:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,920
Активни 598
Страници 3,485
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

ДПС играе сложна игра на огледална опозиционност

Върху избора на Румяна Бъчварова се проектира битка за преразпределение на позиции, казва социологът Антоний Гълъбов
СНИМКА: "СЕГА"
Антоний Гълъбов
Антоний Гълъбов е завършил социология в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Доктор по социология, старши научен сътрудник II степен в Института по социология към БАН. Доцент в Департамент политически науки на Нов български университет. Ръководил е работната група по ромските въпроси при Националния съвет по етнически и демографски въпроси при МС. Експерт на Асоциация "Прозрачност без граници".





- Доц. Гълъбов, новият вътрешен министър Румяна Бъчварова бе избрана за вътрешен министър след разгорещен дебат, в който прехвърчаха искри на етническа основа и в разгара на аферата "КТБ". Как ще се отрази на управлението този избор?

- Върху избора на нов министър на вътрешните работи се проектираха друг тип напрежения, които нямаха пряка връзка със ситуацията в МВР, нито с кандидатурата на Румяна Бъчварова. Очевидно е, че има напрежение, което продължава да се генерира във висока степен, защото причината е в дълбокия конфликт, който продължава да се разраства в корпоративната сфера, най-общо казано. Това не е точно бизнес или корпоративна война, а по-скоро става дума за много яростна битка за преразпределение на позиции. Така че политическото напрежение е по-скоро отглас на онова, което се случва под повърхността и което има пряка връзка с преразпределението на зони на влияние. Включително с достъп до специфични ресурси от типа на средствата, които вървят от руска страна към България, с достъпа до публични ресурси и с достъпа до международния нелегален трафик. Тази битка рефлектира върху целия политически дебат.

- Как ви изглежда фигурата на министър Бъчварова и начинът, по който министър Вучков си подаде оставката?

- Аз продължавам да нямам отговор на въпроса защо Веселин Вучков настояваше това да се случи именно тогава. Не изобщо защо трябваше да бъдат сменени хората начело на тези системи, а защо именно тогава. Единственото обяснение, за което мога да се сетя, е, че причината би могла да бъде само в това да бъде получен отказ. Това означава, че не ни се показва истинската причина. В никакъв случай не мога да приема, че оставката на министър Вучков и посещението на шефа на ФБР е просто случайно съвпадение. Нямаше съмнение, че кадровите промени ще настъпят, но факт е, че в крайна сметка се случи точно обратното - кадровите промени изпревариха промените в правилата, което за пореден път създава допълнително недоверие към възможността да бъдат ревизирани необходимите реформи.

- Какво мислите за решението на премиера по отношение на Румяна Бъчварова?

- Смятам, че няма изненади, защото става въпрос за човек, който има необходимия политически и организационен опит. Представата за това, че министърът на вътрешните работи трябва да е бивш служител на Държавна сигурност, за да е квалифициран, е много далече от истината. Отговорност за всичко, което се случва в държавата, носи министър-председателят, така че тези фалшиви вайкания за това, че той щял да поеме на ръчно управление МВР, не ми звучат сериозно. В организационен и административен план Румяна Бъчварова има нужния капацитет, за да внесе малко повече предвидимост в системата.

- Да очакваме ли още "ченгеджийски номера" и скандали, свързани със службите?

- Да. Колкото по-ефективно се развива усилието за някаква рационализация на системата, толкова по-яростна ще бъде съпротивата отвътре, тъй като няма никакво съмнение - независимо от кадровите назначения и от всичко друго нашите служби продължават да бъдат силно зависими от фигури, които бяха свързани с ДС. Аз не виждам радикално скъсване и поставяне на нов модел, не виждам модел, който да функционира по различен начин от този, който познавахме по времето на ДС. Най-лошото е, че през всички тези години вътрешната съпротива успяваше да блокира всеки опит за рационализиране на системата, за подреждане на службите така, че те да извършват задачите си, а не взаимно да се занимават с това, с което се занимаваха някогашните отделения на ДС.

- Да разбирам ли, че очаквате още оставки и как ще се отрази това на квотното разпределение между четирите управляващи партии?

- Смятам, че след преодоляването на тази 24-часова политическа криза управлението в момента е по-стабилно. Най-вероятно ще има и други смени на министри. Предишният мандат на кабинет на ГЕРБ показа, че смяната на министри не се отразява върху стабилността на правителството. Това е много специфична ситуация. Най-вероятно смени ще има още преди лятото. Същественият въпрос е в каква посока ще бъдат те. Ако се върнем към оставката на г-н Вучков и всичко, което я последва - всъщност имаме смяна, която повиши нивото на политическа отговорност. Вицепремиер поема МВР, с което ГЕРБ се придвижва една стъпка по-близо да предишния дизайн на кабинета си. Тогава имаше само двама вицепремиери - на вътрешните работи и на финансите. Така че има заместване на една фигура на министър с по-високо ниво, което означава по-ясно изразена политическа воля.

- Доколко искрени са намеците за напускане на АБВ от коалицията и при какви условия може да стане това?

- В АБВ със сигурност протича важен процес. Там има вътрешна съпротива срещу участието в правителството. В това отношение жестът на Първанов (да подаде оставка като лидер на формацията) не е изолиран. Има и други гласове в АБВ, които настояват да продължи следването на много ясна проруска линия. Руските интереси в България се представляват от три политически формации и трите са в парламента - "Атака", БСП и АБВ. В един момент през г-н Първанов и през други хора в АБВ заговориха ориентации, които бяха характерни за прехода между БКП и БСП. Ако към това добавим и общия регрес на БСП, най-вероятно това ще определи цялата драма на лявото политическо пространство в следващите месеци. АБВ се опитва да се препозиционира.

- Къде в този пъзел се намира ДПС - коректив на властта или партия, която извива ръцете на всяка власт?

- Те са опозиция. Тяхното поведение е една много особена фигура и поне засега се изпълнява успешно. ДПС практически влияе върху управлението и върху процеса на вземане на решения, но не чрез противопоставяне на предложенията на мнозинството, а чрез избирателната си подкрепа. Става дума за особена игра с огледала. Това е огледална форма на опозиционна стратегия. От една страна, ДПС изпитва сериозен натиск да бъде ако не изолирано, то държано малко по-настрани от властта, но от друга страна, успява да се движи в руслото на политическите решения, така че по същество участва в управлението. Големият въпрос е, че под натиска на Патриотичния фронт ДПС инстинктивно се ориентира към традиционни свои полета, които го отдалечават от демонстрираните претенции за либерална политическа формация. Въпросът е, че в сегашния парламент има две националистически формации, те водят тежка битка и се опитват да се позиционират през противопоставянето си срещу ДПС. Това за известно време дезорганизира движението и те за съжаление отново се връщат към една стратегия, характерна за тях в края на 90-те години по времето на управлението на Иван Костов.

- Остава малко време до местните избори наесен. Какви са вашите прогнози за местния вот?

- Очаквам тежка кампания, защото тези избори са много важни за всички политически партии. За ГЕРБ изборите ще бъдат тест за потвърждаване на лидерската им позиция, за запазване и по възможност за разширяване на присъствието им в местната власт. За БСП от тези избори ще зависи евентуална смяна на председател, евентуално навлизане в още по-дълбока криза. БСП усещат, че нямат енергия в момента, нямат посока и от изборите ще зависи колко ниско е БСП в момента. За ДПС изборите ще са много тежки, защото много партии ще се опитат да влязат в електоралните им зони. ДПС винаги е разчитало на присъствието си в централната власт, за да гарантира успешни местни избори. Същото важи за Реформаторския блок. Проблемите са свързани с изработването на общи кандидатури, с обща позиция, с местни коалиции и с риска от загуба на собствен образ в местните избори. За АБВ тези избори са шанс да намерят база в местната власт.

12
3667
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
17 Март 2015 20:42
Хполитолозите ни се преквалифицираха в банални врачки - Аман бре, момци ...
17 Март 2015 21:07
Първият абзац очевидно трябва да ни респектира, да си глътнем езиците. Е, добре, гълтам го.
17 Март 2015 21:54

Първият абзац очевидно трябва да ни респектира, да си глътнем езиците. Е, добре, гълтам го.


Що трябва да си гълташ езика ? Момчето е най-обикновена соростутка на хранилката на ОО.
18 Март 2015 13:25
Интересно интервю. Но дискусия няма.
Ето пример, как едно вулгарно изхвърляне замърсява терена и - става отблъскващо да се изкаже разумно твърдение...
А е и доста неприлично... Това "момче" е ст.н.с. в БАН и доцент в НБУ.
Какви са тези хора..., къде са получавали възпитание... if at all...
18 Март 2015 15:31
Интересно този НПО-шки храненик защо смята,че работилите за ДС са вредни ,а сегашните подлизурки на ФБР и ЦРУ са мнооого полезни за БГ.
18 Март 2015 16:34
защо смята,че работилите за ДС са вредни

Защото КДС - изнесения офис на КГБ, който управляваше в сянка, доведе държавата до фалит 89-та.
И в рецидив продължи да разрушава държавата през целия преход.
Приятелите на СССР се сринаха,
а приятелите на САЩ са богати и благоденстващи държави.
Това - чисто нааблюдателски, без пристрастия.
18 Март 2015 16:40
а приятелите на САЩ са богати и благоденстващи държави.
Това - чисто нааблюдателски, без пристрастия.


интересно какво общо има това със суверенитета на България, за демократичното и процъфтяване и да не говорим.
18 Март 2015 16:52
Внушението, че в България властва демокрация, е неубедително.
В България имаме пост-соц тоталитаризъм.
Същите, които управляваха тоталитарно чрез комунистическата идеология,
днес правят същото чрез имитиране на капитализъм и демокрация.
Имаме тотален олигархичен контрол върху държавата.
Който е позволяван от "великите" сили, при условие, че отслабва държавата и я прави безвредна.
Което и наблюдаваме.

18 Март 2015 17:06
Московската агентура съсипва България, а Запада - наблюдава благосклонно.
Защото и тях ги устройва да сме слаби.
Само за българите има значение дали ни е силна държавата, обаче този разговор въобще не се повдига.
Вместо да ни позволят да помислим за общите си интереси,
ни позволяват само да се делим на българофили и русофили.
Свобода, един вид...
18 Март 2015 18:26
Защото КДС

Дъртия, Комитет за държавна сигурност имаше само няколко години, председател му беше Ангел Солаков. След това го премахнаха и остана само ДС в рамките на МВР. Сичкото синьо войнство години наред тръбеше: КДС та КДС, по аналогия с КГБ.
Когато се допускат такива фактологически грешки, това показва пълната неинформираност на този който коментира и съответно му се пожелва или да се информира, или да си мълчи за да не се излага повече от обичайното за него.
18 Март 2015 18:40
Московската агентура съсипва България, а Запада - наблюдава благосклонно.
Защото и тях ги устройва да сме слаби.


викаш ако бяхме изгонизи всички руски резиденти, лустрирали всички комунисти и ако Иван Костов управляваше досега щяхме да сме надминали Америка.
18 Март 2015 19:23
Фантастичните предположения не са довод.
А манипулация.
Аз дадох теза. Ако не ти харесва - ОК.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД