Шестима французи по чудо успяха да се спасят от дулото на пистолета на терориста Амеди Кулибали, който на 9 януари нахлу в кашерен супермаркет в Париж и взе 16 души за заложници. Съобразителна служителка на магазина вмъква 6-имата в хладилните складове и благодарение на това те оцеляват. Кулибали уби четирима от заложниците си, преди френските спецчасти да го "неутрализират", ликвидирайки го. Много медии предаваха директно развитието на кризата в супермаркета.
Шестимата, укрили се в хладилното помещение, преди дни заведоха съдебен иск срещу френския новинарски телевизионен канал BFMTV - една от многото медии, излъчвали пряко заложническата драма в супермаркета. Ищците твърдят, че прякото предаване, в което е разкрито местонахождението им в магазина, реално е застрашило живота им по време на кризата. В телевизионния ефир журналист от BFMTV съобщава, че една жена се крие в хладилното помещение на магазина. Излъчването на тази информация е в основата на заведеното дело.
По време на атаката нападателят
Амеди Кулибали гледа телевизия
и е наясно какво става извън магазина. За късмет на укрилите се в хладилното помещение той не чува, че и там има хора. "BFMTV, едва не направихте огромна, огромна грешка", казва жена, чийто съпруг се е крил в хладилното помещение на магазина. Тя обаче отказва да съобщи името си. "Терористът е гледал BFMTV... За щастие обаче не е попаднал точно на това съобщение, защото ако това се беше случило, съпругът ми и останалите петима души щяха да бъдат мъртви."
Адвокатът на ищците Патрик Клугман обяснява пред френските медии, че животът на заложниците "е щял да бъде изложен на риск, ако нападателят Кулибали е знаел какво в реално време излъчва каналът BFMTV". Според него при директното излъчване на нападението над парижкия кашерен супермаркет "липсваха най-основните мерки за безопасност". "След като бе съобщено, че в хладилните помещения се крият хора, настъпи огромна паника. За тези, които се укриваха в този склад, и за роднините им публичното оповестяване на тази информация можеше да означава фатален край", смята защитникът Клугман.
Още през януари от BFMTV обясниха, че преди да бъде излъчена информацията, са се консултирали с полицията. Оттам заявили, че
"няма проблем да съобщим това,
тъй като жената вече не е била изложена на пряка опасност... Ако Кулибали беше отишъл в хладилния склад, то от полицията ни увериха, че ще могат да го неутрализират или да го застрелят".
Тв каналът се извини за "информацията, която е накарала заложниците или семействата им да смятат, че животът им е в опасност". От телевизията обаче са категорични, че след като първоначално излъчили съобщение, главният редактор преценил, че не е необходимо репортажът да бъде излъчван повече и материалът не е пускан.
Парижката прокуратура започна разследване на медийното отразяване на атаката срещу кашерния супермаркет заради евентуалните обвиненията, че "са били застрашени човешки животи", потвърди и говорителката на институцията Анес Тибо-Льокюивр. Според нея е прекалено рано да се каже каква глоба или присъда може да отнесе медията. Бившите заложници обвиняват тв канала, че е изложил живота им на риск, като умишлено е пренебрегнал изискванията за безопасност. Според френския закон всеки, признат за виновен в подобен вид нарушение, може да получи максимална присъда от една година затвор и глоба от 15 000 евро. "Начинът на работа на медията в реално време в подобна ситуация е равносилно на това да подтикнеш някой да извърши престъпление", обяснява Клугман.
Адвокатът Патрик Клугман твърди, че целта на ищците не е да получат финансово обезщетение, а
да накарат медиите да отговарят за действията си
и в бъдеще при отразяването на подобни кризи да не се излага на опасност животът на други хора. Според юриста тв репортерите също така са възпрепятствали пристигането на спецчастите.
Тв каналът не е единствената медия, от която ищците са недоволни. Защитникът Клугман добавя, че и други медии са се държали безотговорно при отразяването на живо на заложническата драма в кашерния супермаркет, която се разигра два дни след нападението над редакцията на сатиричното издание "Шарли ебдо", при което двамата братя Шариф и Сейд Куаши, приятели на Кулибали, убиха 12 души. "Доста други медии не проявиха уважение към основни правила за безопасност - първо, като излъчваха директно операцията на спецсилите, както и че съобщиха за акцията срещу барикадиралите се в печатница край Париж братя Куаши, докато Кулибали все още държеше заложниците в супермаркета", се казва в подадения съдебен иск.
Френски юристи твърдят, че случаят е безпрецедентен. "Казусът е доста спорен, тъй като по дефиниция журналист не е длъжен да мисли за благоразумие или сигурност при изпълнение на служебните си задължения", казва Кристоф Биго, който е юрист по медийно право.
---
РАЗЦЕПЛЕНИЕ
Редакционният екип на сатиричното издание "Шарли ебдо" се раздели на два лагера по въпроса как да бъде разпределена сумата от 30 млн. евро, която бе събрана от продажби и дарения след атаката от 7 януари, писаха френските медии. 11 души от сатиричния седмичник, начело с журналиста Лоран Леже, настояват за равно разпределение на акциите между работещите в "Шарли ебдо". В момента 40% от акциите се държат от родителите на карикатуриста и главния редактор Шарб, който бе убит при нападението, други 40% са собственост на карикатуриста Рис, който още се възстановява в болница от раните си, и 20% са притежание на мениджъра Ерик Порто.
"Всички тези пари създават повече вреди, отколкото добрини", заяви адвокат на ръководството на изданието, пожелал анонимност. Той обясни, че с натрупаните средства ще се осигури ежеседмичното излизане на "Шарли ебдо", което преди атаката бе на ръба на фалита. "След това ще трябва да платим и 60% данък върху получените дарения", допълва юристът. Средствата от даренията ще отидат при семействата на убитите журналисти от сатиричния седмичник. "Приходите от продажбите отиват в касата на изданието, като те ще бъдат използвани за създаването на фондация, чиято основна задача е децата в училищата да изучават как свободно да се изразяват."