Антоний Гълъбов е завършил социология в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Доктор по социология, старши научен сътрудник II степен в Института по социология към БАН. Доцент в Департамент политически науки на Нов български университет. Ръководил е работната група по ромските въпроси при Националния съвет по етнически и демографски въпроси при МС. Експерт на Асоциация "Прозрачност без граници".
- Доц. Гълъбов, новият вътрешен министър Румяна Бъчварова бе избрана за вътрешен министър след разгорещен дебат, в който прехвърчаха искри на етническа основа и в разгара на аферата "КТБ". Как ще се отрази на управлението този избор?
- Върху избора на нов министър на вътрешните работи се проектираха друг тип напрежения, които нямаха пряка връзка със ситуацията в МВР, нито с кандидатурата на Румяна Бъчварова. Очевидно е, че има напрежение, което продължава да се генерира във висока степен, защото причината е в дълбокия конфликт, който продължава да се разраства в корпоративната сфера, най-общо казано. Това не е точно бизнес или корпоративна война, а по-скоро става дума за много яростна битка за преразпределение на позиции. Така че политическото напрежение е по-скоро отглас на онова, което се случва под повърхността и което има пряка връзка с преразпределението на зони на влияние. Включително с достъп до специфични ресурси от типа на средствата, които вървят от руска страна към България, с достъпа до публични ресурси и с достъпа до международния нелегален трафик. Тази битка рефлектира върху целия политически дебат.
- Как ви изглежда фигурата на министър Бъчварова и начинът, по който министър Вучков си подаде оставката?
- Аз продължавам да нямам отговор на въпроса защо Веселин Вучков настояваше това да се случи именно тогава. Не изобщо защо трябваше да бъдат сменени хората начело на тези системи, а защо именно тогава. Единственото обяснение, за което мога да се сетя, е, че причината би могла да бъде само в това да бъде получен отказ. Това означава, че не ни се показва истинската причина. В никакъв случай не мога да приема, че оставката на министър Вучков и посещението на шефа на ФБР е просто случайно съвпадение. Нямаше съмнение, че кадровите промени ще настъпят, но факт е, че в крайна сметка се случи точно обратното - кадровите промени изпревариха промените в правилата, което за пореден път създава допълнително недоверие към възможността да бъдат ревизирани необходимите реформи.
- Какво мислите за решението на премиера по отношение на Румяна Бъчварова?
- Смятам, че няма изненади, защото става въпрос за човек, който има необходимия политически и организационен опит. Представата за това, че министърът на вътрешните работи трябва да е бивш служител на Държавна сигурност, за да е квалифициран, е много далече от истината. Отговорност за всичко, което се случва в държавата, носи министър-председателят, така че тези фалшиви вайкания за това, че той щял да поеме на ръчно управление МВР, не ми звучат сериозно. В организационен и административен план Румяна Бъчварова има нужния капацитет, за да внесе малко повече предвидимост в системата.
- Да очакваме ли още "ченгеджийски номера" и скандали, свързани със службите?
- Да. Колкото по-ефективно се развива усилието за някаква рационализация на системата, толкова по-яростна ще бъде съпротивата отвътре, тъй като няма никакво съмнение - независимо от кадровите назначения и от всичко друго нашите служби продължават да бъдат силно зависими от фигури, които бяха свързани с ДС. Аз не виждам радикално скъсване и поставяне на нов модел, не виждам модел, който да функционира по различен начин от този, който познавахме по времето на ДС. Най-лошото е, че през всички тези години вътрешната съпротива успяваше да блокира всеки опит за рационализиране на системата, за подреждане на службите така, че те да извършват задачите си, а не взаимно да се занимават с това, с което се занимаваха някогашните отделения на ДС.
- Да разбирам ли, че очаквате още оставки и как ще се отрази това на квотното разпределение между четирите управляващи партии?
- Смятам, че след преодоляването на тази 24-часова политическа криза управлението в момента е по-стабилно. Най-вероятно ще има и други смени на министри. Предишният мандат на кабинет на ГЕРБ показа, че смяната на министри не се отразява върху стабилността на правителството. Това е много специфична ситуация. Най-вероятно смени ще има още преди лятото. Същественият въпрос е в каква посока ще бъдат те. Ако се върнем към оставката на г-н Вучков и всичко, което я последва - всъщност имаме смяна, която повиши нивото на политическа отговорност. Вицепремиер поема МВР, с което ГЕРБ се придвижва една стъпка по-близо да предишния дизайн на кабинета си. Тогава имаше само двама вицепремиери - на вътрешните работи и на финансите. Така че има заместване на една фигура на министър с по-високо ниво, което означава по-ясно изразена политическа воля.
- Доколко искрени са намеците за напускане на АБВ от коалицията и при какви условия може да стане това?
- В АБВ със сигурност протича важен процес. Там има вътрешна съпротива срещу участието в правителството. В това отношение жестът на Първанов (да подаде оставка като лидер на формацията) не е изолиран. Има и други гласове в АБВ, които настояват да продължи следването на много ясна проруска линия. Руските интереси в България се представляват от три политически формации и трите са в парламента - "Атака", БСП и АБВ. В един момент през г-н Първанов и през други хора в АБВ заговориха ориентации, които бяха характерни за прехода между БКП и БСП. Ако към това добавим и общия регрес на БСП, най-вероятно това ще определи цялата драма на лявото политическо пространство в следващите месеци. АБВ се опитва да се препозиционира.
- Къде в този пъзел се намира ДПС - коректив на властта или партия, която извива ръцете на всяка власт?
- Те са опозиция. Тяхното поведение е една много особена фигура и поне засега се изпълнява успешно. ДПС практически влияе върху управлението и върху процеса на вземане на решения, но не чрез противопоставяне на предложенията на мнозинството, а чрез избирателната си подкрепа. Става дума за особена игра с огледала. Това е огледална форма на опозиционна стратегия. От една страна, ДПС изпитва сериозен натиск да бъде ако не изолирано, то държано малко по-настрани от властта, но от друга страна, успява да се движи в руслото на политическите решения, така че по същество участва в управлението. Големият въпрос е, че под натиска на Патриотичния фронт ДПС инстинктивно се ориентира към традиционни свои полета, които го отдалечават от демонстрираните претенции за либерална политическа формация. Въпросът е, че в сегашния парламент има две националистически формации, те водят тежка битка и се опитват да се позиционират през противопоставянето си срещу ДПС. Това за известно време дезорганизира движението и те за съжаление отново се връщат към една стратегия, характерна за тях в края на 90-те години по времето на управлението на Иван Костов.
- Остава малко време до местните избори наесен. Какви са вашите прогнози за местния вот?
- Очаквам тежка кампания, защото тези избори са много важни за всички политически партии. За ГЕРБ изборите ще бъдат тест за потвърждаване на лидерската им позиция, за запазване и по възможност за разширяване на присъствието им в местната власт. За БСП от тези избори ще зависи евентуална смяна на председател, евентуално навлизане в още по-дълбока криза. БСП усещат, че нямат енергия в момента, нямат посока и от изборите ще зависи колко ниско е БСП в момента. За ДПС изборите ще са много тежки, защото много партии ще се опитат да влязат в електоралните им зони. ДПС винаги е разчитало на присъствието си в централната власт, за да гарантира успешни местни избори. Същото важи за Реформаторския блок. Проблемите са свързани с изработването на общи кандидатури, с обща позиция, с местни коалиции и с риска от загуба на собствен образ в местните избори. За АБВ тези избори са шанс да намерят база в местната власт.
|
|