:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,653,951
Активни 489
Страници 24,361
За един ден 1,302,066
Сметки

Новата "Гражданска отговорност" може да ограничи войната по пътищата

Изплатените обезщетения за катастрофи надхвърлят 600 млн. лв. само за 7 месеца
Снимка: Архив Сега
Сега цената на "Гражданска отговорност" се определя от собствените данни на компанията за шофьора, кубатурата на автомобила, района, в който е регистриран, годините и стажа на шофьора. В момента е невъзможно цената на полицата да се определи от причинените произшествия.
По-справедлива система за формиране на цената на "Гражданска отговорност", по-високи обезщетения и по-голям обхват на произшествията, покривани от полицата. Това може да очакват шофьорите у нас през 2016 г. Промените са записани в изцяло новия кодекс за застраховането, който вече мина на първо четене в парламента. С него ще се внедри и дългоочакваната система за по-високи вноски на недисциплинираните шофьори и отстъпки за внимателните. На фона на очакваните промени обаче някои застрахователи веднага заговориха за поскъпване на полицата с до 30%.

Вече години наред се обсъжда идеята за промяна при формирането на цената на задължителната застраховка за автомобили "Гражданска отговорност" на принципа на моркова и тоягата - т.нар. система "Бонус-малус". При тази система шофьор, който е причинил пътнотранспортни произшествия през изминалата година, ще плаща по-скъпо. Изрядният шофьор ще получава отстъпка. За да заработи тази система обаче, е нужно масивите от информация на КАТ да се обединят с данните на Гаранционния фонд. Така застрахователите и застрахователните посредници ще могат да правят справка за "досието" на шофьора, независимо към коя от компаниите у нас е била предишната му полица. Новият кодекс по застраховане би трябвало да постави основите на системата.

В момента повечето компании прилагат някакво подобие на "Бонус-малус", но



използват само своите собствени данни,



за да пресмятат риска. Ако обаче даден клиент трябва да плаща повече заради нарушения, той просто отива в друга компания, в която нямат данни за поведението му на пътя. Когато системата се задейства, всички компании ще знаят, че той не е добър водач и, естествено, ще му предлагат по-висока цена, която той ще трябва да плати.

Сега цената основно зависи от опита на шофьора, а не от причинените произшествия. Например начинаещ водач с кола, регистрирана през 2003 г. с двигател от 1400 куб. см, може да се сдобие със задължителната застраховка за сума от 220 до 420 лв. В същото време шофьор на подобна кола с 10 пъти по-голям опит може да си купи само за 190 лв. полицата, въпреки че в досието му има катастрофи.

Все още не е ясно как ще заработи новата система у нас и доколко ще поскъпне застраховката за рисковите водачи. Според Константин Велев от "Дженерали" в западните държави сериозното повишение на цената за неопитни и недисциплинирани шофьори, които често причиняват ПТП-та - пътнотранспортни произшествия, успява да промени поведението им на пътя. "Когато никой застраховател не иска да им продаде евтина полица, рано или късно те се принуждават да внимават", обяснява Велев. Според него това е една от сигурните мерки, които биха могли да ограничат войната по пътищата.

По данни на ЕК за 2014 г.



страната ни е на трето място в Европа по брой на загинали в катастрофи



- 90 души на всеки 1 000 000. Това е три пъти повече, отколкото например във Великобритания и Холандия. За последните 10 години загиналите у нас са около 10 000 - повече от населението на Сопот или Банско. Според председателя на Българската асоциация на пострадали при катастрофи Владимир Тодоров основната причина за това е скоростта. Той обясни, че преките и косвените загуби от катастрофи средно за година у нас са за близо 480 млн. евро. В тази сума влизат медицински разноски, разходи за увредените автомобили и плащания по инвалидизацията на пострадалите. 424 млн. евро са за обезщетения за смъртни случаи, а над 55 млн. евро - за ранени.

Според новия кодекс ще се увеличи както обхватът на застраховката, така и максималните суми, които застрахователите изплащат като обезщетения. Те вече ще плащат и при щети заради влошено здраве на водача по време на движение, както и щети от одрасквания от отварянето на врати по време на движение, както и когато колата е спряна. Ще бъдат изплащани и вреди, нанесени от откачане на ремарке по време на движение. Според Константин Велев обаче тези нови положения не би трябвало да доведат до повишение на цените за полицата. "Колко често се причиняват щети от откачено ремарке?", попита той.

Новият кодекс залага още по-голям лимит за смърт на пътя или телесно увреждане.



Сумата за обезщетението трябва да се вдигне до 10 млн. лв.



дори при един пострадал. Сега "таванът" за едно пострадало лице е 2 млн. лв. Според някои експерти увеличението на този лимит може да доведе до оскъпяването на полицата. Не е ясно обаче дали това ще се случи, защото и досегашният лимит от 2 млн. лв. не се достига често. Един от възможните фактори, който би довел до увеличаването на цените на застраховката, е, че покритието важи както за България и за държавите - членки на ЕС и Европейското икономическо пространство, така и за всички държави, които членуват в системата "Зелена карта". Така компаниите, които досега са прилагали отстъпки заради липсата на ''Зелена карта", вече ще трябва да я включат в цените си.

Застрахователите обаче са категорични, че цената на застраховката е ниска спрямо щетите, които покрива. "Разходите на фонда за покриване на щети от инциденти на наши шофьори в чужбина са доста по-високи, което основно се дължи на по-високите лимити за компенсиране на пострадали в другите държави от ЕС", обясни пред "Сега" Константин Велев.



Премията не е достатъчна от гледна точка на покритието,



каза и Орлин Пенев от Националното бюро на българските автомобилни застрахователи. По думите му обаче ценообразуването зависи от пазара и силната конкуренция ще възпре опитите за по-сериозно вдигане на тарифите.

От началото на годината до края на юли тази година застрахователите са изплатили обезщетения за общо 609 млн. лв., което е ръст с 24.6% на годишна база, показват данните на Комисията за финансов надзор (КФН). Към края на юли миналата година сумата на обезщетенията е била 488.7 млн. лв. Изплатените обезщетения по "Гражданска отговорност" са 190.5 млн. лв., като сумата остава на нивата от 2014 г. Събраните премии от застрахователите за първите седем месеца на годината са 1.134 млрд. лв., или с 9% повече от година по-рано. Най-много са събраните премии по "Гражданска отговорност" - 345.9 млн. лв.

За опасност от фалити алармира пък бившият заместник-председател на КФН Борислав Богоев. Става дума за предвидената възможност заместник - председателят на КФН да преизчислява резервите на застрахователните компании, като преценява еднолично дали един актив е годен или не. Ако една застрахователна компания фалира, тя ще повлече редица други проблеми както в застрахователния сектор, така и в целия финансов сектор, обясни още Богоев. Той настоява текстът да се преразгледа.



СТЪПКИ НАЗАД

С новия кодекс се въвежда изрична забрана за сключването на "Гражданска отговорност" онлайн. Според Борислав Богоев продажбата на електронна полица ще е удобна за хората, а сигурността на застраховката няма да бъде нарушена. Пътните полицаи и сега могат лесно да проверяват валидността на застраховката електронно. От Българската асоциация на пострадалите в катастрофи също са против предложението. Според тях идеята, залегнала в новия кодекс, е против интересите на застрахованите лица и ИТ сектора в България. От асоциацията ще настояват текстът да бъде преразгледан при обсъждането на кодекса между първо и второ четене.



Снимка: БГНЕС
Според ЕК страната ни е на трето място в Европа по брой на загинали в катастрофи - 90 души на всеки 1 000 000. Според председателя на Българската асоциация на пострадали при катастрофи Владимир Тодоров основната причина за това е скоростта. Той обясни, че преките и косвените загуби от катастрофи средно за година у нас са за близо 480 млн. евро.
3
2220
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
13 Октомври 2015 20:45
Утрепалият се убиец няма повече така?
-------------------
Сайтът на Генек
14 Октомври 2015 15:11
- 90 души на всеки 1 000 000. Това е три пъти повече, отколкото например във Великобритания и Холандия. За последните 10 години загиналите у нас са около 10 000
Не излиза сметката. 90х7 000 000 =630 годишно. 10 000 за 10 г.=1 000 годишно. Кое от двете е вярно-залагам на второто. От години статистиката беше 900-1000 годишно, отскоро изведнъж стана 600-700.
14 Октомври 2015 16:36
Един мишмаш от "чопнати" оттук оттам неща в опит да се защити незащитимото - необходимостта от повишаване цената на ГО. Може ли авторката да даде конкретни данни колко пъти досега застраховател е изплащал по ГО 2 000 000 лв.? Дали тези случаи ще се броят на пръстите на едната ръка, ако изобщо има такъв случай? Каква е тогава необходимостта от вдигане на "тавана" на 10 000 000? Как разбират системата "бонус малус" българските застрахователи - дисциплинираните шофьори плащат ГО в обявения размер, а недисциплинираните - в увеличен. А защо за дисциплинираните няма именно бонус - да плащат по-малко?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД