:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,652,429
Активни 344
Страници 22,839
За един ден 1,302,066

Предложението за нови цени на винетките е откровено неприлично

Само в България се плаща за ползването и на апокалиптични второкласни и третокласни пътища
Снимка: Архив "Сега"
Ето в това свлачище, първото от няколко, свършва един път, изграден с европари. За него по принцип се иска винетка. Затворен е от години...
В правителството се обсъждат няколко схеми за поскъпване на винетките. В тях увеличението за вдигане на таксата за леки автомобили варира с 50 до 120%. В най-лошия за шофьорите вариант това означава вместо сегашните 67 лв. годишно да плащат 145 лв. Макар и неохотно, и от транспортното, и от регионалното министерство признават, че обсъждат такива промени. Не е ясно до какъв резултат ще доведат те, особено на фона на усилията на финансовото министерство да изстиска всеки възможен лев от гражданите. Тези дни финансовият министър Владислав Горанов потвърди, че увеличение вероятно ще има, но крайната сума ще е под 100 лв. Предложението трябва да мине на заседание на Министерския съвет тази седмица. Според разпространени досега информации вероятно става дума за 97 лв. Аргументът е, че пътната такса е много ниска, не стига за поддържане републиканските пътища и магистрали. Желанието на управниците да вдигнат по всякакъв начин приходите е ясно. Но също така е ясно, че всяко предложение за вдигане на цената на винетките за леките коли в България е откровено неприлично, трябва да бъде спряно и забравено незабавно. А управниците, отговорни за състоянието на пътищата, да погледнат как се прави в ЕС.

Информацията за шоково увеличаване на пътната такса за обикновените българи дойде изненадващо. Преди по-малко от месец регионалният министър Лиляна Павлова се кълнеше, че промяна в цените на винетките за леките автомобили, поне в идните 2-3 години, няма да има. Обсъждало се само повишение на таксите за тежките автомобили, които увреждат много повече пътищата. Същата теза застъпваше и шефът на Агенция пътна инфраструктура (АПИ) Лазар Лазаров. Аргументът им бе, че предстои да се въведе система за заплащане според изминатото разстояние по магистралите и някои от първокласните пътища, тоест тол такса. При това не по-рано от 2018 г.



Обещанията бяха направени преди изборите



Сега, когато вотът отмина, дойде времето за неприличните предложения, които като нищо може да бъдат реализирани. Вероятно управляващите ще се позоват на доклад на Световната банка, която бе наета да консултира държавата как да се справи с трагичното състояние на пътищата. Срокът за него бе краят на октомври. Но документът не е публикуван и не е ясно дали ще бъде достъпен за "широката публика" и дали гражданите ще имат възможност да си кажат думата по готвените промени.

А обсъждане е задължително да има. Винетната система бе въведена в България преди десетина години. При това страната ни на практика е единствената в Европейския съюз, в която се изисква винетка дори за второкласни и третокласни шосета от републиканската пътна мрежа. Голяма част от тях не са виждали ремонт от десетилетия, някои са буквално непроходими с обикновен лек автомобил, но знакът "винетка" неизменно стърчи като гнил зъб след табелата за край на поредното населено място. Има дори пътища, за които се иска винетка, а свършват направо в нищото.

Дори правителствената стратегия за пътната инфраструктура за периода 2016 - 2020 г. признава, че 35% от републиканските и 65% от общинските шосета са в лошо състояние. При това, напук на хвалбите и на отчетите за налети милиарди между 1990 и 2015 г., процентът на пътищата в лошо състояние се е увеличил над 2 пъти.

Но по-големият проблем е, че управляващите продължават да не са наясно как да се промени тази трагедия. Защото, дори и да имаме най-добрите магистрали (а те не са), ползата е малка, ако трудно стигаш до тях. Бяха оповестени данни колко по-скъпи са винетките в други европейски страни. Това е повече от некоректно. Защото в ЕС има доста различни практики за такси за пътищата. Държавите от ЕС, в които се прилага архаичната винетна система, са малцинство - точно осем, заедно с България. Най-често се плаща за преминато разстояние, но само по магистрали и някои основни пътища, както и за сложни пътни съоръжения, които изискват непрекъсната и сериозна поддръжка.

Но дори сравнението със страни, в които се изискват винетки, не е в полза на България. Защото в тях стикерът също е задължителен за магистралите и понякога за някои първокласни пътища. Така че, ако някой има възможност или желание, би могъл да си го спести и да ползва алтернативни трасета.



У нас алтернативни пътища или няма,



или, когато ги има, за тях се иска винетка...

Да вземем конкретни примери. Каква е цената за лек автомобил до 3.5 тона и с до 7 пътници? Стикерът в Словения струва 110 евро годишно, в Австрия - 84.4 евро годишно. В Словения всъщност са наложени най-високите цени - 15 евро за седмица, 30 евро за месец. В Австрия за седмица се плащат 8.70 евро. В Швейцария винетката е само годишна. Важи от 1 декември на предходната до 31 януари на следващата година - тоест 14 месеца. Цената е 40 швейцарски франка, което през август тази година правеше 72 лева. Само че, за разлика от България, пътищата там са перфектни. Според публикувано неотдавна изследване на Световния икономически форум, по качество на пътищата България е на 99-о място от общо 140 изследвани страни, докато Швейцария е на трето. Колкото и да са относителни подобни класации, те са достатъчно показателни.

Годишната винетка за леки автомобили в Чехия излиза 108 лева. В Унгария - 69 лева. В Румъния е 28 евро, реално почти равна на българската в момента. В Словакия - 50 евро.

В повечето страни от ЕС се плаща за магистрали, понякога и за основни пътища, според изминатото разстояние. И това, признават и наши превозвачи, е справедливата система. В Италия, Франция, Испания и дори в Гърция например да се пътува по магистралите е скъпо, дори извън българските стандарти. Но винаги има алтернативни шосета, които не са платени. Това важи и за държавите, в които се плаща за винетка. Поголовната българска такса е несправедлива и е направо екзотика. Но пък е удобна, за да се изцедят някакви пари от "поданиците".

Има още нещо. От времето, когато у нас бе въведена винетната система, не ми се е случвало, нито пък на някой от познатите ми, да е бил проверен дали има валидна винетка. В страните от ЕС, където те са задължителни,



специални камери с висока резолюция следят



дали стикерът е на определеното място. В България пътната агенция се похвали наскоро, че е монтирала няколкостотин камери, които да броят трафика по основни пътища. Те обаче не могат да засичат нито скоростта, нито наличието на валидни винетки. За това вероятно ще се дават тепърва допълнителни пари. Много шум за нищо...

Допълнителен проблем е, че дори правени напоследък и с европейски пари пътища само за година-две се връщат към отчайващото си предишно състояние. Наскоро ремонтирани участъци бързо се запълват с прах и пясък, след което природата взима своето - първо пораства трева, после идват храстите и дърветата, които прехвърлят мантинелите (ако изобщо има мантинели), пътят отеснява, видимостта намалява. Пътната ни агенция има около 220 млн. лева за поддръжка на шосетата. 50-60 милиона са за снега през зимата. 106 милиона са за текущи ремонти и поддръжка, от които за премахване на храсти и треви са заделени... 2.5 млн. лева. В резултат попадаме на шосета, които на практика са непроходими с обикновена кола. И все се чудим как така в нормалните страни маркировката е перфектна, а при нас се изтрива за 2-3 месеца. Обясняваме си го с едни фирми и с едни пари, които да се дадат за поддръжка и в следващата година. И пак да има управляващи, петимни да резнат лентата на 6-7 километра път, направен по европрограма, занемаряван с десетилетия. От винетки в последните години държавната хазна прибира около 200 милиона лева. За нормална поддръжка и развитие на пътната мрежа са нужни над милиард годишно. Каквото и да се "изцеди" от данъкоплатците с нови цени на винетките, то пак ще е недостатъчно. Докато не се смени изцяло системата.

Иначе в България пътната мрежа ще продължава да се руши, вместо да се подобрява. Почти всичко, направено в последните години, е финансирано основно от ЕС по еврофондовете, а преди това - и от предприсъединителните фондове. Но след 2014 г. ЕС вече не отпуска пари за шосета, те не са приоритет. Финансиране у нас може да има само за магистрала "Струма" през Кресненското дефиле. А управляващите ни продължават да залагат основно на асфалта. Затова не е чудно, че има неприлични предложения за скок на винетките и че все се отлага справедливата тол такса. Министрите трябва да си сверят часовника с нормалните страни в Европа. Възможните решенията са ясни - или платено преминаване за леките коли само по магистралите и свободни пътища, или винетки, изисквани пак само за магистралите и отново свободни пътища. И високи такси за тировете, които рушат най-много пътищата. Всичко друго е опит "да издоим" електората.

СЕГА
Това шосе в Австрийски Тирол е най-високият автомобилен път в Европа - стига до 2798 м над морето. Двулентов, прекрасно поддържан, но отворен само през лятото. Въпреки винетната такса в Австрия, за неговите 13 километра се плаща допълнително - 18 евро за лек автомобил с до 4-ма пътници.
СЕГА
Част от швейцарска магистрала между Вадуц, Лихтенщайн и Цюрих. За магистралите и някои първокласни пътища в Швейцария се плаща годишна винетка, която отговаря на около 72 български лева и важи 14 месеца.
27
4932
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
27
 Видими 
10 Ноември 2015 19:43
мен, както и мои служители са проверявани за винетки. даже 1н плаща глоба. при положение, че вече няма пътен данък, то единственият начин да се съберат пари за пътища (вкл 3то класни) е минетката.
10 Ноември 2015 20:04
Винетната система бе въведена в България преди десетина години. При това страната ни на практика е единствената в Европейския съюз, в която се изисква винетка дори за второкласни и третокласни шосета от републиканската пътна мрежа.

Ами ние сме и единствената страна в ЕС, която е притежание на мафията. Или както беше писал Миша Глени в книгата си "Мафията" "В Италия държавата си има мафия. В България мафията си има държава". Всичко останало е следствие...
10 Ноември 2015 20:24
Що се палите ,като ще ви мине.
10 Ноември 2015 21:06
Ще ни подпалят със 100 и кусур лева, после Бойко ще каже "Ааайде от мен да мине, ще дигнем с 20 лева" и ние ще кажем "Берекет версин" Заучено положение.
10 Ноември 2015 22:35
Разходете се например само на 40 км от София, от Сливница до Брезник през Гълъбово. И съм сигурен, че подобни примери има много.

След това пътуване ще искате не вие, а държавата да си купува от вас винетка всяка година по 300 лв, та поне частично да ви покрива разноските по ходовата част.

10 Ноември 2015 23:13
Не смея нищо да напиша, защото известно време бях баннат .
Даже идея си нямам защо. По спомени, един от последните ми постове беше за ремонта на самолетите и смешните оправдания на министъра на войната.

А сега сериозно. Може ли някой препатил, който е преминал през тази процедура да ми каже, мога ли да проверя някъде с какво заслужих тази чест?

Благодаря предварително за всяка информация!
10 Ноември 2015 23:21
Аз да питам. Може ли и на какво основание да съдя държава, агенция, ББ, ЦЦ... за състоянието на пътищата. Юристите да заповядат.
11 Ноември 2015 05:39
mazen
10 Ноември 2015 23:21
Аз да питам. Може ли и на какво основание да съдя държава, агенция, ББ, ЦЦ... за състоянието на пътищата. Юристите да заповядат.


Не съм юрист, но за да подадеш жалба, или да съдиш някого, трябва да си заинтересовано лице. В твоя случай това означава, че:

1. Трябва да си катастрофирал, или поне да си си потрошил качествено лплата в някоя дупка, привеждайки я в негодно състояние;
2. Да убедиш катаджията, че случилото се е по вина на пътя, а не поради несъобразенаъа скорост, с която си се движил. Също да го убедиш да го запише в протокола за ПТП.
3. Да заведеш дело.
4. Да имаш късмет да ти се падне съдия, който е сърбал подобна попара.
5. И така, след няколко години, ако имаш късмет, може и да спечелиш делото на всички инстанции и да започнеш да се забавляваш, контактувайки със съдия-изпълнител...
11 Ноември 2015 07:16
Красимир Цигуларов Задълбочено, аргументирано, компетентно! Но насреща имаме нужда, голяма нужда от пари. Аргументи не вършат работа!

А пътят си останал същият, какъвто бил при Соловей-разбойник. Изгърбен, покрит с вулканична кал или засипан с прах, отровен като праха против дървеници, пътят на татковината ни се е проточил покрай села, градчета, фабрики и колхози, проточил се е като хилядакилометров капан. От двете му страни сред жълтеещи се осквернени треви се валят скелетите на талиги и измъчени, издъхващи автомобили.

Описание на първокласен път. Поглед, проникнал във времето!
11 Ноември 2015 07:28
Сега чакаме Мики да каже нещо за имотите.

Иначе -прекрасна статия, браво
11 Ноември 2015 07:31
Пак ви се чудя на писанията! До онзи ден рИвахте, че не ядете асфалт а сега рИвете, че пътищата са лоши. Кажете ако имата предложение как да стане така, че хем да не се дават пари, хем пътищата да станат европейски?
11 Ноември 2015 07:51
Последно10, ама ни не ревем щото се дават пари за ремонт на пътищата. Ние ревем, че парите, които се дават/събират за поддръжка и ремонт на пътищата отиват неясно къде и за какво. Ревем, че ремонтите се правят така, че само месец-два след ленторязането се налага наново ремонт. За това ревем!
11 Ноември 2015 08:34
Най-често се плаща за преминато разстояние, но само по магистрали и някои основни пътища, както и за сложни пътни съоръжения, които изискват непрекъсната и сериозна поддръжка.
Общо, взето в Унгария и Австрия се плаща само за магистрали. Горният път в Австрия е сигурно изключение. В Германия не се плаща нищо, но пътната такса влиза в горивото, така, че колкото изминеш толкова плащаш. Акцизът на горивото у нас не е ли това. Плюс това ние плащаме данъл за колата. не си спомням в Германия да съм плащал такъв.
11 Ноември 2015 08:41
Пак ви се чудя на писанията! До онзи ден рИвахте, че не ядете асфалт а сега рИвете, че пътищата са лоши. Кажете ако имата предложение как да стане така, че хем да не се дават пари, хем пътищата да станат европейски?
Ще рИвем, защото цялата ни икономика е "паари нема действйте". Сега Правителството се чуди, откъде да изцеди пари за бюджета.То не бяха "найлонови торбички", не бяха "вредни храни", които ще вдигнат цените на всички храни. сега до "винетките" допряха. Плащаме си двойно за здравоопазване, за образование. Къде отидоха големите хвалби за огромните постъпления дето Боцата ни разправяше. Да се научат да си събират данъците. Да намерят начин да вдигнат производството от там да се пълни бюсжета, а не само от ДДС и скубене на народоднаселението. То само с асфалт не може. Асфалт се полага, когато производството върви.
11 Ноември 2015 08:50
Пътищата между селата и малките градове се правят обикновено от местни фирми Те са вързани със кметовете. както фирмите, така и кметовете са заинтерисовани, така да поправят пътищата, че те всяка госина да се развалят. Имаше една отсечка по пътя между Бургас и Шумен, която въпреки поправките си е винаги в дупки. Затова аз минавам през Варна.
11 Ноември 2015 10:24
Докато на власт е мафията ГЕРБ/РБ ще бъде така. Всички кожи ще съдерат от гърба на признателното население, което очевидно страда от мазохизъм за да напълни изборните урни с бюлетини за тези, които ще го погребат.
Долу мафията!
11 Ноември 2015 10:25
В Германия не се плаща нищо, но пътната такса влиза в горивото, така, че колкото изминеш толкова плащаш. Акцизът на горивото у нас не е ли това. Плюс това ние плащаме данъл за колата. не си спомням в Германия да съм плащал такъв.
А акциз върху ДДС?
Хубавата ни ЕвроАтлантоландия - винаги сочена за пример ...
11 Ноември 2015 10:26
Плюс това ние плащаме данъл за колата. не си спомням в Германия да съм плащал такъв.

- Има данък автомобил. И там има спорове и обвинения, че държавата го използва само частично за пътища и инфраструктура.

Безобразието с пътищата е пословично - и в Африка не съм срещал подобни "пътища". Лошото качество е вина на държавата, липсата на ефикасен контрол с възмездие и ширещата се шуро-баджанащина!

Нахалство е да се правят сравнения колко струвала винетката на "запад". Струва, може би, но съотнесено към средната заплата, всякакви плиткоумни сметки лъсват като гол задник на луна!

Инак, "изкуството" да се грабят максимално безопасно собствените граждани, у тези координати то се прилага все по-добре и по евро-гейски, успешно. Но за жалост добрите неща остават не възприети!
11 Ноември 2015 10:37
При положение, че имаше половин магистрала Тракия и цената беше 67 лева, сега е съвсем нормално 100 лева на завършена АМ Тракия, 2/3 от Струма, АМ Люлин, преасфалтирани трагичните участъци от Септември до Пловдив, готова АМ Марица, отворен Маказа, обновен Ришки проход, пусната АМ Хемус покрай мизериите на Долни Богров, догодина - дай Боже и Северна скоростна тангента. Защо не? Камерите, които следят за винетки са пълно демоде. Модерната система е да се плаща по номер на колата и камерите да следят номера, точно както се зарежда предплатена карта за мобилен телефон. Така може да се зареди за 1 ден, може за 8 дена, може за 22 дена - ето ви справедливост.
11 Ноември 2015 10:44
Ама те ще въвеждат и тол-такси по магистралите, не си мислете, че ще си караме безгрижно.
11 Ноември 2015 10:53
Акцизът на горивото у нас не е ли това.

Едва ли някой знае за какво точно се ползва акциза върху горивата, дали въобще се плаща на държавата и, ако да - в чии джобове отива. Очевидно обаче е твърде недостатъчен, та ни искат и допълнително пари.
11 Ноември 2015 10:54
Белчев, всички сме съгласни да плащаме за винетка толкова, колкото процентно към доходите им плащат напр. в Австрия.

Бедата е, че властта иска да има бюджета на Австрия, но с африкански доходи на населението. Те вече и африканските са по-големи де...

Та тая несправедливост не можеш я прикри с никакви сметки и приказки за добрия черен Асфалт.

11 Ноември 2015 11:01
Белчев и черния асфалт! Черно на бяло!
11 Ноември 2015 14:58
Аз мисля, че вместо да се гушат с акциза от бензина и нафтата един твърдо установен процент от него трябва да отива за ремонт на пътищата.
11 Ноември 2015 16:08
Акциза на горивото трябва да се използва само по предназначение - за пътища. Винетките и тол-таксите са втори плащания за пътуването. Изобщо не трябва да има винетки и тол такси, защото акциза е пре-достатъчен.
12 Ноември 2015 13:47
Много точно казано. Не е неприлично - направо е безсрамно да се плащат пари за тези разбити пътища. Но ако се вгледаме подробно, ще видим, че повсеместно става така - обещават едно, правят друго. Ама нали изборите минаха... Като има наивници да вярват на обещания, така ще е.
12 Ноември 2015 13:58
обещават едно, правят друго


В интерес на истината не са обещавали да оправят пътищата, ако винетката е под 140 лв.

Т.е. да не остане някой с впечатление, че след като я повишиха, нещо ще се измени в пътищния сектор.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД