:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,704,527
Активни 379
Страници 15,457
За един ден 1,302,066
ПРОСВЕТА

Представете си училище без изпитване и програми

Експериментите със свободата в класната стая не са от вчера, но у нас все още са в неопределеното бъдеще
Една от задачите на съвременното образование е да открие уникалността на всеки ученик.
Представете си училище, което прилича на дома ви. В някои класни стаи има само килими, в други - свободно групирани маси и столове. Някои деца са по чорапи, други слушат музика. На обяд си сипват сами храната, след което почистват с метли. Тоалетната е чиста и около нея не дебнат опасности. Учителят не е далеч на подиум пред дъската, а някъде из стаята. Той не обучава учениците в класическия смисъл, а просто ги напътства и подкрепя. Тук няма учебни планове и програми, нито пък ежемесечни тестове - вместо това учениците получават от учителите си коментари, които трябва да обсъдят заедно. Често уроците се провеждат навън, сред природата.

"Добре беше да помечтаем как може да изглежда и българското училище след 150 години". Така спонтанно възкликна родна учителка, след като изслуша поредния лектор от чужбина на втората национална среща "Свободно развитие на образование", организирана миналия уикенд в столицата от Националната мрежа на родителите. Тези "фантастични" училища са много далеч от реалностите в България, но всъщност някои наглед дребни детайли могат да променят много и да се приложат и тук, без да чакаме образователните реформи, които вечно са в бъдещо време.



ИЗРАЕЛ



Преди 30 г. Яков Хехт създава първото демократично училище в гр. Хадера, Израел. Днес вече има мрежа от подобни школа в 45 държави. Освен че обучава учители, той поставя началото на модела на "градовете училища", превръщащ целия град в образователна среда. Поне 10% от израелските деца в момента се обучават по неговите идеи. А те са - всеки ученик решава какво, къде и как да учи по свой индивидуален учебен план, училището се управлява на демократичен принцип, като решенията се вземат заедно от родители, учители и деца, разчита се на т.нар. "близко сътрудничество", при което учениците се обучават взаимно, напътствани от подкрепящ възрастен. Според Хехт пирамидалната структура в днешните училища, при която поставените най-отгоре спускат правила на по-долу стоящите и натъпкват всички в една кутия, вече е отживяла времето си. Затова следва да се премине към мрежова структура - при нея е важен всеки отделен елемент ("всеки цвят"), като най-ценно е да се открие пресечната точка между таланта и мотивацията на децата.

Неговите класни стаи са построени именно по мрежовия модел - учениците се обучават взаимно, а оценката е на целия клас. Чиновете или ги няма, или са подредени в кръг, учениците може да са разпръснати или разпределени по групи. Тъй като всеки ученик е учител, децата си избират цвят. Жълто означава, че не разбират добре материала, а зелено - че го разбират и могат да преподават. "Зелените" деца обучават "жълтите" и накрая всички научават всичко", казва Яков Хехт. По думите му така учебният процес става вълнуващ, а резултатите скачат неимоверно. Освен това децата започват да действат в екип, тъй като, както при футбола, отборната игра всъщност е тестът, а оценката накрая се дава на целия тим, а не на отделните играчи. "Защо отрано да не учим децата да разказват приказки и да ги споделят със своите приятели? Когато имат собствени истории, тогава ще имат мотив да се научат да пишат", казва той.

Хехт дава пример с курсовете MOOC (отворени онлайн курсове с неограничен достъп), при които успеваемостта е била около 4%. След поредица изследвания и прилагане на мрежовия модел, при който успешно преминалите обучават начинаещите, успеваемостта се вдигнала до цели 83.5%. По думите му по подобен начин се вдигнало много нивото на математиката в Израел. Експертът е привърженик и на ученето навън - дори в десетките обществени сгради (електроцентрали, ресторанти, музеи, театри и т.н.), където според него учениците най-бързо и лесно усвояват определени знания.



ДАНИЯ



Първото свободно училище в Дания е създадено през 1852 г. на принципа "отдолу нагоре". В основата му е свободното движение на хора, които са недоволни от образователната система и подемат отговорността за обучението на своите деца. Така днес 15% от датските ученици учат в 550 свободни училища. Основната разлика с държавните и общинските школа е, че свободните могат сами да определят учебната си програма, начина на оценяване, ежедневието си и др. В 33 от този вид школа например няма изпити. В края на обучението си обаче следва да имат същите резултати като останалите училища. "Успехът на нашите ученици е с една единица повече от връстниците им от общинските школа, освен това 50% от завършилите свободни училища влизат в университет, докато при другите училища този процент е 30 на сто", коментира Питер Пидерсен, дългогодишен директор и председател на Датската асоциация на свободните училища. Съревнование между двата вида образователни институции има и на свободните училища се гледа като на "каймака" в обществото, но според Пидерсен те не трябва да се противопоставят, а състезанието следва да бъде градивно. Друга отлика на свободното училище е, че то акцентира не само на обучението, но и на възпитанието на децата като личности и сътрудничеството им с другите.



АНГЛИЯ



"Когато през 2005 г. станах директор на "Стенли парк хай", училището имаше големи проблеми с дисциплината. Родителите от квартала ни заобикаляха и водеха децата си в по-отдалечени училища", споделя Дейвид Тейлър. Днес обаче поведението на учениците му е оценено като "отлично". На какво се дължи успехът? Тейлър се фокусира върху взаимоотношенията с учителите, както и върху откриването на страстта на всяко дете. Разделя училището си на нещо като четири минишкола - всяко от тях има директор, на който се делегират съответните права. Така общуването става по-лично. Учителите може да са и начинаещи (поне 2 г. стаж), но да имат разнообразни идеи. Реорганизира и учебното време - в четвъртък часовете свършват по-рано, като преподавателите печелят "50 минути глътка въздух". Въвеждат и т.нар. "интензивен ден", когато всеки час е с 10 минути по-кратък. Така вместо в 15:30 ч., учениците и учители приключват в 12:30 ч. Разтоварването естествено ги прави по-мотивирани.

С подкрепата на родителите директорът намалява и броя на учениците в клас и налага принципа в една седмица на децата да се преподава максимум по 7 предмета (7 учители), докато на други места има седмици, в които едно дете се среща с 18 преподаватели. Въвежда и специален час, в който учениците могат да споделят какво ги вълнува и седмици наред да търсят с учителите си отговорите на своите въпроси. Набляга се на разработването на проекти, при които учениците се свързват с местните общности. След 9-и клас се предлага широк избор на специалности, включително "механика и устройство на колата" (нещо, което не влиза в програмата на правителството). Оценките са забранени, (както и родителските срещи) вместо това учителите подготвят писмени коментари, на които учениците следва да отговорят - да одобрят, да възразят или да се самооценят. В резултат на всичко това обаче децата видимо подобряват представянето си.



НОВ ПОДХОД

Ето какви тенденции открои друг лектор от конференцията - Майк Дейвис, директор на училище в Англия, създал клубове по интереси за учениците, както и стаи за лично време, в която децата просто да отдъхнат:

- преминаване от самостоятелна подготовка към работа в групи;

- отделяне от учебниците и излизане на терен;

- учителят не е светец, издигнат на пиедестал, а е близък на учениците, познава особеностите им;

- без тестове, вместо това - повече проекти, изложби и др.;

- заменяне на фиксираната учебна програма с гъвкава;

- преминаване от учене на отделни предмети към изследване на отделни теми;

- учениците трябва да са в центъра, самите те да могат да вземат решения.
СНИМКИ: АРХИВ
Учители и експерти от страната се включиха във втората национална конференция за свободно образование, организирана от Националната мрежа на родителите.
 Доброто сътрудничество между учители и ученици е ключово за качественото образование.
29
5017
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
29
 Видими 
28 Февруари 2016 18:53
Ся, доколко това са старите идеи на Монтесори или е нещо по-различно, не съм компетентен да преценя. Обаче е странно виждащото се на снимката, че хора, които са се събрали да си говорят за свободно училище са седнали чинно в редички и си записват, а пред тях се е изправил лектор на катедра и им чете лекция. Като са толкова хубави тези идеи, що не си организираха и конференцията според тях?
28 Февруари 2016 19:52
"На обяд си сипват сами храната, след което почистват с метли."WTF!?" - реакцията на кифлите (майки) и мутрите (бащи).
28 Февруари 2016 20:08



Представете си училище без изпитване и програми
Ами представям си. Не детска градина, а забавачка.
28 Февруари 2016 21:03
Представям си - гардероб за забавление на децата... А представя ли си някой от апологетите на"идеята" какво означават учи, училище, учение...
-------------------
Сайтът на Генек
28 Февруари 2016 21:15
Аз пък се чудя какво пушат и пият апологетите на подобни ''идеи''?!?!
28 Февруари 2016 21:17
А как разбират научили ли са учениците нещо и какво/колко? Как без изпитване се разбира, че са започнали да разбират повече по математика? или липсата на изпитване позволява да твърдят това? какво е съотношението на учители/ученици? Учениците съвсем сами ли решават какво да учат?
28 Февруари 2016 22:18
Пътят към Ада е постлан с демократични намерения.

28 Февруари 2016 22:38
А как разбират, научили ли са учениците нещо и какво/колко?
Въпроса е, че самото изпитване е нещо като стимул. Да докаже човека, че е разбрал нещо. Но още по-важно е нещо съвсем друго. Да се запали у "ученика" желанието и интереса, да разбира дадените въпроси. огъня на познанието. Защото това желание и интерес ще му остане и за в бъдеще.

Учениците съвсем сами ли решават какво да учат?

Аз сигурно мога да определя, какво не знам и какво трябва да науча. Но сега. Като бях в 8-ми или 10 клас, не чак толкова. Така че, ако става дума за средното образование, то там трябва да се дават основни познания. Към съответните въпроси. Пък след това, всеки вече сам ще може да се занимава и развива. Да се научат децата, как се работи с информация. Както и други неща, разбира се.
29 Февруари 2016 00:22
Много Хехт в днешната газета, много нещо... "Представете си училище без изпитване и програми" Противно на "убеждението" на просълзената участничка в описания форум, това не е особено трудно. Дори вече е реалност - близо 40% от 15 годишните са функционално неграмотни. Расте и броят на "абсолютните" рекордьори в тази "сфера", така че вече "живеем в бъдещето"...
29 Февруари 2016 06:45
Аз си го представям като безалкохолна ракия.
29 Февруари 2016 08:08
Гъ-жа афффторката е по-добре да се съсредоточи около тенджерите в кухнята на дома си - така ще се минимализират щетите и вредите за обществото и рисковете ще се сведат до нейните домашни. Философията, за историята, на която се опира, да не говорим, на образованието няма много общо с кухненския черпак, в смисъл че не е за всяка уста лъжица.
29 Февруари 2016 08:13
Аз пък посещавах такова училище в едно село. 1964-68 -ма година.
Преподавателят беше син на фабрикант на който бяха отнели фабриката.
А самият той е бил студент в Скопския университет. При една бомбардировка крайниците му бяха потровени така че едва ли можеше да се каже че ги има.
От труп се беше вдигнал сам да се движи едва едва с патерици. Бяха му позволили да получава западни списания за здраве , Родителите му бяха починали .Нямаше с какво да се издържа. Та всички, които отиваха при него от 8- 11 клас отиваха след обяд , след като се бяха опитали да си подготвят домашните сами. . Сядахме под дървото и започваше разговор. . Започваше със седмокласниците та до единадесетокласниците. и всички слушаха и не напускаха до края. . . Прочиташе условието на задачата и ни караше да обърнем внимание на отделните думи в условието и за какви формули се сещаме и да ги напишем и после да мислим дали да ги използваме или не. . Караше най добрия да започне да решава задачите за домашно по математика . Обяснаваше защо , дадена формула трябваше да се ползва и друга не. Подсещаше как да реши задачите и домашното беше готово.
Така и по литература. Там беше по трудно,караше ни всеки да си напише какво е научил,после допълваше, поправяше, пропуснатото в написаното.Всички чакаха и последния от 11-ти клас да си напише домашното, защото след това споделяше какво е прочел в книгите. Караше ни да му търсим билки в крешката за лечението. Ядеше всичко сурово.От него чух за първи път че климата ще стане като в Гърция и змии ще плъпнат из градините. Караше ни да садим дървета, да правим къщички за птици, да познаваме билките. . .
Така тези от 11-ти клас си припомняха формулите от тези в седми.
А тези в седми чуваха за новите категории от по-горните класове. Не ни изпитваше.
От него чух и за рака , спина , още 1967 - ма година, когато говорехме за биология химия. .
Ходех 2-3 пъти в месеца. , Щото таксата беше 1лев а това беше почти половината от дневното заплащане на баща ми.
29 Февруари 2016 08:36
От него чух и за рака , спина , още 1967

Тъй, тъй, за спин-а безспорно се е знаело още 67-ма, обаче не и за СПИН-а, ако сте в състояние да направите разлика, де
29 Февруари 2016 08:37
Абе що не кажете откъде идат парите на организаторите, та да ви светне за ква щуротия иде реч

Газетата е залитнала към експерименти и цели два материала са посветили на Хехт и килийната му система.
29 Февруари 2016 08:38
Гъ-жа афффторката е по-добре да се съсредоточи около тенджерите в кухнята на дома


Светице,
Може и в кухнята да се научиш да мислиш.
Но никога няма да се научиш да мислиш ако имаш преподавател който не знае как да мисли и да не знае как да научи децата да мислят.
Защото нищо не може да се сравни с наученото с мислене и наученото , ден да мине друг да дойде.

29 Февруари 2016 08:49
ако сте в състояние да направите разлика, де


Значи тогава тази болест не знаехме как се казва и не се казваше СПИН.
А схванахте ли каква е разликата между човек който иска да мисли и такъв който не иска.
29 Февруари 2016 09:21
Значи тогава тази болест не знаехме как се казва и не се казваше СПИН

Не знаехте как се казва, никой не знаеше за тази болест през 1967-ма, обаче Вий на село сте се обучавали за нея срещу 1 лев?! Резултатите от обучението прочее са очевидни в архива на този форум.
29 Февруари 2016 09:23
Може и в кухнята да се научиш да мислиш.

Никой не спори, само дето и "наученото мислене" ще е ... кухненско.
Обаче резултатите от упражненията в управление на разни кухарьки, пожарникари, разносвачи на папки и прочее Сари Пейлини в последния четвърт век са толку очеизвадни, че ми стана досадно да се занимавам с аргументите Ви в полза на кухненско-селско-"демократското" образование.
29 Февруари 2016 10:02
SvSophia
29 Фев 2016 08:36


29 Февруари 2016 10:56
Абе що не кажете откъде идат парите на организаторите


Една от подкрепящите инициативата компании е 'Овергаз'
29 Февруари 2016 11:01
"Зелените" деца обучават "жълтите" и накрая всички научават всичко", казва Яков Хехт.


Учителю, като покорен ваш ученик имам въпрос. Колко е от тук до ... деца със "зелени" и деца с "жълти" звезди на ревера? Разбрахте ли ми въпроса или да го поясня, докато ви сторвам учение? Щото нали ... ученикът може да учи учителя си.
29 Февруари 2016 11:12
Някои деца са по чорапи, други слушат музика.

След като прочетох изречението стигнах до следното логическо умозаключение: тези, които слушат музика, не са по чорапи, възможно е да са боси или с чорапи и пантофи.
А дали носенето само на чорапи изключва слушането на музика?
29 Февруари 2016 11:44
А третите какво правят и дали пък не са без гащи?
29 Февруари 2016 11:45
В огороде бузина, а в Киеве дядька.
29 Февруари 2016 13:02
"Успехът на нашите ученици е с една единица повече от връстниците им от общинските школа, освен това 50% от завършилите свободни училища влизат в университет, докато при другите училища този процент е 30 на сто",

Тази статистика е за Дания. Там не се плаща такса за обучение в университетите.
Въпрос с повишена трудност: защо в бедна България местата в университетите са повече от завършващите? Не е ли по-разумно да се намали броя на университетите и броя приеманите студенти за сметка на качеството? Дали пък при оптимизиране на броя студенти няма да се окаже възможно обучението за бакалавърска степен да бъде без такса за обучение?
На практика се обучават студенти по специалности, за които има пренасищане и които няма да си намерят работа по специалността.
29 Февруари 2016 16:44
Леле, един написан в грешната гама материал как ще накара умни хора да не погледнат изобщо по-отблизо предмета на списуваньето. Хехт е честен пропагандатор - казва всичко за тесните места в модела и отговорността която поемат родителите и учениците с всичките рискове, които носи всяка отговорност. Не знам защо обаче, като тръгнат да го "отразяват" слушателите му в България непрестанно излизат едни ненужно романтизирани въздишки и нищо по съществените страни. Демократичното училище струва огромни усилия и на учителите и на родителите и на общините. За добър резултат - да. Но огромни усилия. Такива в български условия не се полагали от 19 век насам. Но не е казано, че в следващите 4-5 години няма да се намерят 150-200 семейства с еднакви добродетели и ценности и да направят и българско демократично училище. Що не?
29 Февруари 2016 16:50
Но не е казано, че в следващите 4-5 години няма да се намерят 150-200 семейства с еднакви добродетели и ценности и да направят и българско демократично училище.


Казано е какво трябва - Ценности. Монетарни. За деца от Елита. Демократичния.
29 Февруари 2016 16:58
Но не е казано, че в следващите 4-5 години няма да се намерят 150-200 семейства с еднакви добродетели и ценности и да направят и българско демократично училище. Що не?

Трудно се събират на едно място... Да не говорим, че подобно училище ще го скъсат от проверки, ама всякакви, включително дали са им демократично оцветени чорапчетата!
29 Февруари 2016 18:38
Представете си училище без учители и ученици и без сграда. Само собственик, държавна субсидия и изрядни документи.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД