:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,974
Активни 596
Страници 3,539
За един ден 1,302,066
Консулт

Кодексът на труда дава възможност и за работа от разстояние

Разбрах, че имало възможност да работя от разстояние, но пак по правилата на Кодекса на труда и пак с трудов договор. Какви са процедурите и в какви случаи е възможното това?

Х.А., София



Действително през 2011 г. бе вкаран изцяло нов текст в Кодекса на труда (КТ), чрез който се предвиди възможност за "извършване на работа от разстояние". Това е различна процедура от надомната работа. При последната е предвидено, че в трудов договор "може да се договори изпълнение на трудовите задължения във връзка с изработка на продукция и/или предоставяне на услуга в дома на работника или служителя или в други помещения по негов избор извън работното място на работодателя срещу възнаграждение с негови и/или на работодателя оборудване, материали и други спомагателни средства".

При извършването на работа от разстояние - чл. 107з от КТ, определението е друго. Според него "работата от разстояние е форма за организиране на работа, изнесена извън помещения на работодателя, извършвана по трудово правоотношение чрез използването на информационни технологии, която преди изнасянето й е била или би могла да бъде извършвана в помещенията на работодателя".

Важно е да се знае, че работата от разстояние има доброволен характер. Не може насила да се прилага нито за работника, нито за работодателя. Условията и редът за работа от разстояние се уговарят в колективен или в индивидуален трудов договор. В индивидуалния договор се уговарят конкретно всички условия, права и задължения на страните по него във връзка с работата от разстояние и осъществяването й. Работодателят може и да предложи на работника или служителя с допълнително споразумение към индивидуалния трудов договор да премине от работа, извършвана в помещенията на работодателя, към работа от разстояние. Задължително трябва да се натърти обаче, че "отказът на работника и служителя не може да доведе до настъпване на неблагоприятни последици за него".

Специално внимание се отделя на работното място, на неговото поддържане и техническо оборудване. Така според чл. 107и работникът или служителят, който извършва работа от разстояние, осигурява в дома си или избраното от него друго помещение извън предприятието определено пространство за работно място. Въпросите, свързани с работно, техническо и друг вид оборудване на работното място, задължения и разходи по поддръжката му, други условия за доставка, подмяна и поддържане на оборудването, както и клаузи с оглед придобиването на отделни елементи от оборудването от работника или служителя, който извършва работа от разстояние, се уговарят задължително в индивидуалния трудов договор.

Иначе според КТ работодателят трябва да осигури за своя сметка няколко неща. Сред тях са необходимото за извършване на работата от разстояние оборудване, както и консумативи за функционирането му. Освен това трябва да поеме програмното (софтуер) осигуряване, както и техническата профилактика и поддържане. Пак за негова сметка са и устройствата за комуникация с работника или служителя, извършващ работа от разстояние, включително интернет свързаност, както и защитата на данните. Работодателят осигурява и система за наблюдение, ако такава се налага да бъде монтирана на работното място. Трябва обаче да има получено писмено съгласие на работника или служителя за това, като в тези случаи задължително се зачита правото му на лично пространство. От своя страна, работникът или служителят, който извършва работа от разстояние, носи отговорност за правилното съхранение и експлоатация на предоставеното му оборудване. При настъпване на повреда в оборудването или срив в използваните информационни и/или системи за комуникация е длъжен незабавно да сигнализира работодателя по предварително уговорени ред и начин.

Трябва да се отбележи, че в индивидуалния трудов договор може да се уговори използването на собствено оборудване на работника и служителя, както и всички права и задължения, произтичащи от това. Работодателят осигурява предварително писмена информация на работника или служителя за отговорността и санкциите при неспазване на установените правила и изисквания, в т.ч. за защита на служебните данни, която е неразделна част от индивидуалния му трудов договор.

Работното време на работника и служителя, който извършва работа от разстояние, също се установява в индивидуалния трудов договор в съответствие с КТ, колективния трудов договор и правилника за вътрешния трудов ред в предприятието. То се определя при спазване на установената с КТ междудневна и седмична почивка и задължително съответства по продължителност на работното време, определено за работниците и служителите, които работят в помещенията на работодателя. С индивидуалния трудов договор може изрично да се изключи възможността за полагане на извънреден, нощен или труд по време на национални празници. При тези условия обаче работникът или служителят сам организира своето работно време, така че да е на разположение и да работи във времето, в което работодателят и неговите търговски партньори са в комуникационна връзка.

При работата от разстояние се ползват отпуски по ред, вид и в размер съгласно установеното в Кодекса на труда, подзаконовите нормативни актове, както и договореностите в индивидуалния и/или в колективния трудов договор.

Що се отнася до трудовото възнаграждение, размерът се определя с индивидуалния трудов договор съгласно разпоредбите на трудовото законодателство и в съответствие с колективния трудов договор и вътрешните правила за работната заплата на предприятието. Работникът или служителят има и право на всички допълнителни трудови възнаграждения, както и ползване на общо основание на социалната програма на предприятието.



5
7227
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
18 Март 2015 09:01
Нещо не схванах.
Ако работодателя е в Германия или САЩ, а работника в София и работи от разстояние, чии закони се прилагат?
18 Март 2015 09:11
На хартия - добре. На практика - зле. В преводаческия сектор, например, основно се работи от разстояние, като преводачите масово са в сивата икономика.

18 Март 2015 09:34
Ако работодателя е в Германия или САЩ, а работника в София и работи от разстояние, чии закони се прилагат?


На работодателя. Ако имаш предвид конкретен случай, опиши го, да видим какво ще излезе.
18 Март 2015 09:54
На работодателя условията са "свърши това" и "вземи тези пари после". Толкоз. КТ е пълна глупост в случая. Индивидуални договори и тинтири минтири. Има си граждански договори, БУЛСТАТ и т.н.
18 Март 2015 12:01
КТ е пълна глупост в случая.


В кой случай? Статията изяснява промените в КТ от 2011 г. в отговор на конкретен въпрос за работа от разстояние на трудов договор.

Индивидуални договори и тинтири минтири. Има си граждански договори, БУЛСТАТ и т.н.


Не бъркаш ли КТ със ЗЗД? Много хора си мислят, че ВЪЗЛОЖИТЕЛЯТ по граждански договор е РАБОТОДАТЕЛ.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД