:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,651,329
Активни 365
Страници 21,739
За един ден 1,302,066
Интервю

Няма лесни и бързи варианти за НЕК и скъпия ток

ЕК препоръча България да реши проблема с данъчното облагане на служебните коли и имоти, които се ползват за лични цели, казва икономистът Георги Ангелов
Георги Ангелов е старши икономист в Институт "Отворено общество". Той е зам.-председател на управителния съвет на Българската макроикономическа асоциация и член на Американската икономическа асоциация. Основател е на блога за икономика ikonomika.org.
- Г-н Ангелов, идния месец правителството ще навърши една година. Каква оценка му давате?

- Външната среда се подобрява. ЕС и еврозоната се връщат към устойчив растеж, реформите дават резултат и там, където са били най-смели, той е най-добър. Ирландия и Испания можем да ги наречем икономически тигри. Това развитие дърпа и България нагоре. Във вътрешната политика нещата не са еднозначни. Да, ситуацията е много по-добра от миналата година, когато бюджетният дефицит изцяло бе извън контрол - почти 4% от БВП, или 3 млрд. лева. Такова чудо не сме имали, това си беше финансова криза. Два пъти беше намален кредитният рейтинг на България - също безпрецедентно. КТБ ни вкара в много проблеми. На фона на онзи хаос 2015 г. е много добра - и по отношение на приходите, и по отношение на дефицита. Вече 8-9 месеца бюджетът е с излишък.

- Но този излишък ще изчезне - вече има заявки за много и всякакви разходи в края на годината, като започнем с коледни добавки към пенсиите и стигнем до разни "екстри" за силовите министерства. А премиерът Борисов и финансовият министър Горанов раздават и обещания за догодина.

- Големият проблем е именно в качеството на разходите. До скоро усилията бяха за запушване на пробойни и предотвратяване на пълен крах - в бюджета, в енергетиката. Сега това е овладяно, но ако видим качеството на разходите, във всички сектори лошото харчене продължава. Ето, съдебната система настоява да си вдигне заплатите. Министър Горанов казва "не", но това не е достатъчно. Това означава, че неефективната система ще си остане неефективна и ще получава същите пари. А трябва да се промени структурно. Натоварените съдилища да получат повече пари, ненатоварените - по-малко. И не става дума само за пари, защото претоварените бавят делата. Въпросът не е да се режат пари или бройки, а системата да се преструктурира така, че да работи по-добре. И миналата година съдебната система искаше повече пари и финансовият министър не им ги даде. Но с това проблемите не се решават, трябва да се върви нататък.

Вижте здравната система. Държавата хвърля все повече пари за лечение, за болници и за лекарства. А всъщност трябва да насочва повече пари за профилактика.Така е и с катастрофите. Защо отиват все повече пари за КАТ, след като катастрофите не намаляват? Защо изобщо ни е КАТ, когато България е на трето място в Европа по жертви на войната по пътищата?

- Е, КАТ не е виновен, че има безотговорни и некадърни шофьори!

- Не са виновни, но са отговорни да налагат спазване на правилата. Нали затова им плащаме заплатите. Ако очакваме хората сами да си променят манталитета, няма да стане. Вижте и МВР - малко полицаи, много чиновници, а всички взимат по 20 заплати при пенсиониране. Добре е, че има идея да се премахнат привилегиите за хората в кабинетите. Смятам, че за всяка сфера в закона за бюджет 2016 трябва да се заложат конкретни реформи, ясни изисквания като условия за получаване на пари.

И енергетиката "плаче" за реформи, не за временни решения. Може да се разминем с фалити, но големият проблем - дългосрочните договори - си остава. Секторът не е либерализиран, няма конкуренция. Това е голямото предизвикателство. Всъщност най-важното в момента е да направим така, че повече да не се повтарят грешките. Вижте АЕЦ "Белене". Имаме си "златен гьол", в който са потънали много пари, не можем да си ги върнем, а имаме и дело с Русия. Това са стари решения, цената за които обаче се плаща и днес, и утре. Същото е и с американските централи, и с ВЕИ-тата. Въпросът е да направим такава промяна, че повече да не се случват такива грешки. В случая това е либерализацията на пазара на ток. Само конкуренцията ще направи така, че най-добрите ще оцелеят и ще спечелят, а неефективните ще фалират.

- Но какво да се прави със заварените дългосрочни договори? Ако България ги промени едностранно или откаже да ги изпълнява, инвеститорите може да ни "спукат" от дела за неустойки, щети, пропуснати ползи?

- Не мисля, че ще се стигне дотам. Производителите на ток имат договор не с държавата, с НЕК, а НЕК е фалирала. Затова трябва да се седне на масата на преговори и да се каже - НЕК е зле, може да обяви фалит и изобщо да не ви плати, затова по-добре е да се намери компромис, при който да оцелее, иначе всички ще загубят.

Няма лесни и бързи решения. Единият вариант е нищо да не правим и да изчакаме да изтекат. Другият е предоговаряне като в Унгария примерно. Там ЕК се е произнесла за недопустима държавна помощ и са предоговорили условията. Може да се преговаря с представителите на ВЕИ-тата и с техните банки кредиторки за намаляване на цените. Банките може да намалят лихвите, да удължат срока за изплащане, а държавата - да се откаже или да намали някои такси. Има и "насилствен" вариант - Гърция и Португалия например налагат такси върху зелените производители, докато те не намалят цените. Но най-важното е да вървим към пълна либерализация, за да не може оттук нататък никой да си договаря привилегии, специални тарифи.

- Енергетиката красноречиво показва колко непредвидима е средата за правене на бизнес в България. А ето че и финансовият министър сервира поредни данъчни изненади - промени в ДДС режима, сваляне на границата за плащанията кеш. Броени седмици преди началото на 2016 г. фирмите не знаят какво ги чака в данъчната сфера, защото не се знае какво ще гласуват депутатите. Това прилича ли ви на приветлив бизнес климат?

- За мен единственият проблем беше идеята да се позволи на общините да вдигат данъка върху доходите. В началото на възстановяването на икономиката, на пазара на труда, да удариш с нов данък беше лоша идея. Добре, че предложението се появи сравнително рано, имаше дебати и то отпадна.

Другата идея - да се облагат с ДДС активи, които се ползват и за лични нужди, претърпя голяма промяна. Първоначално бе за всички активи над 700 лв. - телефони, компютри, принтери и т.н. Това щеше да засегне всичките 350 хиляди фирми в България, регистрирани по ДДС, милиони декларации за всяко нещо, което купуват за над 700 лева. Сега се предвижда само за нови недвижими имоти и автомобили.

- Но това ли е голямата пробойна в бюджета? И НАП няма ли да се задръсти с още информация? Как ще проверява и сверява още милиони декларации? Да не говорим, че методиката за изчисляването на ДДС не е ясна. И че не е по европейски да няма "гратисен период" преди въвеждането на промените.

- Не съм съгласен, че не е по европейски. Всъщност точно в последния доклад на ЕК за данъчните реформи през 2015 г. България е посочена като държава членка, която не е решила този въпрос - че служебни коли и имоти се ползват за лични цели и този проблем не е данъчно уреден.

- Какво друго казва този доклад за България?

- Че имаме много ниско облагане на недвижимите имоти и оттам малки приходи за общините. Но ЕК има предвид само данъка върху недвижимите имоти. А ние имаме такса смет, която всъщност е втори данък - не се определя според количеството смет, а според имота. В другите страни има данък и той обхваща всичко, а у нас имаме данък плюс квазиданък - такса смет. Просто в европейската статистика това не се отчита и се прави констатация при сравняването с другите страни, че ако искаме да вдигаме някакви данъци, това е една от възможностите. Идеята е, че ако общините казват, че има проблем, може да си осъвременят оценките на недвижимите имоти, може да променят начина, по който изчисляват такса смет.

ЕК отбелязва също, че не е добра практика да се дават изключения по ДДС и акцизите за енергийни продукти. Нещо, което се прави за някои горива за отопление у нас. А това прави възможно да се купуват горива с нисък акциз - за отопление, и да се продават като автомобилни.

- Значи, финансовият ни министър чете внимателно тези доклади на ЕК и следва препоръките на ЕК - той вече предложи изравняване на акцизите?

- Не са точно препоръки, а идеи - просто в тези доклади всяка страна може да види къде се намира, да се сравни с останалите.



13
2595
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
20 Октомври 2015 22:39
Външната среда се подобрява. ЕС и еврозоната се връщат към устойчив растеж, реформите дават резултат и там, където са били най-смели, той е най-добър. Ирландия и Испания можем да ги наречем икономически тигри. Това развитие дърпа и България нагоре.


четох дотук.
21 Октомври 2015 05:17
- Какво друго казва този доклад за България?

- Че имаме много ниско облагане на недвижимите имоти и оттам малки приходи за общините.

От горното се вижда, че Mick е успял да привлече на своя страна Юнкер и неговите чиновници! Юнкер има влияние върху Борисов, но дали той има също толкова влияние върху Горанов (ДПСеевски) за да повишат облагането върху недвижимостите ?

Сега остава Домусчиев и Велев да намерят пътечка към сърцето на Юнкер та белким ЕК-ът час по-скоро се произнесе по българското питане има ли неразрешена държавна помощ при "американските" ТЕЦове или няма...
21 Октомври 2015 08:38
Производителите на ток имат договор не с държавата, с НЕК, а НЕК е фалирала. Затова трябва да се седне на масата на преговори и да се каже - НЕК е зле, може да обяви фалит и изобщо да не ви плати, затова по-добре е да се намери компромис, при който да оцелее, иначе всички ще загубят.


С изключение на американските Марици. Те се усетиха още преди 7 години накъде пуши коминът и по времето на Р.Овч. си издействаха вписване на залог върху потребителските сметки в цялата държава. Тоест, всеки гражданин като си плати сметката, първо трябва да отиде за мариците и ако остане нещо, ще го делят другите по веригата. За другите - да, това би било коз. НЕК отдавна е фалирала и е само транзитна сметка
21 Октомври 2015 09:08
Ако Ангелов е прав за енергетиката, може би не е толкова безнадеждно да се посмачкат надутите цени на ВЕИ и на двете топлоцентрали - стига да има кой да преговаря "мъжки" от българска страна!
21 Октомври 2015 09:12
Да започнем отначало:
Георги Ангелов е старши икономист в Институт "Отворено общество".

Бончева, няма такъв институт. Има ФОНДАЦИЯ "Институт "Отворено общество". Ако не можеш да направиш разлика между "фондация" и "институт", пиши ми на мейла. Аз ще отделя време да ти я обясня.
Не знам как се дават титлите "икономист", "старши икономист", "главен икономист" в една фондация. Ако може, моля да ми бъде обяснено ! От друга страна, как може някой да се нарича "икономист" без да има и ден трудов стаж в институция или предприятие ?
- Г-н Ангелов, идния месец правителството ще навърши една година. Каква оценка му давате?

Намерила Бончева кого да пита, предвид изложеното по-горе. Тя явно икономисти не познава. Дааа, те не се шляят за интервюта по редакции и медии, а просто работят.
.....Нали затова им плащаме заплатите.....

Дотук прочетох ...... След такова твърдение от този пишман-икономист, преставам да чета.
21 Октомври 2015 09:53
наречем икономически тигри. Това развитие дърпа и България нагоре.

четох дотук.

чети докъдето искаш
21 Октомври 2015 09:56
Не знам как се дават титлите "икономист", "старши икономист", "главен икономист" в една фондация. Ако може, моля да ми бъде обяснено !

за всички фондации е различно, направи си твоя и се наречи "планетарен икономист", примерно...
21 Октомври 2015 10:05
Господин "Георги Ангелов е старши икономист в Институт "Отворено общество". Той е зам.-председател на управителния съвет на Българската макроикономическа асоциация и член на Американската икономическа асоциация. Основател е на блога за икономика ikonomika.org." определено не живее в България.И не получава доходи в България.
21 Октомври 2015 10:07
"Външната среда се подобрява. ЕС и еврозоната се връщат към устойчив растеж..." Браво, Георги! Браво, Ангелов! До тук стигнах и разбрах, че главното основание на главния икономист(ик) съвпада с това на патрона му Шорош и се съдържа в отговора на въпросчето How much?
21 Октомври 2015 10:25
Производителите на ток имат договор не с държавата, с НЕК, а НЕК е фалирала. Затова трябва да се седне на масата на преговори и да се каже - НЕК е зле, може да обяви фалит и изобщо да не ви плати


Да бе.. няма да плати. Ще я разпарчетосат НЕК и пак ще се разплатят. Това да не е фирма без активи, че да не плати. Само дето после.. ще си носим ел. ток в кофи.

21 Октомври 2015 10:42
- Че имаме много ниско облагане на недвижимите имоти и оттам малки приходи за общините. Но ЕК има предвид само данъка върху недвижимите имоти. А ние имаме такса смет, която всъщност е втори данък - не се определя според количеството смет, а според имота. В другите страни има данък и той обхваща всичко, а у нас имаме данък плюс квазиданък - такса смет.


Ами г-н Ангелов да вземе и да се поразрови и да види колко е такса смет в другите държави. Като % от цената на имота. Сигурен съм, има приятели в чужбина и може да ги попита колко плащат и за какво.

Изобщо такса смет е толкова колкото е в другите страни/че и по-ниска/. Само дето данъка е симоличен.

Та според г-н Ангелов, колко трябва да струва таксата смет? Все пак трябва да се има предвид, че има 2 компонента - постоянна - за поддържане на постоянните разходи по депото, че и по изграждането му, по постоянното почистване на контейнерите/даже и да няма боклук, някой трябва да минава и проверява и изхвърля колкото има/. И чак след това има променлива компонента - ако се прекали с изхвърлянето на смет.. да отиде пак камиона и да хвърли още веднъж контейнера. Та ако мисли, че може да се справи с по-малко пари г-н Ангелов да направи фирма и да започне да почиства града. Удобството да си хрърляш сметта когато си поискаш и колкото поискаш - си има цена. Ако ще плащаме само на база изхвърлена торба.. трябва направо в депото да я хвърляме/и пак остава въпроса с поддържането на депото/. Щото иначе пак трябва камионите да минават.. празни или пълни и да проверяват.

Някои хора си умират да докажат, че като човек хвърля малко смет или не хвърля изобщо - не трябва да плаща тая такса. Само, че не е така - щото фирмата прави постоянни разходи даже и в този случай. Това е същото като с ел. ток, или с В и К - даже и да не консумираш ел. ток или вода.. фирмите правят разходи за теб.. поддържат ти трасетата, за да може когато си поискаш да включиш лампата и тя да светне. И за водата е същото, за канала също. Постоянните разходи са значими. И колкото повече абонати има които не консумират достатъчно толкова повече се вдига цената когато се смята само на база консумран ел. ток или вода.

Та ако се реши да се мине към плащане на сметта на база изхвърлен кг. боклук - цените на килограм ще станат кошмарни. /Правете си сметка какви са в момента цените на ел. енергията и водата - заради липсата на абонамент който да покрива постоянните разходи/.

--
http://mickideas.blogspot.com
21 Октомври 2015 18:49
Няма лесни и бързи варианти за НЕК и скъпия ток

Има, има. Но ПЪРВО трябва да се започне с НПОшниците...
22 Октомври 2015 01:35
Да, ситуацията е много по-добра от миналата година, когато бюджетният дефицит изцяло бе извън контрол - почти 4% от БВП, или 3 млрд. лева. Такова чудо не сме имали, това си беше финансова криза.

Сега имаме 5.8% бюджетен дефицит. Според ТОЯ пак ли е финансова криза или просто финансова катастрофа?
Като вземем предвид пророкуванията на Цецо Мустака, при 8-9% бюджетен дефицит ще сме като след война. Войната на мутрите срещу изпосталелия народец...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД