Маги О'Кейн от "Гардиън" и генералният секретар на ООН Бан Ки Мун откриха в Кения миналата година глобална медийна кампания срещу женското обрязване. |
Името на Раслан Фадл ще остане в историята - той е един от неизброимите лекари, които осакатяват подрастващи момичета, но е първият осъден заради това в Египет. Клиниката му е затворена за една година. "Това е величествена победа", заявиха от правозащитната група "Икуолити нау" след обявяването на присъдата. Фадл отрече обвиненията и бе оправдан на първа инстанция, както впрочем и бащата на Сухаир. "Тази присъда
няма да спре осакатяванията,
но поне лекарите ще се замислят, преди да ги извършат", заяви адвокатът Реда ал Данбуки пред в. "Гардиън". "Всеки път когато им предложат пари за това, те ще сещат и за колегата си, който лежи в затвора."
Битката с отвратителната практика в Египет е особено жестока. Тя бе забранена от закона през 2008 г., но правните действия не са нито многобройни, нито много ефективни. Фактът, че първата присъда бе обявена седем години след създаването на закона, а 74% от момичетата на възраст между 15 и 17 години са осакатени, е само тъжен пример. Масово те минават през процедурата на възраст между 7 и 10 годинки. 72% от операциите се извършват от лекари, показва Египетското демографско и здравно проучване от 2008 г. А Фадл е единственият наказан. Междувременно колегите му поемат поръчките на семействата както заради заплащането, така и заради увереността си, че осакатяването на момиченцата е не само приемливо, но и необходимо, показва проучването.
"Женското генитално осакатяване" е практически нараняване или изцяло премахване на гениталиите на момичета, без това да има каквото и да е медицинско основание. Най-често операцията се извършва преди пубертета и е масово разпространена в Африка, Азия и Близкия изток, гласят данните на ООН. Защо която и да е майка би причинила това на дъщеричката си, след като го е преживяла сама? Защото осакатяването се приема като своеобразно посвещаване в женственост. Смята се, че то ще опази честта на семейството, като
премахва възможността за изневяра
- тъй като нараняването или отстраняването на клитора и срамните устни и зашиването на раните практически унищожават възможността на жената да изпита удоволствие по време на секс. Изследване на УНИЦЕФ от 2013 г. показва, че осакатяването гарантира добрия брак на девойките, а над половината от жените в Мали, Гвинея, Сиера Леоне, Гамбия, Сомалия и Египет смятат, че практиката трябва да продължи.
"Обрязваме всичките си деца, това е добре за момиченцата ни", казва пред "Гардиън" Нага Шауки, 40-годишна домакиня, живееща в същия град като Сухаир. "Законът няма да спре нищо. Дядовците ни са го правили и ние ще го правим." Други жени обясняват на репортерите, че ако не осакатят момиченцата си, те "ще станат невъзпитани". За роднините процедурата често е повод за празник, макар че се налага по няколко души да удържат обезумяващите от болка деца. И въпреки факта, че голям брой от тях умират след операцията заради инфекции и загуба на кръв. "Момичетата запазват достойнството си така", казва лекарят Ахмед Алмашади пред "Гардиън". "Ако ноктите ти са мръсни, ги изрязваш, нали така?"
Египетското проучване от 2008 г. показва, че колкото по-образовани и заможни са жените, толкова повече намалява процентът на желаещите да причинят операцията на дъщерите си. Въпреки това броят им е потресаващ - през 2008 г. египтянките с висше образование, които имат намерение да обрежат момиченцата си, са били 27%.
95% от жените на възраст между 15 и 49 години
са преминали през процедурата и 63% от тях смятат, че е напълно в реда на нещата тя да се извършва. Макар този процент да е спаднал значително от 1995 г. насам, когато е бил 82%, практиката се прилага масово. Причините за това са както религиозни, така и обществени - почти половината жени в Египет смятат, че мъжете предпочитат съпругите им да са обрязани. Дори когато са наясно, че процедурата вреди, семействата осакатяват дъщерите си с мотива, че ползите от подобна операция са повече от щетите.
Около 140 млн. момичета и жени по света са преживели операцията, като 92 млн. от тях са в Африка. Близо 40 млн. са те само в Египет и Етиопия, показват данните на Световната здравна организация. Практиката е разпространена и в Бенин, Буркина Фасо, Камерун, Централноафриканската република, Чад, Кот д'Ивоар, Джибути, Еритрея, Гамбия, Гана, Гвинея, Гвинея-Бисау, Кения, Либерия, Мали, Мавритания, Нигер, Нигерия, Сенегал, Сиера Леоне, Сомалия, Судан, Того, Уганда, Танзания и Йемен.