Правата на бившия вътрешен министър Цветан Цветанов са били нарушени от прокуратурата и на това основание самото държавно обвинение е поискало делото срещу него да бъде прекратено, а обвинителният акт - върнат за доработване. Това става ясно от присъдата на Върховния касационен съд (ВКС), с която Цветанов бе окончателно оправдан, че е присвоил 50 хил. лв. от бюджета на МВР, изплащайки на бившия антимафиот Орлин Тодоров обезщетение при пенсиониране и заплати за времето, когато е бил в ареста. Това е третата оправдателна присъда на бившия МВР шеф по това дело. Преди дни апелативният съд го оправда и по другото - за отказ да приложи подслушване, разрешено от съда по искане на прокурор.
На първото заседание по делото за присвояване Цветанов заяви пред съда: "Не разбирам защо съм обвинен. Не разбирам обвинението като правна конструкция, това е несъстоятелно като твърдение. Разбирам в извършването на какво престъпление ме обвиняват, но си задавам въпроса "Защо", каза той. В тези негови думи прокуратурата е намерила основание да иска връщане на собствения си обвинителен акт за корекции и повторното му внасяне в съда. Върховните съдии Цветинка Пашкунова, Даниела Атанасова и Мая Цонева обаче казват, че е "некоректно от страна на прокуратурата позоваването на противоречия в обвинителния акт като основание за връщане на делото за ново разглеждане, при положение че тя е задължена да изготви и внесе в съда обвинителен акт, отговарящ на законовите изисквания".
Според съда Цветанов не е нарушил закона, като е платил на Тодоров заплатите и обезщетенията. Тезата на прокуратурата е, че министърът е извършил престъпление, защото според Закона за МВР на работа не може да постъпи човек, разследван за престъпление, а следователно и не бива да му се изплащат обезщетения и заплати, след като вече е следствен, както е в случая с Тодоров, който прекара известно време в ареста по обвинение, че е изнесъл държавна тайна.
"Подобни разсъждения водят до едно разширително тълкуване, каквото е недопустимо. Образуването на наказателно производство и привличането на служителя в качеството на обвиняем не е сред основанията за прекратяване на служебното правоотношение на държавния служител в МВР, противното би било абсолютно нарушение на презумпцията за невиновност", отговарят обаче върховните съдии.
|
|