:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,415,089
Активни 268
Страници 17,986
За един ден 1,302,066

МОН затяга контрола над производството на професори

МОН пусна за обществено обсъждане промените в закона за развитието на академичния състав, от които се очаква да сложат ред в бурното производство на професори. За заемане на академични длъжности ще се въведат законови изисквания в национален мащаб. Сред изискванията ще бъдат брой научни публикации, патенти, изнесени доклади на научни конференции, отличия и награди и др. Показателите за преподавателска работа ще бъдат брой защитили докторанти, въведени нови лекционни курсове, разработени нови серии от упражнения за лекционни курсове, издадени учебници в чужбина и в България, ръководство на магистърски и бакалавърски програми и др.

Сега липсват единни изисквания за заемане на академични длъжности и всяко висше училище и научна организация сами определяха правила за провеждането на конкурсите. Това доведе до бум на професори и доценти. За 4 г. броят на професорите се е увеличил двойно - от 773 на 1414. Броят на доцентите също нараства главоломно - от 308 към февруари 2012 г. до 1750 към края на миналата година. Според тези данни излиза, че през последните две години висшите училища и научните организации са произвеждали по повече от един професор на ден, включително през почивните дни и официалните празници.

Конкретните национални изисквания по научни области и за всяка академична длъжност ще се определят в правилника за прилагане на закона. Оценяването на дисертацията ще се допуска само за кандидатите, които отговарят на тези изисквания. Самите членове на журито също трябва да покриват тези изисквания.

ПРОЗРАЧНОСТ

Материалите по конкурсите ще са общодостъпни в интернет за минимум 2 години от приключването на съответната процедура. Действащият регистър на хабилитираните лица и трудовете им към центъра за информация и документация ще бъде разширен, като в него се записват индивидуалните наукометрични показатели, както и академичните постижения на преподавателите.
12
1749
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
13 Април 2015 19:54
След дъжд - качулка!
Промените в закона ще предвидят ли известна диференция между професорите (респ. доцентите) в зависимост от изискванията, спрямо които са били избрани за такива?
13 Април 2015 22:48
Професор значи преподавател във ВУЗ. Виновни са ония, които вложиха в думата смисъл на изключителни познания и опит и внушиха това на обществото. На практика повечето от тях са обикновени даскали.
14 Април 2015 08:10
А какво възнамеряват да правят с напроизведените на килограм доценти и професори, че и доктори, от края на 2010-та, когато влезе в сила ЗРАСРБ, до момента на влизането в сила на промените?! Или: нашите хора си ги уредихме, оттук нататък ... И като ще ползваме чуждия опит, защо ще продължаваме да делим хабилитираните на доценти и професори? Да не говорим, че като се спомене за "наукометрични" параметри (гонене на бройки публикации, цитати и прочее...), почва да ми се повръща. Като зная как едни други най-"наукометрично" се цитират... Че и нови жанрове се пръкнаха покрай ликвидирането на СНС-тата: монография от трима автори примерно.
14 Април 2015 10:41
Сега липсват единни изисквания за заемане на академични длъжности и всяко висше училище и научна организация сами определяха правила за провеждането на конкурсите. Това доведе до бум на професори и доценти. За 4 г. броят на професорите се е увеличил двойно - от 773 на 1414.
Всичко това е следствие на умствената дейност на оня малоумник египотолога Игнатов. Той трябваше да уреди неговите хора от НБУ със звания (длъжности според него), като миндянина Евгений Дайнов, когото ВАК не направи професор.
Аз когато станах през ВАК бях единствена за годината в Университета. След като излезе законът можах да преброя над 20-тина професори (сега станаха много повече), а доцентите не можеха да се преброя. Един ВАК-овски професор стана на тяхното представяне и запита ректорката: "Вие отчетохте намаление на научната продукция н Университета, а рязко увеличение на професории и доценти". Най-голямата простотия беше, че всеки си избира рецензетите, които най-мнаого му прилягат.
Във ВАК ние имахме 2 рецензии (от рецензенти, които избираше съвета) + 18-20 души, които гласуват и във всеки случай имаше различни мнения. Имаше и високи критерии и кандидати, които не отговаряха на тези критерии не се допускаха от самите научни звена да кандидатстват. След Игнатовската простотия всяко звено във всеки унивесритет си направи изключително занишени критерии ( с изключение на институтие на БАН и СУ) и даже тези критерии не се спазваха. Много сега стават доценти на втория ден след вземане на докторска степен, а професори, 1 година след доцентското звание. Нямаше го контрола на ВАК.
14 Април 2015 10:49
suhar
Професор значи преподавател във ВУЗ. Виновни са ония, които вложиха в думата смисъл на изключителни познания и опит и внушиха това на обществото. На практика повечето от тях са обикновени даскали
Ей много ги разбираш тези работи. Туй във вашто село ли ги правят така професорите, да преподават в селското даскало.
Инак в цял свят за професор се гледа каква научна продукция има. Във Франция професор се прави централизирано, като това е титла (или звание както беше у нас). След това той може да си търси работа в цяла Ф ранция с това звание. Истина е, че в Германия университетите ги правят, но германците нямат нашия манталитет. Те се стремят да назначат именит професор. Университетъут в Ерланген беше назначил професор от САЩ, защото има високи научни постижения и на нашия етаж имаше доцент (той сигурно сега е професор) от Англия.
14 Април 2015 12:49
Понеже св. София и Маркса непрекъснато пишат, че хабилитациите били на килограм, че драмата е пълна без изискванията на ВАК, ето какво пише шефът на СУБ и замшеф на БАН в доклада си :
Сборът на академичните длъжности „доцент” и „професор” за 2011 – 2014 г. е по-нисък, отколкото за 2007 – 2010 г. Следователно хиперболите в пресата, че новият закон е отворил пътя за лавина от избиране на подобни академични длъжности, е пресилен, а се развива нормалният необходим процес за създаване на нови хабилитирани кадри.

Натисни тук
14 Април 2015 16:49
Тук някой пише какъв професор е, дава съвети, показва ампломб, а гледам бая грешки е допуснал като е писал Сигур и професорските му неща са такива , ама иначе на другите кусур намира
14 Април 2015 16:52
Аре! Кой ...бал - ...бал! Кака са ожени!
14 Април 2015 17:22
Все едно е, с какви диаманти ще се накичи една умираща старица - истински или имитации. Впечатленията и в двата случая ще са близки.
Умиращата старица в случая е академията (разбирайте го в широкия смисъл) в България. Академичните титли са декорацията.
14 Април 2015 17:37
Само искам да напомня пак за румънския пример (отново неудобен в България?): там отмениха всички титли, получени по закона подобен на нашия и конкурсите се проведоха отново. Толкова. Всичко друго е еквилибристика.




14 Април 2015 17:40
Марксе,
другарят Тодор Живков също беше професор. Щракни 2 клавиша, прочети и после пак коментирай!
14 Април 2015 17:47
Когато Т.Живков стана професор, казах това на приятелите си със сериозен тон. Те помислиха, че се подигравам и ме посъветваха да внимавам какво говора, да не ме приберат в милицията. Бог ми е свидетел !
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД