Фирмите, които не декларират, че произвеждат храни с вредни съставки, подлежащи на облагане, ще плащат глоба в размера на укрития данък, но не по-малко от 500 лв., предвижда законопроектът за данък "обществено здраве". При второ нарушение санкцията ще скочи на 2000 лв. Значително по-голяма - от 5 до 10 хил. лв., ще е глобата за фирми, които излъжат, че продуктите им са за износ, а всъщност са за българския пазар. Храните за износ не се облагат с данък "обществено здраве", а ако по погрешка такъв се плати, той трябва да им се възстанови. Глобата ще е за тези, които опитат да източат бюджета с възстановен данък.
Според експерти е странно, че няма да се облагат суровини, а само готови храни. Не е ясно и как НАП и РЗИ ще контролират заведенията, баничарниците и закусвалните. По смисъла на закона за данък "обществено здраве" те също трябва да плащат налога, ако използват трансмазнини, при това данъкът е върху готовия продукт, т.е. ресторантът трябва да декларира, че пържи картофи в хидрогенирано масло и да описва всяка порция, върху която трябва да плаща данък.
Фирмите ще декларират пред НАП ежемесечно какъв данък дължат. Те ще водят и регистри за продажбите си, които също ще се предоставят на данъчните при проверки. При внос данъкът ще се начислява от митниците, но фирмите от България и ЕС ще трябва да си го смятат сами.
|
|