За работата на новото антикорупционно звено може да говори само главният прокурор Сотир Цацаров. А той не иска. |
Дотук с информацията. Когато, малко преди да започне работа, главният прокурор Сотир Цацаров бе запитан за структурата, той отговори така: "Информация за спецзвеното се дава координирано от главния прокурор, министъра на вътрешните работи и председателя на ДАНС.
Следователно няма да я получите"
Под информация от държавното обвинение разбират сухите прессъобщения. А въпросното звено не е внесло обвинителен акт до момента, така че и в открито съдебно заседание не могат да се научат повече подробности за работата му.
Какво са свършили до момента? Няколко обвинения. Със сигурност най-шумното дело, по което работят, е това срещу съдийката от Софийски градски съд Румяна Ченалова. До нейното задържане се стигна след неколкодневни номера и нападки между обвиняем и обвинители кой се криел, кой не зачитал чужди ангажименти и т.н. Ченалова постоя малко в ареста, първата инстанция я освободи срещу 8 хил. лв. гаранция. Съдийката не пропусна да се изкаже язвително за звеното "Антикорупция". "Щом аз съм в ареста, сигурно реформата в съдебната система с това ще приключи. Тя вече приключи", каза тя и попита дали даването на информация по нейния случай е било съгласувано между главния прокурор, шефа на ДАНС и министъра на МВР. А е истина, че по времето, когато прокуратурата уж я издирваше, информация течеше отвсякъде. Държавното обвинение публикува съобщения и за това кога и при какви лекари е ходила, направи публични данни за здравословното й състояние, което никак не съответства на политиката на СЗА най-малкото. Отделен е въпросът дали една институция изобщо трябва да си позволява такова нещо.
Не такова бе поведението при другите случаи
Например в този с окръжния прокурор на Плевен Иво Радев. Той бе обвинен за това, че се е опитал да оказва натиск върху своя колежка. Според разследващите Радев се е опитвал да убеждава своята колежка Снежана Георгиева да не иска увеличения на наказанията за Ивайло Ячков, когото самият Радев е разследвал и два пъти се е споразумял с него. По едната присъда за трафик на момичета в Германия с цел проституция Ячков получава година и девет месеца, а с втората - за пране на пари - година и половина. Георгиева е прокурорът, който трябва да приведе в изпълнение присъдите. Тя обаче преценява, че са малки, и иска от съда увеличение с 1/2, каквато възможност има в НК. Тогава Радев се опитал да я убеди да не го прави. За разлика от Ченалова по случая с Радев прокуратурата бе пестелива в информацията. Млъкнаха разследващите, млъкна и самият Радев, излизайки в отпуска след повдигането на обвиненията.
На прицела на СЗА попадна и Комисията за борба с трафик на хора и по-скоро секретарят й Антоанета Василева. Тази слабо известна структура рядко влиза в публичното пространство, освен когато дава статистика за това колко са жертвите на трафик или пък представя някакъв европроект. Обаче изведнъж прокуратурата се сети за нея, не само повдигна обвинения на Василева. Според държавното обвинение в периода януари 2012 г. - декември 2013 г., без да има право и без да е проведена обществена поръчка, тя е сключила договори със сдружение "Равновесие" и с Фондация "ЕС О ЕС-семейства в риск" за предоставяне на услуги в приюти за временно настаняване на жертви на трафик в Бургас и Варна. Разследващите твърдят, че престъплението е с цел да се облагодетелстват двете организации за над 200 хил. лв. Освен това Василева е обвинена и за това, че се е опитала да облагодетелства себе си с над 3600 лв., сключвайки два анекса към рамково споразумение. Тази информация е толкова оскъдна, че обикновен човек нищичко не може да разбере. Но очевидно целта е да се повтаря, че прокуратурата работи срещу корумпирани чиновници, без да стане ясно точно как. Още от първия ден на това звено в държавното обвинение е издадена
ясна заповед - за него не се говори
Май само главният прокурор може да го прави, но той не иска.
Може би точно затова досега от институцията официално не признават, че разследват и един магистрат - прокурор от Сливница. Въпросният магистрат е разследван, защото унищожил обвинителен акт за контрабанда на свой колега. Става дума за дело за контрабанда на цигари. За този случай, естествено, повече информация няма.
Антикорупционното звено трябваше да бъде българският отговор на румънските успехи в борбата с корупцията. Правосъдният министър Христо Иванов искаше отделен антикорупционен орган, но в крайна сметка победи главният прокурор. Новата структура обаче срещна силните критики на Реформаторския блок. "Аз не знаех, че спецзвено започва работа към прокуратурата. Научих го от медиите", заяви председателят на вътрешната комисия в парламента ген. Атанас Атанасов. Радан Кънев като че ли до последно вярваше, че ще успее да прокара създаването на нова структура по румънски модел. "Създаването на независима антикорупционна прокуратура е един от най-важните приоритети на РБ, но все още няма пълна подкрепа от останалите партньори", каза той месец преди да стане ясно, че звеното ще бъде създадено под командването на Цацаров. Очевидно реформаторите така и не събраха нужната подкрепа. Но не това е същественото в случая. По-важното е, че това звено е натоварено с много големи очаквания. Ясно е, че те няма как да бъдат изпълнени за двата месеца, откакто е започнало да работи. Притеснително е обаче, че прокуратурата упорито не иска да говори за работата му. Или го прави само когато й е изгодно, и то по не особено красив начин. Дори оправданието, че тая работа е строго секретна, не е дадено. Просто се мълчи.