Всички разкрития за контрабанда, включително и на огромни количества цигари, започват шумно, а провалите им в съда минават безшумно. |
Всеки и сам може да си изчисли, че в такъв случай
щетата за държавата надхвърля 100 млн. лв.
И то само от тази далавера, при това - при още не докрай разплетена фактическа обстановка.
Звучи като изключително успешна операция - предотвратени вреди за десетки милиони, арестувани дузина митничари, че за щипка разнообразие - и няколко гранични полицаи задържани Още повече че акцията бе представена като международна операция срещу канал за контрабандата на акцизни стоки. Дори беше вкаран съспенс, че всичко тръгнало от някаква сложна оперативна комбинация.
Всъщност се оказа, че разплитането на контрабандата е тръгнало, след като в пловдивския квартал "Столипиново" били забелязани хора да разтоварват камион с цигари. Това довело до съмнение и оперативен сигнал до пловдивската полиция. Шофьорът, който бил турски гражданин, бил задържан на място. Пак на място са били арестувани седем лица, които са се намирали около ТИР-а и
всъщност са го разтоварвали
Камионът е бил с българска регистрация, която впоследствие се оказала фалшива. Истинската регистрация била в Турция. Показано бе дори и как аматьорски българският номер е залепен върху оригиналния турски. Според МВР и прокуратурата е било установено, че от Турция два товарни автомобила са излезли с документи за цигари, в България обаче влизали през ГКПП "Капитан Андреево" вече с други - цигарите се превръщали в бобини за текстилната промишленост. Не е бил правен дори никакъв опит да се прикрива истинският товар. Нещо повече, в хода на разследващите действия станало ясно, че каналът е работил интензивно от няколко дни и поне 15 пъти ТИР-ове са минавали границата по същия начин по време на смените на арестуваните митничари и гранични полицаи, твърдяха от вътрешното министерство.
Покрай тази операция премиерът
Бойко Борисов участва дори в блицконтрол и
обясни пред парламента "как са заловени корумпирани митничари на границата". Той също обяви, че от 28 февруари по негова информация били пуснати цели 15 камиона контрабанда. Те не са знаели, че камерите работят и са ги заснели. И точно тогава, когато са минавали камионите, началникът или е бил в отпуска, или в болнични, обясни премиерът и се похвали, че действат безотказно и смело.
Нещо повече. Той обяви по Нова тв, че "през празниците цели смени митничари и граничари са работели като организирана престъпна група. Колегите от Турция ни подадоха информация кога влиза контрабанда от цигари. Те обаче, като я получат, я скъсват, но не знаят, че носителят остава в машината. Сега като ги проверихме, хванахме кои са били на смените, хванахме и тировете. Може би всичко, което е работело там, ще бъде махнато."
Каква обаче бе изненадата, след като само няколко дни по-късно се оказва, че почти
всички митничари и гранични полицаи са на свобода,
че и на повечето дори обвинения не им бяха повдигнати. От време на време се появяват прокурорски и полицейски оплаквания, че митницата не давала информация, но като краен резултат засега митничарската нишка удря на камък и катастрофира в съда - дори и като опит за вземане на мерки за неотклонение задържане под стража за някои от заподозрените държавни служители. Така в ареста останаха някакви хора от транспортна фирма и някакви помагачи. Все пак преди дни бяха обвинени двама митничари за това, че не упражнили контрол и допуснали контрабандата.
В същото време се оказа, че сред заподозрените сега митничари дори е имало човек, който е бил арестуван по време на мащабната операция под кодовото име "Граница", с която миналото управление на ГЕРБ се хвалеше. Тогава, през 2010 г., пак бяха арестувани много митничари и граничари и пак на "Капитан Андреево", и пак цяла смяна. Само преди няколко месеца обаче всички те бяха оправдани от Окръжния съд в Хасково. При арестите преди пет години бе обявено, че те са арестувани по сигнали от фирми превозвачи и граждани за корупционни практики на пункта. Че по време на разследването били извършвани и контролирани преминавания на границата, а порочните практики били документирани със специални разузнавателни средства. Накрая обаче дори прокурорът отказа да подкрепи обвинителния акт срещу подсъдимите.
От мотивите за оправдателната присъда на съда пък стана ясно, че на практика порочно
агент под прикритие е осъществил провокация
към подкуп срещу митничари от ГКПП "Капитан Андреево". А провокацията сама по себе си е престъпление по НК. Съдът разкритикува разследващите, че не са събрали никакви доказателства за вината на подсъдимите. Според мотивите в разследването са участвали двама агенти под прикритие. Единият бил заснел с камера митническа проверка. Никъде в записите обаче не се виждало искане или предаване на подкуп.
Вместо това агентът предварително поставил доларова банкнота в паспорта, който предал за проверка. Съдът тълкува това като провокация към подкуп. "Предварителното създаване на условия за даване, респективно за получаване на неследващ се дар се квалифицира като престъпление. Това документирано поведение е в разрез с даваните инструкции в никакъв случай да не извършват действия, съпоставими с провокация към подкуп", пише в мотивите. Вторият агент, който бил под прикритието на стюард на туристическа фирма, направил същото. Преди да стигне до митническата проверка, той поставил 20 лв. в документите, които трябвало да даде на служителите.
Според съда друг сериозен пропуск било, че никъде по делото няма документи на агентите да са давани "служебни пари", с които да подкупват митничарите, т.е. дори след това да се открият банкноти у задържаните, няма как да се разбере дали са същите, защото не са описани серийните им номера и други белези. Разпознаване на задържаните от единия агент било направено по телефона, като снимките му били дадени предварително. "Парадоксално е, но е било провеждано и разпознаване, като предварително на служителя под прикритие са били представени фотоалбумите, съдържащи снимките на подсъдимите. Прави впечатление и още едно обстоятелство - драстичната разлика във фона на снимката на подсъдимите и този на останалите, представени за разпознаване снимки във всички изготвени фотоалбуми", се твърди в мотивите на съда.
Оправдателна присъда бе четена и за други арестувани след
специализираната полицейска операция "Граница" през 2010 г. Този път от Ямболския окръжен съд. Там пък други четирима митничари и гранични полицаи бяха признати на невинни по обвинението във вземане на подкуп. И четиримата са работели на ГКПП "Лесово". И тук местният прокурор по делото не подкрепил обвинителния акт, внесен от Софийска градска прокуратура, поради липса на доказателства. В съдебната зала станало ясно, че по време на спецакцията един от подсъдимите изобщо не е бил на работа, други двама са били на друго място, а не на описаното от свидетелите.
И тук някъде човек започва да се чуди - оперативните ли лошо събират доказателства, прокуратурата ли лошо ги закрепва, или пък съдът превратно ги чете и разчита. Това от незнание, от безхаберие ли е, или е умишлено или случайно? Как става всичко това на практика, за да се стига винаги до провали?
Каквато и да е истината обаче, едно е сигурно - всички т. нар. митничарски дела катастрофират челно в съдебна зала. И на практика няма нито един известен случай, в който да има осъден - още по-малко вкаран в затвора - корумпиран митничар.
Наскоро Апелативният съд в Пловдив освободи от ареста и шумно задържания за подкуп и. д. началник на свиленградската митница. Той бе зрелищно арестуван от агенти на ДАНС на 28 януари т. г. На следващия ден прокуратурата излезе с официално прессъобщение, че за 30-40 минути той два пъти бил приел подкуп. След претърсване в кабинета му били открити още над 12 000 евро. В жилището му пък били намерени 6000 лв., а във връхните му дрехи - три чувала с митнически документи, оригинали и копия. Самият той не се призна за виновен и обяви, че е накиснат.
Накрая той бе пуснат срещу гаранция от 5000 лв.
Сигурно след някоя и друга година ще пишем и за оправдателна присъда. Нищо не се случва в съда и за задържаните през май 2012 г. 32-ма митничари. Или пък за други задържани пак 32-ма митничари през ноември 2014 г.
Има още много примери за шумни акции и безшумни провали. Проблемът е, че така нито корупция, нито контрабанда се бори. И че лъсва колко разграден двор всъщност е не само границата, ами и цялата държава.
Хубаво е, че сега управлението се хвали как намерило ваксата срещу контрабандистите, как вкарало десетки и стотици милиони повече в хазната. Ама всичко това увисва във въздуха, като няма и един осъден корумпиран.