:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,304
Активни 449
Страници 4,869
За един ден 1,302,066

Ще каним ли САЩ да си направят бази?

Ако най-големият ни съюзник иска това, нека го поиска, а след това ще се договаряме за цената
"САЩ нямат официални предложения за предислоциране на войските си в Европа", обяви Държавният департамент след изявленията на главнокомандващият въоръжените сили на САЩ в Европа генерал Джеймс Джоунс от понеделник, че се обсъжда преместване на част от войските от Западна в Източна Европа.

Генерал Джоунс, който е и върховен главнокомандващ обединените сили на НАТО в Европа, каза, че със страните от НАТО се обсъжда ограничаване на американското военно присъствие в Западна Европа и пренасочването му към Източна Европа.

Нещата започват да се изясняват. Значи САЩ няма да ни искат бази, а чакат ние да им предложим да дойдат и да си направят. Наистина, без да са ни питали, са обсъждали този въпрос в НАТО. Може би не е редно да не издребняваме, нали утре и ние ще сме в НАТО?



Все пак има нещо гнило



Не е ли редно САЩ да си поискат бази, щом им трябват? Не беше ли нормално лично Буш да постави въпроса на Симеон, вместо да си бъбрят общи приказки? Да припомним, че макар и Народното събрание да обеща летище Сарафово във връзка с очаквания американски удар срещу Ирак, България не е поемала ангажименти за постоянни американски бази у нас. В неделя пред БНР президентът Георги Първанов индиректно скастри двама министри - Соломон Паси и Николай Свинаров като каза, че е крайно време да се прекрати практиката български министри, без да са упълномощени, "да рапортуват, преди още нещо да ни е поискано".

Използвайки конюнктурата около кризата в Ирак, администрацията на Буш очевидно желае да си осигури постоянни бази в България и Румъния, като прехвърли там част от американските войски, базирани в Германия. Америка обаче мълчи. Вместо това Паси и Свинаров по разни форуми говорят за възможността България да предостави бивши казарми на американците, без обаче да са внасяли въпроса за обсъждане в Министерски съвет.



Така не може да продължава.



Позициите на България ще бъдат много слаби, ако ние тръгнем да каним американците, сякаш нещо ни заплашва. Това би означавало, че трябва да им опрощаваме таксите за прелитане и кацане, а може би - да им платим и зъбен данък. Ако САЩ искат бази у нас, да ни поискат. А докато го направят, много бързо трябва да бъде извършена огромна по обем работа. Българската дипломация трябва да изясни точните намерения на американската администрация, настроенията в НАТО и в отделните страни-членки, особено в Германия, относно евентуалното изнасяне на Изток на силите на САЩ в Европа, последиците от гледна точка на евроинтеграцията. Според запознати, точно такава информация липсва. Очевидно няма координация с Румъния, в резултат на което двете ни страни взаимно отслабват своята възможност да договорят добри условия. София и Букурещ взаимно се подозират в стремеж да се изместят като основен стратегически партньор на САЩ в региона.

По принцип военните бази не би трябвало да ни навредят, напротив. Дали обаче правителството има ясна представа за отраженията върху българската икономика от приемането на постоянни американски бази на наша територия? САЩ си харесват за бази места, които са подходящи за туризма. Използването на сега съществуващи летища би следвало да означава, че за граждански нужди трябва да бъдат построени други, заедно с прилежащата инфраструктура. В Германия военните полети не са затруднявали гражданското въздухоплаване - защо в България би станало обратното?

Казано с други думи, България трябва да е наясно



колко милиарда ще им струва на американците



стратегическото ни партньорство. Не е сериозно да приемаме аргумента, че САЩ имат интерес да си преместят войските у нас, защото щяло да им излезе по-евтино. По-скоро на американците трябва да им се обясни, че цените у нас бързо ще се изравнят със западноевропейските. Както и стандартите за опазване на околната среда, например.

С огромно неудоволствие правим следния извод - има представители на изпълнителната власт, които правят всичко, за да им излязат на американците базите в България без пари. И да се решават въпросите в последния момент, без възможност за анализ, за дебат. Няма нужда да правим сравнения за това, как Турция отстоява интересите си - Турция е била империя и още се държи като такава. Но интереси имаме и ние.
694
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД