Част от интериора на влакова тоалетна. В интерес на истината това е едно от най-чистите кошчета за боклук. БДЖ обещава всичко да блесне още и оше... |
Да припомня - магическото число 101 е в основата на определянето на пътникокилометри, приходи, процент на ефективност, поради които влакът е определен за неефективен. И влиза в "списъка за промени" на БДЖ от 1 февруари. "Това е реформа", казаха от компанията. Аз обаче проверявам няколко влака, за да видя на какво точно стъпва тази реформа. Така де - 166 влака не е шега работа, трябва да се види как точно се прави.
Влакът Шумен -Търговище тръгва в 4.55. Движи се само в делнични дни. В списъка на БДЖ е сложен сред финалната десетка, т.е. сред най-слабо населени и неефективни. Вписан е с 9 пътници. На 11 февруари сутринта на него
се качиха и слязоха трима. Единият - аз
Влакът е стар, от т.нар. "електрички". Престоява в Търговище десетина минути и в 5.52 потегля обратно за Шумен. Пътнически е и по двете дестинации спира в села, не повече от 5-6. Според БДЖ в посока Шумен се движи с 18 пътници. На 11 февруари обаче пътуват петима. От тези тъй скромни числа може да се направи простият извод, че и в двата случая (от и за Шумен) реалната бройка се разминава 4 пъти със статистиката на БДЖ. И още един любопитен фрагмент - влакът се управлява от двама машинисти, има кондуктор, както и още един, който не дупчи билети, а съблюдава по гарите при затварянето на вратите. Т.е. четирима пътуват, четирима ги обслужват.
Влакът Бяла - Стара Загора тръгва в 5.30 от малкото русенско градче. Спира във всяко село, също и в Горна Оряховица, Велико Търново, Трявна. Пристига в Стара Загора в 10.05 - видно е, че се движи в часови пояс, когато възрастни отиват на работа, а деца на училище. В разгара на протестите кметът на Горна Оряховица Добромир Добрев каза, че с него пътуват доста ученици. В списъка на БДЖ за ликвидация този влак фигурира с 20 пътници. Пътувал съм с него, двата му вагона са пълни с много повече от 20.
Стигаме до въпроса как БДЖ брои пътниците. Вижда се, че един път са повече, друг път - по-малко, разминаването е драстично. Следва изненада. Вие си мислите, че се броят продадените билети. Не е така - броят се физически наличните хора в някакъв момент при движението на влака. Това е т.нар. "средна населеност".
Тя не отчита качени и слезли пътници,
а просто налично количество към момента на преброяване. БДЖ не го крие - "Това са среден брой пътници по цялото влаково рамо, а не е броят на превозените пътници, т.е. не се отчита обменът на пътникопотока (качили се, слезли)", е написала компанията в забележка под списъка на готвените за редуциране влакове
А кой брои не е ясно - данните са подавани или от специален преброител, или от самите кондуктори. Научаваме от справката, че е броено "редовно" през месеците март, юли и октомври 2014 г. Повтарям - броят се не всички пътници, а само наличните в момента, когато преброителят се е сетил да го направи. Живеем в XXI век, най-технологичната ера, а БДЖ изчислява пътниците си по метода "Става чичо и брои". "Чичо" даже не си дава зор да включи новокачените. Колко е ефективен методът се разбра от нашата произволна проверка.
А сега следва още една изненада, още по-потресаваща. Ясно е вече - пътниците се броят някак на око. Но също тъй се изчисляват и приходите. "Липсата на интегрирана информационна, билетоиздаваща и резервационна система не позволява точното определяне на приходите по номер влак (...) С прогнозна приходна ставка по сегменти се получават приходите нето по влак". Т.е. приходите са "прогнозни" по влак, на база на оня мъгляв брой пътници, който даже не включва всичките. Това ако не е скандал, кое е? Когато шеф на БДЖ или министър излезе и каже, че еди-колко си пътници пътуват във влак, той реално лъже - не знае колко са.
Но скандалът не опира само до т.нар "реформа". От всичко това излиза, че БДЖ просто не е наясно с точните си приходи. Как въобще връзва счетоводството си?
Как планира, как управлява финансите си
Толкова ли е сложно да се изчислят тези приходи? Та нали и най-простият баничар знае себестойността на баничката. Да, не всички гари са свързани електронно, понякога билети продава кондукторът. Но нали са билети, нали се отчитат? Нали има химикали, калкулатори, с които да се съберат броят и стойността на билетите. БДЖ обаче не си прави труда да го направи.
В. "Сега" разполага със справката на БДЖ за "неефективните влакове". Направиха ми впечатление мъничките "забележки" отдолу - как точно се брои, как не може да се изчислят действителните приходи по влак, затова исках да проверя лично по някои. Видно е, че някъде пътуват много повече хора от посочените, други - по-малко. И нямам претенцията да казвам кой е ефективен, кой не, кой трябва да бъде махнат, кой оставен (има и от едните, и от другите). Но казвам, че БДЖ не знае колко точно пътници ползват един влак. Че този факт сам по себе си е скандален, скандално е подобно управляване, потресаващо е нещо толкова просто да не бъде свършено. За какви реорганизации и икономии говорим, за какво ефективно управление, когато не се знаят най-базовите неща? Казвам също, че БДЖ следва да направи тези основни калкулации, да ги представи на общини и други заинтересовани, след което да се види кой неефективен влак може да бъде спрян без алтернативен транспорт, кой не може, да се намери заместител на втория. И чак тогава да се спират. Но нищо не може да започне без установяването на най-базовия факт - колко наистина пътници ползват един влак.
Пътувал съм доста. Винаги съм се чудил кои са тези "гратисчии", с които ръководството на БДЖ все не може да се справи. Реално не съм видял гратисчия, влакът все пак не е автобус, за който може да дупчиш или не билетче. Но научих, че на доста места в България кондукторите са в луда надпревара
кой да се уреди по късите линии -
защото не предоставят билети, вземат на ръка пари срещу леко занижена сума. Това също е проблем, който БДЖ, ако иска, може да реши за не повече от седмица.
Тръгвам си от гара Шумен. 7 сутринта е, чакалнята е студена, няма електронно табло. Пълно е с хора. По радиото се чува как звеното за почистване на влаковете щяло да бъде закрито, защото не си вършело работата. Служителите щели да бъдат преразпределени и вагоните вече щели да бъдат чисти. "Реформата" тече с пълна пара.