След поредица от анализи за задълбочаващите се разлики между регионите в България и правителството призна официално, че плановете се разминават с реалността. За първите 8 години в ЕС безработицата в най-бедния европейски регион - Северозападния, се е увеличила със 7%. Не са помогнали и еврофондовете - Северозападният регион е на последно място по усвоени средства със 7.4% дял от оперативните програми и Програмата за развитие на селските райони. Проблеми има и с изпълнението на плановете за развитие на Северния Централен район и Североизточния район, при които се наблюдава само частичен напредък в някои от показателите.
Това показва оценката за изпълнението на плановете за развитие на три от 6-те региона на развитие за периода 2007-2013 г. Правителството одобри на последното си заседание окончателните доклади за резултатите от анализа на изпълнение на стратегическите документи.
Регионалният министър Лиляна Павлова не счете за нужно да представи резултатите от оценките и Министерският съвет се отчете с публикуване на кратко прессъобщение по темата. От него става ясно, че Северозападният регион не просто не се развива, а запада. Той продължава да е районът в ЕС с най-ниско равнище на развитие, на последно място е и по БВП на глава от населението у нас. Към края на периода - 2013 г., коефициентът на безработица е 14% при 12.9% за страната. Регионът е най-слабо населеният - 42.5 души на кв. км при 65.3 среден показател за страната. Естественият прираст във всички области, попадащи в Северозападния регион, е отрицателен, като средно за района коефициентът възлиза на -10.5 промила. Планът за развитие на региона е имал ограничен ефект и целите не са постигнати, е оценката на експертите.
Устойчивото нарастване на безработицата е факт и в Северния Централен район, който също не е помръднал от предпоследното място в класацията за икономическо развитие на регионите у нас. В края на 2013 г. безработицата е 15.3%. По данни към 2011 г. произведеното БВП на глава от населението възлиза на 6838 лв. при средно за страната 10 248 лв. Оценката на общото въздействие показва драстично разминаване между потенциал за икономическо развитие и осъществен напредък, изтъкват експертите.
От 2007 г. насам няма сериозна динамика и в данните за Североизточния район, който от началото на този период се класира неизменно на четвърто място по дял на произведения БВП. През 2013 г. районът е бил с най-високия коефициент на безработица на населението на възраст 15-64 г. - 16.9%. Негативните демографски тенденции се задълбочават. Оценката за този регион показва най-значителен напредък при изпълнението на целите, насочени към устойчиво градско развитие и подобряване на социалната и образователната инфраструктура. От регионалното министерство обясниха, че подробните доклади ще се появят, след като бъдат публикувани решенията на МС за одобряването им.
|
|