Премиерът Бойко Борисов трябваше да "отменя" привилегията с осигурителните прагове за цигарените фабрики от Мадрид, където обсъди с испанския си колега Мариано Рахой бежанската криза. |
В петък Калфин обяви, че ще наложи 7.5% ръст на осигурителните прагове в 36 икономически дейности, в които няма споразумение между синдикати и работодатели, но изключи от увеличението производството на тютюневи изделия заради лошите му икономически показатели. Преференцията предизвика съмнения за лобизъм в полза на сектора, който се ползва с протекцията на ДПС, а аргументите на министъра бяха оспорени.
Социалният министър има право да наложи по свое усмотрение административно увеличение на минималните осигурителни прагове за следващата година. Калфин обясни, че при преценката си е взел предвид средния осигурителен доход, средната заплата и печалбите на съответния бранш. Според някои данни обаче производството на тютюневи изделия не е в такава криза, а "Булгартабак", където работят половината от 3-те хиляди заети в сектора, е бил на печалба миналата година. В същото време има други сектори, където от началото на годината има намаление и на заплатите, и на заетите.
Снощи социалният вицепремиер потвърди, че ще промени първоначалното си предложение по молба на министър-председателя и ще предложи минималните осигурителни прагове във всички дейности да се увеличат с еднакъв процент - 7.5%.