:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,719,843
Активни 447
Страници 4,746
За един ден 1,302,066
Казус

Африкански диктатор е съден за смъртта на 40 000 души

4445 ищци водят дело срещу бившия лидер на Чад Хисен Хабре, смятан за един от най-страшните тирани
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Бившият държавен глава на Чад Хисан Хабре пристига в съдебната зала, като скри част от лицето си с тюрбан.
Четирима надзиратели влачат обвиняемия към съдебната зала. Той е облечен в снежнобял кафтан, а лицето му е покрито с тюрбан. Прави всичко възможно, за да се противопостави: рита и крещи. Накрая скандално известният бивш диктатор от Чад Хисен Хабре все пак е победен. Роднините му, които са в съдебната зала, сипят ругатни по адрес на съдебните служители, а униформени охранители успяват да избутат затворника на мястото, предвидено за обвиняемия.

Това се случва при поредното заседание по делото срещу Хабре, което се води в съдебна палата в Дакар, столицата на Сенегал. Процесът срещу 73-годишния бивш диктатор започна през юли, но веднага бе отложен. Беше възобновен през септември, а в последните дни текат разпити на свидетели. Бившият президент на Чад, който бе на власт от 1982 до 1990 г., е



един от най-страшните тирани



в ужасяващата постколониална история на Африка. Той е обвинен в престъпления срещу човечеството, военни престъпления и мъчения. Според оценки на комисията в Чад, разследваща деянията на Хабре, той е отговорен за смъртта на поне 40 000 души.

"Великият диктатор прилича на ритащо бебе", казва Сюлейман Гунгуинг, гологлав мъж, седнал на третия ред в съдебната зала. "Сега той трябва да плати за жестокостите си". Гуенгуенг казва това с голямо задоволство. Той оцелява по време на управлението на Хабре и цели 25 години чака това дело. Надява се, че най-после той и хилядите други жертви ще получат справедливост.

Обвинителният акт е прочетен - в 187 страници са събрани ужасяващите деяния на Хабре, който непрекъснато вика: "Тишина! Млъкнете! Този процес е незаконен!" Той иска да скочи и се изправя на крака, но охраната го връща на стола. След час възрастният мъж вече не е толкова енергичен. В края на деня той просто седи апатично, вперил поглед в далечината.

Делото има историческо значение:



за първи път африкански деспот е съден в страна,



намираща се на този континент.

Това стана възможно, след като Африканският съюз одобри специалния трибунал - решение, което изненада всички. В организацията все пак членуват няколко диктатори, които също са заплашени от съдебни преследвания. Освен това отношенията на много от африканските държави с Международния наказателен съд (МНС), намиращ се в Хага, са непоправимо влошени: според тях МНС е расистка институция на Запада, която преследва само африканци. Обвинени в престъпления като кенийския президент Ухуру Кенията отказват да сътрудничат на глобалния съд. През юни т.г. южноафриканското правителство спря екстрадицията на държания глава на Судан Омар ал-Башир, който от години е издирван от МНС заради масовите убийства в Дарфур.

Международният съд обаче няма юрисдикцията да се занимава с престъпления, извършени в Чад. Затова Африканският съюз реши да създаде законови възможности за преследване на местни престъпници и така се стигна до това, че в Сенегал африканци за първи път съдят африканци. Делото може да служи и като пример за останалите държави, които искат да изяснят престъпления, извършени в миналото.

Счетоводителят и баща на 9 деца Сюлейман Гунгуинг, който е роден през 1951 г., е сред основните свидетели по делото. Той е арестуван през август 1988 г. от тайната полиция в Чад и е обвинен, че е участвал в заговор срещу Хабре. Остава в затвора почти 2 г. и половина, като е прехвърлян в четири различни затвора. На няколко пъти



е бил на крачка от смъртта



- боледувал е от малария, денга и хепатит - и е оцелял по чудо. "В претъпканите килии беше напълно тъмно, без прозорец, без тоалетна, без пространство. За да спим, можехме да легнем на земята, когато някой от затворниците умреше", спомня си той. Всяка нощ умирали затворници, като повечето от тях системно били подлагани на мъчения. Гунгуинг показва белег на главата си, останал му от удар с приклад на пушка.

Когато Хабре е свален от власт през ноември 1990 г., вратите на затвора се отварят. Сюлейман Гунгуинг е почти сляп, но е свободен, и започва да събира доказателства. Оцелели разказват за различните техники на мъчения, които са били използвани срещу тях от режима на Хабре: отравяне с изгорели автомобилни газове, електрически палки, потапяне на главата във вода и изнасилвания. За няколко месеца той записва 792 свидетелски показания и ги скрива в дома си. Все още е опасно да съхранява подобни документи, тъй като дори и при новото правителство на Идрис Деби, все още има хора, верни на стария режим. През 1991 г. млади учени рискуват живота си, като изнасят документите от страната и ги предават на организацията "Хюман райтс уоч". Сега тези показания са в основата на доказателствата срещу Хабре.

След като е свален от власт, Хисене Хабре бяга в приятелски Сенегал и носи със себе си 12 млн. долара, които е изтеглил от националната банка. В продължение на 23 години той се радва на хубав живот в Дакар, след като успява да си купи благоразположението на политици, журналисти и влиятелни членове на "Мюсюлманско братство".

"Само едно нещо ме води напред - искам справедливост. Делото трябва да даде урок на останалите държавници, които скрити зад властта вършат престъпления", казва Сюлейман Гунгуинг. "Тези демони трябва да знаят, че никога не могат да бъдат сигурни. Все някога ще бъдат заловени и няма да избягат от правосъдието... Без моя приятел Рийд обаче никога нямаше да стигнем толкова далеч."

62-годишният Рийд Броди е американски адвокат и активист на "Хюман райтс уоч". В продължение на 16 години той се опитва да вкара в съда Хабре. Като защитник на човешките права разследва престъпления, извършвани от управници в Хаити, ДР Конго, Сиера Леоне и други държави, сред които и неговата собствена.

Пътят до съдебната зала в Дакар се оказва доста дълъг. В началото на 2000 г. група от африкански адвокати, защитници на човешките права, свързани с Рийд Броди, внасят в съд в Сенегал първите обвинения срещу Хабре. Жертва на режима в Чад започва дело срещу 20 души от най-близката клика на диктатора. Трето дело е заведено в Брюксел, където то се води от пострадали от режима на Хабре, но успели да получат белгийско гражданство.

Никой не очаква бързо дело срещу диктатора. По това време Африканският съюз не е заинтересован да бъдат преследвани бивши държавници, извършили престъпления, а Хабре се радва на подкрепата на тогавашния президент на Сенегал Абдулайе Уаде, който категорично отказва да екстрадира бившия лидер на Чад. До юли 2011 г. външният министър на Уаде заявява, че в Сенегал няма да се води дело срещу Хабре.

Година по-късно обаче МНС, най-висшият съдебен орган на ООН, решава да започне съдебно преследване на Хабре. Освен това е избран и нов президент на Сенегал, който разрешава в страната да бъде базиран специалният трибунал и на 30 юни 2013 г. бившият диктатор е арестуван. Отново започва разследване в Чад, като този път то е оглавявано от съдии от трибунала. Разпитани са над 2500 свидетели, прави се ексхумация на масови гробове.

В съдебната зала в Дакар присъстват защитници на човешките права от Чад, Сенегал, Франция, Белгия и САЩ. Този международен екип от юристи представлява общо 4445 ищци - оцелели от терора на Хабре и роднини на неговите жертви. Над 100 свидетели се очаква да се явят в съдебната зала до края октомври. Присъдата най-вероятно ще бъде произнесена до средата на ноември.

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Делото срещу Хабре преминава при голям интерес. Роднини на жертвите на диктатора дойдоха в съдебната зала в Дакар, за да поискат справедливост.
Снимка: Шпигел онлайн
Американският адвокат Рийд Броди е основният защитник на жертвите на режима на Хабре.
7
2923
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
20 Октомври 2015 20:22
За престъпления в Чад съдят в Сенегал! Дори Саддам го съди (поне формално) иракси съд. Има нещо гнило в това правосъдие.
20 Октомври 2015 21:32
Той е облечен в снежнобял кафтан, а лицето му е покрито с тюрбан.


Авторът е недоскив. Вижте снимката.
20 Октомври 2015 23:37
Бившият президент на Чад, който бе на власт от 1982 до 1990 г...

Интересно какво се е случило през 1990 та му е дръпнало килимчето изпод краката.
21 Октомври 2015 12:37
А, не е трудно да се досетиш какво е станало.
Хисен Хабре е свален от власт през 1990 с военен преврат, предвождан от генерал Идрис Деби, който и до днес е президент.
Натисни тук
21 Октомври 2015 18:58
За престъпления в Чад съдят в Сенегал!

много просто, проява на милост. в чад хич няма да го съдят. и хич няма да свърши хуманно.
то и в сенегал не е гаранция, но все пак е по по по. поне заради французите ще го екзекутират без много много гаври.
21 Октомври 2015 23:14
А, стига. бе! Бушмените и Клинтън убиха поне 10 пъти повече в Ирак и Афганистан!
Да, ама за тях закони няма, гьон суратите мълчат, нпошките по "човешките права" се правят на разсеяни за пари.
Какво да кажем за миролюбието на нобеловият лауреат Обама? Подигравка за всичките му иделопоклонници! Защо не го осъдят за Либия и Сирия? Платени лицемери!
21 Октомври 2015 23:19
А собствениците на световните банкови мрежи скоро ли??? Надежди говежди, а.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД