Двойно по-дълга от нормалната и в много случаи доста тежка е в момента алтернативната военна служба. Висшистите, избрали общественополезен труд вместо казарма, служат 1 г., а тези със средно и по-ниско образование - година и половина. За труда си те получаваха досега по 21 лв. месечно от работодателя, а от началото на годината взимат по 23 лв., колкото взимат и наборниците с пушка в казармите. По закон шефовете им трябва да им осигуряват храна и дори квартира, когато са изпратени извън родния си град, но за това не винаги има възможност. Освен това в момента работодател може да е само държавна структура, която не е търговско дружество. Това много стеснява кръга от възможни места за отбиване на алтернативна служба. Сега младежите са насочвани предимно към болници, отговарящи на законовите изисквания, като Военно-медицинска академия и онкодиспансерите, където работят най-често като санитари. Още към кухните на казармите като помощник-готвачи и готвачи, към държавните старчески домове и др.
Вероятно заради това за последните 3 години, откакто действа Законът за замяна на войнските задължения с алтернативна служба, алтернативно са служили само по около 80 младежи годишно. За да бъдат одобрени за такава служба, те преминават през интервю пред 9-членната комисия за алтернативна служба, в която задължително има юрист, богослов, лекар, психолог и философ. Пред тези хора те трябва да докажат, че религията им или просто убежденията им не им позволяват да носят пушка.
"Тези момчета доказват, че са пацифисти дори и само с това, че избират по-трудния вариант на служба", твърди председателят на комисията за алтернативна служба Румен Коцев. "Освен, че служат 2 пъти по-дълго, отиват на места, на които се полага нискоквалифициран и непривлекателен труд. Работата като санитар в онкодиспансер или в дом за възрастни хора, не е никак лесна. Убеждаваме ги, че избират по-тежкото, но това рядко ги отказва", допълни Коцев. Понякога в комисията питали кандидатите например как ще реагират, ако някой нападне родителите им. Ако отговорят, че веднага ще грабнат готварския нож и ще го наръгат, явно не са заклети пацифисти. Отказите за алтернативна служба обаче били рядкост.
Алтернативнослужещите младежи схващали труда си като мисия.
Повечето от тях избирали този вид отбиване на войнския дълг по религиозни причини - членуват в свидетели на Йехова или са адвентисти, или съботяни, имало и православни, но по-рядко. Преди време един богослов поискал да служи алтернативно в манастир, но му отказали алтернативна служба от една страна, защото в църкви и манастири не може да се отбива служба, и второ, защото се оказало, че убежденията му въобще не му пречат да носи оръжие. Имало 2-ма мераклии, които имали намерение да се отърват въобще от войнския дълг, кандидатствайки за служба без пушка. И двамата впоследствие избягали в чужбина, без да отслужат и са дадени на прокурор. Имало и 2-3-ма, които започвали общественополезен труд, но после им се виждало много тежко, отказвали се и се прехвърляли на редовна служба.
Николай Троянов е пример за последовател на "Свидетели на Йехова", който по религиозни причини е избрал да служи алтернативно. В момента той е единственият младеж на служба без пушка в София. Заради проявено разбиране от страна на комисията за алтернативна служба е разпределен в родния си град на не много тежка работа. Отбива службата си в читалището на слепите в столицата.
Николай е разпределен така благосклонно,
защото се грижи за баща си,
който е с над 90% намалена работоспособност след тежък инсулт след още по-тежък период на алкохолизъм. "Ако в момента посегне към алкохол само веднъж, това може да е фатално. Затова не му позволявам да излиза никъде сам", обяснява младежът. Сам се грижи за баща си, защото майка му след развод се изнесла да живее в друг град, а сестра му е музикантка и често пътувала за участия в концерти. С парите се справя трудно. Досега е получавал по 21 лв. месечно плюс 4 лв. за храна. За квартира не му се полагат допълнителни средства, защото живее вкъщи. От време на време си помагал с извънреден труд в читалището, като боядисване например, за което му плащали допълнително.
В читалището на слепите младежът е вече от 9 месеца и му остават още толкова. Не е висшист и трябва да служи общо 18 месеца. Работата не е като в онкодиспансер, но не е и чак толкова лека. Основното му задължение е да снабдява незрящите с книги на Брайловата азбука.
2 пъти седмично той разнася книги по домовете на около 60 слепи в София
и носи до Централна поща литература за още около 20 абонати на читалището от страната. Разнася по 20-30 килограма и изминава по 30-40 км в дните, в които разнася книги, твърдят в читалището. През останалото време помага с каквото може в читалището и най-вече за компютърната обработка на книгите и списанията, които се издават за слепи. За целта е преминал специални компютърни курсове. В този случай комисията за алтернативна служба отново е проявила търпение и разбиране към него и му е дала няколко месеца отстрочка до започване на службата, за да премине необходимия компютърен курс.
Николай всъщност е отложил с доста време отбиването на войниклъка. В момента е на 28 години. Чакал е първо да бъде приет законът за алтернативната служба, после да се намери място в София и т.н. На въпроса какво точно в религията му не му позволява да носи оръжие, той отговаря с цитати от Библията. Всъщност свещената книга и за православните и йеховистите е една и съща, но интерпретациите са различни. "Ние следваме примера на първите християни, които категорично са били против насилието", разяснява младежът. Комисията не го е питала как би реагирал, ако нападнат родителите му. Такъв въпрос обаче са му задавали приятели преди години. На него той отговаря: "Всеки има право на самозащита, когато директно го нападат. Друг е въпросът обаче да дадеш клетва пред военните и да ти се налага да изпълняваш заповеди, които противоречат на разбиранията ти. Ако трябва да убия някого, за да защитя собствения си живот, няма да го направя. Но ако нападнат най-близките ми хора, не мога да съм категоричен. Човек никога не знае в каква ситуация ще попадне", разсъждава последователят на "Свидетели на Йехова".
Работодателят му - Спас Карафезов, председател на читалището на слепите, твърди, че трудно би се справял без помощта на Николай в бъдеще. Силно се надява, че пак ще му изпратят алтернативно служещ наборник.
Карафезов ще има по-големи шансове да получи помощник от одобрените за алтернативна служба младежи, когато бъдат приети подготвените промени в закона за тази служба. В момента измененията са на етап 1-о четене по парламентарните комисии и никой не може да каже кога точно депутатите ще приключат с тях, но щом са започнали, очаква се да свършат до 1-2 месеца.
Новите текстове предвиждат службата без оръжие да се скъси и вместо 2 пъти по-дълга от нормалната, да е година и половина повече. Това означава, че висшистите ще служат в бъдеще алтернативно 9 месеца, а останалите 13 месеца и половина. Заплащането пък ще нарасне доста.
Идеята е момчетата да получават заплати около минималната
- 110 лв. А за най-старателните работодателят да може да увеличава възнаграждението до 150-200 лв.", уточни Румен Коцев.
Друга важна промяна е разширяването кръга на потенциалните работодатели за алтернативно служещите. Ще се даде възможност да наемат наборници и търговските дружества с държавно участие. Действащата в момента забрана работодатели да са фирми автоматично изключва дружествата, които наследиха строителни и транспортни войски. А на тях се залагат надежди в бъдеще да станат най-големите работодатели за служещи без пушка. Остава забраната военната служба да се отбива в частни фирми, политически и синдикални организации и фондации с идеална цел. Въвежда се и нова забрана - да се прехвърляш от алтернативна в нормална служба. Подобни прехвърляния винаги създават много проблеми, обясняват от комисията за алтернативна служба.
С новия закон те
очакват по-голям наплив на желаещи да служат алтернативно
Според Коцев, ако броят им достигне 300 годишно, ще е много добре. Ще има горен праг на годишната бройка за войниците без пушки, която всяка година ще се определя от Министерския съвет. От комисията се надяват да привлекат към алтернативната служба неграмотните и слабо образовани младежи, които все по-трудно се вписвали в модернизиращата се армия. За целта се предвиждат и квалификационни курсове в началото на службата, които ще поема държавата.
В комисията не се притесняват, че ще има свръхнаплив от желаещи да служат без оръжие, след като влязат в сила промените. "И аз например съм против насилието, но ако трябва да служа 2 пъти по-дълго, няма да избера алтернативната служба, защото съм малко повече прагматик", коментира Коцев.
|
|