Една информация, разпространена от "Атака", разбуни духовете в държавата. Лидерът на партията Волен Сидеров обяви от парламентарната трибуна, че в страната тече военна мобилизация. Сидеров заяви, че служители на армията в много градове са получили повиквателни, с които са предупредени да се явят в случай на нужда. За какво става дума - за трупане на политически актив, за спекулация заради посещението на шефа на НАТО или за рутинна дейност? Полк. Стоян Стаматов е началник на Централното военно окръжие, което отговаря за окомплектоване на въоръжените сили с личен състав и техника за мирно и военно време. Преминал е различни обучения в най-престижните военни училища в Русия, Канада, САЩ и Германия.
- Полковник Стаматов, каква е истината за връчването на повиквателни заповеди на запасняци напоследък? Има ли основание за притеснение, или това е рутинна дейност?
- Става въпрос за изпълнение на решение на парламента още от октомври 2013 г. С него бяха определени военните формирования и структури за допълване на въоръжените сили във военно време и тяхната численост. В решението има поверително приложение, в което са разписани за колко военновременни формирования става дума, за какви щатове и т.н. Те се формират единствено във военно време.
- Т.е. миналата седмица военният министър беше извикан да се обяснява в парламента за решение, което е взето от самите депутати.
- Първоначалното решение е на Народното събрание. На това основание министърът на отбраната създаде организация за подготовка на тези нови щатове от видовете въоръжени сили и от част от структурите, които са на негово пряко подчинение. Тези щатове бяха утвърдени през юли 2014 г.
- Всичко това се случва по време на правителството на Пламен Орешарски.
- Да, но няма значение по време на кое правителство, тъй като става дума за решение на Народното събрание. След като бяха одобрени новите щатове, от Министерството на отбраната изпратиха до Централното военно окръжие мобилизационни задачи - за кои формирования какво трябва да осигурим, за да изпълним това решение на Народното събрание. От самите подразделения пък получихме вече конкретни заявки. Например, ако от МО получим, че за команда Х трябва да се осигурят ресурси от запаса, то формированието вече ни изпраща колко от тях са офицери, сержанти и войници - по специалности, по длъжности и т.н.
- Кога започнахте да връчвате повиквателните заповеди?
- Още от август 2014 г. На някои места трябваше да връчим заповеди само защото наименованието или цифрите на формированието вече са променени. Ако преди години сме връчили заповед, че трябва някой да се яви в поделение № 45 ХХХ, а сега е № 68 ххх, то се налага да му се връчи отново заповед. Това е същността на това голямо връчване на повиквателни. В заповедите пише кой в кое военно формирование трябва да се яви в случай на война, какъв е срокът, как да се и яви и т.н.
- Само да уточним отново - става дума само за формирования, които се активират в случай на война.
- Да, само в случай че провеждаме мобилизация, в случай на военно положение или война. В Закона за обраната е записано, че война или военно положение се обявяват с решение на Народното събрание или с указ на президента по установения конституционен ред.
- И това няма нищо общо със ситуацията в Украйна или някъде другаде. Рутинна дейност е.
- Не, няма нищо общо. Това сме го правили и преди да има такава ситуация в близост до нас. В нашия правилник за устройството и дейността това е първата задача на Централното военно окръжие - комплектуване на въоръжените сили с личен състав и техника за мирно и военно време. И това правим сега, нищо по-различно.
- Тези повиквателни заповеди се изпращат само на хора, които са отслужили, така ли?
- По закона за резерва запасни могат да бъдат български граждани с военна или друга специална подготовка. Военна подготовка имат тези, които са били в армията и са отбили наборна служба, и тези, които са преминали начална военна подготовка. Под специална подготовка имам предвид окомплектоване на МВР, ДАНС, военна прокуратура, военните съдилища, Националната разузнавателна служба и НСО.
- Има ли ограничение на възрастта за викане в запас?
- Има препоръчителна възраст. По закон запасните се водят на военен отчет до 63 години. Но аз не мога да си представя един войник на 50 години. И затова в нашите документи препоръчителната възраст за възлагане на мобилизационно назначение е 45 години.
- Има ли желаещи да преминат начална военна подготовка сред студентите и учениците?
- Има желаещи. Миналата година само с нашите възможности за рекламна кампания за един месец се записаха над 350 младежи. От тях 70 бяха девойки.
- И след като преминат такава подготовка, те могат да бъдат зачислени в запаса.
- След като успешно завършат курса, положат военна клетва и им бъде присвоено първо военно звание, ние вече имаме основание да ги впишем на военен отчет при нас.
- Хората бъркат викане в резерва и това в запаса. Може ли да уточните каква е разликата?
- Съгласно закона за резерва той се състои от две категории - резервисти, които са част от доброволния резерв, и запасни. Резервистите сключват тристранен договор за служба - между МО, резервиста и неговия работодател, ако има такъв. Те са доброволци и сами са пожелали да служат. Резервистите се използват за комплектуване на въоръжените сили по техните щатове за мирно време. Те могат да бъдат викани на активна служба и да бъдат на разположение в готовност за активна служба. Запасните не подлежат на някаква подготовка.
- Т.е. тези, които са получили заповеди, няма да бъдат викани запас, каквито спекулации имаше.
- Да, не могат да бъдат извикани за подготовка или други дейности, дори да са получили повиквателна заповед.
- Последно кога са викани хора в запас?
- Мисля, че последното е 2002 г. Но те са били основно за МВР и за ВМА.
|
|