:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,659,602
Активни 611
Страници 2,167
За един ден 1,302,066
Консулт

Как се работи по трудов договор в държавната администрация

Постъпвам по трудов договор в държавната администрация. Има ли някакви специални правила, като не си по служебно правоотношение?

Ю. А., София



Според Закона за администрацията "дейността на администрацията се осъществява от държавни служители и лица, работещи по трудово правоотношение". Известно е, че редът за назначаването и статутът на държавните служители се определят със специален закон и това е Законът за държавния служител.

В Закона за администрацията изрично е определено, че служителите по трудов договор в администрацията се назначават по Кодекса на труда (КТ). Именно в кодекса има специален раздел, озаглавен Допълнителни условия за работещите по трудово правоотношение в държавната администрация. Точно тук са дадени и правилата, по които в администрацията работят и хора по трудово правоотношение. Такива има на практика във всяко ведомство, включително и в МВР, Министерство на отбраната. На практика в много от основните положения работата по трудов договор и по служебни правоотношения си приличат.

Така например и при трудовия договор има правила, при наличието на които не може да се постъпва на работа по различни съображения. Така чл.107а. от КТ определя случаите, в които с едно лице не може да бъде сключван трудов договор за работа в държавната администрация. Това би било например лице, което би се оказало в йерархическа връзка на ръководство и контрол със съпруг или съпруга, с лице, с което е във фактическо съжителство, с роднина по права линия без ограничения, по съребрена линия до четвърта степен или по сватовство до четвърта степен включително. Не може да работи не само по служебно правоотношение, но и по трудов договор в администрацията и човек, който е едноличен търговец, неограничено отговорен съдружник в търговско дружество, управител, търговски пълномощник, търговски представител, прокурист, търговски посредник, ликвидатор или синдик, член на орган на управление или контрол на търговско дружество или кооперация. Забраната се отнася и до лице, заемащо ръководна или контролна длъжност на национално равнище в политическа партия. Изрично е посочено, че тази забрана не се отнася за членовете на политически кабинети, съветниците и експертите към тях. При сключването на трудовия договор лицето задължително подписва декларация, че горепосочените обстоятелства не са налице.

Трудовите договори се сключват от органа на държавната власт или от упълномощен от него заместник, или от главния секретар, или от постоянния секретар на отбраната, или от постоянния секретар на Министерството на външните работи. КТ изрично разпорежда, че на ръководителите на териториални звена или на териториални поделения, създадени с нормативен акт, могат да се възлагат правомощия във връзка със сключването, изменянето и прекратяването на трудовите правоотношения със служителите в звената или поделенията.

Именно пред тях всяко лице, което сключва трудов договор, трябва да декларира своето имотно състояние при постъпване. Отделно всяка година до 30 април служителят е длъжен да декларира пред работодателя своето имотно състояние, както и получените през предходната календарна година доходи от договори за допълнителен труд, доходи от възнаграждения по извънтрудови правоотношения, както и работодателят/възложителят, който ги е изплатил, и основанията за тяхното получаване.

Иначе минималните и максималните размери на основните заплати по нива и степени, размерите на допълнителните възнаграждения на служителите, работещи по трудово правоотношение в държавната администрация, както и редът за получаването им се определят с нарочна наредба на Министерския съвет. Що се отнася до индивидуалния размер на основната заплата, то тя се определя "в зависимост от нивото на заеманата длъжност, квалификацията и професионалния опит". Предвидени са и допълнителни възнаграждения. Те може да дойдат от нощен труд, извънреден труд, за работа през официалните празници, за времето на разположение или пък за постигнати резултати. Изрично е определено, че извън тези случаи на служителите, работещи по трудово правоотношение в държавната администрация, не може да се определят други допълнителни възнаграждения. Записано е дори, че "в други закони не може да се определят допълнителни възнаграждения на служителите". В същото време обаче е определен специален ред за допълнително възнаграждение "за постигнати резултати". Така то трябва да се определя за точно и в срок изпълнение на поставените задачи и се изплаща четири пъти годишно - през април, юли и октомври през текущата година и през януари - за предходната, въз основа на оценка. Размерът на това допълнително възнаграждение не може да надвишава 80 на сто от начислените му за съответната година основни заплати. На практика това е само поредно доказателство, че трудовият договор и служебното правоотношение си приличат на много места. Така и служител на трудов договор може да участва като представител на държавата или общината в органите на управление или контрол на търговските дружества с държавно или общинско участие, но също като държавните служители не може да получава възнаграждение.

КТ определя и правилата за възнаграждение за платен годишен отпуск и обезщетенията за служителите, работещи по трудово правоотношение. Те се определят въз основа на индивидуалната основна месечна заплата към датата на започване на ползването на отпуска или датата на възникване на основанието за получаване на съответното обезщетение.

Изрично е записано, че при изпълнение на трудовите си задължения служителите трябва да спазват правилата на Кодекса за поведение на служителите в държавната администрация.



2
8934
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
14 Април 2015 22:03
Как се работи- трудно, трудно се работи. Защо ли....защото по КТ се работи, а по Закона за държавни служител се служи, по точно с подпомага органа по назначаването. Тоест по единия закон имаме работодател за който се трудиш, работиш, а по другия орган по назначаването когото подпомагаш. А иначе "коментарът" е преразказ по картинки, т.е по членове от закона....
14 Април 2015 22:03
Как се работи- трудно, трудно се работи. Защо ли....защото по КТ се работи, а по Закона за държавни служител се служи, по точно с подпомага органа по назначаването. Тоест по единия закон имаме работодател за който се трудиш, работиш, а по другия орган по назначаването когото подпомагаш. А иначе "коментарът" е преразказ по картинки, т.е по членове от закона....
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД