Евгений Бакърджиев е роден на 10.2.1955 г. в София. Бивш заместник-председател на СДС, вицепремиер и министър на държавните имоти, благоустройството и регионалното развитие.
в правителството на Иван Костов. След парламентарните избори през 2001 г. поиска оставки в ръководството на СДС, но на 26 ноември 2001 г. Националния съвет на сините го изключи от партията. На 1 декември 2001 г. Бакърджиев основа и оглави нова партия - БДС "Радикали".
- Оптимист ли сте, че "Новата десница" може да се задържи на политическата сцена, г-н Бакърджиев?
- Последните години ме научиха да не бъда нито оптимист, нито песимист. По-скоро, човек трябва да бъде реалист. Реалност е това, че се събрахме, че разговаряхме свободно и добронамерено, че стигнахме до конкретен резултат. Реалист съм и в това, че не може да спрем дотук, че ще продължим напред. Смятам, че е реално наесен да постигнем възможност за общи кандидатури и обща работа по места. Разбира се, времето винаги ще ни подпира, но важното бе да сложим начало. Ние сложихме това начало. И колкото по-прагматични сме нататък, толкова по-добре.
- Без СДС и НДСВ възможна ли е обединена десница?
- Не всеки успява да извърви в едно и също темпо общия път. Затова си мисля, че въпрос на всяка една формация е да прецени собствените си сили, желания и възможности за включване в консолидацията на дясното. Аз лично съм убеден, че във всяка една от партиите, включително и в СДС и НДСВ, има трезвомислещи, има разумни, има позитивни хора, които си дават сметка, че дясното трябва да се консолидира. Въпросът е тези хора и тези мнения да надделеят - аз разчитам на това.
- Какво е отношението на "Нова десница" към властта? Продължавате да каните в нея както управляващата партия - НДСВ, така и една от опозиционните - СДС.
- Всъщност, като изключим НДСВ, всички останали десни политически формации сме в опозиция. От тази гледна точка ние нямаше да спестим нашата гледна точка за управлението, нашият принципен поглед какво трябва да се промени и как трябва да се върви оттук-нататък. Това е новото, което не е правено досега - да казваме истината, да държим на принципа, а не да се ходи на политически пазарлъци и угаждане. Това трябва да го прекратим.
- По време на дискусията в Банкя се е чуло, че СДС е "непривлекателната десница" . Вие правите ли разграничение между партиите в дясно от политическия център?
----------------
- Формулирана беше интересна теза - че СДС отказва да приеме, че е най-голямата партия вдясно. СДС се опитва да наложи себе си като единствена партия в дясно. И тъй като това не е вярно, започва да рискува бъдещето да остане най-голяма партия в дясно. Мисля, че потенциала на тези 8 политически формации, които се събрахме в Банкя, е много сериозен и тепърва ще се развива.
На мен никога няма да ми е приятно, че СДС се руши, че СДС се проваля. Винаги ще го изживявам като човек, който 12 години е градил синята партия. За съжаление сега резултатът е такъв.
---------------------
- Какъв шанс за добро представяне на местните избори има десницата, ако продължава да е така сепарирана?
- При сегашната ситуация сме изправени пред картина, която може да повтори резултатите от местните избори през 1995 година. Тогава БСП взе 200 от 255 общини. В момента е налице засилване на лявото мислене, ново обедняване, нов тежък социален климат и в тази посока няма да е изненада, че хората ще гласуват ляво. В същото време трябва да отчетем и това, че вече са познати не само политическите формации, но и личностите във всяка една от общините. Активните и авторитетните хора са много по-ясни, отколкото през изминалите три избори за местна власт. Очаквам, че ще има засилване на самостоятелните, неполитическите, непартийните кандидати. В този смисъл една от целите на партиите от "Новата десница" е да потърсим и да застанем именно зад такива хора. Това е бъдещето, това е пътят към мажоритарен, към авторитетен избор.
- Говорите за "естествени лидери", така ли?
- Точно за естествените лидери. В прехода на България бе измислена системата СДС-БСП. Винаги съм казвал - БКП се раздели на СДС и БСП. В онези времена нямаше как да се изяви естественият лидер, да намери своето място, да застанат хората зад него. Това става с годините.
Наскоро четох пак Буров, той беше казал: "Няма демокрация там, където има много бедност". България не се промени, не стана по-богата държава, затова демокрацията много бавно заема периметър.
---------------
Мисля си, че оттук-нататък трябва да се направи необходимото, така че и в закона за местните избори, и в закона за избор на народни представители, задължително да се въведе мажоритарният елемент. "Политическата класа" доказа, че не се справя и успешният преход в държавата ни не се състоя. Тя има нужда от попълване с нови хора, с нови идеи, с нова енергия, с нова сила. Това става само с мажоритарни избори. Стоим с две ръце зад мажоритарния елемент.
Скоро отново разговарях с колегите от НДСВ и СДС, че трябва да бъде подкрепен проектът за избирателен кодекс. Много разчитам, че в програмата на Народното събрание избирателният кодекс ще влезе по-скоро. Ако не може да влезе целият, то поне това да стане с промените в закона за местните избори, които да отразят тези елементи на мажоритарния избор.
------------------
- Защо се бавят тези промени?
- Партиите ще направят по-вярна сметка, ако сега преценят какво ще загубят, ако наесен отново извадят напред партийните си секретари и хората не ги подкрепят. Партийните функционери в България изпълняваха, или изпълнявахме, няколко роли едновременно - и в изпълнителната, и в местната власт, и в ръководствата на съответната политическа формация. Може би в началото на прехода това бе оправдано. Сега явно трябва да започнат да се разграничават тези функции. Тези, които се занимават с управлението на една община, трябва да са професионалисти в управлението на общината, а не това да върши местният партиен секретар, който взема партийни решения. Това е демократичният модел - колкото по-бързо се разбере от политическите формации, толкова по-добре. Мастодонтите обаче няма да изминат лесно такъв път.
- Смятате ли, че двуполюсният политически модел оздравява след удара през 2001 г.?
- Много сериозно коментирахме този въпрос в Банкя.
------------
Според мен се възстановява двуполюсният модел. Това, което Симеон завихри, се разпада видимо. Възстановява се нормалното съотношение в политиката. Но двуполюсен не значи двупартиен. В никакъв случай не се връща варианта "червени-сини". По-скоро в лявото червените са консолидирани, а в дясното десницата е разбита. Досега нямаше алтернативи, те започват да се създават.
-------------
- Какъв компромис трябва да направят лидерите на десните партии, за да се стигне до единна десница?
- Колкото по-бързо политиците се отърват от политическа надменност, от политически егоизъм, от самодостатъчността, толкова по-лесно ще направят тези крачки. Пак ще кажа - всеки сам извървява този път, а на мен ми се искаше всички да го извървим бързо и заедно.
|
|