Норвегия започва "износ" на затворници в Холандия, след като двете държави подписаха споразумение за това. Документът предвижда скандинавската държава да изпрати 242-ма осъдени на лишаване от свобода да изтърпяват наказанията си в затвора "Норгерхавен" в североизточната част на Холандия от 1 септември т.г. Сключеното между министерствата на правосъдието на двете държави споразумение всъщност е договор за наем на затворнически килии на обща стойност 25 милиона евро. "Причината за това международно споразумение е, че Холандия има излишък от килии, а Норвегия няма достатъчно място за своите затворници", обясняват от Министерството на правосъдието в Осло.
Документът предстои да бъде одобрен от парламентите на двете страни, преди да влезе в сила. Споразумението е за период от три години с възможно удължаване от една година. Норвежкото законодателство ще се прилага към задържаните, излежаващи наказанията си в холандски затвор. Освен това "вносните" престъпници ще бъдат охранявани от надзиратели от Норвегия. От правосъдното министерство в Амстердам обявиха, че 240 служители ще бъдат ангажирани по договора с Норвегия. "Това е историческа стъпка за Норвегия, тъй като за първи път сключваме подобно споразумение с друга държава", обясни норвежкият правосъден министър Андерш Анундсен.
Решението на правителството в Осло да изпраща лишени от свобода в чужбина, за да излежават присъдите си, предизвика гнева на роднините на осъдените. Повечето от тях не одобряват споразумението с Холандия, тъй като няма да могат лесно да се виждат с близките си, които се намират зад решетките на стотици километри от родината. Те веднага изразиха опасенията си, че ако техен роднина бъде преместен в холандски затвор, ще им се налага дълго да пътуват, което значително ще намали възможностите им за свиждания. Малко от хората имат възможности да обикалят из Стария континент за едно свиждане, което продължава едва 1-2 часа. "Необходими са доста разходи за пътуването, близките на затворниците ще трябва да отсъстват от работа по няколко дни за обикновено посещение в затвора", обяснява пред норвежките медии председателката на сдружението на семействата на затворниците Хане Хамсунд. Затворниците, както и профсъюзът на надзирателите също се обявиха против преместването на лишени от свобода зад границите на Норвегия.
Холандските затворници също са против чужденци да се настанят в килиите им и дори обявиха, че завеждат дело срещу правителството заради сключеното споразумение с Норвегия, писа в. "Гардиън". Обитателите на холандския затвор "Норгерхавен", които излежават дълги или доживотни присъди, се страхуват, че ще бъдат лишени от привилегиите, които в момента имат зад решетките. Местните медии определят килиите им като "луксозни", а лишените от свобода имат изключително големи удобства. Зад решетките те отглеждат зеленчуци, гледат пилета, сами си готвят и др. Осъдените също така могат сами да боядисат стените на килиите си в предпочитан от тях цвят, а във всяка от тях има и телевизор с 55 канала. В момента 17 от затворниците, излежаващи присъди от 10 г. до доживотни наказания, водят дело срещу Министерството на правосъдието заради споразумението с Норвегия, обяснява адвокатът им Хети Кремерс. "Те не искат да бъдат местени из затворите в страната", обяснява юристката. Кремерс подчертава, че от особена важност е района около затвора, "което е много важно за тях, за да не прекъснат крехката си връзка с външния свят, особено когато знаеш, че ще останеш зад решетките до края на живота си".
Близо 1300 души в Норвегия не са зад решетките, въпреки че имат влезли в сила присъди, тъй като няма свободни липса на места в затворите. Холандия очаква около 700 килии в местата за лишаване от свобода на територията й да се освободят през следващите пет години. В скандинавската държава на 100 000 души население се падат 71 затворника.
"Командироването" на затворници в други държави съвсем не е прецедент в Европа. През 2010 г. Белгия сключи договор с Холандия за наемането на над 600 килии. Три години по-късно Норвегия потърси помощ от Швеция заради недостига на килии, но не се стигна до споразумение. В началото на тази година Швейцария обяви, че има намерение да "изнесе" затворници в Германия или Франция, тъй като местата за лишаване на свобода в алпийската държава са пренаселени. Швейцария, чието население е около 8 млн. души, има над 7072-ма осъдени, според данни от 2013 г. В страната има общо 110 затвори и поправителни центрове, чийто максимален капацитет е 7048. В Швейцария 87 затворника се падат на 100 000 души, като процентът на лишените от свобода на глава от населението е по-висок отколкото в Германия - 78 души на 100 000 са зад решетките.