:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,661,120
Активни 564
Страници 3,685
За един ден 1,302,066
Диалози

Емил Кюлев: Изнасяли сме ноу-хау, а сега внасяме дори домати!

Майкъл Чорни няма участие в ДЗИ, разказва банкерът на читателите на "Сега"
(Продължение от съботния брой)



Преди да ви задам въпроса, на който надявам се ще отговорите, бих искала да разкажа на читателите една знаменателна история от времето на прохождането на частния бизнес в България, свързана лично с вас.

През пролетта на 1990 г. няколко приятели решихме да учредим "дружествена фирма" за технически и търговски консултации и услуги и се обърнахме към вашата фирма с молба да ни регистрирате. Още си спомням закачливата ви усмивка, с която отказахте да ви платим за услугата. "Ще ми платите, когато забогатеете!" - бяха думите ви. Е, не сме забогатели, но още съществуваме и работим, а това не е малко в днешна България. И сме готови да си платим!

А сега въпроса: Смятате ли, че на всяка цена трябва да продадем и то на чужденци и последната ни читава държавна банка ДСК? Не може ли да остане с преобладаващо държавно участие, а останалите акции да се пуснат на борсата?



С най-добри пожелания,



Н. Генова, IT Consult, София



Уважаема г-жо Генова,

Благодаря ви, че си спомняте, че съм ви помогнал под някаква форма. А относно въпроса моето мнение беше и продължава да е, че няма държава без банков инструментариум. Лишаването на държавата от този инструментариум или свиването на този инструментариум до една Насърчителна банка, която все още е с малък капацитет, не е хубаво. Лишавайки се от този инструментариум, държавата абдикира от определени ангажименти. Аз не знам дали е наложено това, или е плод на решение на управниците, но и в двата случая за добро или за лошо държавата ще се лиши от този инструментариум. Аз мисля, че е по-скоро за лошо.

Ние сме в преход и българският бизнес, българските малки и средни предприятия се нуждаят от подкрепа. Не от вълчите закони, които работят в Западна Европа. Тъй като тези банки, които се приватизират по правило попадат в банки, които са в ръцете на такива институции. Те не разбират нашия пазар. Психиката на Балканите трудно ще бъде разбрана в Западна Европа.

По-добре е да се борим за нашите пазари, отколкото да ги разрушим и да ходим да се борим да правим спортни или ретро автомобилчета. Ето това е големият проблем. Има хора, които не се виждат в ролята на наемна работна ръка. И ти като държава трябва да им дадеш този шанс. Българският предприемач и българската мисъл не трябва да бъдат разглеждани винаги и само за черната работа в Европа. В Европа трябва да влезем с достойнство. И държавата в това отношение трябва да си свърши работа.

Последните търгове за лотовете по пътищата бяха спечелени от турски фирми. Добавената стойност от парите, които ще им платим, ще бъде изконсумирана не в България, а в Турция. А това са пари, които данъкоплатецът плаща. И какво се получава? Всички тези български строителни фирми, които по една или друга причина не са успели да вземат поръчката, са обречени на бавно обезкървяване и бавно измиране. В резултат на което имаме увеличена безработица, смачкани хора и беднотия. Да - някой чиновник сигурно живее добре, но резултатът от тази политика води до това. Има ли български фирми, които по същия начин се третират в Турция? Тук именно трябва да се отстоява българският интерес. Така аз разбирам нещата. Нима българските домати са по-лоши от холандските? С две класи над тях са. Но 1 кило холандски домати на сергията в Германия се продава за 3 евро. Скоро бях там. Ако българските производители достигнат до този пазар, как ще бъде българското село? Няма ли в очите на тези хора да пламне отново тази искра на българската предприемчивост, която аз лично съм виждал и все още виждам. Аз този плам го виждах през 1990 г. в много от хората, които минаха през кантората ми. Слава богу, че много от тях са оцелели, като хората, които ми зададоха този въпрос. Лошото е, че много други не оцеляха. Това е, което ме боли. Изпадаш в положението да имаш желание, но да нямаш условия.

Ние сме изнасяли ноу-хау, а сега внасяме дори домати и краставици. От това ме боли!



Г-н Кюлев,

Очертахте се като една от големите акули в туризма на България. Как делите пространството с останалите - MG, "Албена", АКБ на Николай Банев? Каква е конкуренцията в този бранш? Винаги ли се играе по правилата или и тук има удари под пояса? Какви са следващите ви идеи в тази посока?



Любомира Фурнаджиева, София



Самият факт, че ме оприличават на акула е добре. Аз съм майстор на спорта по плуване и шеф на Федерацията по плувни спортове. Отварям една скоба - единственият начин да убиеш акула без директна физическа намеса, е да намериш начин да я спреш - тя диша, когато водата минава през хрилете й. От там набира кислород. Т.е. акулата не може да живее в малък аквариум. Трябва постоянно да се движи.

Така и в нашия сектор - постоянно обмисляме развитие на дейността. Не делим пространство. Пазарът се дели освен на брой и обем, но и на качество. Това, което аз правя, е топ. Както и с ДЗИ, и банката. Аз не искам да съм с най-голям обем, с най-много хотели. Но искам, когато се каже, че това е хотел, в който е инвестирала финансовата група на Емил Кюлев, това да е знак за качество. Нито един от изброените не ми е конкурент, защото те са в други ниши. Те имат други обеми, друга публика. Конкуренцията е огромна. Над 1800 хотела има.

Ще построим още няколко висококласни обекта. Ще диверсифицираме позициите. Ще започнем още тази година строителството на един петзвезден хотел. Оглеждаме възможности за инвестиции в други места във вътрешността на страната. Имаме сериозен потенциал, но това е втори план. Основните ни инициативи са все пак финансовите.



Имам предложение за име на ДЗИ, нали вече не е държавен, а ваш. Смятате ли да правите конкурс или ще оставите абревиатурата без да я разшифровате? А можете ли да кажете кой е истинският собственик на застрахователното дружество? Майкъл Чорни колко процента държи?



Симеон Филипов, Русе



Да, това е Държавен застрахователен институт. Държавата все още има 20%. Аз също съм част от държавата. Мислил съм да е Доброволен застрахователен институт. Но името ще се запази. Може да направим конкурс. Но, ето сега, ДСК ще се приватизира. Ще се смени ли името?

Майкъл Чорни няма никакво участие. Тук категорично НЯ-МА! Имаме предложения от няколко конкурента на "Алианц" за задълбочаване на сътрудничеството. Оглеждаме нещата. Основното, на което аз държа, е финансовата група да остане българска. Това винаги ми е била мечтата. И досега мисля, че съм я реализирал. След време сигурно ще трябва да се интегрираме с глобалните партньори. Това е почти сигурно. Но, когато му дойде времето, както е модерно да се казва.

Благодаря на читателите на в. "Сега" за въпросите!
977
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД