:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,413,902
Активни 314
Страници 16,799
За един ден 1,302,066

Комисията за конфискация води дела за имущество за 25 млн. лв.

СНИМКА: АРХИВ "СЕГА"
Само прокуратурата е подавала сигнали на комисията за конфискация през м.г., става ясно от отчета на председателя й Пламен Георгиев.
23 иска за общо 25.53 млн. лв. е предявила пред съдилищата комисията за конфискация през м.г. Това сочи докладът на институцията, публикуван на сайта й.

Законът вече не изисква влязла в сила присъда, за да започне процес за отнемане в полза на държавата. За да започне процедурата, е достатъчно някой да бъде привлечен като обвиняем за определени престъпления. Според данните на комисията най-много са внесените искове за конфискация срещу обвинени за пране на пари - 31%. Следват престъпленията по служба с 22 на сто и укриване на данъци в големи размери - 13%. Освен това комисията е поискала съдът да наложи запори и възбрани върху имущество за над 14 млн. лв.

През м.г. комисията е прекратила 91 проверки, тъй като е установено, че разликата между имуществото и нетните доходи на обвиняемите е под законовия праг от 250 хил. лв. Това показва, че "нормативно определеният праг на несъответствие от 250 хил. лв. е твърде висок и е основание за прекратяване на голяма част от образуваните проверки. В тази връзка са и препоръките в докладите на ЕК", пише в анализа на комисията.

През м.г. комисията е била уведомена от прокуратурата за 2516 души и е образувала 2292 проверки. Нито един друг държавен орган не е сигнализирал комисията. По закон това задължение имат всички органи, когато срещу някого има влязъл в сила акт за административно нарушение, от което може да има облага над 150 хил. лв.

Най-много проверки са образувани срещу обвинени за престъпления, свързани с наркотици, следват измамите, трафикът на хора и организираната престъпност.

Няма данни за стойността на отнетото имущество. През 2013 г. конфискуваното беше на стойност 12.6 млн. лв. и беше обявено за рекорд.



ПО СТАРИЯ РЕД

В комисията все още висят и случаи по стария закон, който изискваше влязла в сила осъдителна присъда, за да започне конфискация. По този ред са внесени 19 иска за налагане на обезпечителни мерки. Общата стойност на имуществото под запор е 2.85 млн. лв. Внесените искове за конфискация са 20 за общо 10.1 млн. лв. В сила са влезли 28 съдебни решения за отнемане на престъпно имущество за 13 млн. лв.
1105
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД