:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,700,714
Активни 447
Страници 11,644
За един ден 1,302,066
Казус

774 жители на Гватемала съдят университет от САЩ за 1 млрд. долара

Ищците по колективния иск твърдят, че са използвани в медицински експеримент, без да е искано съгласието им за това
Снимка: ЕПА/БГНЕС
2010 г. Американският държавен секретар Хилари Клинтън се извини за извършваните медицински експерименти в Гватемала през 40-те и 50-те години на ХХ век.
774 жители на Гватемала подадоха колективен съдебен иск в съд в американския град Балтимор, щата Мериленд, срещу университета "Джонс Хопкинс", като настояват за обезщетение в размер на 1 млрд. долара. Те твърдят, че ВУЗ-ът е участвал в умишленото заразяване на стотици гватемалци с болести, предавани по полов път, сред които сифилис и гонореа. Това е станало по време на медицински експеримент, осъществяван през 40-те и 50-те години на ХХ век.

В съдебния иск, в който се споменава и известната с филантропската си дейност фондация "Рокфелер", се казва, че двете институции са съдействали на американската държава в "намирането на подкрепа и финансиране" за реализирането на експеримента. Те са наемали учени и лекари, участвали в опитите, чиято цел е била да се установи дали пеницилинът може да предотврати разпространението на заболявания, предавани по полов път.

Изследователите в медицинския факултет в "Джонс Хопкинс" са имали "сериозно влияние" при осъществяването на научната програма чрез комисиите, одобрявали федералното финансиране на експеримента, се казва в иска. От него става ясно, че учен, чието участие в опита е финансирано от фондацията "Рокфелер", многократно е пътувал до Гватемала и е проследявал развитието на заболяването поне при 6 заразени гватемалци. В съдебния иск се казва също, че компании, предшественици на фармацевтичния гигант Bristol-Myers Squibb, са доставяли пеницилина, използван в експеримента. Те са знаели, че опитът е секретен, и хората, участващи в него, не са дали съгласието си за това.

Опитите, които са осъществявани в периода между 1945 г. и 1956 г., са пазени в тайна до 2010 г., когато са разкрити от преподавателката Сюзън Ривърбай. Не са публикувани резултатите от експеримента, а заразените жители на Гватемала не са информирани за последствията от участието си в тестовете; не им е осигурено последващо медицинско наблюдение, нито са информирани за това как могат да се предпазят от разпространението на инфекции, става ясно от внесения в съда документ, подписан от 774 гватемалци. Сираци, затворници и хора с ментални увреждания умишлено са заразявани с болести, предавани по полов път, за да се види въздействието на пеницилина върху тях.

В съдебния иск е приложена кореспонденция между един от учените, ръководили програмата, който споделя с лекар, че ако "някоя организация с добри намерения" разкрие, че в експериментите участват хора с ментални увреждания, "ще се вдигне голям шум". И стига до заключението: "Не виждам причина да казваме къде се осъществяват опитите и какви са доброволците".

Адвокатът на ищците Пол Бекман от Балтимор обяснява, че от 774 ищци около 60 са оцелели, въпреки че са участвали в експеримента. Останалите, които са се подписали под иска, са роднини на заразените, които са починали в резултат на инфекции, както и косвени жертви - били са заразени от членове на семействата си и от сексуални партньори. "Хората, които са отговорни за провеждането на експеримента, от доста време са мъртви", обяснява Бекман. "Документите обаче са тук и разполагаме с много подробности, които са в подкрепа на твърденията, описани в жалбата".

Марта Орейана е била 9-годишно сираче, когато става част от експеримента. В интервю за в. "Гардиън", дадено през 2011 г., тя си спомня, че насила е била преглеждана от чужденци с бял цвят на кожата и от гватемалски лекар, пристигнали в болницата към сиропиталището, където е била настанена. "Никога не ми обясняваха какво правят, нито пък ми даваха възможност да откажа нещо", споделя Орейана. "Почти през целия си живот не знаех истината. Само Господ може да им прости".

През 2010 г., когато е разкрита истината за опитите в Гватемала, държавният секретар Хилари Клинтън се извини за програмата, след като назначената от президента комисия по биоетика направи разследване и установи, че при експериментите "е имало безотговорно нарушаване на основни етични норми".

Тогава потърпевшите от опитите гватемалци и роднините им заведоха колективен съдебен иск срещу САЩ заради научната програма. Искът обаче не влезе в съдебната зала, тъй като през 2012 г. съдът реши, че няма основание той да бъде гледан в съдебна зала. Според магистратите американското правителство не може да бъде подведено под отговорност за действия, осъществени извън територията на САЩ. Юристът Пол Бекман вярва, че новото съдебно дело има по-голям шанс за успех, тъй като е заведено срещу частни юридически лица. Университетът "Джонс Хопкинс" и фондацията "Рокфелер" категорично отричат да са участвали в експериментите. Говорителка на медицинския факултет към ВУЗ-а заяви, че институтът изразява "дълбоко съчувствие" към жертвите на експеримента и семействата им, и добавя: "Джонс Хопкинс" не е инициирал, плащал, и пряко участвал в опити в Гватемала. Не може университет или болница да бъдат подведени под отговорност за изследване, осъществено от американското правителство". ВУЗ-ът дори обяви, че "силно подкрепя" съдебния иск.

От фондацията "Рокфелер" също разпространиха подобно съобщение, в което заявиха, че съдебният иск "неправилно прехвърля "вина чрез асоциации", без да са потърсени компенсации от федералното правителство на САЩ". "Фондация "Рокфелер" няма връзка с това, а делото е опит да свърже организацията с експерименти чрез лъжливи характеристики на отношения между фондацията и хора, които по някакъв начин са свързвани с опитите". Фармацевтичната компания Bristol-Myers Squibb отказва коментар.
Снимка: http://thedailyrecord.com
Защитникът на ищците Пол Бекман от Балтимор e убеден, че ще спечели делото.
Снимка: в. "Гардиън"
Марта Орейана е била 9-годишно сираче, когато e включена в експеримента. Тя е една от ищците по делото, които са оцелели.
7
8312
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
17 Юни 2015 03:31
гонореа


Положението е все по-отчайващо.
Трипер да го бяхте написали за по-сигурно.
Мигар пишем Бълриа!
17 Юни 2015 10:59
1 милиард – сериозен иск...
Каква е вероятността да успеят?
17 Юни 2015 11:01
Мигар пишем Бълриа!

Ц!
Пишем България...
17 Юни 2015 12:17
Американската мечта! Друго си е да те заразят представители най-демократичната държава в света... и то с научна цел. Някак си хуманно звучи.
17 Юни 2015 12:17
„Според магистратите американското правителство не може да бъде подведено под отговорност за действия, осъществени извън територията на САЩ.“
Ся разбрахте ли- могат да правят каквото си искат и където си искат.
17 Юни 2015 12:57
Ся разбрахте ли- могат да правят каквото си искат и където си искат.

Ми да.
А с Трансатлантическия договор съвсем ще ни смажат. Ще ядем ГМО с оцветители и емулгатори и ще работим за жълти стотинки по 16 часа - до последния европеец.
17 Юни 2015 13:03
В съдебния иск, в който се споменава и известната с филантропската си дейност фондация "Рокфелер


Готин виц на робовладелската преса!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД