:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,701,548
Активни 443
Страници 12,478
За един ден 1,302,066

Русия и Турция не ни се месят. Доказано е!

България прави всичко възможно да не я подмине 13-ата руско-турска война
Светослав Терзиев
Пред 13-ата руско-турска война, която в най-добрия случай може да си остане студена, България прави всичко възможно да привлече вниманието на двете изнервени държави. Ще проверява с парламентарна комисия дали някоя от тях се намесва във вътрешните й работи. И като провери, какво ще направи? Ще се скара на двете или ще посочи като виновна само едната, след което ще се съюзи с другата?

Когато атовете се ритат, магаретата нямат работа между тях. Преведена на политически език, тази народна мъдрост означава комисията авансово да обяви, че никоя от двете големи държави не ни се бърка, и да приключи историческата си мисия.



Има безспорни доказателства,



че нито Москва, нито Анкара дестабилизират управляващите среди в България. Най-важното от тях е следното: Докато Европейският съюз и Съединените щати, които са ни най-близки съюзници, от години натискат България да вкара в затвора корумпирания си политически елит (класическа груба намеса във вътрешните работи на една държава), досега не се е чуло Русия или Турция да настояват да видят у нас съдебна реформа, разбиване на организираната престъпност и борба с корупцията на високо равнище. Те показват добре изразена търпимост към управленските ни среди, които не намират причина публично да им дават обяснения как се разпореждат в държавата. Представете си Путин или Ердоган да задават въпроси на Бойко Борисов, както Обама го питаше за престъпността в България, или Борисов да ги уверява пред медиите, че изпълнява правилните им решения, както се изрази веднъж за послушанието си към канцлерката Ангела Меркел.

Но погледнато от обратната страна, сдържаното поведение на Москва и Анкара може да означава, че България вече се управлява от руски и турски пълномощници, които няма как да разобличат, за да не разобличат себе си. Ако е така, ще излезе, че



руско-турската намеса е свършен факт



Тогава какво ще разследва парламентарната комисия? Нима ще прави класация на политиците като руски и турски мекерета? Би било много нелепо да търси информация от специалните служби, щом е достатъчно да се огледа в самото Народно събрание или в правителството, което по закон е под парламентарен контрол. Освен това може да назове кой разпределя порциите в държавата - нали всички се натискат на хранилката - и да си свърши работата.

Ясно е, че от такава комисия не може да се очаква нито да разкрие голяма тайна, нито да направи нещо полезно. Въпросът е защо точно сега България изкарва външнополитически дразнител, който евентуално да я замеси в чужд конфликт. Ако някои храненици са се сдърпали, защото им се струва, че чуждите порции са по-големи, това все още не ги оправдава да злоупотребяват с държавните интереси. Вместо да сочат този или онзи като руски или турски агент, достатъчно е да му осветят далаверите, както ни съветват настойчиво докладите на Европейската комисия. Така няма да провокират международно напрежение, а и сами ще приложат законите без външна намеса.



Русия и Турция имат навика да воюват



средно по четири пъти на столетие, показва справка в руската Уикипедия. За 351 години (от 1568 до 1918 г.) са се сблъсквали 12 пъти, като са били в състояние на война 69 години. Повечето войни не са се отразявали на живота по българските земи под османска власт, но Кримската война (1853-1856 г.), която е десета в поредицата, докарва черкезкото заселване. То предизвиква мощно недоволство сред българското население от султанското равнодушие към разбойническия произвол и стимулира бунтовните нагласи, както свидетелства Захари Стоянов в "Записките...". За наш късмет 11-ата руско-турска война съвпада с националните цели на българското общество и от нея ни остава възстановената държавност. В 12-ата война България е съюзник с Турция срещу Русия в състава на Централните сили през Първата световна война.



Зрее нов конфликт между двете държави,



но на територията на Сирия, където загиват само сирийци. Договореното между САЩ и Русия примирие с начална дата 27 февруари не обвързва Турция - един от главните тайни помощници на бойците на "Ислямска държава" в Сирия. Анкара води своя война там - против кюрдите. Нейният най-черен кошмар е да се сбъдне мечтата на кюрдите за автономия в Сирия чрез съединяване на две територии край турската граница, които сега са разделени на сто километра от силите на терористите. Ако това се случи, ще вдъхнови кюрдските националисти в самата Турция.

Затова Анкара се стреми да създаде буферна зона, където под неин контрол да не се позволява достъп както на кюрдски бойци, така и на други сили. За благозвучие Турция официално я нарича "зона за сигурност" и уверява Европейския съюз, че там ще бъдат настанени бежанци, които иначе биха преминали в Турция с риск да се отправят към Европа.



Премиерът Бойко Борисов пръв се възхити



на тази идея и на 23 септември 2015 г. заяви в Брюксел: "С турския премиер разсъждаваме върху варианта в Сирия да бъде създадена зона за сигурност, където хората да бъдат близо до родните си места, да им се помага там, а и конфликтът да се прекрати час по-скоро." До края на годината той се придържаше към това становище, но на 13 януари по време на парламентарния контрол внезапно разбра, че не бива да пъха пръст там, където скърца: "Това е зона, по която са компетентни няколко човека в света", каза той и отклони депутатски въпрос какво мисли за нея.

Турция има нужда от международно призната буферна зона, за да оправдае вкарването на свои сухопътни сили в Сирия, които да ударят кюрдите. По този повод агенция Блумбърг писа миналата седмица: "Кюрдите предупредиха Турция, че ще влезе в "голяма война" с Русия, ако турските войски нахлуят в Сирия". Техен представител в Москва каза на 17 февруари, че Русия възнамерява да защити кюрдите в случай на турска сухопътна операция. Тъй като американците също подкрепят кюрдите срещу "Ислямска държава", няма съмнение, че евентуално турско нашествие ще разгневи и САЩ. По тази причина главният съюзник на Турция в НАТО може да избере пасивна позиция при евентуални контрамерки на Русия. Москва не крие, че дава военна помощ на кюрдите, а Блумбърг цитира бившия директор на руските спецслужби ФСБ Николай Ковальов (1996-1999 г.), според когото



руски самолети ще бомбардират турските войски в Сирия



Никой не може да прогнозира какво би се случило при такова нарастване на напрежението. Както се видя, дори един-единствен инцидент, какъвто бе свалянето на руския бомбардировач от турските сили, може да преобърне отношенията между двете големи държави и от това да настъпят разнопосочни последици не само в политиката, но и в икономиката. Като се има предвид, че Русия и Турция се управляват от изявено честолюбиви лидери, най-добре е българските политици да не им се навират точно сега в очите. Каквото и да каже специалната парламентарна комисия: а) Русия ни се меси; б) Турция ни се меси; в) И двете ни се месят, - все ще има лоши последици за България. Остава й само четвъртият вариант: г) Никой не ни се меси - и да се разпусне. А следващия път, когато парламентът реши да прави голяма външна политика, не е зле да пита и някои дипломати, колкото и очукано да е нашето външно министерство.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Дано 13-ата руско-турска война все пак да е само "студена"
Карикатура: Христо Комарницки
Какво ще разследва комисията? Ще прави класация на политиците като руски и турски мекерета? Освен това може да назове кой разпределя порциите в държавата - нали всички се натискат на хранилката...
62
10039
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
62
 Видими 
28 Февруари 2016 19:07
агенция Блумбърг писа миналата седмица: "Кюрдите предупредиха Турция, че ще влезе в "голяма война" с Русия, ако турските войски нахлуят в Сирия". Техен представител в Москва каза на 17 февруари, че Русия възнамерява да защити кюрдите в случай на турска сухопътна операция.


Няма кой друг да защити кюрдите. И за техен късмет пак има някакво "съвпадение с националните им интереси". Също като нас. И също като черногорците, сърбите, гърците, румънците, арменците и др. И там големи съвпадения с техните национални интереси. Уникално е как имперските амбиции на кървава Русия винаги съвпадат с интересите на някой поробен или клан народ. И от това съвпадение винаги се ражда някоя нова или независима държава. Но дали кюрдите, след като московеца им създаде държавичка, ще го обвинят, че искал да ги направи Забосфорска губерния - предстои да видим.
28 Февруари 2016 19:11
А следващия път, когато парламентът реши да прави голяма външна политика, не е зле да пита и някои дипломати, колкото и очукано да е нашето външно министерство.

Добро пожелание, но като се има предвид умствения капацитет на тези, към които е отправено, oчевидно ще си остане само пожелание.
А стадото в НС ще продължи да произвежда само тор.
28 Февруари 2016 19:53
Ако България е магаре, а Турция ат, Русия без съмнение е слон.
28 Февруари 2016 20:03
Споко. Баце вече се разпореди въпросът за комисията да бъде преразгледан ./ в Сандански , на среща с младежи ГЕРБ /
Открит остава въпросът за 13 -та руско-турска война , което притеснява много настоящия естаблишмент , защото историята показва ,че след руско -турска война - следва нова българска държава.
И тях няма да ги има . Тукана е проблемът за някои.
И надеждата за милиони българи .
28 Февруари 2016 20:13
Премиерът Бойко Борисов пръв се възхити
на тази идея

Идиот???? Или изпьлнява задание от Козяк?
28 Февруари 2016 20:17
Тази тема не я ли дъвкахме вече?
Къде е котаракът да се скара на Терзиев, че нищо не разбира?
28 Февруари 2016 20:21

Русия и Турция не ни се месят. Доказано е!

Де, бре.
Доказано е, че се месят непрестанно. Договорите у Сан Стефано и Берлин са между Русия и Турция. А българите никой за нищо не ги е питал...
28 Февруари 2016 20:21
Първо, авторът поставя Русия и турция на една плоскост по отношение на България. Едни и същи мерки за Освободител и поробител. Едни и същи мерки за велика сила и (нео)османска държава дето подрипва над боя си. Това не е коректно.
Второ, може ли някой да посочи случай за намеса на Русия във вътрешните работи на БГ? Защото намесата на турция не отричат дори и най-фанатичните евроатлантици в България от сегашните и предишни власти.
И трето, небрежните исторически бележки не правят услуга на статията. Например, българите са изгонени от домовете си със специален султански ферман, за да сторят място на черкезите и други мюсюлмани. Нарочно клани и прокуждани.
28 Февруари 2016 20:24
Няма разлика в идеологията на рашистите и неоосманистите.
28 Февруари 2016 20:47
Докато Европейският съюз и Съединените щати, които са ни най-близки съюзници, от години натискат България да вкара в затвора корумпирания си политически елит (класическа груба намеса във вътрешните работи на една държава), досега не се е чуло Русия или Турция да настояват да видят у нас съдебна реформа, разбиване на организираната престъпност и борба с корупцията на високо равнище. Те показват добре изразена търпимост към управленските ни среди, които не намират причина публично да им дават обяснения как се разпореждат в държавата. Представете си Путин или Ердоган да задават въпроси на Бойко Борисов, както Обама го питаше за престъпността в България, или Борисов да ги уверява пред медиите, че изпълнява правилните им решения, както се изрази веднъж за послушанието си към канцлерката Ангела Меркел.


И защо Русия и Турция да питат, да настояват..., след като тях корупцията в България ги устройва много добре. Корупция като в техните държави - моделът е един и същ. Правосъдните системи и в Русия, и в Турция са точно толкова гнили като българската. Къде е мястото на Обама и Меркел сред тази гнилоч?! Разбира се, че те, както и френските посланици от името на Франция - ще питат, настояват и изразяват нетърпимост... Въпрос на ценности, г-н Терзиев!
28 Февруари 2016 20:47
Няма лошо ако националните интереси на някой народ съвпаднат със интересите на някоя от великите сили какъвто е случаят със кюрдите в момента.Лошо е когато те съвпадат със интересите на повече от една от великите сили какъвто е нашият случай в момента.
28 Февруари 2016 21:01

Харесвам Терзиев. Още един материал, който ме кара да се чувствам горд. Ми това е, аз и до ден днешен се чудя кой и за къв чеп инициира тази комисия?
28 Февруари 2016 21:07
Доказано е, че се месят непрестанно. Договорите у Сан Стефано и Берлин са между Русия и Турция. А българите никой за нищо не ги е питал..

Ти преди 70 години същият човек ли си бил? Казвам 70, за да съм сигурен, че изобщо не си бил роден. Тогава някой питал ли те е изобщо за нещо?
28 Февруари 2016 21:09
Няма разлика в идеологията на Овчаря и Щурчо...
28 Февруари 2016 21:16
Тогава какво ще разследва парламентарната комисия? Нима ще прави класация на политиците като руски и турски мекерета?

Тя класацията беше ясна коги въпросните руско-турски мекерета са цаливаха покрай Турецкио паток...
28 Февруари 2016 21:19
Тъй де, какво ще прави, ако клсацията е вече известна? На това отговори...
28 Февруари 2016 21:26
Има безспорни доказателства, че нито Москва, нито Анкара дестабилизират управляващите среди в България. Най-важното от тях е следното: Докато Европейският съюз и Съединените щати, които са ни най-близки съюзници, от години натискат България да вкара в затвора корумпирания си политически елит (класическа груба намеса във вътрешните работи на една държава), досега не се е чуло Русия или Турция да настояват да видят у нас съдебна реформа, разбиване на организираната престъпност и борба с корупцията на високо равнище.

Бива, бива извъртане, ама чак толкова не бива. Вярно е, че съюзниците на България, пред които тя е поела ангажименти с договори, открито призовават България да си изпълни тези ангажименти. Вярно е, че Русия и Турция не се намесват открито. Те ако се намесваха открито, нямаше нужда от комисия. Въпросът е дали се намесват подмолно. Дали например политически партии прокарват или се опитват да прокарват проруска или протурска политика. Дали медии у нас извършват проруска или протурска пропаганда. И т.н. Включително дали и нямат агенти във властта, които да провеждат проруска или протурска политика. Има достатъчно индикации за това и затова трябва да има разследване. Включително и властта - как например беше номинирана руската агентка Бокова за генерален секретар на ООН?
28 Февруари 2016 21:32

Ние, Българите, нямаме много шансове за оцеляване, ако чалмалиите посегнат на нашата независимост. Единственият източник на сигурност се нарича Русия, и то ако ние все пак се държим що-годе прилично спрямо нея. Имаме ли ние опцията така да изиграем шансовете си, че да принудим Русия да ни защити в хипотезата на османско нашествие? Тоест да направим така, че за Русия да няма друга опция освен да се възправи в наша защита с всичката си мощ, необходима за реализацията на тази цел?
Ей това е висшия пилотаж на съвременната епоха. Бойко го чувства, ама някак си епидермално. Няма умове, които не само да са убедени протагонисти на тази цел, ами и знаещи как да го постигнат.
28 Февруари 2016 21:33
Манрико, спри да се излагаш...
28 Февруари 2016 21:34
Ние, Българите, нямаме много шансове за оцеляване

Дон, нямаме никакви шансове. Мисля, че нямаме и право на оцеляване, защото не го заслужаваме. Сами се изтребваме. Погледни този над теб...
28 Февруари 2016 21:49

Тъжно, и все пак имам вяра, нещо ми дава основание да вярвам, тия, които идват след нас, не са съвсем залюпени...
28 Февруари 2016 21:49
Овчаря 28 Февруари 2016 20:24
Няма разлика в идеологията на рашистите и неоосманистите.
Я, я кажи за идеологията на сащистите
28 Февруари 2016 21:51
Manrico
28 Фев 2016 21:26
Дали например политически партии прокарват или се опитват да прокарват проруска или протурска политика. Дали медии у нас извършват проруска или протурска пропаганда. И т.н. Включително дали и нямат агенти във властта, които да провеждат проруска или протурска политика. Има достатъчно индикации за това и затова трябва да има разследване. Включително и властта - как например беше номинирана руската агентка Бокова за генерален секретар на ООН?

Ако Орешарски още беше на власт, той щеше да е руският агент който е номинирал Бокова. Сега нищо не е ясно - кой е номинирал Бокова, той руски агент ли е... Разбирам терзанията ти, Манрико. Що не залюбиш Наздраве Миков - той не е руски агент и не е номинирал Бокова.
28 Февруари 2016 21:52
Дон, само защото са наши деца, не значи, че са имунизирани. Когато ги облъчват по цял ден, няма начин да не затъпеят. Всеки ден го гледам.
Сигурно остарям, някой ще каже, че съм ретрограден, но предпочитам тази "ретроградност" пред "напредничавостта" на някои индивиди...
28 Февруари 2016 21:57
13-ата руско-турска война

След последната руско-турска война, двете империи се разпаднаха. Време е да довършат започнатото дело...
28 Февруари 2016 21:58
а сащите месят ли ни се?
28 Февруари 2016 22:03
otvrat 28 Февруари 2016 19:07
28 Февруари 2016 22:05
Дипломат, уволнен по заповед на Желю Желев, разкри конспирацията за създаването на турски анклави у нас

И до днес крият безобразията си зад несъществуващата ДС, казва Любомир Шопов

http://www.blitz.bg/news/article/395529
28 Февруари 2016 22:06
Терзиев
28 Февруари 2016 22:13
След последната руско-турска война, двете империи се разпаднаха. Време е да довършат започнатото дело..

По-точно 29 години след последната руско-турска война. Да ти имам и логиката. Навързваш две несвързани събития и се опитваш с това да докажеш някава твоя си идиотска теза.
28 Февруари 2016 22:23
Любомир Шопов


Другарю Шопов, Котка!
28 Февруари 2016 22:31
Mоето усещане е, че не трябва и не е необходимо да се прави проверка с парламентарна комисия дали някоя държава се намесва във вътрешните ни работи. Политиците ни трябва да се поучат от унгарския премиер Виктор Орбан, който се опитва да балансира между интересите на Изтока и на Запада.

Необходимо е да се преориентираме и да се фокусираме към нови приоритети, един от които е спешно изграждане на граничните съоръжения по българо-турската граница. Имаме нужда от български Орбан!

Виктор Орбан
Орбан: Вдигам ограда по границата с Румъния, ще защитавам Унгария от Словения до Украйна

Унгарският премиер Виктор Орбан заповяда на министерството на вътрешните работи и на отбраната да започнат подготовка за изграждането на ограда по границата с Румъния. Оградата ще има за цел да предотврати влизането на мигранти на унгарска територия.

"Ако е необходимо ние ще защитаваме страната си от единия до другия край - от Словения до Украйна", каза Орбан.

За по-доброто охраняване на границата са изпратени допълнителни военни части по границата, а полицията увеличи присъствието си в областите Бач Кискун и Чонград. Поради бежанския наплив властите в Будапеща миналата година вдигнаха огради по границите си със Сърбия и Хърватия. Унгарският министър-председател многократно повтаря, че Европейският съюз, бюрократите в Брюксел, както и германската политика на "Добре дошли мигранти" носят вина за бежанската криза.

Виктор Орбан се противопостави и на плана за преразпределение по квоти в страните на ЕС на 160 000 мигранти. Планираният референдум за бежанските квоти в Унгария ще се проведе преди месец август.

През септември правителството на Виктор Орбан гласува против плана на ЕС за разпределяне на 160 000 мигранти сред държавите членки на съюза на базата на квоти. http://www.bgnes.com/sviat/balkani/4412080/
28 Февруари 2016 22:32
Stane
28 Фев 2016 22:24

Schadenfreude - основната идеология на манриковци...
28 Февруари 2016 23:25
***
29 Февруари 2016 00:39
Това антрефиле на г-н Терзиев трябва внимателно да бъде щудирано от завеждащият вънкашните афери МитOFF, който да го представи на общо заседание на кабинета Му и парламентарната Му група. След което да почерпят предложилите създаването на "комисията" народни "трибуни" от ДПС по една баклава и студена водичка и да закриват цирка. В противен случай на всичките заедно ще им се наложи да участват в юнашки пирамиди под шапитото. Стига вече циркове и сеир! Нещата са повече от сериозни, за да се упражняват в държавничество всякакви толупи!
29 Февруари 2016 04:34
Su38

28 Февруари 2016 21:09



Няма разлика в идеологията на Овчаря и Щурчо...


Има такава разлика., но тя е като при "Открийте десетте разлики!"
Освен това, Щурчо е по-резонен...исторически по-малко лъжлив. А и сладък .
Просто си казва, че чая е 83% мента.
29 Февруари 2016 05:16
Първата световна война Русия и Турция също воюват като част от двете коалиции. Русия претендират за Проливите. Воюват на Кавказкия фронт.
29 Февруари 2016 07:32
В подкрепа на тезата на несъстоятелността на комисията вдигам палец.
29 Февруари 2016 07:34
"Уникално е как имперските амбиции на кървава Русия винаги съвпадат с интересите на някой поробен или клан народ. И от това съвпадение винаги се ражда някоя нова или независима държава"-това отнася ли се и за Македония и ако се отнася от българите ли тя е била поробена и клана?
29 Февруари 2016 07:36
Ей го на......
29 Февруари 2016 08:45
руско-турската намеса е свършен факт
Тогава какво ще разследва парламентарната комисия?

Казусът е същия при съдебната ни система.
Знаем, че тя се управлява от мафията, но въпреки това продължаваме да изискваме от нея да съди престъпниците.
Защото това е законния начин...
Явния, правилния.
Нещата трявба да се говорят, публично, явно.
Стига недомлъвки.
29 Февруари 2016 09:47
Уникално е как имперските амбиции на кървава Русия винаги съвпадат с интересите на някой поробен или клан народ. И от това съвпадение винаги се ражда някоя нова или независима държава. Но дали кюрдите, след като московеца им създаде държавичка, ще го обвинят, че искал да ги направи Забосфорска губерния - предстои да видим.
Ами така става и това е позитивното във външната политика на Русия. Тя както у нас навсякъде се явява освободител. Фактически Османската империя беше разрушена главно от Русия. Кюрдите са последния остатък. Точно обратното правят хамериканците и техните западни пудели. Те сеят навсякъде разруха и установяват ислямския фундаментализъм, като се почне от Афганистан, през Ирак, Либия и сега Сирия. Така, че коя страна има по-имперски амбиции и коя е по-кървава. Цялата тази идея за глобализация, за Арабска пролет- всичко заради имперските интереси на САЩ доведе до ислямския тероризъм, огромни кръвополития, до вълните на миграция.
29 Февруари 2016 09:55
И какво от това, че Турция или Русия, или който и да е се бърка във вътрешните ни работи? Службите би трябвало да осветляват тия случаи и да се дискредитира чуждата агенция. Виновните лица отиват на специализиран съд под юрисдикцията на ДАНС. Всъщност това е единственият начин за противодействие и обвиненията към тоя модел е, че е репресивен. Тодор Живков прекъсна тая независимост 1954 г. и подчини службите на партията. Нарекоха го партийно-тоталитарен модел. Но пък се противопостави усешно на всякакви външни домогвания и действия, разбира се с помощта на СССР.

Днес имаме аналогична ситуация. Въпрос на време е някоя от великите сили (САЩ или Русия) да подкрепят такава партия и да започне изчистването в някаква посока. В крайна сметка настоящето статукво деморализира страната и ни прави непредсказуем партньор. А в това има логика, само ако в някоя централа са преценили, че територията трябва да бъде поделена между съседите ни.
29 Февруари 2016 10:47
Да, може би ... Може би е уместно да възприемем поведението на ... грънците на пазара. Онези грънци. Дето ги трошат магаретата, докато се ритат. Като рекох пазар, пак се сетих за Рим. Имаше едно предаване, британско мисля, по ТВ. Та там разказваха как, докато преторианците и опозицията се колят на единия край на пазара, на другия алъш-веришът си върви. Така и ний. Че се ритат магаретата е явно. Че потрошиха грънците на съседната сергия - също. Нещо само дето не ми стига увереност, че следващият къч няма да обърне нашата.

Ако сме малко по-сериозни, обаче, следва да отбележим следното. В познатите ни от историята, а и в актуално обявените, (гео)стратегии на двете страни в този конфликт - Русия и Турция - територията България, заедно с населяващите я, поне едни или пък други от тях, играе съществена роля. В това няма никакво съмнение и е смешно да бъде оспорено. Следователно, обективно, бидейки съсредоточие на (декларирани) интереси на "воюващите" за 13-ти път (засега относително "студено" Русия и Турция, България е подложена на риск. Рискът да се превърне в "бойно поле" за "сражаващите се". Този риск трябва да бъде оценен и управляван. Толериране, а още по-малко - игнорирането му, са безотговорни и ... детински в някакъв смисъл. То е като вярата, че като си метнеш одеалцето през глава, сенките на талъсъмите по стената ще изчезнат.
29 Февруари 2016 11:14
То е като вярата, че като си метнеш одеалцето през глава, сенките на талъсъмите по стената ще изчезнат.


Има един много хубав разказ от Шекли на тая тема, нещо като кратък хумористичен "Соларис". Не му помня заглавието. Там одеалцето действа! За разлика от тази егида на нашите вождове. При нас сега и таласъмите са съвсем истински. И едни такива... във формата на всеотровни гъби...
29 Февруари 2016 11:29
Марксе,
пропусна бивша Югославия и бомбите в Европа - това и до ден-днешен за мен е позорът на европейската цивилизация.
29 Февруари 2016 11:34
това и до ден-днешен за мен е позорът на европейската цивилизация


Ама пък Косово как добре се вписва в мюсюлманския пояс през Балканите, а! Почти неутрализира Сърбия като фактор на риска.
29 Февруари 2016 11:39

Ама пък Косово как добре се вписва в мюсюлманския пояс през Балканите, а!


Ще доживеем ли до деня на електрокюцията на Клинтън, Олбрайт и Солана? В Синг-Синг, Осининг, НЙ.
29 Февруари 2016 11:56
Не,няма да доживеете,Дорис.Но пък мечтанието е безплатно....
29 Февруари 2016 15:02
Напоследък авторът упорито се бори за наградата "най-ексцентрична" (и нямаща нищо общо с действителността) статия.

Значи, САЩ и ЕС ни се месели, като искали да се борим с корупцията? А Русия не? Браво на руснаците! Само че ЕС ни дават едни пари и е логично да искат те да бъдат похарчени по предназначение, а не просто откраднати. Русия ни дава един ... кукиш. Освен това корупцията в Русия е такава (спомнете си само последния скандал със сина на главния им прокурор), че да се сравняваме с тях е все едно да свирим на цигулка пред Паганини.
От друга страна, на село има една глуха полусляпа баба и само тя още не е разбрала, че Атака се финансира от Русия. Една расистка, агресивна, фашистка (това са определения на европейски медии) партия, чиято основна цел е да настройва българските граждани едни срещу други и да провокира безредици. И това в момент на изострени международни отношения? А какво пречи на хората на Волен да запалят някоя джамия и да закачат после руското знаме над пепелището? Акълът, възпитанието? И тогава ще видим кон боб яде ли.
За ДПС не е толкова очевидно, но като гледам как медиите на Делян Пеевски превъзнасят ежедневно Русия, а и някой други неща... А от друга страна, какво толкова, че Местан създавал откровено протурска партия?

Точно в момент, в който две сериозни военни сили, разположени близо до теб, са с изострени отношения, най-вярната политика е да отсечеш - "правете каквото искате, но нас не ни замесвайте". Намерим ли на наша територия ваши агенти/провокатори/пета колона - багажа и на границата. А ако са нарушили закона - в съда. Това е честната, открита политика, която ще оцени света. Другото е селски тарикатлък, снишаване и заравяне на главата в пясъка с надеждата, че никой няма да се възползва от това, която остава да стърчи.
Да се правим, че не забелязваме чуждите опити да бъдем зорлем въвлечени в конфликт чрез вътрешни провокации е толкова глупаво, че повече няма накъде. Доказано е!
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД