред, външната политика, националната сигурност и опазването на държавната тайна, могат да се назначават само български граждани.
Иначе е задължително кандидатът за държавен служител да е пълнолетен и да не е поставен под запрещение. Той не трябва да е осъждан за умишлено престъпление от общ характер на лишаване от свобода. Или пък да е лишен по съответен ред от правото да заема определена длъжност. Така например с присъда за престъпление по служба съдът може да лиши осъдения и от това да заема определени длъжности.
Кандидатите за държавни служители може да се наложи да отговарят на специфичните изисквания, предвидени в нормативните актове за заемане на съответната длъжност. Например да знаят език или пък да са юристи или икономисти и т.н.
Законът говори и за това кои лица не може да бъдат назначавани за държавен служител. От аргумент от противното може да се извлекат още изисквания. Така не може да е държавен служител човек, който би се оказал в йерархическа връзка на ръководство и контрол със съпруг или съпруга, с лице, с което е във фактическо съжителство, роднина по права линия без ограничения, по съребрена линия до четвърта степен включително или по сватовство до четвърта степен включително. Това означава, че ако например съпруга или тъща работят в съответния отдел като началници, няма смисъл човек изобщо да се пробва за там. Не може да е държавен служител и едноличен търговец, неограничено отговорен съдружник в търговско дружество, управител, търговски пълномощник, търговски представител, прокурист, търговски посредник, ликвидатор или синдик, член на орган на управление или контрол на търговско дружество или кооперация. Същото е и ако кандидатът е народен представител, ако заема ръководна или контролна длъжност в политическа партия или ако работи по трудово правоотношение, освен като преподавател във висше училище. Просто трябва да избере или държавен служител, или депутат и ръководен пост в партия.
Във вече посочения класификатор на длъжностите в администрацията се отбелязва и разпределението на длъжностите в длъжностни нива, минималните изисквания за заемането на всяка длъжност, както и видът на правоотношението, по което тя се заема. Според функциите, които се изпълняват, длъжностите в администрацията са ръководни, експертни, технически. Изрично е посочено, че лице, заемащо ръководна длъжност в администрацията, не може да я осъществява по трудово правоотношение. То задължително е по служебно правоотношение.
Иначе изрично е посочено, че при заемане на държавна служба не се допускат дискриминация, привилегии или ограничения, основани на раса, народност, етническа принадлежност, пол, произход, религия, убеждения, членуване в политически, синдикални и други обществени организации или движения, лично, обществено и имуществено положение или на наличие на увреждане.
Нещо повече. Законът разпорежда, че задължително органът по назначаването трябва да определи за хора с трайни увреждания най-малко две на сто от общия брой на длъжностите за заемане по служебно правоотношение в администрация с обща численост на персонала над 50 души. Ако пък персонала е от 26 до 50 души, задължително една длъжност е за такива хора. Заемането на длъжностите се извършва след провеждане на конкурс, в който участват само хора с трайни увреждания.
Изискванията са само 3:
1. Връзки
2. [size=2]Връзки[/size=2]
3. [size=3]Връзки[/size=3]
Повече нищо не ти трябва.
ПП Хм, защо не работи увеличаването на шрифта?
Липса на достатъчно връзки сигурно...