:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,726,893
Активни 541
Страници 11,796
За един ден 1,302,066

"Моторът" на българската икономика започна да прекъсва

Търговията не се влияе от многобройните разходки на различни министри по далечни страни
Износът на стоки и услуги, който от години е основният "мотор" на българската икономика и фактор за растежа, започва да се дави и да прекъсва. Това е един от притеснителните изводи от оповестените в понеделник предварителни данни на националната статистика за външната ни търговия през 2014 г. Нещо повече - за първи път от 5 г. насам експортът спада, макар и минимално - с 0.7% до общо 43.24 млрд. лв.

Дори и окончателните данни да бъдат коригирани нагоре, е ясно, че темповете на растеж на износа са притеснителни. С най-голяма сила това важи за така наречените трети страни - извън Европейския съюз. За тях са заминали с 6.6% по-малко родни стоки, като намалението е за 1.156 млрд. лв. Общо експортът за трети страни през миналата година е бил за 16.1 млрд. лв. В същото време износът към ЕС расте с 3.2%, но той не успява да компенсира сериозния спад в обмена с държавите извън Евросъюза.

За негативния резултат има много причини. От една страна, е рецесията в еврозоната и слабият растеж като цяло в ЕС. От друга страна, е конфликтът между Русия и Украйна, два от ключовите пазари за България. Влияние оказват намалелите цени на суровините и на зърното. А именно те са сред основните ни експортни стоки. Теоретично спадналият курс на еврото, към което е фиксиран българският лев, спрямо другите световни валути би трябвало да подкрепи износа. Но и този фактор не пречупва общата тенденция към спад.

Конфликтът между Украйна и Русия логично се отразява на данните за търговията. Износът ни към Украйна се свива с 465 млн. лв., или с 55.5%, до 272 млн. лв. Намалението към Русия е далеч по-малко - със 108 млн. лв., или с 9.5%, до 1.032 млрд. лв. Реално преките загуби за страната ни от наложеното от Русия ембарго за внос на храни от ЕС, както и санкциите спрямо Русия имат минимално отражение. Но няма как да се измерят косвените загуби примерно на наши производители, които работят като поддоставчици на европейски фирми - те попадат в други графи на статистиката.

Някак нелогично обаче сред данните за износа се появява



намалението на експорта ни към Китай с близо 1/5



- цели 18%. В числа спадът е с 230 млн. лв. до 1.043 млрд. лв. Едновременно с това се увеличава вносът от Китай - с 13% до 1.691 млрд. лв. Правителството на Китай от години води политика на балансиране на търговията и на насърчаване на вътрешното потребление, което означава и увеличаване на вноса. Може да е парадоксално или някаква ирония на световната конюнктура, но именно Китай от години е една от любимите посоки за пътувания на български делегации на високо равнище. По правило те отиват там с широка предварителна разгласа, придружават ги бизнесмени и журналисти. Неизменно тези посещения завършват с някакви протоколи, с разяснения за големите перспективи за бъдещо сътрудничество, с обещания за развитие на търговията и на инвестициите, за навлизане на повече стоки, най-вече храни и вина, на необятния китайски пазар.

Само в последната година и половина в Китай бяха: бившият премиер Пламен Орешарски през септември 2013 г.; бившият председател на Народното събрание Михаил Миков през декември 2013 г.; президентът Росен Плевнелиев през януари 2014 г.; бившият икономически министър Драгомир Стойнев през юни 2014 г. Реалният резултат от всички тези пътувания като че ли е възможността вече да изнасяме за Китай царевица и люцерна. А покрай посещението на президента



избухна и скандал около състава на бизнес делегацията



и начина, по който са били подбирани включваните в нея хора.

И в предни години Китай винаги е бил обект на засилена "инвазия" от страна на премиери, вицепремиери, министри. За сравнение - не съм чувал скоро българска делегация да се е отправяла в също толкова далечна и екзотична дестинация - Сингапур. Не знам защо - според данните на статистиката това е много бързо растящ пазар за българските стоки и той вече изпреварва китайския - износът ни за града държава 1.109 млрд. лв...

Ако цялата енергия на всички тези делегации бе впрегната действително да решава проблемите на икономическия обмен, за уреждане на съответните споразумения с китайската страна за експорт на храни, където има сериозни изисквания, резултатите биха били доста по-различни. И отрицателното ни салдо с Китай нямаше да се утрои за една година и да достигне 648 млн. лв. А структурата на износа ни е направо стряскаща. За 2013 г. той се състои от 63.1% рафинирана мед и медни сплави, 19.6% медни руди и концентрати, 3.6% отпадъци и отломки от мед. Другото май са подробности. През 2014 г. рафинираната мед и медните сплави вече са 59.2% от експорта. На международните пазари през миналата година цената на медта е паднала с около 10%.

Впрочем по данни на Националния експортен портал инвестициите от Китай у нас за периода 1996-2013 г. са били 113 млн. евро, като почти 90 милиона от тях са реализирани през 2011 и 2012 г. А вече мнозина са забравили, че едва ли не китайци щяха да строят магистрала "Черно море" и куп още друга инфраструктура. Вместо това Китай подписа договор за влак стрела от Будапеща до Белград. Инвестира и 6 млрд. евро в инфраструктурата и енергетиката на Румъния.

Китай, разбира се,



не е единственият пример за любими посоки



Столицата на Азербайджан - Баку, например се радва на не по-малък интерес от страна на българските президенти, премиери и т.н. В понеделник и вторник там например бе сегашният икономически министър Божидар Лукарски. Той договорил разширяване на икономическото сътрудничество, включително и в земеделието и хранителната индустрия, а за целта можело да се започне с организиране на семинари и бизнес форуми. От десетките посещения в Баку досега всъщност е излязло само едно реално нещо - мъгляво споразумение Азербайджан да ни доставя по 1 милиард кубически метра природен газ след 2019 г. Разбира се, ако има през къде.

Най-интересното е, че напоследък леко бе забравена друга обикната посока - Катар. За това може би си има обяснение - напълно проваленият бизнес форум по време на посещение на Бойко Борисов преди години струва главата на тогавашния икономически министър Трайчо Трайков. От Катар и от големите планове, обявявани при всяка визита, досега също нищо не е реализирано. Само в мъглата се мержелеят танкери за втечнен газ, които пътуват към несъществуващ в нашия регион терминал. Катарците дори бяха депозирали няколко десетки милиона долара у нас в очакване на проекти, в които да ги вложат. Такива не се намериха и те пренасочиха парите другаде.

Нещо добро може и да се случи някога. Но управляващите първо трябва да се съсредоточат върху анализ на причините за задъхването на "мотора" на икономиката ни. И да търсят по-бързи и перспективни решения за възстановяване на експортния потенциал. Прогнозите за вътрешното потребление, макар и леко оптимистични в последно време, не сочат възможности за сериозна подкрепа на икономическия растеж. А структура на износа, при който страната ни се оказва просто суровинен придатък на други икономики, вещае и бъдещи провали.
13
3230
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
10 Февруари 2015 23:35
Шефиоръ , и монтеоръ са без образование и нямат книжки за управление на МПС. Как няма да прекъсва моторът като е дефектен, и водачът се перчи и прави на Шумахер/ господ здраве да му даде/
11 Февруари 2015 09:00
Медната жица е един от начините за препитание на червения електорат. Не случайно господарите от партията активизират износа на медна жица, хем сиганино доволен, хем некой лев пада. Само, че е известно че голяма част от жисата е открадната. Това естествено не е смутило кабинет 2013-2014.
11 Февруари 2015 10:43
Моторът работи - TRACE назначава в
Стажантски и стипендиантски програми
.
11 Февруари 2015 12:14
Защо считат, че моторът на икономиката е износа? Износа е в следствие от производството, ако няма какво да се произвежда - то няма и какво да се изнася.
А в България почти нищо не се произвежда. Зърно, малко вино и сирене от вносно мляко и толкова. Малкото машини дето произвеждаме ги продаваха в Русия и Украйна.
Според мен българската исономика все още няма мотор, са сметка на това има спирачка: Бюрокрацията и чиновниците.
11 Февруари 2015 12:29
Не е баш по темата, ама ме мъчи. Непрекъснато се твърди, че конкуренцията сваля цените, че цените зависят много от себестойността, и най-вече от елементите цена на енергията и цена на труда. Добре, може и така да е. Защо тогава като спаднаха цените на основните енергийни източници, след като цената на труда у нас е най-ниска едва ли не в целия свят, се надига такъв вой, че спадането на цените на горивата, понижените цени и дефлацията убиват икономиката?

За какво се говори за конкуренция и нейната роля при ценообразуването изобщо, щом като спадът на цените е толкова вреден? Защо работодателите реват срещу мизерното повишаване на минималната работна заплата, след като има спад в цените на енергийните източници - това не ги ли компенсира най-малкото да задържат цените си на досегашните нива?

Ами ако конкуренцията е наистина толкова важна, то излиза че в пазарния свят цените трябва да се свличат, свличат... докъде?
Писна ми от лъжи и манипулации - истината е една, независимо с какви лакърдии я прикриват - печалба, печалба, печалба с цената на всичко.
11 Февруари 2015 12:45
Някак нелогично обаче сред данните за износа се появява намалението на експорта ни към Китай с близо 1/5
- цели 18%. В числа спадът е с 230 млн. лв. до 1.043 млрд. лв.


Кое му е нелогичното? Китай вече 4рти месец ограничава вноса.
11 Февруари 2015 13:04
какъв износ бе мутрогени?!?
Няма вече износ, единственият начин да ви работи моторът, е да създадете собствен пазар, вътре в страната, ще изнасяте грънци тъпи нещастни мутри които не знам що се наричат бизнесмени!
Пазарът е тук, в страната! Създайте го!
11 Февруари 2015 13:19
какъв износ бе мутрогени?!?

Той моторът на българската икономика е като моторетка. Де пърпори де се запушва. Повече шум вдига.
А китайската икономика ще се намали износа, за да си засили вътрешнотпо търсене. То нали САЩ искат заеми от Китай да купуват китайски стоки, т.е., с китайски пари САЩ купуват китайски стоки. Къде е Киро, на кирия.
11 Февруари 2015 13:22
Добре, може и така да е. Защо тогава като спаднаха цените на основните енергийни източници, след като цената на труда у нас е най-ниска едва ли не в целия свят, се надига такъв вой, че спадането на цените на горивата, понижените цени и дефлацията убиват икономиката?

http://www.economist.com/blogs/economist-explains/2015/01/economist-explains-4
11 Февруари 2015 13:24
Хахахаха, и какво излезе - България е суровинен придатък на ЕС и Турция. Почти целият ни износ е мед (и един куп ценни редки метали, изнесени нелегално покрай медта) и дървесина. Като сложим в сметката златото, оловото, мангана, пшеницата и ще получим нещо към към 95% от износа ни. Жалка картинка. Иначе падаголямо плюене на Русия, че видиш ли била суровинен придатък и нищо не произвеждала. Ами те поне имат оръжейна и химическа промишленост, ядрена енергетика и космос. Отделно някакъв автопром, оптика и т.н. Ние - нищо!
11 Февруари 2015 13:40
Защо тогава като спаднаха цените на основните енергийни източници, след като цената на труда у нас е най-ниска едва ли не в целия свят, се надига такъв вой, че спадането на цените на горивата, понижените цени и дефлацията убиват икономиката?

От основните енергийни източници за нас е спаднала само цената на петрола. Фотоволтаици, перки ТЕЦове си карат на старите цени. Природният газ също е на старите цени, ще поевтинява евентуално, но със забавяне 6-9-12 месеца и то ако цените на петрола задържат на ниски нива. За стоките и услугите които произвеждаме, цената на труда въобще не е от ниските спрямо конкурентите произвеждащи същите неща. За спадането на цените нещата не са еднозначни. Ако спадат само заради по-ниски цени на енергия, за нас не е добре, защото при нас не спада това перо като цяло, но някои отрасли които зависят само от газ и петрол могат да живнат. Ако цените спадат заради много голямо предлагане, тогава нещата са още по-зле. Спира се инвестирането, не се влага в ново производство и така нататък защото не се очакват печалби.
Все пак по темата - преди да се пишат такива статии с гръмки заглавия е добре да се прочетат някакви елементарни книжки по икономика. Ако има дефлация примерно 0.7% и износът в парично изражение е спаднал с 0.7%, то просто съществуващото положение реално се е запазило.
11 Февруари 2015 14:03
бонго инфлацията лоша дефлацията лоша стагнацията лоша намаляването на цените лошо увеличаването на цените лошо бах маа му то няма добро бе
11 Февруари 2015 17:25
Хахахаха, и какво излезе - България е суровинен придатък на ЕС и Турция.

http://www.nsi.bg/bg/content/7512/%D0%BF%D0%BE-%D1%81%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B2%D1%8A%D0%BD%D1%88%D0%BD%D0%BE%D1%82%D1%8A%D1%80%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D1%81%D0%B8%D1%84%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД