Кампанията по подаването на декларациите за помощите за следващия отоплителен сезон започва през юли и е до октомври. |
За изминалия отоплителен сезон хората с ниски доходи получаваха по 72 лв. и 20 ст. месечно за пет месеца - от ноември до март, или общо 361 лв. за целия сезон.
"Едно от условията за достъп до целева енергийна помощ е доходът, като доходът за достъп е значително по-висок в сравнение с условието за месечно социално подпомагане. Той варира между 108.60 лв. и 202.20 лв., като най-висок доход се допуска за най-рисковите групи - възрастните хора над 75 години, които живеят сами; лицата с трайно намалена работоспособност и самотните родители с деца до 18-годишна възраст. А това са и най-силно засегнатите и уязвими рискови групи", обясниха от социалното министерство пред "Сега". Условието е средномесечният доход за предходните 6 месеца преди месеца на подаване на декларацията да бъде в границата на диференцирания минимален доход, за да се включи лицето или семейството в програмата. За отоплителния сезон на 2014/2015 г. броят на получилите целеви помощи беше близо 255 хил. Това е с около 4 хил. повече спрямо предишния отоплителен сезон.
ДОБАВКИ
Размерът на целевата помощ за отоплителен сезон 2014/2015 г. първоначално бе 65.72 лв., но след увеличение на цената на тока се увеличи и базата, на която се определя месечният размер на целевата помощ за отопление от 280 на 385 квтч електроенергия. Така целевата помощ бе увеличена до 72.20 лв. Сега отново се предлага увеличение на тока със средно 2%, което означава, че най-вероятно социалното министерство ще изчака да се приеме окончателно новата цена на тока, за да се измени отново и базата и да се увеличи размерът.