Старата идея на БСП да отпадне практиката да се отработват в събота дните между празниците, с които се удължава почивката, изглежда, е на път да се реализира. Проверка на "Сега" показа, че тя среща широко одобрение сред депутатите както от управляващото мнозинство, така и от опозицията. Идеята е на червения депутат Петър Кънев, който за пръв път я предложи в края на 2013 г. Тогава парламентът така и не я разгледа.
Пред "Сега" Кънев обясни, че ако работникът не желае да работи в промеждутъка между официалните празнични дни и уикендите, ще трябва да подаде молба за отпуск. Работодателят обаче не е длъжен да я одобри, ако има необходимост от присъствието му. Според депутата бизнесмен отработването на празнични дни е чиста загуба за работодателите, тъй като трудът в тези дни е крайно неефективен. Той изчисли, че ако сега се отработват средно по 4 празнични дни годишно, това правело около 12 милиона загубени човекодни за бизнеса.
Все още не е ясно дали депутатът ще предложи идеята във варианта й от 2013 г. Тогава той предлагаше въобще да отпадне сливането на почивни дни, което сега се прави по усмотрение на правителството, а всяка фирма да си прецени има ли нужда да работи през това време. Така допълнителните почивни дни ще бъдат за сметка на платения годишен отпуск.
В ГЕРБ са по-скоро "за" предложението на Кънев, доколкото то изразява интересите на бизнеса. "Ние ще се съобразим изцяло с мнението на бизнеса, който познава най-добре проблемите, произтичащи от отработването на празнични дни", коментира зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ Красимир Велчев. Предложението подкрепи и съпартиецът му Димитър Главчев с аргумента, че никъде в Европа няма подобна практика правителството да слива празнични дни, които после да се отработват. Той призна, че бъдещият законопроект облагодетелства работодателите, тъй като по този начин ще се стопят отпуските на работниците.
Принципно одобрение към идеята показа и депутатът от Реформаторския блок Мартин Димитров. "Искам да разгледам възможните аргументи "за" и "против", но съм склонен да го подкрепя. В ЕС няма такива неща, а това е моделът, към който трябва да се стремим", обясни той.
Положителен смисъл откри и Петър Чобанов (ДПС). Той обаче изтъкна, че предложението на БСП трябва да се подложи на широко обсъждане, ако остане във варианта му от 2013 г. "Ако има 5-6 такива дни през годината, това отнема една седмица от самия отпуск. Трябва по-широк консенсус - хората да кажат дали са съгласни да им се намалява отпускът и да не го ползват, когато те решат, а автоматично да им се приспада за тези дни, които някой друг решава вместо тях кога да бъдат", посочи бившият финансов министър в кабинета "Орешарски".
"Абсолютно съм съгласен, че е неудачно и непродуктивно да се работи в събота. Това е един лежерен ден, най-много да го използваме да си почистим бюрото", коментира съпредседателят на групата на БДЦ Светлин Танчев. Според него важна мярка в тази посока е въвеждането на почасово заплащане, което би позволило на бизнеса сам да прецени кога да си върши работата, а държавата трябва да стои настрана от подобни решения.
Той призна, че бъдещият законопроект облагодетелства работодателите, тъй като по този начин ще се стопят отпуските на работниците.
Съвсем се обърках - "топенето на отпуски" лява или дясна политика е?