:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,743,881
Активни 309
Страници 348
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

Феномен

Бойко Ламбовски
Стана нещо, което сепна дори тези, чиято апатия в културната джунгла на посттоталитарното общество наподобява поведението на натиснати от жегата хипопотами в африканска локва. Къде от социално униние, къде от политическа обезвереност, къде от възрастова капсулизация, но имаме много такива съграждани, пребиваващи в особена обществена несетивност, в ескалираща аскеза на интересите, в доброволна хибернация на любопитството.

Да ви кажа с две думи какво се случи - в културния ни пейзаж, без съпротива приел образа на провинция с оскъден пазар, потухваща креативност и редки демонстрации на активност главно в имитативен план, избухна бомба. Отекна главно на книжния пазар, но все пак не беше произведена там, а пред камерата и компютъра. С две думи - един български младеж с небългарско име - Емил Конрад, издаде тънка книжка с нещо като полуразказчета, полуесенца в стил Уди Алън. Тя за няколко дни се продаде в многохиляден тираж, а тийнейджъри, за които да отворят четиво досега е било като за уахабит да пусне жена си по бански на технопарти, се редяха на дълга опашка за автографи с часове.

При това пред ошашавени журналисти младежът Конрад скромно рече:



"Аз не съм писател,



защото това означава да си се посветил на писането."

Боже, рекох си - през последните десетилетия съм обграден с хора, които твърдят, че са писатели с апломба на живи участници в Априлското въстание. Хора, които са се посветили на писането, лягат и стават с амбицията да бъдат признати от сънародниците и света за такива, които си завиждат и се депресират, търпят сиромашия и самотия, минават от фазата на дълготрайно униние към моменти на краткотраен възторг и обратно по няколко пъти годишно, но пишат без умора ката ден, дебнат всеки намек за похвала в социалните мрежи, както дебне всяка камера в широк диапазон начеващ политик, или както мома за женене е дебнала ергенските нишани на хорото в по-патриархални времена... И какво - и едва успяват да продадат по 50-60 бройки от книгите си. А този не се смята за писател, но продаде първото си съчинение в тираж, който те едва ли ще докарат за 200 години авторски алъш-вериш.

Ако горе сте уловили ирония към тези мои колеги и съграждани, бързам да кажа, че сте уловили нищото. Няма ирония. Защото макар че сред горепосочените се срещат, разбира се, и девианти с неотклонима тяга към графоманията, има и истински таланти - кадърни и мъдри съчинители, казвам го най-отговорно. Струва ми се, че разбирам от тези неща, затова го твърдя така убедено. Само че не ги купуват, не ги четат - факт. Културен, пазарен, социален и какъвто щете факт, но така е. Пък двайсет и няколко годишният Емил не само продаде хиляди екземпляра от "Нещата, на които не ни учат в училище" за отрицателно време, но си позволи да натърти: "Аз не съм писател..." Това последното някои ще му го простят трудно, но нему, изглежда, не му пука. Е, нека вметнем, че високият тираж не е самоцел, нито е единствено мерило за писателско можене. Четох наскоро една книжка, по-скоро опитах да я изчета - "50 нюанса сиво", която стана световен бестселър, и... тц - ми не я бива особено. Ако ще не в 70 милиона, а в 700 милиона да се продаде.

Но любопитството ми към Конрад, който дори не се смята за писател, се изви като тайфун. Особено поради българската следа. Любопитството ми към феномена Конрад, ще допълня веднага, защото съм сигурен, че наистина става дума за феномен. При това феномен не е самият младеж, не него имам предвид с този кантов термин. Самият Емил Конрад безусловно е даровит момък с достатъчно таланти и вътрешна свобода. Феномен обаче е явлението - да се превърнеш в кумир за 14-годишните в монитора им и да ги накараш да се наредят на опашка за такова нещо като книжка. Те, разбира се, го познават от "влога" му - автор на кратки скечове в Мрежата, и си купуват книгата не от внезапна любов към четенето, а за да имат автограф от звездата си. Нека упоменем, че Конрад има над 200 хиляди фенове във Facebook, над 135 хиляди абонати в YouTube и близо 18 хиляди във VBox7.

Прекрасно е да



видиш юноша на опашка за книжка -



само това да е направил Конрад, има моя поклон.

Не ще и дума, изчетох книгата. Есетата са забавни, написани с размах. Често остроумни, тук-там наивни, никога незначителни. Те не са писани като есета. И не са мислени за този жанр. Те са само словесният пълнеж на визията, онова, което Емил бъбри, докато снима клиповете си. Той е влогър, както казах. Нямаше да знам много за тези неща, ако не бях се сблъскал със заниманията на собствения си син - той гледа в захлас подобни картинки от цял свят през последните години. Разбира се, няма спор, че Сервантес е повдигнал фундаменталните въпроси за фикция и реалност преди Конрад, Шекспир е осветил трагедиите на любовта малко по-драматично от Емил, а Достоевски е надникнал в бездните на отчаянието и величието на духа по-дълбоко от нашия млад герой.

И какво от това? Те са мъртви, а Емил е жив. Освен това седи пред компютъра си.

Тийнейджърите на днешна България не посягат към "Ана Каренина" и "Ромео и Жулиета", защото... има много защото. Но гледат забавния Емил - той е синеок, говори смело за дрога и любов, за страх от света, за смъртта, за училището... Всъщност превежда битието им на техния език с визуални средства. При това с достатъчно самоирония и такт, дори да изпитва дефицит на лексикалния си запас понякога.

Това е повод да погледнем препускащия свят с повече надежда. Ето го феномена( всъщност.
13
5381
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
16 Февруари 2015 19:50
Даа, не е писател, затова така...
16 Февруари 2015 20:09
Хем тъй, хем не е тъй ... Щото липсва в изложението по-горе един фактор - маркетинга. Колко пара се наля в рекламата на това книжле? Доста, според мен. Просто с него се захвана някой, който умее да продава. И ако е срещнал някой, дето умее да пише - воала! - бестселър за завист и приказ.
16 Февруари 2015 20:15
Прочее, Ламбовски, ако имах някой лев в повече, щях да те накарам да напишеш нещо с псевдоним Джоузеф Зола, па да платя за рекламата. Да видиш ти Голямото четене, пардонс!, купуване Някой лев и могъщата магия на НЛП, друго ти не требе.
16 Февруари 2015 22:20
Всъщност превежда битието им на техния език с визуални средства.

Преводач на битие...! Всъщност не е ли това изкуството на писането!

16 Февруари 2015 22:22
В предаването има продуктово позициониране - мисля, че така се казваше.
16 Февруари 2015 22:32
Както винаги Младостта побеждава! Нека плювките продължат СЕГА
17 Февруари 2015 03:57
Чак пък "феномен"?
Бойче, точно на теб няма нужда да се обяснява, че във всички времена, откак съществуват печатните книги, е имало такива явления. Всъщност основната група от четящи хора никога не е била особено голяма освен през втората половина на ХХ в., и то за малко - докато да се появи телевизията и да навлезе в бита, а след нея и нетът.
И винаги е имало някакви издания, предизвиквали масов интерес сред определени възрастови или социални групи, породен не от стойността на произведението, а от съвсем други социални поводи. Но пък, от друга страна, отрадно е, че все пак нещо може да накара съвременните младежи да посегнат към "хартиен носител" (отвратително терминче), било "Хари Потър", било друго. Пък и "Егмонт" са умели в рекламирането.

17 Февруари 2015 10:05
Някои не особено талантливи обичат да се оправдават, че нямат пари за реклама и затова не ги купуват. Преди рекламата обаче трябва и малко талант. Преди да му издадат книжката „Конрад има над 200 хиляди фенове във Facebook, над 135 хиляди абонати в YouTube и близо 18 хиляди във VBox7“.
17 Февруари 2015 12:05
Тина92
17 Февруари 2015 10:05

Ако ще половината от тях да са го гледали само от любопитство или за да не ги обвинят, че не са "в крак с модните тенденции" , пак е е похвално. Както и че ние прочетохме за Емил тук - също. Това, че ще има и такива, които ще се присмеят, няма никакво значение, защото словата на момчето са докоснали, когото трябва.
Благодаря на автора за положителното отношение към Младостта
17 Февруари 2015 14:25
Боже, а аз в първия момент си помислих, че са сбъркали името и все пак става въпрос за Джоузеф Конрад?!
17 Февруари 2015 15:51
Разбира се, няма спор, че Сервантес е повдигнал фундаменталните въпроси за фикция и реалност преди Конрад, Шекспир е осветил трагедиите на любовта малко по-драматично от Емил, а Достоевски е надникнал в бездните на отчаянието и величието на духа по-дълбоко от нашия млад герой.
И какво от това? Те са мъртви, а Емил е жив. Освен това седи пред компютъра си.


Явно на автора на този рекламен материал това е аргумента - едните били мъртви, някакви си класици впрочем, а пък другото момче - ехей, бил си жив и пред компа. Хубаво е, като е тръгнал да прави такива анализи, авторът да направи и проучване - колко от прочелите книжлето на Конрад са чели и, примерно, Ботев. Та тогава може пак да мислим за приятелствата във Фейсбук като доказателства за талант.
17 Февруари 2015 21:52
като е тръгнал да прави такива анализи, авторът да направи и проучване - колко от прочелите книжлето на Конрад са чели и, примерно, Ботев.


Или, примерно, Климент Охридски.
23 Февруари 2015 18:26
за статията! Правдиво, написано със симпатия и чувство за хумор, достойни за обекта - кумира на 13- годишните ми ученици... Със сигурност им говори по-убедително за денонощното висене пред екрана и дебненето на лайкове, например, отколкото сто родители и учители накуп...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД