Според чл.11 от Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ) данъчно задължени лица са собствениците на облагаеми с данък недвижими имоти. Пак там се отбелязва и че собственикът на сграда, построена върху държавен или общински поземлен имот, е данъчно задължен и за този имот или съответната част от него. И това е правилото - задължен да подава декларация при придобиване на имот и след това да плаща данък сграда и такса смет е собственикът.
Веднага след това обаче законодателят е направил изключение. И е посочил, че ако има учредено вещно право на ползване, данъчно задължен е ползвателят. Има много случаи, в които родители прехвърлят по един или друг начин имот на дете или деца, но си запазват правото на ползване. Това може да стане при продажба, дарение или при договор за издръжка и гледане например. И тогава родителят ползвател е задължен да плаща данък сграда и такса смет. При концесия пък данъчно задължен е концесионерът.
Иначе ако върху облагаем недвижим имот правото на собственост или ограниченото вещно право е притежание на няколко лица, те дължат данък съответно на частите си. Всеки от съсобствениците на имота, съответно от съпритежателите на ограниченото вещно право, може да плати данъка за целия имот за сметка на останалите.
Данъкът върху недвижимите имоти се плаща на две равни вноски в следните срокове: от 1 март до 30 юни и до 30 октомври на годината, за която е дължим. На предплатилите от 1 март до 30 април за цялата година се прави отстъпка 5 на сто. При прехвърляне на недвижим имот или при учредяване на вещни права върху недвижим имот дължимият до прехвърлянето данък, включително за месеца на прехвърлянето, се заплаща от прехвърлителя преди прехвърлянето. Същото се отнася и ако става дума за учредяване на вещни права. За София началният срок за плащане, включително и с отстъпката е от 1 февруари.
Казаното за данъка върху недвижимите имоти, известен и като данък сграда, може да бъде открито и за таксата за битови отпадъци, известен като такса смет. Така според тази такса "се заплаща за услугите по събирането, извозването и обезвреждането в депа или други съоръжения на битовите отпадъци, както и за поддържането на чистотата на териториите за обществено ползване в населените места".
В ЗМДТ е предвидено и плащането на данък върху превозните средства. Има дори предвиден специален раздел в закона. Така според чл. 52 от ЗМДТ с данък върху превозните средства се облагат всички превозни средства, регистрирани за движение по пътната мрежа ва България. Данъкът се заплаща от собствениците на превозните средства. Законът е категоричен, че за леки автомобили общинският съвет определя размера на данъка със специалната наредба, определяща кой колко плаща. Тук значение има мощността на двигателя и коефициент, обвързан от възрастта на автомобила. Отстъпки пък се правят в зависимост от това дали има или не катализатор.
Данъкът върху превозните средства се плаща на две равни вноски в следните срокове: от 1 март до 30 юни и до 30 октомври на годината, за която е дължим. На предплатилите от 1 март до 30 април за цялата година се прави отстъпка 5 на сто. За превозните средства, придобити или регистрирани за движение през текущата година, данъкът се плаща в двумесечен срок от датата на придобиването им, съответно на регистрацията им за движение, в размер 1/12 част от годишния данък за всеки месец до края на годината, включително месеца на придобиването, съответно на регистрацията им за движение.
Важно е да се знае, че има данък за всевъзможни превозни средства - включително кораби, самолети, трактори, яхти, скутери. Дори в ЗМДТ е посочено, че всеки общински съвет трябва да определи с наредба данък, например за параплани, делтаплани, свободен балон или планер.
Данъкът върху недвижимите имоти и таксата смет се плащат в службите за събиране на тези данъци към съответната община. Същото важи и за данъка върху превозните средства. На практика те се плащат на едно гише и може да се платят едновременно. Те могат да бъдат платени и по електронен и банков път, защото специално данък сгради и такса смет са ясни и дори се получават по пощата. Не така обаче е за данъка за колите, при който не се получава съобщение. Нещо, което трябва да бъде променено и за него също трябва да се получава такова съобщение. Така или иначе сега при МПС-тата е добре да се плати на място, защото се слагат и специални стикери върху квитанцията за плащане, които вършат работа после за техническия преглед на колата.
Навсякъде по "белия" европейски, а и не само европейски свят данък имоти е основно перо в бюджетите на общините. При нас е точно обратното - имаме само символичен данък сгради.. не стига че е под 1 промил за основно жилище, ами и от измислена данъчна оценка. В същото време общините все се оплакват, че нямат пари.. и нищо не поддържат. кварталните улици пък не са пипани от 25 години почти. Защо няма данък върху всички имоти в държавата е друг важен въпрос - това всъщност е данък богатство... Имаме и парадокси собственици на скъпи имоти се водят социално слаби.. щото нямали доходи. Собственици на скъпи коли .. също.
Кой трябва да плаща за инфраструктурата около даден имот? И нормално ли е данък сгради да е по-малък от такса смет? Всъщност какво включва инфраструктурата около даден имот? - само поддържането на улицата ли, канализацията? или училището, детската градина, болницата.. охраната, пожарната, бърза помощ?