:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,725,679
Активни 558
Страници 10,582
За един ден 1,302,066

На калпав закон и 100 поправки са малко

Проектът, който предвижда адвокати да ни представляват пред НАП, НОИ и куп други институции, не може да бъде прецизиран. Той трябва да бъде отхвърлен
Катя Крънчева
През изминалите седмици чухме редица внушения от авторите и защитниците на законопроекта за изменения в Закона за адвокатурата как предложените от тях промени са в интерес на гражданите и бизнеса. Фактите обаче са коренно различни - законопроектът е откровено лобистки и вреден. Той съдържа сериозни недостатъци, посочени в над 30 отрицателни становища на всички работодателски организации, синдикати и десетки браншови съсловия.

Реално се оказа, че само авторите виждат в своя законопроект някаква полезност. Очевидно бизнесът и клиентите, тоест "защитаваните", са изключително недоволни от предложението да ги "защитават" по този начин. БСК определи проекта като абсурден и лобистки, АИКБ обясни, че адвокатите правят опит да се ситуират като задължително, ненужно и паразитно звено между фирмите и държавната администрация, КРИБ и БТПП също изразиха остро несъгласие с предложените текстове. Скочиха и синдикатите, чуха се критики и от граждани. Като цяло обществото, с изключение на част от адвокатското съсловие, е много негативно настроено.

Адвокатурата сякаш не чу, не разбра и



тръгна на поход срещу всички,



отричайки очевидното. В началото първосигнално и арогантно от гилдията започнаха да внушават, че не сме разбрали и не тълкуваме правилно текстовете, с които на неадвокати се забранява да извършват редица дейности по възлагане от клиент - като консултиране и представителство пред институции и трети лица, получаване на справки и документи от административни органи и служби, вписване в регистри, изготвяне на определени документи, управление на имущество и редица услуги, които са присъщи и за други браншове и професии. Изглежда и Върховната касационна прокуратура (ВКП) не е разбрала авторите на законопроекта, когато им написа, че на практика се създава монополно право за адвокатурата, което пряко противоречи на конституцията. Ще се окаже, че и Министерството на финансите (МФ) не ги е разбрало, когато е посочило в становището си, че подобно законодателно решение най-малкото показва недостатъчно разбиране за необходимостта от мултидисциплинарен подход при прилагането на част от законодателството, при изготвянето на договори с предмет, налагащ участие на експерти от различни професионални области и пр. Комисията за защита за конкуренцията (КЗК) пък направо определи законопроекта като вреден за бизнеса, потребителите и свободната конкуренция и предупреди, че с него на практика се забранява на лицата, които разполагат с необходимите знания и компетентност, да предоставят изброените от адвокатите услуги, които попадат в сферата и на други професии. Не е сериозно да се твърди, че всички не са разбрали адвокатурата.

Накрая от адвокатската гилдия обърнаха поглед към Закона за счетоводството, търсейки опорни точки, за да оправдаят възмущението и гнева, които предизвикаха с настояването си депутатите от правната комисия в парламента, които при гласуването до един се оказаха и адвокати, да дадат ход на законопроекта. Паралелът между предложените текстове в Закона за адвокатурата и Закона за счетоводството обаче не е в тяхна полза - за разлика от предложението на адвокатите в счетоводния закон никъде не се забранява на несчетоводители да изготвят данъчни и осигурителни декларации, ДДС дневници, ведомости за заплати, заявления за различни регистрации, отговори, молби и др. Законът за счетоводството не забранява на несчетоводители да представляват клиенти пред институции и трети лица, нито да консултират по счетоводни, данъчни, осигурителни, финансово-правни или трудово-правни въпроси, да получават справки от институции, да вписват в различни регистри и др. Законът дори не засяга гореизброените дейности, като посочва една-единствена дейност, която чрез чл. 71 е запазена за извършване само от счетоводители или счетоводни предприятия и това е изготвянето на финансовия отчет. Това е изключително малка част от цялостната счетоводна услуга, предоставяна от счетоводните фирми, в полза на бизнеса. Тоест ако направим паралел с адвокатите - логично е така, както процесуалното представителство по възлагане от клиент пред съда може да е изключително адвокатска работа, така например изготвянето на годишния финансов отчет да е изключително счетоводна дейност, но нищо повече.



Невярно е внушението, че законопроектът като цяло е добър



и проблем са само два или три параграфа, които ще бъдат редактирани между първо и второ четене. Сериозни проблеми биха възникнали и от други текстове - като например осигуряването на достъп на всички български и европейски адвокати до Националната база данни "Население" и Националния регистър на българските документи за самоличност, а също и правото на адвокати да удостоверяват подписи върху документи като действащите нотариуси. От АИКБ изчисляват, че по този начин кражбите на фирми и недвижимо имущество биха се увеличили над 20 пъти.

Остава впечатлението, че законопроектът е писан от хора, които наистина не разбират от ежедневния стопански живот и нуждите на бизнеса, особено на малкия и средния бизнес в България. Те не разбират, че малките фирми нямат възможност да плащат на адвокат по минималните им тарифи за изготвянето на всеки трудов договор за назначаване на служител, както и за документите по прекратяване на договора, каквото определено искат да наложат, видно от интервюто на един от авторите и радетелите на законопроекта.

Проектозаконът е толкова абсурден, че ако бъде приет, ще се окаже, че няма да има толкова много на брой подготвени адвокати по тези дейности. Ще сме свидетелите на парадокси от типа - бракоразводен адвокат да има право да консултира по Закона за ДДС, а счетоводител - не. Ще има и редица други абсурди, свързани с професии като архитекти, инженери и други специалисти.

В последните дни се говори за различни начини на "прецизиране" на текстовете, защото на всички стана ясно, че това, което се предлага, е неадекватно за стопанския и обществен живот.



Не може да има прецизиране на нещо, което изначално е сбъркано



В медиите вече излязоха две-три предложения за излизане от положението, които обаче са още по-нелепи. Едното е да се изключат само някои институции от забранителния списък за представителство от неадвокати. Това няма да работи - едва ли ще може да се обхванат всички необходими институции, лица, банки, магазини и т.н., а и подходът трябва да е точно обратен - да са изброени органите, за които се отнася забраната, а не изключенията. Изключителната адвокатска дейност може да е само процесуалното представителство пред съда или защита на клиента, когато е обвинен или задържан, така както повелява чл. 30, ал. 4 на конституцията.

Лансира се и друга нова идея - ако в друг устройствен закон е регламентирано извършването на тези дейности от неадвокати, то извършващите ги лица от тези професии няма да бъдат глобявани. Предложението е, така да се каже, за "измиване ръце". То показва, че авторите явно не познават устройствените закони на другите професии. Защото например в Закона за счетоводството и в Закона за независимия финансов одит не са изброени тези общи административни и консултантски дейности. Нито пък някой си е позволил да пожелае да са запазени само за едно съсловие.

Третата вече много нагла идея е чрез Закона за адвокатурата изрично да се упоменат какви дейности и в какви случаи имат право да извършват други професии - счетоводители, нотариуси, частни съдебни изпълнители и юрисконсулти и др. Категорично не сме съгласни устройствен закон на една професия да определя какво могат да правят или не други професии.

Поради всички тези причини съм скептична какво могат да предложат авторите за излизане от ситуацията. Очаквам след евентуално прецизиране да се предизвика още по-голямо възмущение сред бизнеса и другите засегнати професии. Предвид концептуалните проблеми и многото неприемливи части от законопроекта единственото правилно действие е той да бъде отхвърлен на първо четене и чак след неговото внимателно обсъждане и преработване в интерес на цялото общество да бъде отново предложен на Народното събрание.



* Авторът е председател на УС на Асоциацията на счетоводителите и счетоводните предприятия (АССП)
Снимка: Архив "Сега"
Везните в проектозакона за адвокатурата са силно наклонени в полза на едно съсловие за сметка на други.
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Логично е само процесуалното представителство по възлагане от клиент пред съда да е изключително адвокатска работа
17
4462
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
07 Юли 2016 19:36
.
Това не е законопроект, а диагноза до къде
сме я докарали в Тиквостан.
.
07 Юли 2016 19:54
* Авторът е председател на УС на Асоциацията на счетоводителите и счетоводните предприятия (АССП)

Т.е. във всяка дума трябва да се търси пристрастност. И ще се намери. Сл. прилагаме, както винаги в такива случаи:

ГПК - Преценка на свидетелските показания
Чл. 172. Показанията на роднините, на настойника или на попечителя на посочилата го страна, на осиновителите, на осиновените, на тези, които се намират с насрещната страна или с роднините й в граждански или наказателен спор, на пълномощниците, посочени от техните доверители, както и на всички други, които са заинтересовани в полза или във вреда на една от страните, се преценяват от съда с оглед на всички други данни по делото, като се има предвид възможната тяхна заинтересованост.

Че тия простотии адвокатите да са навсякъде са наистина пълни простотии - две думи няма.
Полупрофесионално бих казал, че някои аргументи на госпожата са несериозни, но няма да вземам страна.

Но при всички случаи ще трябва да отбележа - ако препирнята с администрацията се задълбочи и отиде на съд, страната така или иначе най-вероятно ще потърси мнението или съдействието на Адвокат.
В общи линии - разделяй и владей.
--------
За поправките... ЗСч е изменян и отменян по-често от ЗА.

ЗАКОН ЗА АДВОКАТУРАТА
Обн. ДВ. бр.55 от 25 Юни 2004г., изм. ДВ. бр.43 от 20 Май 2005г., изм. ДВ. бр.79 от 4 Октомври 2005г., изм. ДВ. бр.10 от 31 Януари 2006г., изм. ДВ. бр.39 от 12 Май 2006г., изм. ДВ. бр.105 от 22 Декември 2006г., изм. ДВ. бр.59 от 20 Юли 2007г., изм. ДВ. бр.69 от 5 Август 2008г., изм. ДВ. бр.53 от 13 Юли 2010г., изм. ДВ. бр.101 от 28 Декември 2010г., изм. ДВ. бр.82 от 21 Октомври 2011г., изм. и доп. ДВ. бр.97 от 7 Декември 2012г., изм. ДВ. бр.32 от 22 Април 2016г.
-------

ЗАКОН ЗА СЧЕТОВОДСТВОТО ОТ 2001 Г.
В сила от 01.01.2002 г.
Обн. ДВ. бр.98 от 16 Ноември 2001г., изм. ДВ. бр.91 от 25 Септември 2002г., изм. ДВ. бр.96 от 29 Октомври 2004г., изм. ДВ. бр.102 от 20 Декември 2005г., изм. ДВ. бр.105 от 29 Декември 2005г., изм. ДВ. бр.33 от 21 Април 2006г., изм. ДВ. бр.63 от 4 Август 2006г., изм. ДВ. бр.105 от 22 Декември 2006г., изм. ДВ. бр.108 от 29 Декември 2006г., изм. ДВ. бр.57 от 13 Юли 2007г., изм. ДВ. бр.50 от 30 Май 2008г., изм. ДВ. бр.69 от 5 Август 2008г., изм. ДВ. бр.106 от 12 Декември 2008г., изм. ДВ. бр.95 от 1 Декември 2009г., изм. ДВ. бр.94 от 30 Ноември 2010г., изм. ДВ. бр.19 от 8 Март 2011г., изм. ДВ. бр.34 от 29 Април 2011г., изм. ДВ. бр.99 от 16 Декември 2011г., изм. и доп. ДВ. бр.94 от 30 Ноември 2012г., изм. ДВ. бр.15 от 15 Февруари 2013г., доп. ДВ. бр.91 от 18 Октомври 2013г., доп. ДВ. бр.100 от 19 Ноември 2013г., отм. ДВ. бр.95 от 8 Декември 2015г.

ЗАКОН ЗА СЧЕТОВОДСТВОТО
В сила от 1 януари 2016 г., с изключение на чл. 48 – 52, които влизат в сила от 1 януари 2017 г.
Обн., ДВ, бр. 95 от 08 декември 2015 г.

07 Юли 2016 20:14
>>><<<
Не съм срещал нищо по-позорно и антинародно, открито заявявано, като този законопроект!!!
07 Юли 2016 21:29
И Катя Крънчева и преди това от БСК, мисля че Данев, аргументирано изложиха доводи за очевидната несъстоятелност на т.н, закон. От изложението на Катя Kрънчева, разбирам че и от МФ са видели очевидното. Единственото обяснение е със състава на тази комисия.
Как да спасиш адвокат от удавяне? - Като го застреляш, преди да е стигнал до водата.
07 Юли 2016 21:32
Полупрофесионално бих казал, че някои аргументи на госпожата са несериозни, но няма да вземам страна.


Сещам се за една друга думичка, която започва с "полу", ама заеби, би било твърде лично ...
07 Юли 2016 22:00
Този проектозакон е едно нагло безобразие. Мине ли - значи сме минали границата, от която няма връщане назад!
07 Юли 2016 22:12
Борба за хляб насъщен, това е този закон.Всеки ВУЗ бълва юристи и трябва да им се осигури работа.Как ще я вършат е друг въпрос. Отиваш в НАП и отпред навалица от адвокати да ти напишат и подадат данъчната декларация - наддаване, шоу. Отиваш в пенсионното - същата картинка, навалица адвокати да ти напишат и подадат документа... Навярно ще се формира и държавен фонд за подпомагане на неплатежоспособните - нещо като енергийните помощи. Въобще .. отиваш на гарата и там те чакат адвокати да ти купят билет, защото билета е вид договор за превоз. Плащай.. плащай ...
08 Юли 2016 07:27
>>><<<
Май скоро ще стане като в Далас днес!
08 Юли 2016 07:45
Сещам се за една друга думичка, която започва с "полу"

Пък аз по тоя повод се сещам

В някои гарнизони, в Тридент например, вместо пръдльо се употребяваше изразът „нашият стар лайнар“. Във всички тези случаи ставаше дума за по-възрастна особа и ако днес Швейк нарече мислено подпоручик Дуб „полупръдльо“, това беше напълно логично, просто той не можеше да не види, че за да бъде истински пръдльо, на подпоручик Дуб, както по отношение на възрастта, така и по отношение на чина и на всичко друго, не му достигат поне 50% качества.
08 Юли 2016 08:03
Този проектозакон е едно нагло безобразие.
Факт!

08 Юли 2016 08:13
Този проектозакон е едно нагло безобразие. Мине ли - значи сме минали границата, от която няма връщане назад!

Отдавна е мината границата, от която няма връщане назад. Единичният факт, че изобщо на някого е минало през ум да изготви, внесе за разглеждане и да бъде обсъждан в публичното пространство подобен законопроект, е само едно от десетките доказателства, че границата е мината, а за връщането....
"когато аз не подозирах още
как тежък ще е пътя ми назад
"
08 Юли 2016 10:59
Куха лейка си е госпожата и такава ще си остане. Да се научи да прави разлика между представителство и упълномощаване и да спре да дрънка като празна воденица. Абе съмнявам се да има потенциал да се научи на какво и да било, та ще си дрънка.
08 Юли 2016 11:17
За да стигне това безобразие до "проектозакон" - всички участващи са загубили представа за приличие...
Дълбоко корумпиране, по същество.
Много лош знак за това какви хора работят законите...
Хора без морал и приличие.
Гьонсурати.
08 Юли 2016 11:28
Около 96-97 година, когато се наливаха основите, имах работа с един търговец на риба, на едро и дребно. Първичен бизнесмен. При него имаше млад адвокат, който му тласкаше насам-натам някакви дела и браточката му плащаше като по трудов договор (такъв сигурно нямаше, но като за цял работен ден). Естествено адвокатчето нямаше работа по-цял ден и това се е виждало. Тогава нашият човек му наредил, като е свободен, да облича престилката и да товари и разтоварва риба. Адвокатът - общ работник ми се оплакваше, та затова го знам, че го и жалех! Сега ми стана приятно като си спомних!

Каква е разликата между адвоката и лука?
- Когато човек реже лук, плаче.
08 Юли 2016 13:54
Ако бизнесът не успее да спре този закон (явно, че гражданите в таз територия никой ги няма за нищо), догодина може да се окаже че адвокат ще ми трябва и като пазарувам в кварталния магазин, все за мое добро.
08 Юли 2016 13:55
demark
Куха лейка си е госпожата и такава ще си остане. Да се научи да прави разлика между представителство и упълномощаване и да спре да дрънка като празна воденица. Абе съмнявам се да има потенциал да се научи на какво и да било, та ще си дрънка.


От цялото изказване се вижда, че защитавате личен интерес при това без аргументи. Това обаче не предполага лични обиди. И след като няма нито един що годе читав аргумент, а само лични нападки, по каква причина да Ви упълномощим, че да ни представлявате пред когото и да е. Резултатът би бил плачевен за нас от такова представителство: солидни хонорари и още по-солидни глоби от всевъзможни институции за "качествено" изпълнена услуга.
08 Юли 2016 14:25
Да обобщим дискусията...

Цитирам по памет Васил Гоцев:
"Няма по-голяма награда за Адвоката, след добре свършена работа, да срещне две благодарни очи. Очите на Клиента!"
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД