![]() |
След като беше изолиран от пенсионните промени при приемането им, сега вицепремиерът Ивайло Калфин ще трябва да сближава позициите в управляващата коалиция. |
Горанов не спомена нищо за нормативните актове, с които ще се регламентират редът и начинът, по който родените след 1959 г. ще могат да избират къде да се осигуряват за втора пенсия. Докато Министерският съвет не приеме текстовете, записаният в Кодекса за социално осигуряване избор на практика не може да се упражни. От Реформаторския блок, които бяха категорично против измененията в осигурителния модел, подготвят промени, но те все още не са известни.
Въпреки че упорито отричаха това при дебатите в НС, управляващите вече признават, че приетите набързо текстове представляват промяна в осигурителния модел. "Общо взето, обичайно в повечето страни от Европа имаме двустълбов модел - солидарна основа и доброволна капиталова такава. Нашият модел е по-интересен, той предвижда и задължителна капиталова компонента. Аз просто предложих хората да могат да избират дали да участват в двустълбов или в тристълбов модел, като всяка една от заинтересованите страни може да доказва предимствата си пред вложителите, така че да е ясно, че те правят максимално добър избор за себе си. Периодът, в който се осигуряват, е доста дълъг и те трябва през цялото време на осигуряване - около 40-45 години, да имат увереността и информацията, че спестяват по най-добрия за тях начин, така че да не бъдат оставени на системата на социалното подпомагане, а да имат гарантирани доходи за своите старини", разясни министърът. И допълни обичайното си вече обяснение, че "при наличието на конкуренция личният интерес ражда общото благо - това е прословутата фраза на Адам Смит за невидимата ръка на пазара" в отговор на въпрос дали няма да пострада пенсионният модел у нас заради конкуренцията между НОИ и частните пенсионни фондове.