Британката Джанан Харб, представящата се за "тайна съпруга" на покойния саудитски крал Фахд, осъди за над 20 милиона лири сина на монарха. След съдебна битка, продължила повече от десетилетие, тя успя да получи обезщетение, като настояваше, че монархът й е обещал доживотна издръжка. Саудитската кралска фамилия е категорична, че след като не е имало официална сватба, Харб не може да има претенции. Делото стигна до Върховния съд в Лондон, който удовлетвори искането на британската гражданка от палестински произход.
Съдията Питър Смит нареди на принц Абдул Азиз, който в момента е министър в саудитския кабинет и е евентуален претендент за престола, да плати на ищцата обезщетение в размер на 12 милиона лири заедно с лихвите, възлизащи на 3.25 милиона лири, тъй като не е спазил споразумение от 2003 г. Принцът трябва
да прехвърли на нейно име два луксозни апартамента,
намиращи се в скъпарския лондонски район Челси. Жилищата са на стойност около 5 милиона лири и така общата компенсацията, която Джанан Харб трябва да получи от саудитския принц Абдул Азиз, става 20.25 милиона британски лири. За сметка на саудитеца са и съдебните разноски по делото, които възлизат на повече от 1 милион лири.
68-годишната Джанан Харб, която е известна фигура от лондонския хайлайф, твърди, че принцът не е изпълнил споразумение, сключено през 2003 г., според което той й е обещал 12 милиона лири и да стане собственик на двата имота в Челси. Така, две години преди смъртта на крал Фахд, "тайната му съпруга" и синът му уговорят условията по издръжката й, обещана от монарха. Въпреки че крал Фахд заявил, че ще отпусне доживотна издръжка на Харб, тя се съгласява да получи 12 милиона лири и двата апартамента. Според показанията на ищцата двамата са договорили това през юни 2003 г. на среща в хотел "Дорчестър" в Лондон. В замяна Харб обещала да мълчи за всичко, което е разбрала по време на дългогодишната си връзка с крал Фахд. В показанията си, изпратени в съда, принцът отрича двамата да са имали подобна договорка.
"Много, много съм щастлива от съдебното решение. В продължение на 12 години живях в нищета.
Много съм доволна от британското правосъдие,
тъй като те искаха да отида в Саудитска Арабия, където можеха да ме убият с камъни... Искам само принцът да уважава волята на баща си и да престане да протака нещата", заяви тя на излизане от лондонския съд.
В решението си съдията по делото Питър Смит отбелязва, че покойният крал през целия си живот е осъществявал "значителни плащания" по сметките на ищцата. След предполагаемата сватба между краля и Харб през 1968 г., той й открива банкова сметка с 25 000 лири за "джобни пари". Тогава тя била само на 19 години и работела като преводачка към посолството на Венецуела в Рияд, а той все още бил принц и заемал поста на вътрешен министър на Саудитска Арабия. Харб разказа в съдебната зала, че го придружавала при пътуванията му в Европа и САЩ, а Фахд я представял на световни лидери и богати бизнесмени. Тя била прогонена от Саудитска Арабия от най-близките му роднини през 1970 г., след като "погрешно" я обвинили, че се е пристрастила към метадон. Според нея изгонването й е довело до развод.
Джанан Харб се омъжва официално през 1974 г. за ливански адвокат, с когото имат две дъщери, но въпреки това саудитският монарх продължава да й осигурява финансова подкрепа. Благодарение на неговата щедрост тя си купува два апартамента в британската столица, които по-късно продава. До смъртта на монарха Джанан Харб се радва на живот, изпълнен с лукс и неограничени средства за харчене. В последните години обаче била принудена драстично да свие харчовете си.
Съдията по делото Питър Смит подчертава в решението, че
доказателствата, представени от Джанан Харб, не са убедителни
и на моменти дори са "странни", но той вярва, че тя казва истината относно споразумението с принца от 2003 г. Затова и той удовлетворява искането й.
Докато се точи делото, Джанан Харб нееднократно публично заплашва саудитската кралска фамилия да "разкаже тайната" за връзката си с крал Фахд. Тя дори била написала две книги за това, но все още не ги била дала за публикуване. Тя е родена в палестинските територии, но има британско гражданство. Харб твърди, че е била принудена да напусне Саудитска Арабия през 1970 г., но е продължила да поддържа отношения с Фахд и след като той сяда на трона през 1982 г.
Принц Абдул Азиз, известен с разгулния си начин на живот, настоява чрез адвокатите си, че британски съд няма юрисдикция да гледа подобно дело. Според него компетентен да се произнесе е съд в Саудитска Арабия. През юни м.г. британски съд постанови, че ищцата Джанан Харб има право на справедлив съдебен процес във Великобритания според член 6 от Европейската конвенция за правата на човека. Това означава, че принц Абдул Азиз не може да разчита на защитата на имунитет, за да бъде прекратено делото. Наскоро в интервю за британските медии Харб заяви: "Какво са 12 милиона лири? Това е седмичната им сметка за изпиране на дрехите. Аз работих за тези пари. Ако не ми платят, ще разкрия истината в книга, която вече съм написала".
|
|