Депутатите на АБВ хем обясниха, че почитат лидера си, хем признаха, че са го оставили в неведение по променената си позиция за заема. |
Председателят на АБВ публично се извини на избирателите за обрата по дълга. Той обясни недоразуменията, настъпили в последния момент, с "липса на комуникация" между него и групата. Според версията на бившия президент ПГ на АБВ е била подведена от финансовия министър Владислав Горанов и от неговото "условно и неангажиращо" обещание, че ще редуцира дълга с 2 млрд лв., и затова е подкрепила споразумението. Първанов нарече решението на своите "сериозна политическа грешка" и призова цялото оперативно ръководство на партията да поиска вот на доверие от Националния съвет. Часове по-късно ръководството последва призива му. Развръзката се очаква на заседанието на съвета идната седмица. Днес пък се събират партийното ръководство и това на ПГ. В същото време Първанов отхвърли спекулациите за разцепление или заплахи в групата и подчерта, че тя е напълно единна. Часове след изявлението на експрезидента местните структури заизпращаха декларации в негова подкрепа.
Депутатите от АБВ подеха опорните точки на Първанов и потвърдиха, че той не е бил уведомен за променената им позиция. Техните обяснения бяха изтъкани от противоречия. От една страна, те продължиха да настояват, че са постъпили правилно и отговорно. От друга - настояха Първанов да си остане на лидерския пост и му засвидетелстваха уважение. Въпреки очевидния конфликт в обясненията депутатите също отрекоха да има разцепление в партията.
"Нямаме намерение да подаваме оставка", заяви Кирил Цочев от името на групата. Нещо повече - депутатите представиха като победа на АБВ редуцирането на дълга с 2 млрд. лв., както им обеща устно Горанов по време на дебатите. "АБВ постигна голям политически успех - спести 2 млрд. на българските данъкоплатци", заяви и Румен Петков пред Клуб Z. Думата на финансовия министър обаче не е скрепена юридически с никакъв документ. Било "джентълменско споразумение" по израза на Цочев. Според шефа на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов гаранцията, че Горанов ще спази обещанието си, се съдържала във факта, че всички бъдещи решения за дълга ще минават през парламента.
"Позволихме си различно от неговото мнение (на Първанов, бел. ред.), защото в НС отношенията изглеждат другояче. Има отговорности, които няма как да не поделим, има партньорства, на които не може да се обърне гръб", патетично обясни Иван Славов от АБВ. По думите му натежало компетентното икономическо мнение на проф. Борислав Борисов, бившия ректор на УНСС и шеф на групата. Славов отрече информацията, че Румен Петков лично е лобирал за подкрепа на заема. "Г-н Петков не е взимал никакво активно участие в нашата подготовка", рапортува Славов, но така и не обясни какво е правил бившият вътрешен министър в ПГ в деня на вота.
Славов бе категоричен, че групата не се опитва да изолира Първанов от взимането на управленски решения."Ние не сме толкова наивни да изолираме президента и наш лидер. Напротив, демонстрираме с всички средства нашето уважение към него, то е ясно", коментира депутатът. На въпрос защо групата тогава не е уведомила "уважавания си лидер" за променената си позиция по заема Славов отвърна: "Недостатъчна координация". На забележката, че живеем в информационен век и това не може да е извинение, депутатът съвсем се оплете: "Приемете, че не всеки път телефоните работят".
------ОБЯСНЕНИЯ
Официално депутатите поддържат версията, че не са информирали Първанов, защото са се предоверили на шефа си Борислав Борисов, като са мислели, че неговото "компетентно икономическо мнение" е съгласувано с това на лидера. Не е изключено вината за "лошата комуникация" да бъде хвърлена върху Борисов и всичко да приключи с оставката му от председателския пост в ПГ.
Така и не се разбра какви са действителните причини групата да се изметне от първоначалните си позиции в последния момент. Според едни Владислав Горанов е обещал да изпълни определени социални мерки, за които настояват от АБВ - по пенсионната реформа, парите за майчинство и пр. От средите на социалистите пък твърдят, че става въпрос за пари и договорки, свързани с местните избори.